"Остання надія демократичних сил", або про шанси, гроші та плани нових політиків "висадити Банкову" і "посадити Саакашвілі"

7 липня 2016, 20:00
3388
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
"Остання надія демократичних сил", або про шанси, гроші та плани нових політиків "висадити Банкову" і "посадити Саакашвілі" - фото
На тлі розчарування повільними темпами змін та діючими політиками в країні з’являється сила, яка має намір і шанси привернути чимало прихильників. Які її плани, стратегія, реальні шанси та яку роль в ній грає Саакашвілі

З єдиним широким фронтом так званої демократичної опозиції, до якої увійшли б відомі молоді політики і на оформлення якої очікувало суспільство після того, як країною прокотилися антикорупційні форуми Міхеїла Саакашвілі, поки що не склалося – принаймні, станом на сьогодні.

Частина учасників ініційованого одеським губернатором Руху за очищення – низка депутатів та громадських діячів на чолі з нардепами Сергієм Лещенком, Світланою Заліщук, Мустафою Найємом, Вікторією Пташник та заступником міністра економрозвитку Максимом Нефьодовим вирішила увійти до партії Демальянс. Установчий з’їзд цієї право-ліберальної партії відбудеться 9 липня. Про те, що буде являти собою ця сила, НВ писало 24 червня, напередодні закритої зустрічі, де було прийнято рішення про її створення. Згодом подробиці про проект в інтерв’ю НВ розповіла його учасниця Світлана Заліщук.


fedorin_01_0528-_01

Екс-головред журналу Forbes Україна Володимир Федорін виступає в ролі ідеолога нової політсили. Фото: Олександр Мєдвєдєв


Сьогодні ми розповімо про другий проект, який вийшов з Руху Саакашвілі і в якому згуртувалися екс-заступники генпрокурора Давід Сакварелідзе та Віталій Касько, відомі за справою проти «діамантових прокурорів», колишній УДАРівець нардеп Віктор Чумак, нардеп БПП Наталія Новак, екс-головред журналу Forbes Україна та один із засновників Bendukidze Free Market Center Володимир Федорін, екс-голова Нацагентства з питань держслужби Денис Бродський, також до неї може приєднатися голова Одеської митниці Юлія Марушевська.

Нові люди, ідеї, підходи до політичного процесу і нищівне викривання корупціонерів – так коротко характеризує те, чим буде відрізнятися новий проект від діючих партій настільки, щоб його підтримала чимала кількість виборців, Федорін, колишній російський журналіст і уродженець Одеси, який рік тому отримав українське громадянство і виступає нині в ролі ідеолога нової політсили.

Антикорупційний порядок денний – те, навколо чого від початку згуртувалися учасники групи. «Ми говоритимемо в першу чергу про боротьбу з корупцією, - каже НВ екс-прокурор Касько, який потрапив до Генпрокуратури одразу після Майдану і був звільнений звідти після того, як ініціював гучну справу «діамантових прокурорів». - Серед нас ті, хто не просто говорив, а й багато чого в цьому напрямку робив».

У розпорядженні НВ є чорновий варіант програмних засад, розроблених навесні 2016 року Bendukidze Free Market Center для нової політичної сили. В документі задекларовано її бачення того, що має змінитися в країні та як це зробити.


entry1008262360_298690996011_01

За словами Каська, серед учасників групи є не тільки ті, хто говорив про подолання корупції, але й ті, хто багато чого зробив для цього


Сьогодні Україна – найбільш корумпована, економічно залежна та найбідніша після Молдови країна Європи, і причиною того є олігархічна система, яку потрібно зруйнувати – зазначено у документі. Зробити це можливо у єдиний спосіб – провести швидкі, глибокі та ефективні перетворення, половинчасті заходи для цього не працюють. «Ми пропонуємо найамбітнішу програму реформ в історії України, - пишуть автори документа. - Її втілення дозволить відстояти незалежність, вивести країну на лідерські позиції в Європі, інтегрувати її в родину процвітаючих демократій».

