Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Перспективи введення миротворців на Донбас: хто вже погодився

19 лютого, 13:47
1878
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Декілька країн вже заявили про готовність відправити миротворців на Донбас

На Мюнхенській конференції з безпеки активно обговорювалося питання введення на Донбас миротворців ООН.

НВ розповідає, які країни вже погодилися взяти участь у миротворчій місії, і як на перспективи появи миротворців на Донбасі реагували інші учасники конференції.

Порошенко: переговори з генсеком ООН і вимога до Росії погодитися на миротворців

16 лютого президент України Петро Порошенко обговорив перспективи введення на Донбас миротворців Організації об'єднаних націй з генсеком ООН Антоніу Гуттерішем.

"Співрозмовники дійшли згоди, що головним завданням майбутньої місії ООН має бути забезпечення повного мирного врегулювання ситуації на Донбасі і відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах", - йдеться в повідомленні прес-служби президента України за підсумками цієї зустрічі.

В цей же день на панельній дискусії в рамках Мюнхенської міжнародної конференції з питань безпеки Порошенко закликав Росію погодитися на введення миротворчої місії ООН на всю територію Донбасу, включно з неконтрольованою Києвом ділянкою українсько-російського кордону.

"Це стало б шансом для Москви довести свою готовність до компромісу", - заявив президент України.

Він зазначив, що Росія хоче обмежити миротворців ООН лінією розмежування і доручити їм тільки функції супроводу.

"Якщо Росія буде дотримуватися такої позиції, це буде означати, що у Кремля немає справжнього інтересу до миру, але він намагається заморозити конфлікт під віддаленим контролем. Це також означає, що ми повинні залишатися жорсткими стосовно Росії", - сказав Порошенко.

За словами українського президента, миротворці ООН повинні мати зрозумілий функціональний мандат, що дозволяє їм повною мірою здійснювати поставлені перед ними завдання і забезпечити мирне повернення території під український суверенітет.

А на брифінгу в Мюнхені Порошенко заявив, що Україна готова до дискусій щодо введення миротворчої місії ООН на Донбасі.

"Для того щоб була введена в Україні повномасштабно місія миротворців, яка забезпечить повернення цих (окупованих - ред.) територій під український суверенітет, потрібна тільки одна річ - дотиснути Росію", - сказав він.

За словами Порошенка, "миротворці не повинні бути" ескорт-сервісом "уздовж лінії зіткнення" або мати якісь урізані повноваження.

"Миротворці мають право роззброювати незаконні збройні формування, миротворці повинні забезпечити відсутність іноземних військ на окупованій території. Обов'язковим компонентом має бути присутність миротворців на неконтрольованій частині україно-російського кордону", - зазначив президент.

Порошенко додав, що відповідно до принципу миротворчих операцій, в них не беруть участь сусідні країни.

США: миротворча місія допоможе вирішенню конфлікту

Спеціальний представник США по Україні Курт Волкер під час українського ланчу в Мюнхені, організованого Фондом Віктора Пінчука на полях Мюнхенської конференції з безпеки, заявив, що миротворча місія ООН на Донбасі допоможе забезпечити вирішення конфлікту і виконання Мінських угод.

Курт Волкер: Найкращим способом захистити людей буде розміщення там (на Донбасі - ред.) миротворчих сил

"Росія говорить, що їй не все одно, як живуть люди на сході України, вони хочуть захистити російськомовне населення на сході, саме тому вони підтримують ці так звані республіки. Але найкращим способом захистити людей буде розміщення там миротворчих сил, що завершить конфлікт і забезпечить виконання Мінських угод", - сказав Волкер.

Він наголосив на важливості повернення окупованих територій до складу України.

А екс-командувач збройними силами США в Європі, стратег Центру Європейського політичного аналізу Бен Годжес в інтерв'ю DW 17 лютого заявив, що Вашингтон зацікавлений у тому, щоб припинити насильство на Донбасі, "але не так, щоб зберегти за Росією її досягнення на цій території".

Коментуючи перспективи миротворчої місії на Донбасі, Годжес підкреслив, що "ключ - в тому, щоб контингент був надійним, тому ми повинні підібрати країни, професійні, здатні, сильні, які не можна відсунути вбік".

За його словами, мова може йти про країни, які не входять до НАТО, наприклад, Швецію або Фінляндію.

Генерал зазначив, що мандат місії повинен чітко описувати правила переходу до бойових дій, ієрархію командування і завдання.

Німеччина: чи послаблювати санкції проти Росії після введення миротворців?

Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель в кулуарах конференції з безпеки в Мюнхені заявив, що "нереалістично" наполягати на повній реалізації Мінських домовленостей, не пропонуючи перед цим деяке ослаблення санкцій проти РФ.

Зігмар Габріель: "нереалістично" наполягати на повній реалізації Мінських домовленостей, не пропонуючи перед цим деяке ослаблення санкцій проти РФ/Фото: EPA

Він додав, що розуміє, що його думка відрізняється від офіційної позиції в питанні санкцій. У той же час Габріель підкреслив, що в інтересах миру порушити нинішній глухий кут.

Голова МЗС Німеччини заявив, що ідея про введення миротворчої місії ООН є "одним з небагатьох реалістичних варіантів", щоб досягти певного прогресу у припиненні насильства.

"Нам потрібен прогрес терміново, тому що світ стає все більш небезпечним", - резюмував він.

Габріель також повідомив про готовність його країни інвестувати у відновлення Донбасу.

Німецькі ЗМІ повідомили, що представники деяких політичних партій Німеччини розкритикували пропозицію Гарбріеля послабити санкції проти Росії в разі досягнення угоди про введення миротворців на Донбас.

Зокрема, лідер Партії зелених Катрін Герінг-Еккардт заявила, що "поки Росія порушує міжнародне право, санкції не можуть бути пом'якшені", зазначивши, що "анексія Криму та війна на сході України не змінилися".

"Ціннісно-орієнтована зовнішня політика вимагає чіткого ставлення і стійкості. Це не повинно бути підпорядковане економічним інтересам", - сказала Герінг-Еккардт.

А за словами голови комітету із закордонних справ Норберт Реттген, "поки російський уряд не реалізує Мінські угоди, скасування санкцій є абсолютно неправильним сигналом і спонуканням для Путіна не міняти свою політику".

Фінляндія готова відправити миротворців

17 лютого президент країни Саулі Нііністе на Мюнхенській конференції з питань безпеки заявив, що якщо буде досягнута домовленість про проведення в Україні миротворчої операції під егідою ООН, Фінляндія повинна взяти в ній участь.

Нііністе заявив про готовність відправити миротворців на Донбас/Фото: EPA

"Мова йде про одну з найбільш серйозних проблем в Європі... Якщо угоду буде створено і якщо вона буде широкомасштабним мандатом ООН - то так, в інтересах Фінляндії відкрити цей європейський замок", - заявив Нііністе.

Однак, коментуючи слова колишнього генсека НАТО і радника президента України Петра Порошенка Андерса Фог Расмуссена про миротворців на Донбасі, Нііністе відзначав, що важко було б зібрати 20 тисяч миротворців з такої маленької кількості країн, яку той згадав.

Білорусь: якщо Порошенко і Путін домовляться

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що його країна готова взяти участь у миротворчій місії в Україні в разі домовленості між президентами України Петром Порошенком і Росії Володимиром Путіним.

Лукашенко заявив, що Порошенко і Путін повинні домовитися про введення миротворців на Донбас/Фото: president.gov.ua

За його словами, якби Білорусі доручили зіграти якусь роль у врегулюванні конфлікту в Україні, вона б виконувала все необхідне, не займаючи чиюсь позицію.

"Я навіть говорив обом президентам, Порошенку і Путіну: ви не розраховуйте на те, що я чийсь буду. Я буду чітко виконувати те, про що ви, два президенти, домовтеся: стати між - я стану, домовтеся вивести 10 тисяч озброєних сил Білорусі - ми поставимо їх на кордоні, де ви скажете. Але я не зможу зробити те, про що ви не домовитеся", - сказав Лукашенко.

Він додав, що "в іншому випадку від нашої миротворчості толку не буде, якщо ми займемо чиюсь позицію".

"І я зараз вважаю, що багато європейців зацікавлені в цьому конфлікті, як би вони себе не виряджали в миротворців. Якби прийняли - був би варіант. Сьогодні повернулися до половинчастого варіанту того, що я пропонував: давайте і білорусів включимо (це НАТО пропонує), тому що їм нібито довіряє Росія", - сказав президент Білорусі.

Про готовність включити білоруських військових до складу миротворчої місії на Донбасі ще 8 лютого заявляв голова МЗС Білорусі Володимир Макей.

Швеція: ми відкриті для цього

Про готовність відправити миротворців на Донбас на Мюнхенській конференції з питань безпеки заявив і міністр оборони Швеції Пітер Гултквіст. Умовою для цього він назвав згоду Росії і Заходу.

Міністр оборони Швеції Пітер Гултквіст не виключає відправки миротворців цієї країни на Донбас

"Якщо ми побачимо відповідні умови і якщо ми зрозуміємо, що ця місія може допомогти... тоді ми відкриті для цього", - сказав він.

НВ