Найгучніший скандал з Facebook

Найгучніший скандал з Facebook

Розслідування проти соцмережі Facebook через зловживання даними під час Брекзіту та президентської кампанії в США вимагає президент Європарламенту. Антоніо Таяні заявив, що парламент проведе повне та незалежне розслідування. Йдеться про порушення права на приватність громадян, заявив Таяні. І також закликав керівництво соціальної мережі роз'яснити усі звинувачення.

Видання The New York Times і The Observer of London провели розслідування – з'ясувалось, що британська аналітична фірма Cambridge Analytica зловживала даними 50-ти мільйонів користувачів Facebook в політичних цілях. Ця справа вважається одним з найбільших витоків даних в історії соціальної мережі.

У розслідуванні йдеться, що збиранням персональних даних Cambridge Analytica почала займатися ще у 2014 році. Тоді компанію очолював Стівен Беннон - головний радник Дональда Трампа і керівник його передвиборного штабу. Тоді ж компанія отримала понад 15 мільйонів доларів на розробку програмного забезпечення від Роберта Мерсера - одного зі спонсорів Республіканської партії. Cambridge Analytica цікавили дані про сексуальну орієнтацію, расу, стать, розумові здібності та навіть дитячі травми. У 2015 році компанія отримала особисту інформацію користувачів, заплативши за неї російсько-американському академіку Олександру Когану, який збирав дані нібито для академічних досліджень. Раніше Коган отримував гранти від російського уряду на вивчення емоційного стану користувачів Facebook. Збирав дані росіянин завдяки додатку This is Your digital life. Загалом його завантажило 270 тисяч осіб. Завдяки цьому йому вдалося отримати інформацію з приблизно 50 мільйонів профілів. Тоді Facebook вимагав видалити додаток та знищити всю інформацію  про користувачів. Зараз Cambridge Analytica фігурує у двох розслідуваннях. У Великій Британії - щодо ролі компанії у референдумі по Брекзіт та у США - у рамках розслідування про втручання РФ у американські вибори президента 2016 року.

Компанія знала, як маніпулювати думками людей й робила це свідомо, заявив колишній директор з досліджень Cambridge Analytica Крістофер Уайлі. В інтерв'ю виданню The Guardian він розповів, що Олександр Коган запропонував дуже дешевий й ефективний спосіб збору мільйонів особистих данних.

Як розповів у коментарі Радіо НВ керуючий партнер комунікаційної групи Плас Ван Максим Саваневський, слід й в подальшому очікувати таких масштабних інформаційних кампаній. Швидше за все, Коган і компанія  Cambridge Analytica збирали інформацію не тільки британців та американців але й українців, додав Саваневський.

Британський комісар із захисту інформації Елізабет Денем домагається ордеру на обшук британської компанії Cambridge Analytica. Тим часом, через скандал статки Марка Цукерберга скоротилося на більше ніж 6 мільярдів доларів через зниження курсу акцій Facebook.

Радіо НВ