Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Людина, яка змінює реальність. Першого відкритого гея в польській політиці стали вважати перспективним кандидатом у президенти

29 травня, 20:59
1539
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Роберт Бедронь став першим відкритим геєм у польській політиці, який був обраний мером

42-річного мера польського Слупська Роберта Бедроня зараз вважають перспективним кандидатом на пост президента католицької Польщі, незважаючи на те, що він є атеїстом, а також першим і поки що єдиним відкритим геєм у польській політиці.

НВ розповідає, хто такий Бедронь і як йому вдалося завоювати симпатії поляків.

Важке дитинство та ЛГБТ-активізм

Роберт Бедронь народився у 1976 році в містечку Риманів на південному сході Польщі і виріс у польському Підкарпатті. Його мати Хелена належала до профспілкового руху Солідарність, а батько Здзіслав був членом польської компартії. Сім'я жила небагато, до того ж батько Роберта застосовував насильство до дружини і чотирьох дітей.

В результаті майбутній політик рано переїхав з дому. Спочатку він закінчив технікум готельного бізнесу в Устриках-Долішніх, а потім - факультет політології Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині.

Роберт Бедронь разом із матір'ю, липень 2016 року / Фото: Robert Biedroń via Facebook

Роберт Бедронь розповідав, що про свою сексуальну орієнтацію дізнався у 15 років, коли жив у гуртожитку готельного технікуму. У цьому провінційному навчальному закладі до гомосексуальності ставилися різко негативно.

Але в 1995 році майбутній політик потрапив до Берліна і познайомився з діяльністю некомерційних організацій, які займалися захистом прав сексуальних меншин. Ще через кілька років Бедронь на рік поїхав до Лондона, де співпрацював із правозахисною організацією OutRage!.

Повернувшись до Польщі, Бедронь у кінці 1990-х приєднався до партії Соціал-демократи Республіки Польща (пізніше партія була перейменована на союз лівих демократів). А у вересні 2001 року разом із письменником Бартошем Журавецьким Бедронь заснував Кампанію проти гомофобії - організацію для боротьби зі стереотипами щодо геїв та лесбіянок. Роберт Бедронь був її першим головою, а також займав місця у наглядових радах інших польських НКО, які займаються моніторингом дотримання прав сексуальних меншин.

У тому ж 2001 року Бедронь вийшов на перший в історії Польщі Парад рівності. викликавши скепсис навіть у колег у лівих політичних організаціях. Таким чином від самого початку політичної кар'єри Бедронь не намагався приховувати свою сексуальну орієнтацію і відкрито говорив, що він гей.

Перший відкритий гей у польському парламенті

У наступному 2002 році Бедронь вперше спробував виставити свою кандидатуру на виборах - це були вибори в депутати міськради Варшави. Молодий політик програв їх, набравши лише 451 голос.

У 2005 році Бедронь спробував потрапити в Сейм від Союзу лівих демократів. Ця спроба теж була невдалою - Бедронь отримав у своєму виборчому окрузі лише 1686 голосів або 0,22%.

Роберт Бедронь не приховує відносин зі своїм партнером і закликає легалізувати одностатеве соціальне партнерство в Польщі

У 2006 році він виграв вибори до Ольштинської обласної асамблеї від Союзу лівих демократів. Під час роботи там він запропонував понад 740 поправок до регіонального статуту, понад 600 з них були прийняті.

У 2011 році політик знову балотувався в Сейм - цього разу від Громадянської платформи підприємця Януша Палікота з Люблінщини. Ця спроба була вдалою - Бедронь отримав майже 17 тисяч голосів і став депутатом Сейму - першим відкритим геєм у польському парламенті.

Незважаючи на це, Бедронь не завжди міг розраховувати навіть на особисту безпеку - за його словами, у цей період його чотири чи п'ять разів били на вулиці. Він також став заручником іміджу ЛГБТ-активіста, його виступи на тему екології, економіки або культури рідко отримували широкий розголос.

В результаті ще до кінця свого терміну в Сеймі Бедронь оголосив, що має намір брати участь у виборах мера провінційного міста Слупська.

Вдала кампанія і зміни в місті

Під час передвиборної кампанії Бедроню дорікали тим, що він ніколи не жив у Слупську і не пов'язаний з цим містом, але політик зумів перетворити ці недоліки на перевагу. Він наголошував, що в нього немає ніяких обов'язків перед партійними функціонерами і він відкритий для нових ідей.

Виборцям Бедронь обіцяв скорочення заборгованості міста, залучення європейського фінансування, збільшення бюджету на освіту і медицину. Крім того, Бедронь наголошував, що зацікавлений залишатися мером Слупська два терміни.

Він отримав 20% голосів у першому турі і 57% у другому.

Роберт Бедронь активно займається популяризацією Слупська / Фото: Robert Biedroń via Facebook

Вигравши вибори, Бедронь зупинив зростання заборгованості міста і скоротив витрати на адміністративний апарат. Наприклад, він сам відмовився від службового автомобіля і позбавив працівників ратуші доплат на бензин. Ці кошти Бедронь перенаправив на початкову і середню освіту.

Він провів інвентаризацію муніципальних будинків, яка виявила близько 100 порожніх квартир. Частину з них відремонтували і розподілили серед тих, хто має право на муніципальне житло.

Крім того, Бедронь заборонив продавати у школах Слупська шкідливу їжу і повернув туди безкоштовні стоматологічні кабінети.

Графіки міських витрат і доходів Бедронь публікує прямо на своїй сторінці у Facebook.

Роберт Бедронь проводить церемонію одруження / Фото: Robert Biedroń via Facebook

Бедронь також багато й успішно займався популяризацією Слупська. Наприклад, він сам проводить церемонії одруження, одягнувши тогу і мерські регалії, і запрошує всіх охочих поєднуватися узами шлюбу в його місті за невелику плату.

Чи зможе Бедронь стати президентом Польщі?

Балотуватися на президентську посаду у 2020 році Роберта Бедроня закликав, зокрема, колишній президент Олександр Кваснєвський.

За даними соцопитувань, у президентському рейтингу Польщі він займає третє місце після чинного президента Анджея Дуди та екс-прем'єра і чинного голови Європейської ради Дональда Туска.

Популярність Бедроня більша, ніж у багатьох інших польських опозиційних лідерів. Після парламентських виборів 2015 року консервативна партія Право і справедливість вперше в історії Польщі змогла сформувати однопартійний уряд більшості. Причому ліві партії вперше не пройшли в парламент взагалі.

Водночас противники Бедроня стверджують, що у нього немає реальної політичної програми, а його популярність пояснюється успішною піар-кампанією.

Крім того, у консервативній католицькій Польщі багато хто не готовий бачити на найвищих державних посадах атеїста і відкритого гея. Однак сам Бедронь вважає, що йому вже вдалося домогтися значних змін у ставленні до нього суспільства.

"Тоді (кілька років тому, коли Бедронь був депутатом Сейму - ред.) вони, напевно, сказали б: "Ти гомик" або плюнули в мене. Зараз вони кажуть: "Доброго ранку, пане мер", і це свідчить про те, що відбулися зміни", говорить він.

За матеріалами: eastbook.eu, BBC Україна

Головне

Світ/Країни

Сьогодні, 01:27

article_img
Тереза Мей прокоментувала можливість нового референдуму по Brexit

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися