Новий Уго Чавес. Хто такий Лопес Обрадор, який виграв президентські перегони в Мексиці

12 травня 2018, 08:12
2402
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Андрес Мануель Лопес Обрадор зберігає популярність майже 20 років

Мексиканці 1 липня обрали нового президента. Перемогу на виборах здобув патріарх мексиканських лівих сил, 64-річний політик Андрес Мануель Лопес Обрадор.

Президентське крісло Обрадор штурмував втретє: в 2006-му йому не вистачило для перемоги десятих часток відсотка, в 2012-му він також прийшов другим.

Обрадор, відомий в народі як "Амло" (за першими літерами імені), має шанси увійти в історію, так як вперше в Мексиці глава держави зможе в майбутньому переобиратися на другий термін.

НВ розповідає про те, хто такий Обрадор і чому мексиканці захотіли бачити його президентом.

Дружба з США і боротьба зі злочинністю: новий президент Мексики озвучив свої завдання

"Лівий" мер Мехіко

Андрес Мануель Лопес Обрадор залишається популярним загальнонаціональним політиком майже два десятиліття – відтоді, як в 2000 році був обраний мером Мехіко (головою уряду федерального округу Мехіко).

Цей пост він зайняв, будучи лідером мексиканської Партії демократичної революції – об'єднання лівих сил країни, створеного в 1989 році. Обрадор приєднався до цієї партії з самого дня заснування і очолював її в 1996-1999 роках.

Його шлях у політику також починався з лівого фронту. У 23 роки майбутній кандидат в президенти, володар диплома спеціаліста з політології та публічного управління, став членом лівоцентристської Інституційно-революційної партії – правлячої сили Мексики на той момент.

Свої ліві переконання Обрадор мав можливість втілити на практиці на посаді мера Мехіко – саме вона зробила його відомим мексиканським політиком.

Обрадор завоював народну популярність під час свого перебування мером Мехіко/Фото ЕРА

Керуючи одним з найбільших мегаполісів світу, "Амло" прославився масштабними соціальними ініціативами. Він розгорнув програми фінансової допомоги цілій низці найвразливіших категорій населення – матерям-одиначкам, пенсіонерам, недієздатним людям. Крім того, Обрадор помітно оновив обличчя Мехіко і поліпшив його інфраструктуру: відремонтував і розширив головні дороги, запустив по виділених смугах лінію експрес-автобусів Metrobus, відновив і модернізував історичний центр міста, а також головні туристичні визначні пам'ятки, побудував перший за 30 років новий університет.

Обрадор помітно оновив обличчя Мехіко і поліпшив його інфраструктуру: відремонтував і розширив дороги, запустив лінію експрес-автобусів Metrobus, відновив історичний центр міста

У той же час, незважаючи на лівоцентристську орієнтованість, Обрадору вдалося поліпшити бізнес-середовище в Мехіко. Шляхом податкових пільг він заохочував інвестиції приватного сектора в житло і змінив принципи зонування міста, щоб зробити будівельні проекти більш привабливими фінансово. Під керівництвом "Амло" в Мехіко з'явилася найбільша кількість кондомініумів і офісних будівель, ніж в будь-який інший період історії міста.

Обрадор також залучив до співпраці мексиканського мільярдера Карлоса Сліма, щоб відновити, перебудувати і розвинути великі райони Мехіко, створюючи привабливі торговельні та житлові квартали для середнього класу.

Крім того, політик заручився консультативною підтримкою екс-мера Нью-Йорка Рудольфа Джуліані, щоб перейняти його досвід "нульової толерантності" до злочинності – головної багаторічної проблеми Мехіко і всієї Мексики.

У підсумку, залишаючи пост мера в 2005 році, Обрадор міг похвалитися солідним рейтингом схвалення в 84%, за даними місцевої соціологічної служби Consulta Mitofsky.

Самопроголошений президент

У 2006 році Обрадор виступив кандидатом у президенти Мексики від Партії демократичної революції і ледь не виграв гонку. За підсумками виборів правоцентрист Феліпе Кальдерон отримав 35,89%, а Обрадор - 35,31% (другий тур в Мексиці не проводиться).

