Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про експорт зерна

22 липня, 17:22
Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков тисне руку міністру оборони Туреччини Хулусі Акару в Стамбулі, 22 липня 2022 року (Фото:REUTERS/Umit Bektas)

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков тисне руку міністру оборони Туреччини Хулусі Акару в Стамбулі, 22 липня 2022 року (Фото:REUTERS/Umit Bektas)

У п’ятницю, 22 липня, Україна підписала договір із Туреччиною та ООН про розблокування експорту українського зерна через порти в Чорному морі. На підписанні в Стамбулі був присутній міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

Церемонію транслювало Суспільне.

Росія підписала з Туреччиною та ООН дзеркальний договір. Україна безпосередньо не підписувала жодних договорів із країною-агресором.

Відео дня

Заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм у Telegram-каналі написав, що угода стосується експорту з українських портів Одеса, Чорноморськ і Південний. Він наголосив, що підписаний текст домовленостей буде опубліковано в повному обсязі.

«Контроль за портами Одеса, Чорноморськ і Південний повністю був і залишається за українською стороною. Перебування в цих портах інших суден, крім тих, які мають забезпечувати експорт зерна та пов'язаних з ним харчових продуктів і добрив, не передбачається», — розповів Найєм.

За словами представників ООН, попередні постачання можуть розпочатися вже в суботу.

Згідно з угодою, представники Туреччини, України та ООН слідкуватимуть за завантаженням зерна на судна в українських портах. Після цього українські лоцманські кораблі направлятимуть судна, які перевозять зерно, використовуючи карту безпечних маршрутів. Потім судна перетнуть Чорне море в напрямку протоки Босфор під наглядом спільного координаційного центру в Стамбулі, куди входять представники ООН, України, Росії та Туреччини.

Кораблі, що заходять в українські порти, під наглядом того ж координаційного центру перевірятимуться на наявність зброї.

«Інспекція проходитиме виключно у гаванях, на вході та виході з Турецької протоки. Спільна інспекція убезпечить наші порти від входу "троянських" коней під виглядом цивільних суден», - пояснив глава Мінінфраструктури Олександр Кубраков.

13 липня у Стамбулі відбулася перша чотиристороння зустріч щодо розблокування чорноморського експорту українського зерна, у якій брали участь представники України, Росії, Туреччини та ООН.

Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар повідомив, що делегації домовилися про створення координаційного центру в Стамбулі та погодили «основні технічні питання».

Країна-агресор Росія навмисне блокує українські порти та морські шляхи в Чорному морі для вивезення зерна з України, а також перешкоджає експорту залізницею, завдаючи ракетних ударів по елеваторах, залізничній інфраструктурі і навіть полях із зерном, чим провокує підпали.

Кремлівські чиновники вимагали зняти з РФ санкції, запроваджені за війну проти України, в обмін на розблокування українських портів.

Хто захищатиме від Росії українські кораблі із зерном? – Максим Паламарчук

Показати ще новини
Радіо НВ
X