Не AstraZeneca єдиною. Хто в Україні отримає вакцини Pfizer і Sinovac та чи можна обирати препарати
Через півтора місяця після старту масової вакцинації від COVID-19 в Україні розширюється список доступних вакцин. З вівторка, 13 квітня, щеплення починають робити препаратом від китайської Sinovac, і вже цього тижня в Україну мають привезти першу партію вакцини Pfizer.
На основі інформації, яку раніше оприлюднило МОЗ, НВ розповідає, як ці три вакцини (з урахуванням завезеної раніше AstraZeneca/Covishield) планують розподіляти між різними категоріями українців.
Раніше в інтерв'ю НВ кілька авторитетних інфекціоністів (Федір Лапій, Володимир Курпіта, Катерина Булавінова) закликали українців не чекати на якийсь конкретний препарат, а робити щеплення будь-якою з доступних в країні вакцин. Адже попри різну задекларовану ефективність, кожна з них може захистити від тяжкого перебігу COVID-19.
- П’ять запитань Федору Лапію. Авторитетний імунолог — про те, як і чим слід робити щеплення від COVID-19, і скільки українців вже перехворіло
- На особистому досвіді. Лікарка Катерина Булавінова, яка перехворіла на COVID-19, ділиться своїми знаннями про цю хворобу
- Pfizer може з’явитися в Україні в травні. До чого варто готуватися владі і населенню вже зараз — розповідає інфекціоніст
Чи можна обрати вакцину самостійно?
Поки що ні, така можливість в Україні не передбачена — як і в більшості країн світу.
«Таке право не надають нікому у світі, щоб не заплутувати логістику. […] Адже всі вакцини поки рівні - вони всі захищають від тяжкого перебігу хвороби. Оскільки в нас усі регіони вже отримали вакцину CoviShield, це ускладнить логістику. Тому я пропоную дочекатися національного плану [розподілу вакцин], який би дав відповіді на це питання «, — пояснив 10 квітня в інтерв'ю Радіо НВ інфекціоніст, ексглава Центру громадського здоров’я Володимир Курпіта.
Поки не варто розраховувати і на вакцинацію в приватних клініках України, попередив глава парламентського комітету здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
За його словами, вакцина від COVID-19 може з’явитися на комерційному ринку пізніше, ніж очікувалося — і точно пізніше, ніж влітку 2021 року. Радуцький нагадав, що «є мільйон охочих за свої гроші завезти вакцину і почати вакцинувати в приватних клініках», проте ці спроби закінчуються нічим.
«Всі виробники просять лист від уряду, а уряд України, як і будь-який інший уряд, такого листа не надасть», — сказав він.
Sinovac
Що за вакцина і як прищеплюють
Вакцина від Sinovac Biotech (випускається під назвою CoronaVac) — це інактивована вакцина, тобто вона належить до найбільш традиційного виду вакцин. У таких випадках використовують цілісні вірусні частки (у цьому випадку вірусу SARS-CoV-2), які попередньо вбили нагріванням або хімічною обробкою. Для вироблення імунітету необхідно також використання в складі вакцини ад’ювантів — додаткових речовин-подразників, на які реагує імунна система.
Вакцину розробила китайська біофармацевтичних компанія Sinovac Biotech, виробляють її також у Китаї. Препарат CoronaVac став другою виробленою в КНР вакциною, яку дозволили для застосування в Китаї (перша — вакцина китайської компанії Sinopharm).

Розробник рекомендує вводити дві дози вакцини з інтервалом в 14−28 днів.
Скільки привезли
Поки Україна отримала 215 тис. доз вакцини Sinovac. Загалом наша держава уклала контракт на 1,9 млн доз цього препарату.
Кого вакцинують в Україні
Через особливості форми випуску препарату — її виготовляють зокрема і в однодозовому форматі - МОЗ планує робити щеплення Sinovac насамперед маломобільним групам українців, а також декільком іншим категоріям.
Максим Степанов і Віктор Ляшко називали такі групи населення:
- працівники Нацполіції;
- члени олімпійських та паралімпійських збірних, які представлятимуть Україну на Іграх 2021 року;
- працівники освіти, які задіяні в проведенні та організації ЗНО у 2021 році;
- маломобільні групи населення (зокрема маломобільні літні люди, українці з інвалідністю та їхні опікуни, українці в будинках для людей похилого віку).
Чисельність останньої групи Ляшко оцінював в 40 тис. осіб.