Екс-мер Мехіко не погодився з офіційним підрахунком голосів, звинуватив владу у фальсифікаціях і закликав своїх прихильників вийти на вулиці. У мексиканській столиці почалися масштабні протести і акції громадянської непокори на підтримку Обрадора, що тривали багато тижнів і отримали назву Революції кактусів. В окремі дні кількість учасників демонстрації досягала 1 млн осіб.

У 2006 році на вулиці Мехіко на підтримку Обрадора вийшли до 1 млн осіб/Фото ЕРА

16 вересня 2006 року, в День незалежності Мексики, прихильники лівих проголосили Обрадора законним президентом країни, а 20 листопада – провели церемонію присяги на площі Сокало, центральнійплощі мексиканської столиці.

Однак легітимізувати "Амло" так і не вдалося: в грудні 2006 року офіційний переможець гонки Кальдерон вступив на посаду президента.

Обрадор спробував взяти реванш через шість років, у 2012 році. Тоді його головним конкурентом став опозиційний політик Енріке Пенья Ньєто, який в результаті й виграв вибори з 38,21% голосів і є чинним президентом Мексики. Обрадор поступився йому, набравши 31,6%.

Вибори-2018: спроба номер три, вдала

На нинішніх виборах, які відбулися 1 липня, Обрадор представляв коаліцію з гучною назвою Разом ми створимо історію (Juntos Haremos Historia). До цього об'єднання мексиканських лівих увійшли Партія праці, партія Соціальна зустріч і власна ліва політсила Обрадора Морена (Рух національного відродження).

Шанси Обрадора зайняти президентський пост були як ніколи високі: його рейтинг зростав від місяця до місяця. Згідно з останнім опитуванням, оприлюдненим у травні, за політика були готові проголосувати 38% мексиканців, а його відрив від найближчого конкурента становить 14%. Ще півроку тому ці цифри становили відповідно 31% (голосів на підтримку) і 11% (відрив від найближчого опонента).

На виборах 2018 року Обрадор очолює коаліцію лівих сил/Фото ЕРА

У передвиборній кампанії Обрадор пропонував переглянути державні контракти з нафтовими компаніями.

Обрадор виступає за амністію селян, залучених у виробництво наркосировини, і переговори з лідерами наркокартелів

З 2013 року на енергетичний ринок Мексики були допущені приватні, зокрема іноземні інвестори – вперше після майже 80 років монополізму держкомпанії Pemex.

Однак "Амло" не приховує, що низка з них можуть втратити контракти. "Якщо контракти є недобросовісними і шкодять національним інтересам, вони будуть змінені. Ми вивчимо, які зобов'язання були підписані нинішнім урядом і нафтовими компаніями", - заявив Обрадор.

Серед інших його президентських ініціатив – війна з бідністю, заради коштів на яку лівий політик готовий зупинити будівництво нового аеропорту в Мехіко, що вже почалося, а також несподівані ідеї щодо боротьби з наркомафією. Обрадор виступає за амністію селян, залучених у виробництво наркосировини, і переговори з лідерами наркокартелів.

Новий Трамп. Президентську гонку в Бразилії очолив расист, сексист і гомофоб

Новий Уго Чавес?

Через радикальні економічні ідеї лівого спрямування опоненти Обрадора називають його популістом і новим Уго Чавесом, попереджаючи про те, що його дії загрожують Мексиці втратою інвестицій.

Противники Обрадора звинувачують його в популізмі і націоналізмі/Фото ЕРА

Однак ряд експертів нагадує, що Обрадор здатний знаходити компроміс між своїми переконаннями і економічними потребами, що він вже довів під час перебування мером Мехіко.

"Якщо ви подивитеся на те, як Обрадор керував Мехіко, то він був далекий від радикалізму", – зазначає в коментарі британської The Guardian Карлос Браво Регідор, професор мексиканського Центру викладання і досліджень економіки.

З часу свого другого походу в президенти "Амло" намагається вибудувати більш помірний спосіб, відзначає видання, що часом навіть розчаровує його переконаних прихильників. "Він більше не такий революціонер, як в попередні роки", – зазначила в коментарі газеті мексиканка Тереза ​​Жабер, яка підтримує Обрадора більше тридцяти років.

"Революціонер він чи ні, проте з наближенням дня виборів багато аналітиків переконані, що" Амло "недосяжний", - резюмує The Guardian.

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект