Трьома Гепардами Путіна не перемогти. Німеччина визнала газовий шантаж РФ і звинувачує Москву у «віроломній грі» — огляд німецьких ЗМІ

26 липня, 13:03
Сюжет
Ексклюзив НВ
Труби першої гілки газопроводу Північний потік на німецькому узбережжі (Фото:REUTERS/Hannibal Hanschke/File Photo)

Труби першої гілки газопроводу Північний потік на німецькому узбережжі (Фото:REUTERS/Hannibal Hanschke/File Photo)

Росія завдала нового удару в газовій війні проти Європи, заявивши, що з 27 липня скоротить транспортування газу Північним потоком до 20% від його потужності.

Таку заяву Газпром зробив 25 липня, обґрунтувавши нове скорочення поставок тим, що ще одна з турбін газопроводу нібито потребує планового ремонту.

Понад місяць тому Газпром уже скоротив прокачку до 40% потужності Північного потоку, що значно знизило обсяги закачування газу до європейських газових сховищ, особливо в Німеччині азопровід бере свій початок з російського Виборга і виходить на суходіл поблизу німецького Грайфсвальда). А з 11 по 21 липня Росія взагалі зупиняла газопровід для ремонтних робіт. Тоді Газпром пояснював усі ці проблеми необхідністю повернути турбіну газопроводу, яка перебувала на ремонті в Канаді й «застрягла» там через антиросійські санкції.

Відео дня

Під тиском Німеччини уряд Канади погодився зробити виняток із санкцій проти Росії та відправити до ФРН турбіну для Північного потоку — щоб зменшити ризики, що РФ не відновить постачання газу після планових технічних робіт. Однак Газпром висунув нові претензії: німецька компанія Siemens, виробник турбіни, не може ввезти її до РФ, оскільки Газпром де-факто вимагає документальних гарантій про скасування санкцій проти такого обладнання. А тепер російський газовий монополіст оголосив про зупинку «на ремонт» ще й другої турбіни.

"Криза, створена Росією, б'є по всьому світу, і нікому не вдасться залишитися осторонь", - заявив президент України Володимир Зеленський, реагуючи на ці події. "Все це робиться для того, щоб європейцям було максимально складно підготуватися до зими", - заявив Зеленський, закликаючи держави Євросоюзу посилити європейські санкції та "максимально розривати торговельні зв'язки з Росією".

Найбільшу хвилю термінових дискусій новий удар Кремля спровокував у Німеччині, де тепер прямо звинувачують Москву у газовому шантажі.

26 липня провідні німецькі ЗМІ цитують заяву міністра економіки Роберта Габека, який в інтерв'ю ARD Tagesthemen дав різкі оцінки діям Росії. Тяганину з турбінами та нову заяву Газпрому про необхідність чергового "планового ремонту" Габек назвав «фарсовими історіями», які не відповідають дійсності. Німецький міністр підкреслив, що Москві «навіть забракло духу [прямо] сказати, що ми перебуваємо в стані економічної війни», тоді як насправді сама Росія "порушує контракти і звинувачує в цьому інших".

Роберт Габек також звинуватив Володимира Путіна у «віроломній грі». На думку міністра економіки ФРН, стратегія господаря Кремля очевидна: «Він намагається послабити величезну підтримку України та вбити клин у наше суспільство. Своєю чергою це підживлює невизначеність і призводить до зростання цін. Ми протиставляємо цьому єдність та цілеспрямовані дії. Ми вживаємо запобіжних заходів, щоб пережити нинішню зиму», — запевнив німецький міністр.

Головним із таких заходів має стати надзвичайний план щодо скорочення споживання газу, терміново запропонований Єврокомісією. План мають затвердити 26 липня на спеціальній зустрічі міністрів енергетики країн ЄС у Брюсселі. Документ передбачає добровільне скорочення національного споживання газу в країнах ЄС на 15% у період з 1 серпня 2022 року до 31 березня 2023 року. Крім того, передбачається можливість оголошення режиму тривоги у рамках ЄС у разі широкомасштабного дефіциту газових поставок, пише DW.

Також планується встановити обов'язкові цільові показники щодо економії споживання газу. Цю пропозицію мають схвалити щонайменше 15 із 27 країн ЄС, населення яких сукупно становить не менше 65% від загальної чисельності населення ЄС.

Тим часом у Німеччині вкотре аналізують, що призвело країну до такої високої залежності від російського газу та як тепер протистояти енергетичній війні РФ.

НВ зібрав витяги зі свіжих матеріалів німецької преси за темою.

***

Süddeutsche Zeitung пише про те, що «війна нервів» через поставки газу до Німеччини сягає апогею, при цьому німецький уряд вважає «надуманими» причини, якими Газпром пояснює зниження обсягу прокачки газу. Видання констатує, що Росія «суттєво загострює економічний конфлікт з Німеччиною», оголосивши про намір використовувати лише 20% потужності 1200-кілометрової труби Північного потоку нібито через ремонт турбіни. "Федеральний уряд вважає причини вдаваними і підозрює спробу шантажу", - пише видання.

Газета наголошує, що обмеження на транспортування газу викликало у Німеччині широку хвилю нових побоювань через ризики недостатнього заповнення газових сховищ до зими. Хоча німецьке Федеральне мережеве агентство з електрики та газу передбачало можливість такого сценарію ще в січні, нагадує Süddeutsche Zeitung.

Оглядач німецького журналу Focus Ульріх Райц у своїй колонці закликає Німеччину оцінити підступність Кремля повною мірою, «усвідомити драматизм ситуації та діяти відповідно». За його словами, станом на сьогодні «навіть останній „недооцінювач“ Путіна мав би зрозуміти, що російський деспот є супротивником екстракласу» — а отже, і відповідати йому необхідно на повну силу. Замість «душевнохворого» Райц закликає побачити в Путіні "холоднокровного стратега, який враховує слабкості опонентів при прийнятті рішень". Він також наполягає: Німеччині настав час позбутися ілюзії, що Путіна вдасться здолати лише тому, що йому не вдалося спочатку захопити Київ, що просування його армії на Донбасі надто повільне або що нинішнього обсягу західної зброї достатньо для того, щоб зламати хід війни.

У цьому контексті кореспондент Focus саркастично критикує уряд Німеччини за надто повільну допомогу Україні. «Той, хто хоче добитися „зміни епох“ не лише в німецькому Бундестазі, а й на полях битв в Україні, не повинен задовольнятися поставкою аж цілих трьох зенітних танків Гепард. До речі, світлофорний уряд обіцяв 15, але ще не кінець липня…» – пише Райц. Він наводить слова Норберта Рьоттгена, колишнього голови комітету Бундестагу з питань зовнішньої політики, який нещодавно нагадав про те, що Путін використовує всі три доступні йому види зброї: веде повномасштабну війну проти України, енергетичну війну проти Європи і війну загрозою голоду проти всього світу.

Саме тому, вважає Райц, Німеччині час діяти більш рішуче, владі та опозиції ФРН — перестати звинувачувати один одного, а робити максимум необхідного у протистоянні Путіну під девізом «Підходить все». «А не під девізом «Підходить все, що заледве може дозволити собі урядова коаліція», — порівнює кореспондент Focus.

«Путін розуміє, в чому слабкість Заходу», — наголошує він, наводячи приклад «майже відчайдушних зусиль» Єврокомісії під керівництвом Урсули фон дер Ляйєн домогтися європейської енергетичної солідарності після нового газового шантажу Москви. Райц має на увазі, що насправді така солідарність ЄС дуже крихка: Угорщина давно виступає проти планів Брюсселя знизити залежність від російського газу, Іспанія та Португалія тепер виступили проти планів економії, а австрійці «холоднокровно заявляють, що у їхньому найбільшому газосховищі більше не має газу для Баварії».

«Путін — сильний супротивник, готовий на все і, не варто забувати, він має досвід воєн. Путін заслуговує на більш рішучого супротивника. Значно рішучішого, ніж Захід, який все ще вірить, що за якимось чарівним збігом обставин зможе обійтися синцем під оком», — робить висновок Райц.

Frankfurter Allgemeine Zeitung підкреслює, що влада Німеччини, вочевидь, не має ілюзій щодо заяв Газпрому. "За нашою інформацією, технічних причин для скорочення поставок немає", - наводить видання заяву пресслужби Мінекономіки ФРН, де також спростували неодноразові заяви російської сторони про те, що через санкції нібито залишається відкритим питання доставки до РФ першої відремонтованої турбіни.

Окремо FAZ аналізує надзвичайний план скорочення споживання газу, представлений Єврокомісією, який має бути затверджений на зустрічі міністрів енергетики країн ЄС у Брюсселі. З посиланням на дипломатів видання прогнозує, що більшості голосів, необхідної для затвердження цього плану, «має бути досягнуто без будь-яких проблем».

Німеччина змушена підтримувати цей план «як одна з країн, які зараз все ще сильно залежать від постачання російського газу», констатує газета.

FAZ також наводить аргументи глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, яка нагадала, що Росія вже частково чи повністю не постачає газ до 12 країн — членів ЄС. «От чому Європа має бути готовою до найгіршого сценарію: повною зупинкою постачання газу рано чи пізно», — сказала вона. Фон дер Ляйєн також спробувала довести критикам нового надзвичайного «газового» плану, що у його затвердженні зацікавлені навіть ті держави ЄС, які не залежать від російського газу. Очільниця Єврокомісії наголосила, що наслідки припинення поставок із Росії для всіх країн ЄС будуть величезними, незалежно від того, скільки газу вони насправді одержують із Росії. «Навіть держави — члени ЄС, які майже не купують російський газ, не зможуть уникнути наслідків можливої зупинки поставок на наш внутрішній ринок», — наголосила фон дер Ляйєн.

"Москва підвищує тиск, все більше перекриваючи газовий кран", - повідомляє німецький громадський мовник ZDF. Його кореспонденти аналізують підготовлений Єврокомісією надзвичайний план газової економії, зазначаючи, що компромісу в цьому питанні вдалося досягти лише ціною довгого переліку винятків для різних держав ЄС, оскільки "Європа не може допустити провалу плану".

Наприклад, Кіпр, Мальта та Ірландія не будуть зобов'язані заощаджувати газ, якщо вони не підключені безпосередньо до системи газопостачання іншої держави — члена ЄС.

Die Welt натякає, що сьогодні Німеччина пожинає плоди своєї багаторічної політики максимально близьких енергетичних зв'язків із РФ. «За останнє десятиліття Німеччина неодноразово обирала особливий шлях на тлі інших держав ЄС, особливо у питаннях енергетичного переходу. Жодна велика європейська країна не відмовилася від атомної енергетики повністю, і жодна країна не стала настільки залежною від російського газу. Чим більше Володимир Путін обмежує постачання газу до ЄС, тим більше втцентрі уваги постає проблема європейської солідарності. Чи прийдуть на допомогу Німеччині країни, які завдяки своїй енергетичній політиці менше, ніж ФРН, постраждали від [наслідків] війни в Україні — чи вони зосередяться лише на потребах своїх громадян?» — запитує видання.

Серед прикладів країн, які успішніше за Німеччину підготувалися до кризової через шантаж Газпрому зими, видання називає Австрію, де вже наближаються до мети заповнити газові сховища 80%. При цьому трубопровід Північний потік - 1 не є основним маршрутом забезпечення Австрії. На 80% вже заповнила свої сховища і Чехія, яка колись майже повністю залежала від російського газу, зокрема за рахунок постачання зрідженого природного газу через Нідерланди.

Показати ще новини
Радіо НВ
X