Латиноамериканський Трамп. Новим президентом Бразилії став політик-расист і жінконенависник

29 жовтня 2018, 11:13
4387
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Жаїр Болсонару - переконаний прихильник диктатури та лютий критик секс-меншин

63-річний колишній військовий Жаір Болсонару, одіозний політик з різкими ультраправими і сексистськими поглядами, обраний новим президентом Бразилії.

Конгресмен Болсонару став переможцем драматичної виборчої кампанії, у ході якої пережив замах і був змушений зіткнутися з багатотисячними протестами співвітчизників проти своєї кандидатури.

І все ж у ході другого туру президентських виборів, який відбувся у Бразилії 28 жовтня, Болсонару набрав 55,1% голосів (за даними обробки 99,9% бюлетенів). У той час як його опонент Фернанду Аддад, колишній мер Сан-Паулу та міністр освіти, який представляє ліву Партію трудящих, отримав 44,5% голосів.

Болсонару вже оголосив про свою перемогу - у відеоролику, записаному в його будинку в Ріо-де-Жанейро, політик подякував Богу та поклявся викорінити корупцію в країні. "Ми не можемо продовжувати фліртувати з комунізмом. Ми маємо намір змінити долю Бразилії", - заявив він.

НВ розповідає про нового бразильського лідера і про те, чому його називають "латиноамериканським Трампом".

З десантників – у політику

63-річний Жаір Болсонару – колишній військовий десантник, служив у бразильській армії в період військової диктатури 1964-1985 років. Він ніколи не приховував своїх симпатій до цього режиму, регулярно заявляючи про бажання повернути подібний стиль управління в Бразилії.

Для своїх прихильників Болсонару уособлює закон і порядок, а це дуже переконливий меседж в країні, де відбувається близько 60 тис. вбивств на рік

"Я за диктатуру!" – прямо заявляв політик під час свого першого з семи термінів у якості депутата парламенту Бразилії. За весь цей час він залишився вірним своїм переконанням, хоча змінив чимало партій (зараз представляє Соціал-ліберальну партію Бразилії).

Болсонару прийшов у велику політику в кінці 80-х: у 1988-му його обрали до міськради Ріо-де-Жанейро, а в 1990-му він уперше став бразильським конгресменом. Відтоді політична значущість колишнього армійця багаторазово зросла.

На останніх парламентських виборах у Бразилії, що відбулися в 2014 році, він став лідером виборчих симпатій у Ріо-де-Жанейро, набравши 464 тис. голосів.

Бразильский скандаліст

За час своєї кар'єри Болсонару прославився як один з найскандальніших і найбільш радикальних політиків не тільки в Бразилії, але й у всьому світі.

Прихильник крайньо-правих поглядів, він має репутацію переконаного гомофоба: Болсонару виступає різко проти одностатевих союзів, програми сексуальної освіти в школах і одного разу прирівняв усиновлення дітей одностатевими парами до педофілії.

Мітинги проти Болсонару у вересні 2018 року / Фото ЕРА

Крім того, політик не цурається публічної підтримки найжорсткіших практик кримінального кодексу, включаючи тортури і смертну кару. У 2016 році, виступаючи в парламенті перед голосуванням за імпічмент президенту Ділмі Русеф, Болсонару присвятив свій голос одіозному полковнику Карлосу Устрі – у роки диктатури в Бразилії той керував програмою тортур політв'язнів, а в 2008 році суд офіційно визнав його організатором тортур.

Він називав "тваринами, яким слід повернутися до зоопарку" активістів руху за права темношкірих

Болсонару також вирізняється економічним націоналізмом – зокрема, він різко критикує посилення ролі китайських інвесторів у бразильській економіці. "Китай захоплює Бразилію, і це тривожить. Вони інвестують у гірничодобувну промисловість, сільське господарство, енергетику, порти і аеропорти", – обурився одного разу Болсонару, пообіцявши обмежити можливість продажу бразильських компаній китайцям, пише Bloomberg.

Ненависницьке ставлення до жінок – ще один пункт, у якому Болсонару немає рівних. У 2003 році в суперечці із колегою-депутатом Марією до Росаріо, яка назвала його "насильником", політик заявив: "Вас би я ніколи не згвалтував, оскільки ви цього не варті". За цей вислів суд засудив його до штрафу у $2,5 тис. на користь Росаріо.

Крім того, Болсонару не раз викривали в расизмі.

У квітні 2018 року бразильська генпрокуратура почала розслідування проти Болсонару за його висловлювання щодо жителів бразильських сіл, заснованих нащадками рабів – політик порівняв їх із "тваринами", заявивши, що вони "не гідні навіть розмножуватися". Раніше він також називав "тваринами, яким слід повернутися до зоопарку" активістів руху за права темношкірих.

Прихильник Трампа

Болсонару намагається бути максимально публічним політиком і багато в чому копіював стиль виборчої кампанії Дональда Трампа. Бразильський конгресмен активно розміщує свої заяви в соціальних мережах, включаючи Twitter і Facebook, де з 4,5 млн фоловерів він випереджає всіх політиків країни.