Основні сфери, реформувати які планує група, згідно документу, що проаналізувало НВ, виглядають наступним чином:

 • Реформа політичної системи – прийняття нового закону про вибори, скасування мажоритарної системи та заборона телереклами під час виборчих кампаній, усунення можливостей для фальсифікації виборів – зокрема створення захищеного реєстру виборців і встановлення відеокамер на дільницях.
 • В блоці економічних реформ перше місце посідає податкова та митна реформи. Вони передбачають скорочення кількості та ставок податків, зниження оподаткування праці до 20%, скасування податку на прибуток; крім того – впровадження електронного адміністрування, створення компактної фінполіції та заборона решті правоохоронців займатися податковими правопорушеннями; на митниці – уніфікація тарифів і нульова терпимість до контрабанди.
 • Реформа держфінансів передбачає докорінну зміну бюджетного процесу, зниження держвидатків до 30% ВВП, стимулювання держустанов до продажу майна, що використовується неефективно.
 • Створення системи адміністративних послуг, які можна буде отримати повсюдно і за 15 хвилин – від паспорту до реєстрації бізнесу.
 • Ліквідація надмірних державних функцій і контролюючих органів, створених для придушення бізнесу. Прозора приватизація 90% державних підприємств та нерухомості за 3-5 років на електронних аукціонах.
 • Лібералізація ринку валюти, повне скасування обмежень на приплив та відтік капіталу, вільний доступ в Україну філій банків з країн ОЕСР.
 • Скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель та введення системи аукціонів для експлуатації лісових ділянок та надр.
 • Лібералізація ринку праці через прийняття нового Кодексу про працю, що відповідає реаліям постіндустріального суспільства та забезпечує умови для створення добре оплачуваних робочих місць.
 • Скорочення кількості держслужбовців в рази, конкурсний відбір на держслужбу, гідні заробітні для чиновників, гнучкі правила найму та звільнення.
 • Військова реформа з впровадженням стандартів НАТО, створенням професійної армії чисельністю 85.000, суттєвим скороченням командного складу, створенням ССО, військ територіальної оборони, кібер-військ, дієвих ВМС, розвиток оборонної промисловості з переходом на приватно-державну кооперацію в сфері інтелектуальної і високотехнологічної зброї.
 • Проведення глибинної судової реформи, докорінних реформ МВС, СБУ та прокуратури.
 • Створення конкурентоспроможної системи охорони здоров'я – фінансуються медичні послуги, а не ліжка.
 • Реформа системи освіти з наданням широкої автономії навчальним закладам усіх рівнів і стратегією «гроші прямують за студентом».
 • Створення конкурентного середовища в системі ЖКГ та повний вихід держави та органів місцевого самоврядування з цієї галузі, прозорість тарифів.

Наслідком цих та інших змін у баченні членів проекту має стати формування у країні найбільш комфортного в Європі бізнес-клімату, який забезпечить їй стрімке економічне зростання, залучить іноземні інвестиції і перетворить Україну на «складальний цех Європи». Тотальне очищення від корупції має дозволити знизити податки, прибрати зайве регулювання, спростити життя і зробити країну привабливою для інвестицій, пояснює Федорин. «Щоб вийти на траєкторію швидкого, 6-7%, зростання за такої політики знадобиться від сили один рік», - каже він.


Особистий рейтинг Саакашвілі і є головним ресурсом його партії Фото: kgtv.com.ua

Особистий рейтинг Саакашвілі і є головним ресурсом його партії на думку політолога Володимира Фесенко. Фото: kgtv.com.ua


Інтрига навколо Саакашвілі

Важливою інтригою процесу створення нової політсили, яка вийшла з лав руху Саакашвілі, є участь у ній самого губернатора. Без Саакашвілі під номером першим у списку шанси нових політиків отримати широку підтримку на виборах значно знижуються.

«Головний ресурс «партії Саакашвілі», як би вони її не називали – це особистий рейтинг Саакашвілі», - каже політолог Володимир Фесенко.

Проте за українським законодавством губернатор Одещини не може бути обраним до парламенту, оскільки проживає в Україні менше п’яти років, так само, як, приміром, Сакварелідзе.

Останній, втім, стверджує, що йому не обов’язково ставати саме депутатом. У відповідь на пряме запитання, чи буде партія висувати одеського губернатора в прем'єр-міністри, в разі майбутньої перемоги на виборах, Сакварелідзе ухильно відповідає «все можливо» і тут же додає: «Для початку цього повинен захотіти сам Саакашвілі. Ми можемо впливати на зміни в країні з посад у виконавчій владі, де вимог осідлості немає. Вважаю, що його [Саакашвілі] політичний драйв, безкомпромісність і здатність на радикальні зміни потрібні Україні».

Саакашвілі може суттєво підтримати команду і без того, щоб бути кандидатом в депутати – як він вже робив це, агітуючи під час виборів мера Одеси за члена його офісу Сашу Боровика. Проте тепер, якщо він прийме рішення публічно підтримувати новий рух і брати участь у його передвиборчій кампанії, йому доведеться залишити крісло губернатора: нове законодавство про державну службу забороняє чиновникам його рангу вести політичну діяльність.

В самій команді розраховують і на те, що одесит підтримає їх – і на те, що одесита підтримають виборці. «У нас свідомо винищували політичний клас в країні: незалежний, самостійний, потужний, із власною точкою зору. Немає в країні політичної еліти. Саме тому Саакашвілі – це остання надія демократичних сил України, єдина людина, яка здатна відповісти на очікування суспільства на зміни», - каже екс-голова Агентства з питань держслужби Бродський.


Сакварелідзе

Сакварелідзе вважає, що їх команда зможе впливати на зміни в країні з посад у виконавчій владі, де вимог осідлості немає


Сакварелідзе вважає, що Саакашвілі буде готовим «обміняти посаду губернатора на краще майбутнє України». «Міша йшов і з більш серйозних посад – міністра, президента, коли пішов на дострокові президентські вибори у 2007-му.»-говорить він.

Одним зі слабких місць лишається асоціація Саакашвілі з Банковою і особисто президентом Петром Порошенком, який, власне, і привів того у губернаторське крісло і політику. Через цей зв’язок на адресу майбутньої політсили подекуди лунають докори в тому, що вона – «проект Банкової».

Втім учасники проекту їх відкидають. Приміром, Касько каже, що особисто йому було б «нелогічно» брати участь в «проекті Банкової» в той час, час коли його «переслідує ця сама Банкова».

«Яка це гра на Банкову, якщо ми хочемо їх звідти висадити? І Солідарність, і Народний фронт з політики треба просто виганяти, а не гратися з ними», - каже і нардеп Віктор Чумак, який з фракції БПП давно вийшов.

Порошенко навпаки відчуває в новій силі конкурентів, каже Сакварелідзе: «Він невдоволений тим, що запросив мене, приміром, у ГПУ. Боюсь, що навіть прибиральниці з грузинським прізвищем в Адміністрації Порошенка більше не буде».

Гроші

Публічно майбутні політики відхрещуються від фінансування олігархами. За словами Касько, з ініціативою створення партії виступило бізнес-середовище, яке і пропонує гроші на створення партії.

«Ми не матимемо мільярдних грошей олігархів, але матимемо мільйонну підтримку громадян. Надходження будуть в межах законодавства, переважно, від бізнесменів середньої ланки. Створювати політичний проект із амбарною книгою ніхто з нас не хоче й не буде», - каже Бродський.

Питання про джерела фінансування НВ задало і Сакварелідзе, зустріч з яким відбувалася у комфортному офісі в центрі столиці. Саме в ньому, за його словами, може розташуватися майбутня партія. Оупен-офіс займає третій поверх бізнес-центру у 10 хвилинах пішої ходи від Європейської площі. Робітники закінчують ремонтні роботи. Приміщення напівпорожні, але на стінах вже висить абстрактний живопис.

Оренду приміщення, яке винайняли для організації антикорупційних форумів, оплачує громадська організація Національна антикорупційна платформа, розповідає екс-заступник генпрокурора. Хоча спершу за нього платив бізнесмен і діючий депутат грузинського парламенту Коба Накопія. «Він достатньо багата людина, яка регулярно нам допомагає, - каже Сакварелідзе. – Згодом за оренду платила вже організація. Думаю, з часом офіс забере партія, і далі все фінансування буде повністю прозорим».

Якщо партію фінансуватиме середній бізнес, то, за оцінками експертів, на проведення виборчої кампанії грошей вистачить. Проте постає питання, чи убезпечить це нових політиків від необхідності «розрахуватися» зі спонсорами після виборів.

