Безпрецедентна процедура введення санкцій проти Польщі: в чому причина і чим це загрожує

21 грудня 2017, 17:38
248
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Право голосу Польщі в Раді ЄС можуть призупинити

20 грудня Єврокомісія запустила процедуру введення безпрецедентних санкцій проти Польщі. Причиною стала польська судова реформа

Такі заходи проти країни-члена ЄС можуть бути застосовані вперше. НВ розповідає, чим польська судова реформа не сподобалася Євросоюзу, і якими можуть бути наслідки її прийняття.

Що не так з судовою реформою в Польщі

На думку Брюсселя, 13 нових законів дозволили польському уряду "істотно втручатися" в роботу судових органів. Тому судова реформа ставить під загрозу принцип верховенства права.

Згідно з новим законом, Верховний суд Польщі повинен підкорятися міністерству юстиції. Зокрема, міністр зможе самостійно, без консультацій з представниками органів правосуддя, призначати голів апеляційних і окружних судів.

20 грудня віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс, оголошуючи про рішення запустити процедуру введення санкцій проти Польщі, заявив, що на сьогоднішній день конституційність судочинства в Польщі не може бути гарантована.

"40% суддів Верховного суду змушені будуть піти у відставку через закон, прийнятий польським парламентом минулого тижня. А нові судді будуть призначені президентом за рекомендацією Національної ради судочинства, в якій домінують представники правлячої партії", – зазначив він.

Що загрожує Польщі

Брюссель вирішив застосувати статтю 7 договору про ЄС, згідно з якою право голосу Польщі в Раді ЄС може бути призупинено.

У той же час, Єврокомісія дала Польщі час виправити ситуацію. Якщо в найближчі три місяці вона виконає рекомендацію Євросоюзу, в якій перераховані кроки, необхідні для збереження верховенства права, Єврокомісія разом з Європарламентом і Європейською радою готова переглянути свою пропозицію.

Крім того, Єврокомісія передала скаргу на Польщу до суду ЄС.

Як відреагували в Польщі на рішення Євросоюзу про санкції

Всього за кілька годин до рішення Євросоюзу про початок процедури введення санкцій проти Польщі спікер польського уряду Іоанна Копцинська заявляла, що це рішення ЄС не прийме.

"Єврокомісія під власну відповідальність має право застосувати такі кроки (застосування статті 7 Договору про ЄС), однак вони не потрібні. Не потрібні, тому що для них немає підстав. Не буде санкцій, тому що про санкції мова не йде, це помилка", – заявила вона.

Копцинська також заявляла, що проти санкцій буде голосувати Угорщина і не тільки.

Після того, як Євросоюз все ж таки вирішив почати процес введення санкцій глава польського Мін'юсту Збігнєв Зьобро заявив, що польський уряд продовжить здійснювати судову реформу, незважаючи на тиск Євросоюзу.

"Політика відбувається в Польщі, політика відбувається в Європейському Союзі. Це рішення змінює тільки те, що ми повинні ефективно закінчити те, що ми вже почали", – заявив він.

За словами Зьобро, всі рішення, які є в законах про Національний судовий реєстр і Верховний суд, існують в інших країнах ЄС, і це вказує, що сьогоднішній крок Європейської комісії "має політичний присмак".

Аналогічну заяву зробив польський МЗС, який зазначив, що безпрецедентне рішення Європейської комісії про введення санкцій проти Варшави є політичним, обтяжує взаємні відносини і "може ускладнити побудову взаєморозуміння і довіри між Варшавою та Брюсселем".

У польському зовнішньополітичному відомстві додали, що Польща надалі хоче реформувати систему правосуддя і готова до діалогу з європейськими союзниками.

"Від наших європейських партнерів очікуємо всебічної, об'єктивної оцінки та кращого розуміння змін, які пройшли проекти законів про Верховний суд та Національну судову раду під час законодавчої роботи", – йдеться в заяві.

А глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що Польща не винаходить велосипед в реформі судових органів, а тільки імпортує рішення, які вже існують в інших країнах ЄС.

"Ми не згодні на подвійні стандарти – там, в інших європейських державах так званої старої демократії ці рішення можуть існувати, а в польській так званій новій демократії цих же рішень не схвалюють євросоюзні чиновники", – підкреслив він.

Незважаючи на рішення Єврокомісії, 20 грудня президент Польщі Анджей Дуда підписав закони про Верховний суд і Національну судову раду, через які Єврокомісія рекомендувала ввести санкції.

Він підкреслив, що підписані закони були подані на розгляд парламенту 24 вересня, а на попередні він наклав вето. У нові редакції були внесені зміни щодо повноваження міністра юстиції і правила виходу на пенсію суддів Верховного суду.

Дуда заявив, що реформа не є загрозою для демократії і верховенства права. За його словами, підписані закони повинні повернути людям віру в суди і систему правосуддя.

Згідно з судовою реформою, кількість суддів Верховного суду буде збільшено, що, на думку президента, має прискорити прийняття судових рішень. У Верховному суді будуть діяти дві нові палати. Одна – для розгляду вироків, друга буде стежити за помилками судів.

21 грудня Дуда назвав рішення Єврокомісії про запуск 7 статті Договору про ЄС "виключно політичним".

"Рішення Європейської комісії про запуск 7 статті Договору про Європейський Союз щодо Польщі є виключно політичним і не має нічого спільного з об'єктивністю", – сказав він, зазначивши, що очікує конструктивного діалогу з Єврокомісією в найближчі три місяці.

НВ

Головне

Фінанси

Сьогодні, 07:55

article_img
Курс валют від НБУ: долар і євро продовжують зростати
Політика

Сьогодні, 11:00

article_img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Тимошенко, Ляшка, Вілкула, Мураєва та Шевченка
Теніс

Сьогодні, 14:10

article_img
Світоліна, Цуренко і Костюк поліпшили свої позиції в рейтингу кращих тенісисток світу

Вибір редакції

Події

Вчора, 19:43

article_img
Джокер Зеленський, похорон марсохода і шановні знавці. Краще за тиждень за версією головного редактора NV.ua
Події

Вчора, 21:01

article_img
Перше місце України. Чому ми очолили рейтинг країн з найвищою смертністю через неправильне харчування
Гаджети

Сьогодні, 15:00

article_img
Великий і гнучкий. Все, що відомо про майбутні смартфони Samsung