Порошенко бачить в нас конкурентів. Давид Сакварелідзе - про олігархічну стару владу і нову партію

2 коментувати
Антикорупційні форуми зими 2015-2016 років все-таки переросли в політичну партію
Фото: Наталія Кравчук

Антикорупційні форуми зими 2015-2016 років все-таки переросли в політичну партію "соратників Саакашвілі". Офіційно її планують створити вже восени цього року

Як збираються виграти вибори у Банкової нові люди, чому в прокуратуру повертаються старі кадри Шокіна і кого з депутатів Луценко може заарештувати вже восени, розповідає екс-заступник генпрокурора

Екс-заступник генпрокурора Грузії і соратник Міхеїла Саакашвілі Давид Сакварелідзе приїхав в Україну на початку 2015 року. Менш ніж через місяць генпрокурор Віктор Шокін призначив його своїм заступником, відповідальним за реформи і кадрову політику відомства. Ще через кілька місяців Сакварелідзе разом з ще одним заступником Шокіна Віталієм Каськом ініціювали так звану справу «діамантових прокурорів» – найгучніше антикорупційне розслідування останніх двох років. Через цю справу восени 2015-го Шокін «заслав» Сакварелідзе в Одесу, а в березні 2016-го – взагалі звільнив.

Реформу, яку почав Сакварелідзе, громадські активісти називають провальною, оскільки люди ззовні, без прокурорського досвіду, в неї потрапити не змогли.

Тепер Сакварелідзе йде у велику політику. У червні він заявив про створення нової політичної партії. Крім нього, до неї увійдуть його колишній колега Касько, нардеп Віктор Чумак, екс-головред видання Forbes Україна Володимир Федорін та інші відомі особи.

Як на Банковій реагують на появу нової політсили, одне із завдань якої – потіснити діючих політиків у парламенті й Кабміні, і чому в прокуратуру повертаються «друзі Шокіна», Сакварелідзе розповів в інтерв'ю НВ.

- Кілька тижнів тому ви оголосили про створення політичної партії. При цьому, згідно з законодавством, навіть у разі перемоги вашої політсили, ви не зможете стати депутатом через ценз осілості – ви не проживали останні п'ять років в Україні. Навіщо вам це?

- А чому боротьба за прийняття рішень – це тільки депутатство? Це може бути і уряд. У парламент можуть зайти наші соратники, які займуть місця в списках.

Я не прагну до парламенту, оскільки сам вже був депутатом. Пишаюся тим, що виявився депутатом, коли потрібно було зберегти партію після перемоги олігарха Іванішвілі, який мав більш потужний ресурс, ніж українські олігархи зараз. Тоді нами був створений перший прецедент: партія не зникла і не розвалилася після програшу на виборах. На цих виборах вона повернеться у владу.

Для нас влада – це не привілей. Якби я хотів заробити на політиці, я б давно міг це зробити і в Грузії, і в Україні: і в мерії, і в парламенті, і в прокуратурі. Я б домовився з Шокіним в Україні! Попросив би кілька справ, які він би з задоволенням віддав мені, заробив би на них кілька мільйонів доларів в обмін на тишу і пішов через рік заможною людиною!

Більш приємного задоволення, ніж створення країни-лідера економічного розвитку Східної Європи – я собі не уявляю. Якщо ми опинимося з вами в Грузії – я готовий показати вам нові дороги, нові будівлі прокуратур, лікарні. Я особисто брав у цьому участь там, це є моя амбіція в Україні.

Міхеїл Саакашвілі також не зможе стати депутатом. Будете висувати його в прем'єр-міністри, якщо отримаєте необхідну підтримку в новому парламенті?

Для початку цього повинен захотіти сам Саакашвілі. Я вважаю, що його політичний драйв, безкомпромісність і радикальні зміни потрібні Україні як повітря.

Ви вже почали поїздки по регіонах з метою створення нової партії? Хто вас підтримує на цьому етапі?

Ми вже побували в Житомирі, Черкасах, Вінниці, Харкові, Львові.

Сьогодні – історичний момент, коли українське суспільство усвідомило необхідність формування нового політичного класу. В кожному маленькому місті це розуміють не гірше, ніж у Києві.

До нас приєднуються громадські активісти, дрібні та середні підприємці, активні студенти. Всі вони більше не хочуть терпіти «сіру» політику: ми хочемо і доб'ємося того, щоб на виборах було тільки біле і чорне.

Що ви маєте на увазі?