Його промови, подібно до промов Трампа, часто безладні, однак володіють дивною привабливістю, якщо слухати їх наживо

Як і Трамп, Болсонару – популярний у народі оратор. "Його промови, подібно до промов Трампа, часто безладні, і здаються безглуздими в письмовому вигляді через нападки на синтаксис, однак володіють дивною привабливістю, якщо слухати їх наживо", – відзначає в своєму матеріалі про Болсонару британська The Guardian.

Свого захоплення нинішнім американським президентом бразильський діяч не приховує і вже дав зрозуміти, що в разі обрання лідером Бразилії буде націлений на зближення відносин із США.

Крім того, як і Трамп, Болсонару є прихильником вільного носіння зброї і виступає проти жорстких заборон у цій сфері.

Шлях до перемоги

Жаїр Болсонару очолив рейтинг симпатій бразильців з весни 2018 року - після того, як з гонки остаточно вибув екс-президент країни Луїс Інасіу Лула да Сілва.

Вельми популярний серед населення, Да Сілва був засуджений за звинуваченнями у корупції та відмиванні грошей і отримав 12 років тюремного ув'язнення. 8 квітня 2018 року поліція заарештувала да Сілву, який до останнього мав намір балотуватися в президенти.

Відтоді найбільш рейтинговим кандидатом залишався Болсонару, незважаючи на різке неприйняття його фігури значною частиною бразильського суспільства.Як і Трамп, політик зробив ставку на невдоволення бразильців економічними проблемами країни.

Бразилія переживає найбільшу кризу з часів Великої депресії

"Дональд Трамп був обраний, стверджуючи, що злочинність у містах вийшла з-під контролю, що ситуація в економіці катастрофічна, а весь політичний клас корумпований. Усі ці три пункти – безсумнівна правда і для Бразилії. Тому якщо Трамп зміг перемогти, уявіть, що може бути зараз в такій країні, як Бразилія", – пояснював феномен популярності Болсонару у коментарі The Guardian Брайан Уінтер, головний редактор спеціалізованого видання Americas Quarterly.

Для своїх прихильників Болсонару уособлює закон і порядок, а це дуже переконливий меседж у країні, де відбувається 60 тис. вбивств на рік

Для своїх прихильників Болсонару уособлює закон і порядок, а це дуже переконливий меседж у країні, де відбувається близько 60 тис. вбивств на рік і регулярно трапляються великі корупційні скандали, робить висновок Уінтер.

"Його [Болсонару] підтримка підживлюється різким зростанням насильницьких злочинів і найбільшим в світі корупційним скандалом, до якого причетний увесь політикум [Бразилії], як і нинішній президент Мішела Темера", – пише Reuters.

З іншого боку, небажання багатьох бразильців бачити Болсонару своїм президентом вилилися в масштабні протести проти його кандидатури в ході виборчої кампанії. Наприклад, у вересні 2018 року десятки тисяч жінок вийшли на вулиці найбільших міст Бразилії, протестуючи проти зневажливого ставлення до них з боку Болсонару. Головним гаслом компанії стала фраза Ele Nao ("Не він").

[gallery]

У Бразилії десятки тисяч жінок вийшли на мітинги проти ультраправого кандидата у президенти

[/gallery]

Більш того, 6 вересня на Болсонару було скоєно замах - він отримав ножове поранення в натовпі, під час зустрічі з виборцями в місті Жуіс-ді-Фора на сході країни.

Момент замаху на політика:

Політик провів кілька тижнів у лікарні, звідки був виписаний незадовго до проведення першого туру виборів 7 жовтня. У той день в ході голосування Болсонару набрав 46,03% голосів, а його найближчий суперник - кандидат від лівої Партії трудящих Фернанду Аддада - 29,28% симпатій виборців.

Тепер у Бразилії найбільш екстремістський президент, ніж у будь-якій іншій демократичній країні світу

Повторний тур виборів, який відбувся 28 жовтня, підтвердив перевагу Болсонару: в цей раз колишній десантник набрав 55,1% голосів.

На відміну від його прихильників, багато хто з бразильських аналітиків не розділяє оптимізму з нагоди перемоги політика. "Ультраправі завоювали Бразилію, - написав Чельсо Роча де Баррос, бразильський політичний колумніст з журналу Piauí, якого цитує The Guardian. - Тепер у Бразилії найбільш екстремістський президент, ніж у будь-якій іншій демократичній країні світу. Ми не знаємо, що буде далі".

Топ-5 цитат Жаїра Болсонару

Про катування і смертну кару

Смертна кара буде перешкоджати злочинності. Я ніколи не бачив, щоб хтось, страчений на електричному стільці, знову вбив когось. Смертна кара повинна застосовуватися для будь-якого умисного злочину.

Про схожість із Трампом

Трамп зіткнувся з тими ж нападками, з якими стикаюся і я – що він гомофоб, фашист, расист, нацист, – але люди вірили в його платформу, і я вболівав за нього.

Про гомосексуальність

Я проти. Не можу прийняти, що, відчиняючи двері своєї квартири, я натрапляю на пару геїв, які прощаються, цілуючись у губи, і мій син бачить все це.

Про жінок і свою єдину доньку

У мене п'ятеро синів. Четверо народилися чоловіками, а в останньому випадку я дав слабину – і вийшла жінка.

Про демократію

Я прихильник диктатури. Ми ніколи не вирішимо серйозних національних проблем з цією безвідповідальною демократією.