«Чи достатньо цивілізованими будуть ці люди [бізнесмени], щоб потім не вимагати користі чи посад від нових політиків? – питає директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. - Чому гроші на політику давали олігархи? Тому що з одним домовитися легше, ніж весь час переконувати сотні й тисячі спонсорів».


Фото: slovoidilo.ua

Віктор Чумак заперечує що група є нібито "проектом Банкової". Фото: slovoidilo.ua


Рейтинги і кількість місць в парламенті

Прогнози щодо того, скільки виборців вдасться привести новим політикам на виборчі дільниці, різняться. Одні вважають, що голосів їм вистачить хіба що подолати бар’єр, інші – більш оптимістичні. Згідно з опитуванням різних соціологічних служб, так звана партія одеського губернатора ще до офіційного створення має від 5 до 12% рейтингу.

Вирішальним залишається питання про те, чи зможуть об’єднатися дві сили – та, що гуртується навколо прізвища Саакашвілі, і та, що формується на базі Демальянсу.

Якщо політики об’єднаються, то наберуть достатньо, аби подолати виборчий бар’єр, впевнений політолог Фесенко. Хоча навіть об’єднані вони наберуть не більше 10% голосів, вважає він.

«Мій супер оптимістичний прогноз за умовою об’єднання цих двох партій – це 10%. Ні про які 20-30% не може йти мова, це абсолютно нереалістичні фантазії, - каже політолог. - Електоральне поле розпорошено, а в цій ніші, крім цих двох партій, є ще Самопоміч, Сила людей, Народний контроль, деякі інші гравці, які відщипуватимуть голоси молоді та прогресивного міського прошарку».

Те, що шанси на широку підтримку є лише за умови об’єднання, розуміють і в самій групі, в яку входять Касько, Сакварелідзе, Федорин, Чумак та решта. Якщо домовитися вдасться, там розраховують на 20% на виборах і більшість у майбутній Раді. Те, що поодинці вони можуть і не подолати 5%-й прохідний бар’єр, в розмові з НВ визнав сам Федорин.

Питання об’єднання двох сил наразі лишається відкритим. Головним роз’єднуючим фактором для політиків виявилося питання лідерства у майбутній партій. Дійти компромісу у питаннях амбіцій і навіть того, скільки взагалі лідерів повинно бути у спільній партії, поки не вдалося.

Слід враховувати і те, що молодим проектам доведеться протистояти такому потужному в Україні ресурсу як контрольоване олігархами телебачення. Федорин вважає, що на тлі тотального розчарування суспільства нова політсила має шанс достукатися до широкого кола виборців навіть без доступу до перший кнопок.

«Виборці розчаровані в усіх існуючих силах, - каже він. – Нещодавно на шоу Савіка Шустера 66% глядачів проголосували за те, що країні потрібні нові політичні партії. Виборці розчаровані в усіх. Навіть до бабусь будемо достукуватися через їх совість і серце. Впевнений, вони всіх сильно здивують».

Щоб перемогти телебачення, група планує зробити ставку на «нестандартну кампанію», що складатиметься з подій. «Жоден олігархічний канал не зможе обійти увагою те, що будуть робити наші активісти», - каже Сакварелідзе.

Соціологи оцінюють настрої суспільства по-різному. «На проходження бар’єру, безперечно, людей вистачить, але чи зможуть взяти більшість? Не переконана. Чи зможуть масово привести людей до 25 років на дільниці? Теж не переконана», - розмірковує Лібанова.

З іншого боку Євген Головаха, заступник директора Інституту соціології НАНУ, вірить, що пасіонарного запасу молоді наразі достатньо, аби не просто привести її на вибори, а й зробити значним чинником в політиці.

В самій групі вважають: з тим рівнем розчарування і запиту на зміни, який накопичився в суспільстві, за три – чотири місяці партія зможе достукатися до вирішальної кількості людей. «Ми зможемо набрати і 20, і 30, і 35%, щоб привести в уряд нормальних міністрів, які будуть працювати на зміни, а не на гаманці», - самовпевнено каже Сакварелідзе.

Цікаво