«Пріоритет буде виділено на маломобільні групи населення похилого віку, мобільні бригади їздитимуть по місцях проживання маломобільних людей і вакцинуватимуть цих людей, а також їхніх опікунів», — анонсував Ляшко, пояснивши що для такого формату беззалишкова Sinovac підходить більше, аніж десятидозові ампули AstraZeneca/Covishield.
Загалом всю першу партію китайської вакцини планують розподілити так, щоб люди, які отримали першу дозу Sinovac, зробили щеплення нею ж і вдруге (тобто прищепити зможуть трохи більше ніж 100 тис. українців).
Pfizer
Що за вакцина і як прищеплюють
Вакцина від Pfizer/BioNTech — це новітній вид препаратів, мРНК-вакцина. В її основі лежать молекули РНК вірусу, які кодують характерний для нього білок (шипоподібний білок у випадку SARS-CoV-2). Потрапляючи в клітини організму, вакцинна РНК стимулює синтез в них такого білка і «вчить» нашу імунну систему розпізнавати його. Надалі організм формує імунітет, оскільки вже вміє «діагностувати» вірус за типовим для нього білком і не дає розвинутися захворюванню при «зустрічі» зі справжнім патогеном.
Розробник вакцини — німецька біотехнологічна компанія BioNTech у співпраці з американським фармацевтичним гігантом Pfizer. У розробці також брала участь китайська компанія Fosun Pharma.
Для повного курсу вакцинації необхідні два щеплення з рекомендованим інтервалом 21 день.
Скільки привезли
Перша поставка Pfizer в обсязі 117 тис. доз має прибути в Україну до кінця поточного тижня (тобто до 18 квітня). Це партія, виділена Україні в рамках глобальної програми розподілу вакцин COVAX. Загалом від цієї ініціативи наша країна розраховує отримати 1 млн доз Pfizer (Ляшко обіцяв, що всі їх поставлять до кінця червня).
Володимир Зеленський також заявляв, що Україна окремо домовилася з Pfizer про постачання 10 млн доз цієї вакцини протягом 2021 року. Перша частина партії має прибути в травні-червні.
Кого вакцинують в Україні
МОЗ озвучував такі пріоритети для вакцинації препаратом Pfizer:
- співробітники ДСНС;
- співробітники Держприкордонслужби;
- мешканці та персонал будинків для літніх.
AstraZeneca / Covishield
Що за вакцина і як прищеплюють
Препарат від AstraZeneca належить до типу векторних вакцин: в її основі - гібрид молекули аденовірусу (який викликає застуду) і геном вірусу SARS-CoV-2. Клітини вакцинованого організму починають виробляти характерний для коронавірусу білок (шипоподібний білок), що призводить до формування імунної відповіді
Розробники вакцини — британсько-шведська фармацевтична компанія AstraZeneca і Оксфордський університет (Велика Британія). В Україну надходить вироблена в Індії вакцина (за британською ліцензією) під її другою назвою Covishield.
Зараз рекомендований в Україні графік вакцинації AstraZeneca передбачає введення двох доз вакцин з інтервалом в три місяці. Такий інтервал, як показали дослідження, дає вищий рівень захисту, аніж рекомендовані розробниками спочатку 28 днів.
Скільки привезли
У лютому в Україну привезли 500 тис. доз вакцини Covishield (AstraZeneca). В Офісі президента обіцяли, що нові партії наша країна отримуватиме кожні 10 днів, однак подальші поставки затримуються через припинення експорту цього препарату з Індії.
Станом на 13 квітня з півмільйона доз вакцини Covishield вже використано щонайменше 388,4 тис. — стільки українців отримали першу дозу щеплення.
Кого вакцинують в Україні
Вакцина Covishield поки залишається основним препаратом, який використовують у першу хвилю вакцинації українців. Ним прищеплюють:
- медиків і працівників сфери охорони здоров’я, задіяних в боротьбі з COVID-19 (персонал лікарень, бригади швидких, працівники тест-лабораторій тощо
); - сімейних лікарів;
- ветеранів АТО / ООС;
- військовослужбовців в зоні Операції об'єднаних сил;
- людей з дуже високим ризиком інфікування коронавірусом (зокрема зі складними супутніми захворюваннями);
- вчителів та інших працівників сфери освіти;
- працівників ДСНС, Нацполіції, Нацгвардії, СБУ, ЗСУ, МВС;
- людей похилого віку (пріоритет — українці старше 80 років);
- в’язнів у місцях обмеження свободи та / або СІЗО, а також працівників цих установ;
- публічних осіб — залишками доз.
Усі подробиці про графік вакцинації, пріоритетні групи та особливості вакцин можна вивчити на спеціальному вебсайті МОЗ про вакцинацію від COVID-19 в Україні.