Наша партія стане соціальним ліфтом для всіх активних людей на місцях, які не могли об'єднатися раніше і домогтися істотного результату. Потрібно підняти загальноукраїнську хвилю: ми будемо білими, всі інші – хто не один раз змінював ролі «влада-опозиція», пов'язаний олігархами, заробили статки на корупції – будуть чорними.

Суспільство нарешті отримає чіткий вибір: ось нові люди, борці з корупцією, з незаплямованою репутацією, а ось – добре знайомі вам товариші з минулого.

Так, нам будуть закривати ефіри, проти нас спустять адміністративний ресурс, нам будуть погрожувати, але все це зробить нашу хвилю тільки сильнішою.


Бывшие коллеги по реформированию Генпрокуратуры Касько и Сакварелидзе теперь вместе создают новую партию. Фото: Наталья Кравчук

Колишні колеги з реформування Генпрокуратури Касько і Сакварелідзе тепер разом створюють нову партію. Фото: Наталія Кравчук


Читайте також: "Остання надія демократичних сил", або про шанси, гроші і плани нових політиків "висадити Банкову" і "посадити Саакашвілі"

Звучить заманливо, але як ви збираєтеся перемогти вплив великих телеканалів та ЗМІ, 90% з яких належить олігархам?

У нас буде нестандартна кампанія, метою якої буде підняти загальнонаціональну хвилю, яка буде складатися з гучних подій. Жоден олігархічний канал не зможе обійти увагою те, що будуть робити наші активісти, бо це відповідатиме запитам більшої частини українського суспільства.

Якщо ми підемо по стандартній моделі виборів, до яких звикла Україна, ми програємо.

Без Міхеїла Саакашвілі під номером першим у списку у вашої партії теж мало шансів. Якщо рік тому він міг підтримувати Сашу Боровика під час передвиборної кампанії, не складаючи повноважень губернатора, то за новим законом про держслужбу – це неможливо. Чи готовий він буде розміняти посаду губернатора на підтримку політсили?

Він буде готовий обміняти посаду губернатора на краще майбутнє України. Міша йшов і з серйозніших посад: і з посади міністра, і з поста президента, коли пішов на дострокові президентські вибори в 2007-му році, і мирно передав владу прямому опоненту в 2013-му році. Тому спроби Порошенка зрівняти Міхеїла з іншими губернаторами, що читається в його наративах, звучать дуже іронічно. Не можна регіонального лідера та одного з головних міжнародних спікерів Майдану прирівнювати, не ображайтеся, до губернатора Запоріжжя.

Це Саакашвілі не вилазив з CNN, BBC та FoxNews, привозив на Майдан депутатів Європарламенту, зняв з літака Маккейна, який збирався в Ріо-де-Жанейро, і привіз його на Майдан.

Ви складаєте собі звіт, що подібне протиставлення призведе з часом до прямого і відкритого конфлікту Саакашвілі з президентом Порошенком?

Нічого не виключено. Я не думаю, а знаю, що він відчуває в нас конкурентів і незадоволений, що запросив мене, наприклад, в генпрокуратуру. Єдине, до речі, чому він може радіти, це те, що я не став директором Антикорупційного бюро.

Боюся, що навіть працівника гардеробної або прибиральниці з грузинським прізвищем в Адміністрації Порошенка більше не буде.

Ви та інші лідери вашої партії неодноразово заявляли, що не будете використовувати на виборах гроші олігархів. Однак ми з вами спілкуємося в розкішному офісі в кілька сотень квадратних метрів за 3 хвилини ходи пішки до Майдану. Хто оплачує всю цю красу зараз, поки партії ще немає?

Цей офіс оплачується громадською організацією Національна антикорупційна платформа. Нам довелося орендувати цей офіс, оскільки потрібно було приміщення для організації антикорупційних форумів.

Українську політику загнали в гетто, де кожному, хто хоче стати політиком, пропонують обговорювати декларації та доходи, йдучи від головної теми. Замість плану перемоги і програми дій, розмови зводяться до джинсів Сакварелідзе, столів і стільців у нашому офісі. Паралельно на потоках сидять і дерибанять мільярди доларів, відволікаючи увагу людей на штани і офіси Сакварелідзе або Саакашвілі. Ми не збираємося виправдовуватися перед проплаченими олігархами телеканалами або журналістами за наш офіс, стільці, столи, штани або шкарпетки. Виправдовуватися доведеться тим, хто роками обкрадав і розчаровував народ України

Спочатку оренду цього офісу оплачував бізнесмен і чинний депутат грузинського парламенту Коба Накопія. Це тривало кілька місяців і тоді офіс не призначався для політичних цілей, а використовувався для неурядової організації. Він досить забезпечена людина, яка регулярно нам допомагає. Потім за оренду платила вже сама організація. Думаю, що з часом його забере вже партія і далі все фінансування буде повністю прозорим.

Скільки депутатів ви розраховуєте провести в Раду, щоб суттєво впливати на прийняття рішень? Чи не зникне ваша «хвиля», якщо не буде дострокових парламентських виборів?

Ми будемо цілитися не на відсотки, а на спільну перемогу з людьми на місцях, які допоможуть нам підняти загальнонаціональну хвилю і зробити ці вибори «чорно-білими». Для нас важливо, щоб народ відчув, що це його перемога, а не перемога будь-якої політичної сили. Для цього нам потрібно 3-4 місяці і відсутність дострокових виборів на цей процес особливо не вплине – потреба суспільства у такій партії є і вона нікуди не подінеться.

На виборах ми можемо набрати і 20, і 30, і 35%, щоб привести в уряд нормальних міністрів, які працюватимуть на зміни, а не на гаманці.

Як вам новий генпрокурор Юрій Луценко? Він фактично посилив повноваження вірного соратника Шокіна Юрія Столярчука, який тепер є куратором Генеральної інспекції, яку ви створювали. Як ви собі це пояснюєте?

Столярчук – просто людина старої формації. Він абсолютно не розуміє, в чому полягає сучасна модель прокуратури. Він – слідчий старого гарту, який тільки за старими стандартами і може працювати.

Подивіться на біографію Столярчука. Він працював у прокуратурі ще при Союзі [1987], потім пішов на пенсію, а через 10 років його повернув Шокін, тому що Столярчук вміє добре виконувати накази. Йому кажуть «нападай» - він нападає, кажуть «відходь» - відходить.

Як оцінюєте призначення Романи Говди прокурором Києва?

Це той самий прокурор, якому влаштовував рознос Міша за блокування будівництва порома. Потім він підписав підозру Віталію Каську. Мабуть, за цю послугу з ним треба було якось «розрахуватися».

До речі, пам'ятаєте Горностаєву, доньку Шокіна? Вона була заступником Говди, коли той був одеським обласним прокурором. Зараз вона вийшла з декрету і повернулася на роботу.

Коли мене призначили одеським прокурором – вона прийшла і сказала, що хоче працювати. Я сказав, що у мене такого бажання немає, і я її не звільняю з однієї-єдиної причини – всі сприймуть це як вендету Шокіну. У відповідь вона пообіцяла піти в декрет «доки ви всі тут будете». Ось і повернулася на роботу кілька тижнів тому.

А за Генеральну інспекцію, яку ви особисто створювали для боротьби з корупцією всередині прокуратури – не образливо? Хто такий Максим Мельниченко, який її очолює?

Максим Мельниченко – це племінник [колишнього] заступника генерального прокурора Кудрявцева, у якого досі близькі дружні відносини з Шокіним.

Після численних спроб взагалі зірвати створення Генеральної інспекції, американці включили цей пункт у список умов для отримання мільярдного траншу МВФ. У якийсь момент мене покликав Шокін і в присутності президента сказав: «Давай я призначу керівником цієї інспекції Мельниченка, він буде підпорядковуватись безпосередньо тобі». Для мене пріоритетом було саме створення органу, а не персоналії. Всіх слідчих, яких ми набрали в прокуратуру, повинні були туди автоматично перепризначити з цих розкиданих підрозділів інспекції. Однак через 1,5 місяці їх почали викликати і вручати постанови про звільнення! Це все, що вам потрібно знати про Мельниченка.

Читайте по темі: Сакварелідзе: Реформа ГПУ здійснювалася за проектом заступник глави АП Януковича

Тобто жодного з тих слідчих, яких ви привели до Генпрокуратури, не призначили?

З 7 слідчих, які з нами працювали, за часів Шокіна призначили трьох. Коли генпрокурором став Юрій Луценко – я попросив хлопців взяти. Наскільки мені відомо, зараз в інспекцію призначили близько 14 слідчих, у тому числі тих, кого набирав я.

У своєму недавньому виступі в парламенті Луценко обіцяв, що кримінальна справа проти Олександра Онищенка – не остання і восени будуть ще подання на зняття недоторканності з інших нардепів. Чиї справи ви пам'ятаєте з часів своєї роботи в прокуратурі?

Ми не мали доступу до більшої частини документів, я боровся в основному за призначення нових людей і реформу.

Коли вони забрали мене в Одеську область, вони, мабуть, сподівалися, що там я заспокоюся, і не зможу створювати їм дискомфорт. Але менше ніж за місяць я вийшов у справі ОПЗ на інтереси депутата, помічницею якого працювала нинішній член правління цього заводу Ольга Ткаченко. Вони, до речі, і живуть разом. З ким пов'язаний пан Тищенко, причетний до справи розкрадання нафтопродуктів Курченко? Я пам'ятаю справи щодо Ківалова і Труханова.

Якщо коротко – реформа прокуратури провалилася? Ви свою відповідальність за якісь недоліки відчуваєте?

Реформа частково вдалася, а потім застопорилася. Навіть незважаючи на опір Шокіна, ми зібрали цивільних активістів, які брали участь у співбесідах, транслювали співбесіди в інтернеті, забезпечили процес тестування. Врешті, 14% призначених керівників об'єднаних місцевих прокуратур стали люди, які ніколи не займали керівні посади в системі. Ніколи б без конкурсу вони цих посад не отримали. До речі, зараз всі вони потрапили під шалений тиск старої гвардії прокурорів.

Визнаю, що нам потрібно було бути більш агресивними. За планом після оновлення нижньої ланки, ми мали перейти на обласний та верхній рівень. А тепер уявіть: тільки на нижньому рівні ми скоротили кількість працівників прокуратур з 2550 до 650! Частина тих, хто не зміг пройти тести – забрали в області на більш високі посади. Провести тести і реорганізацію середньої ланки нам вже не вдалося.

Важливим питанням було збільшення зарплати. Ми планували зробити це в короткостроковій перспективі, однак, на жаль, не знайшли розуміння уряду.

Ми також хотіли оптимізувати бізнес-процеси в прокуратурі: прибрати паперотворчість, спростити роботу слідчих, розписати терміни виконання у кожній справі. Але це вже не розумів сам Шокін, для нього це була китайська мова! Він мене критикував за всякі слівця на кшталт guideline або business process і часто повторював: «Не використовуй слово «бізнес», тому що прокуратура – це не бізнес-організація». Ну не було у людини розуміння того, що це загальноприйнятий світовий термін, щодо будь-якої галузі життя.


Сакварелидзе считает реформу прокуратуры частично успешной, хотя это стоило ему кресла заместителя генпрокурора. Фото: Наталья Кравчук

Сакварелідзе вважає реформу прокуратури частково успішною, хоча це коштувало йому крісла заступника генпрокурора. Фото: Наталія Кравчук


Читайте також: Жодного гранту не було. Сакварелідзе розповів НВ, де американські гроші на реформу, про зникнення яких заявляє ГПУ

Виходить, ви купилися на обіцянки Порошенка, а він вас зрадив?

Я не купився на обіцянки, а створив прецедент внутрішнього протистояння. Ми були щирими у кожному нашому кроці. У генпрокуратурі залишився кістяк людей, які чекають на зміни і готові їх очолити.

Якби наша команда не винесла весь цей внутрішній бруд, що наскрізь пройняв стіни Генпрокуратури – Шокін би протримався там ще дуже довго. У нього ж проблеми почалися разом з нашою справою «діамантових прокурорів»! І це – заслуга нашої команди разом з великою частиною громадянського суспільства.

І ще важливий момент. Не забудьте, що за результатами всіх цих конкурсів у систему прокуратури все-таки потрапили люди не з системи! Найбільший показник, до речі, був в Одесі.

Послухайте, я з першого дня роботи в прокуратурі сказав, що не хочу вибирати людей в команду з числа «діамантових прокурорів». На наше прохання група волонтерів зняла відеоролик, в якому молоді співробітники генпрокуратури запрошували на конкурси всіх охочих. Знаєте, що з ним сталося? Його забракували в Адміністрації президента і зняли свій власний з фотографіями Шокіна і Порошенка. Наш ролик навіть у соцмережі не дозволили викласти.

Відеоролик, який був знятий для просування реформи прокуратури і який, за словами Сакварелідзе, заборонила показувати Банкова

Підбиваючи підсумок, хто ж вас зрадив?

Мене особисто ніхто не зраджував, це вони зрадили очікування Майдану. Вони зрадили нову Україну, не виправдали її сподівань. Вони ж мене не за красиві очі покликали в прокуратуру, а тому що був запит на реформи і оновлення. Можна було експлуатувати модель грузинських реформ і в багатьох відомствах йшла боротьба: хто якого грузина перетягне.

Справа зовсім не в мені. У політиків завжди є вибір – робити реформи чи ні, інструментом для цього можуть бути українці, грузини, французи, молоді, старі, без різниці.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: