Кримінальна відповідальність "за заперечення злочинів українських націоналістів": відомі українці про скандальний польський закон

10 лютого 2018, 10:33
786
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Акція польських націоналістів із вимогою до президента Дуди підписати закон про Інститут національної пам'яті, 5 лютого 2018 року

Після того як прийнятий у Польщі закон, який вводить кримінальну відповідальність "за заперечення злочинів українських націоналістів" і покарання за висловлювання про причетність поляків до Голокосту, обернувся міжнародним скандалом, журнал Новое Время розпитав відомих співвітчизників, що вони про це думають.

А що думаєте ви? Приймайте участь в опитуванні НВ.

Анатолій Криволап, художник

Польща повторює ту саму помилку, яку вона вже зробила під час повстання Богдана Хмельницького [у 1648-1654 роках], коли вступила у війну з Україною. В результаті Україна опинилася під [впливом] Росії, а потім і сама Польща стала колонією. Тому мені здається, що зараз аналогічна ситуація, і Польща поводиться нерозумно вдруге.

Я дійсно переживаю. У мене в Польщі живе колекціонер. Це взагалі мій колекціонер №1, він збирає мої роботи від 1976 року - з тих пір, як я закінчив Художній інститут. Ми з ним обговорювали історію та дійшли до висновку, що Польща [і тоді] поводилася неадекватно. Ось і зараз я не розумію всього того, що відбувається в Польщі. Навіщо повторювати ці помилки і кому це потрібно? На один момент, щоб виграти вибори? Тоді це нерозумно і авантюрно.

Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

У Польщі, на жаль, ми бачимо загострення скреп, яке триває вже досить довгий час.

На жаль, консервативна націоналістична ідеологія, яка набирає популярності у Східній Європі, призводить до таких наслідків і у довгостроковій перспективі негативно позначається на економіці. Але у короткостроковій перспективі не варто очікувати, що це завдасть шкоди українським робітникам, як і самій економіці Польщі.

Йосиф Зісельс, голова Асоціації єврейських організацій і громад України

Сам по собі новий закон не містить чогось поганого, крім згадки про українських націоналістів. До речі, про бандерівців там згадки немає. У законі також не йдеться про заперечення будь-якої згадки про Голокост - змінюються лише трактування. Поляки не заперечують участь окремих поляків у знищенні євреїв. І якщо, згадуючи Голокост, не мають на увазі державу і весь народ, то в чому проблема?

Мої друзі, які знають Польщу краще, кажуть, що цей закон використають проти інакомислення і свободи слова. І якщо це так, то це погано.

Я знаю, що багато українців, які живуть у Польщі, дуже переживають. Вони бояться, що цей закон використають проти них. Адже велика їх кількість є українськими націоналістами у хорошому сенсі цього слова. Особисто мене [у прийнятому законі] дуже зачіпає згадка про українських націоналістів, і тут я очікував від нас більш різкої реакції.

До речі, ті закони про декомунізацію, які ми прийняли три роки тому, боляче зачепили поляків. Тоді до переліку національних рухів, які брали участь у національно-визвольній боротьбі, ми зарахували ті групи, які поляки вважають злочинними: УПА, ОУН та інші. Тоді вони дуже нервово реагували, ну а тепер ми.

Ця ситуація розсмокчеться. Поляки змирилися з нашими законами, а тепер відповіли своїм. Погано, що напруження між країнами зростає. Але тут є багато вимірів - мене ось більше турбують друзі, які там страждають від правого консервативного тренду.

Тарас Прохасько, письменник

Польща належить до тих центральноєвропейських країн, які живуть своєю колишньою величчю. У них є такий своєрідний комплекс великої втраченої країни. Але за останнє сторіччя вони були у ненабагато кращому стані, ніж українці, бо їх пригнічували то німці, то росіяни. І все-таки в цьому ряду пригноблених хочеться бути хоч трішки менше постраждалим і трохи більш наполегливим. І українці для цього підійшли найкраще.

Для Польщі Україна вигідна ще й тим, що наша політика і становище є слабким, і Україна дозволяє з собою такі речі робити на дипломатичному та урядовому рівнях.

Крім того, Польща переживає важкі часи. Адже багато поляків покинули країну, і там серйозний дефіцит людського ресурсу, який значною мірою заповнений українцями. А це також є постійним подразником для простого поляка. Ось популістські партії, які вибудовують свою політику на втраченій величі, підіграють і користуються цим.

А з іншого боку, українці також вступають у це протистояння з Польщею. Хоча Україні варто було б не відпиратися і нарікати на когось, а визнати пов'язані з насильством речі.

Ігор Захаренко, генеральний директор турфірми Феєрія

Потрібно поглянути на історію наших відносин - поляки завжди нас зраджували.

Але мої знайомі поляки не підтримують нинішню політику свого уряду і кажуть, що це все для підняття рейтингу, розрахованого на свій електорат. Виходить, що дії [Варшави] дуже схожі на рухи Москви.

Олег Рибачук, голова громадської організації Центр UA

Головна помилка Польщі в тому, що замість того, щоб бути впевненим будівельником майбутнього, вона загрузла в минулому. Таке враження, ніби їхній Інститут національної пам'яті - це Інститут пам'яті колишніх образ. Взагалі-то минуле потрібно знати для того, щоб мати краще майбутнє. Втім, це і для України характерно, ми теж на це страждаємо. Своє минуле знати потрібно, але не для того, щоб нескінченно мірятися образами.

Ситуація у Польщі схожа на ту, що відбувається в Росії, коли ти розкручуєш маховик так, що назад уже цього джина у пляшку можеш і не загнати. Важливо, щоб Україна не втягнулася в цю війну. І я б хотів, щоб українські еліти були просто розумніші. Це серйозне випробування.

[Gallery]

Націоналісти пікетували диппредставництва Польщі по всій Україні через "антибандерівська" закону

[/Gallery]

А взагалі Польща дуже швидко втратила роль одного з лідерів нової Європи. Враження, ніби реалізується сценарій, який вигідний тим, хто не хоче бачити Європу сильною і демократичною.

Парадокс у тому, що партію Право і справедливість очолює Ярослав Качинський, брат Леха Качинського. Останній загинув у катастрофі, яка була дуже схожа на спецоперацію Росії. І замість того, щоб створювати альянси з Україною, Качинський створює проблеми для України і таким чином допомагає вбивцям свого брата.

Олена Бабакова, журналістка, яка проживає у Варшаві

Польський закон дуже неакуратно написаний, головний його недолік - можливість дуже широкої інтерпретації. Але ніяку "бандерівську ідеологію" закон не забороняє, там взагалі немає ні слова про Бандеру. Є "злочини українських націоналістів", під якими однозначно розуміється Волинь та співучасть у вбивствах євреїв. А червоно-чорному прапору [УПА] і привітанню "Слава Україні!" нічого не загрожує.

Однак складно сказати, як закон буде діяти на практиці. Його прийняття ще більше обмежило простір для діалогу між країнами. А без поступок, без двох кроків назад на нас чекає ще більше охолодження у двосторонніх відносинах.

Всеволод Кожем'яко, генеральний директор групи компаній Агротрейд

У всіх сусідніх держав є певна спільна історія, у якій є злети і падіння, є яскраві позитивні і негативні моменти. Це неминуче. І як правило, це все у країнах-сусідах використовують для інтриг у внутрішній політиці.

Як на мене, то прийнятий Польщею закон - популістський і ніяк не відображає історичну дійсність. Адже цей [історичний] епізод взагалі є зовсім незначним порівняно з багатьма іншими і порівняно з обсягом наших взаємин із Польщею.

І якщо в Польщі це питання постало так гостро, значить, не допрацювали якісь наші відповідальні за це органи. Значить, треба було якимось чином попереджувати ці речі, приходити до спільного знаменника. Так що я не бачу проблем, чому ми не можемо вирішити це питання.

Володимир В'ятрович, директор Українського інституту національної пам'яті

На жаль, за останні два роки спостерігаємо істотне погіршення польсько-українських відносин. А останні ініціативи польської влади - це подальше поглиблення розбіжностей між країнами. Наші відносини вимагають відвертого і чесного діалогу про важкі сторінки нашої історії, але прийнятий закон фактично звів до нуля можливість продовження такого діалогу.

Андрій Худо, голова наглядової ради холдингу емоцій !FEST (креативні проекти і ресторани, у тому числі львівська Криївка)

Польщі варто будувати майбутнє, а не повертатися в минуле. В контексті добросусідства і за принципом win-win [подвійного виграшу], а не гри з нульовою сумою.

Мені подобалося, як Польща розвивалася за часів президентства Олександра Кваснєвського та Броніслава Коморовського. Я завжди ставив у приклад Польщу, яка за 20 років зробила феноменальний прорив завдяки правильним реформам. Тому хочу побажати нинішньому керівництву Польщі розвивати країну саме на таких принципах. І пам'ятати, що один в полі не воїн.

Читайте цей матеріал у свіжому номері журналу Новое Время - №5 від 8 лютого 2018 року

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
29 грудня 2018, 11:53
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 11:53

Головне

Країни

Сьогодні, 01:22

article_img
У Білому домі прокоментували вплив "шатдауну" на ВВП США
Економіка

Вчора, 14:12

article_img
Єврокомісія оштрафувала MasterCard на півмільярда євро за завищення комісій
IT-індустрія

Вчора, 12:05

article_img
Невловимий месенджер. Як Росія знову безуспішно намагається заблокувати Telegram

Вибір редакції

Події

Вчора, 08:45

article_img
"Немає виправдання". Через побиття вчителя в київському ліцеї українські педагоги починають масштабний протест
Мистецтво

Сьогодні, 07:53

article_img
Один з головних претендентів на Оскар. Фільм Зелена книга виходить в український прокат
Мистецтво

Вчора, 13:29

article_img
4 млн для родин військових. Як пройшов благодійний концерт Океану Ельзи