Інші сценарії

12 квітня 2018, 20:00

У тому, що земляни здатні дістатися астероїдів, сумнівів немає. Зрештою корабель Dawn долетів до Церери, а зонд Rosetta наздогнав комету Чурюмова-Герасименко. Але це були лише розвідувальні місії.

Відео дня

Але одна справа — спостерігати, а інша — впливати, наголошують дослідники.

Моро і його колеги — не перші, хто пропонує використовувати енергію сонячного вітру для того, щоб змінювати траєкторію руху небезпечних астероїдів.

Раніше різні групи вчених вже виступали з пропозицією прикріпити до астероїда гігантське сонячне вітрило і використовувати енергію частинок сонячного випромінювання для коригування орбіти.

У NASA підрахували, що для відхилення з орбіти астероїда Апофіс, який гіпотетично може зіткнутися з Землею в 2029 році, вистачило б відносно невеликого вітрила з вуглецевого волокна, яке міг би доставити до астероїда компактний зонд. Маса полотна, необхідного для розгортання сонячного вітрила, склала би всього 250 кг.

Той самий астероїд Апофіс фігурує ще в одному сценарії, народженому в надрах NASA. Цей сценарій пропонує встановлення на астероїді великих дзеркал, що направляють сонячне світло на його ж поверхню. При великому нагріванні астероїд почне буквально плавитися у відповідних місцях, що призведе до появи гейзерів і викиду в космос частини матерії, з якої складається астероїд. Ці гейзери виступлять в якості "реактивних двигунів", які можуть скоригувати орбіту астероїда.

Вчені з Європейського космічного агентства мають намір випробувати дещо простіший метод боротьби з небезпечними астероїдами. У 2020 році буде запущено експериментальний корабель AIM (Asteroid Impact Mission), а в 2021 році — корабель під назвою DART (Double Asteroid Redirection Test).

У 2022 році обидва кораблі зустрінуться з астероїдом 68503 Didymoon, який має близько 170 м в діаметрі. DART зіткнеться з астероїдом, а AIM буде спостерігати за зіткненням і передасть на Землю дані про те, як змінилася орбіта астероїда. Таким чином вчені сподіваються дізнатися, чи може ідея космічного більярду розглядатися як ефективний сценарій відхилення з курсу небезпечних астероїдів.

Досі у нас немає досвіду космічних зіткнень, пояснює один з авторів дослідження, французький астрофізик Патрік Мішель з Європейського космічного агентства (ESA). За його словами, досі вчені лише зіштовхували сантиметрові об'єкти в лабораторних умовах. Необхідно перевірити, чи працюють теорії в реальних умовах, наголошує Мішель. Фізик Кі Ченг Джан з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі вважає, що землянам зовсім не обов'язково перехоплювати астероїди на далеких рубежах. Він пропонує зібрати на земній орбіті гігантський лазер.

Ні, не настільки великий, щоб спалювати астероїди як Зіка смерті із Зоряних воєн. Такої технології у нас ще немає. Зате людству цілком під силу побудувати лазер потужністю 1 ГВт. За підрахунками Джана, такий лазер може випалити ділянку поверхні невеликого (до 100 м) астероїда і відхилити його орбіту на пару земних радіусів, чого буде цілком достатньо, щоб уникнути зіткнення із Землею.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Однією з переваг свого рішення Джан вважає його універсальність. За його словами, велику загрозу для Землі становлять невеликі небесні тіла, які складно розгледіти, поки вони не підлетять до Землі на порівняно невелику відстань.

Лазер на орбіті міг би стати єдиною лінією оборони від такого роду небезпек, позбавляючи людство від необхідності в терміновому порядку відправляти місію до кожного окремо взятого шматку каменю, який гіпотетично загрожує Землі.

Критиків у цього проекту вистачає. Вони вказують на те, що гігантський лазер на орбіті здатний гіпотетично становити загрозу і для Землі, зокрема може бути використаний в якості зброї зловмисниками.

Також вони вказують на те, що складно передбачити поведінку небесних тіл, адже досвіду "лазерної стрільби по мішенях в космосі" у людства ще немає. Якщо потужності лазера не вистачить, то кут відхилення астероїда може бути недостатньо великим.

У цьому разі він може просто вдарити не в ту область Землі, в яку мітив спочатку. За словами Ліндлі Джонсона, керівника програм із захисту Землі в NASA, у зв'язку з цим можуть виникнути політичні розбіжності. Європейці можуть протестувати проти того, щоб, наприклад, США керували роботою такого орбітального лазера. Адже, відхиляючи загрозу від Америки, вони цілком можуть випадково перенаправити астероїд, скажімо, на Лондон.

Проте вчені вважають, що розробка методів перехоплення астероїдів має проводитися, незважаючи на розбіжності. Адже на відміну від більшості природних катастроф, запобігти яким ми не в змозі, астероїди можна розгледіти заздалегідь, наголошує Патрік Мішель з ESA.

"Астероїди б'ють по нас рідше, ніж цунамі, але у випадку з астероїдами ми хоча б можемо щось зробити, щоб запобігти катастрофі", — каже він.

Показати ще новини
Радіо НВ
X