Розбір НВ. Три роки тому Україні надали статус аспіранта НАТО — що він означає
Рівно три роки тому, 9 березня 2018-го, НАТО надало Україні статус країни-аспіранта — офіційне визнання прагнення держави отримати повноцінне членство в Альянсі.
НВ розповідає, що означає цей статус і чому його можна вважати дипломатичною перемогою.
Що означає статус аспіранта НАТО
Статус аспіранта НАТО означає, що Альянс офіційно визнав прагнення України стати його членом.
Надання статусу аспіранта важливо тим, що без нього було неможливо подальше зближення України з НАТО, зокрема, надання плану дій щодо членства в Альянсі. Без цього статусу неможливий і запуск Інтенсифікованого діалогу — обговорення з країною-партнером реформ, спрямованих на потенційне членство.
«Наразі три країни-партнера задекларували своє прагнення (aspirations) до членства в НАТО: Боснія і Герцеговина, Грузія і Україна», — йдеться зараз на сайті НАТО.
До цього протягом кількох років Альянс відмовлявся визнавати це прагнення, посилаючись на позицію української влади за експрезидента Віктора Януковича. За даними Європейської правди Україна з 2014 року кілька разів просила керівників Альянсу «хоча б прибрати неправду з сайту». Зокрема, п’ятий президент України Петро Порошенко особисто просив про це генсека НАТО Йенса Столтенберга, але безрезультатно.
Переломний момент настав 9 березня 2018 року, після зустрічі тодішнього віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе з на той момент заступником генсека НАТО Роуз Геттемюллер. В результаті проведених переговорів Альянс погодився визнати заявленим прагненням рішення Верховної Ради від 8 червня 2017 року, що означає членство в НАТО однією із стратегічних цілей розвитку країни.
Коментуючи надання Україні статусу аспіранта Климпуш-Цинцадзе підкреслила, що «від визнання амбіцій — до членства довгий шлях». Але, на її думку, Україна може пройти цей шлях, якщо буде цілеспрямовано змінюватися «відповідно до демократичних, соціальних, економічних, політичних і, звичайно, військових принципів і підходів НАТО».
Чим закінчилося попереднє надання Україні статусу аспіранта НАТО
Україна вже була аспірантом НАТО і три роки вела Інтенсифікований діалог щодо членства в Альянсі. У 2008 році Київ навіть розраховував на отримання Плану дій щодо членства на саміті НАТО в Бухаресті.
Однак тоді в підсумковій заяві саміту прийняли рішення надати Україні цей план пізніше, лише задекларувавши перспективу членства в НАТО України та Грузії.
Але ці кроки «скасувало» президентство Януковича. У 2010 році офіційний Київ викреслив з усіх документів згадки про членство в НАТО, а Рада схвалила закон, який оголошував про «позаблоковий статус» України. Після цього Україна втратила статус аспіранта НАТО.

Після Революції Гідності, в грудні 2014 року, Україна поінформувала Брюссель, що відмовляється від позаблоковості, а Йенс Столтенберг у відповідь підтвердив, що рішення, прийняте в Бухаресті, залишається чинним і Україна буде членом НАТО. Але статус аспіранта Україні не повертали ще три роки, незважаючи на затверджену в 2016 році стратегію нацбезпеки і ухвалений у 2017 році закон про визнання членства в НАТО стратегічною метою.
Це пов’язано з тим, що кілька держав-членів НАТО бояться запускати процес політичного зближення з Україною. Тому повернення Україні статусу аспіранта не означає навіть автоматичного відновлення Інтенсифікованого діалогу щодо перспектив її членства в Альянсі.
Варто відзначити, що всього через два дні після повернення Україні статусу аспіранта НАТО представник Альянсу заявив, що його політика щодо України не змінилася.
«Політика НАТО залишається такою ж. Змінилася політика України, і це відображено на сайті», — сказав він.
Що потрібно, щоб Україна стала членом НАТО
Через рік після відновлення статусу України як аспіранта НАТО Верховна Рада закріпила в Конституції курс на членство в ЄС і Північноатлантичному альянсі.
А в червні 2020 року Альянс схвалив надання Україні статусу Партнера з розширеними можливостями. Ця програма була запущена 2014 року. Вона спрямована на підтримку і поглиблення співпраці між союзниками і партнерами НАТО для посилення оперативної сумісності їхніх військ.
Наступним етапом є отримання Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ), після чого країна стане кандидатом в члени Альянсу. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль розраховує, що Київ зможе отримати ПДЧ одночасно з Грузією.
Оскільки надання Плану дій щодо членства в Альянсі не надає кандидату гарантій безпеки, конфлікт з Росією не є однозначною перешкодою для його отримання. Головними умовами цього є підтримка членів НАТО і продовження реальних реформ сектора безпеки в Україні.
Однак навіть надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО і його виконання не гарантують запрошення в Альянс. Так, Македонія виконала всі умови свого Плану більше 10 років тому, але і досі залишається кандидатом у члени НАТО через вето Греції. Для України такою перешкодою можуть стати проблеми в двосторонніх відносинах з будь-яким членом НАТО, наприклад з Угорщиною, яка через мовну норму українського закону про освіту вже наклала вето на скликання засідання комісії НАТО-Україна, яке було заплановано на 6 грудня 2017 року.
Ще однією перешкодою запрошення в члени НАТО для України може стати продовження російсько-українського конфлікту на Донбасі.
Як вступити в НАТО? - програма Подвійні стандарти на Радіо НВ
Як українці ставляться до вступу в НАТО
Згідно з результатами опитування соціологічної групи Рейтинг, оприлюднених в лютому 2018 року, вступ до НАТО підтримали б 43% українців. 34% опитаних виступили проти вступу в Північноатлантичний альянс, а кожен десятий не взяв би участі у голосуванні
Найбільше прихильників вступу України в НАТО в Івано-Франківській (87%), Львівській (73%) та Тернопільській (71%) областях. Найнижчий рівень підтримки в Донецькій (проти 56%), Одеській (проти 59%) і Харківській (проти 60%) областях.
Водночас, за даними більш свіжого соцопитування від грудня 2020 року, проведеного фондом Демініціативи та КМІС, ідею вступу України в НАТО підтримували 42% українців, за позаблоковий статус країни виступали 34%, а за союз з РФ та іншими країнами СНД — 11%.