Скинь Сержа! Чому Єреван протестує проти екс-президента

17 квітня 2018, 15:46
1968
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Протести в центрі Єревана вже призвели до зіткнень з поліцією

У столиці Вірменії Єревані п'ятий день тривають масові протести, викликані висуненням колишнього президента країни Сержа Саргсяна на пост прем'єр-міністра держави.

Демонстрації, що почалися 13 квітня як масовий мітинг в центрі вірменської столиці, переросли в масштабний протест і зіткнення з поліцією, в ході яких постраждали учасники з обох сторін, а близько 60 протестувальниів було затримано. Акція отримала назву Зроби крок – скинь Сержа!

Голосування в парламенті за кандидатуру Саргсяна призначено на 17 квітня. Це перше обрання прем'єра після конституційної реформи 2015 року, в результаті якої республіка перейшла від президентської до парламентської форми правління. Тепер саме прем'єр Вірменії буде володіти широкими владними повноваженнями.

Саргсян вже керував країною з 2008-го по квітень 2018 року, обіймаючи посаду президента Вірменії, а до цього рік очолював уряд країни. Протестувальники вимагають, щоб він відмовився від наміру знову керувати державою – як і обіцяв раніше, коли ініціював конституційну реформу.

Кому віддати владу?

НВ розповідає про подробиці подій у Єревані.

Що відбувається

Число учасників акції, за даними Deutsche Welle, увечері 16 квітня досягло 20 тис. осіб і продовжує зростати.

Основними локаціями протестів стали центральна площа Франції, де перетинаються три головних проспекти Єревану, сусідня площа Свободи, а також проспект маршала Баграмяна, де розташована будівля парламенту Вірменії. Мітингувальники заблокували рух у цих районах.

На п'ятий день масових протестів вони перетворилися на цілодобову акцію – за даними вірменських ЗМІ, сотні людей залишалися ночувати на площі Франції.

Зіткнення з поліцією

16 квітня протестувальники і представники вірменської опозиції спробували прорвати кордон силовиків біля будівлі парламенту. В ході зіткнень – поліція застосувала світлошумові гранати – постраждали більше 50 осіб, включаючи 8 поліцейських.

Найжорсткішим днем ​​протистояння став вівторок, 17 квітня. Днем раніше поліція Єревана закликала протестувальників звільнити заблокований центр Єревану, завершити мітинг і погрожувала його розгоном. Крім того, силовики стягнули водомети і бронетехніку до будівлі парламенту.

Офіційно заявляю: у Вірменії склалася революційна ситуація, і я оголошую про початок народної мирної оксамитової революції

У свою чергу, 17 квітня один з лідерів протестного руху Нікол Пашинян (голова опозиційної партії Громадський договір і керівник парламентської фракції Вихід) заявив про початок "тотальної непокори" владі і народної революції.

"Офіційно заявляю: у Вірменії склалася революційна ситуація, і я сьогодні оголошую про початок народної мирної оксамитової революції", – заявив Пашинян, публічно розірвавши повідомлення з вимогою про припинення акції.

Поліцейські спробували силою розблокувати центральні проспекти Єревану, що обернулося новими зіткненнями учасників акції з силовиками із застосуванням сльозогінного газу. В результаті близько 60 протестувальників було затримано, їх звинувачують в адміністративних правопорушеннях.

Блокада держустанов

Однак масові протести це не зупинило. Пашинян закликав учасників акції заблокувати всі урядові будівлі, крім оточеного силовиками парламенту, організувати біля їхніх стін сидячі акції і уникати насильницьких дій.

Станом на середину дня вівторка, 17 квітня, учасники протесту в Єревані заблокували таким чином близько десятка держустанов, повідомляють Новини Вірменії і Panorama.am. Серед них – входи до будівель МЗС Вірменії, генпрокуратури, Комітету державних доходів, Центрального банку Вірменії, Касаційного суду і т.д.

На вечір 17 квітня, 18:30 за місцевим часом, на площі Республіки в Єревані опозиція запланувала додатковий масштабний мітинг.

Акції в інших містах

Крім того, Пашинян заявив про те, що за прикладом Єревану акції почалися і в інших містах Вірменії

"У Гюмрі на вулиці вийшли тисячі людей. В Іджевані масовий страйк учнів, закрита траса Іджеван-Єреван, масові страйки проводяться і в Ванадзорі, Капані, Мецаморі", – сказав опозиційний лідер.

Як повідомляє вірменський сайт Sputnik, в Гюмрі – другому за розміром місті Вірменії – на демонстрацію 17 квітня вийшли учні старших шкіл та гімназій, а також студенти деяких коледжів і вишів.

Пройшовши вулицями міста, вони зібралися спочатку біля будівлі адміністрації Ширакської області, потім біля мерії Гюмрі. Керівник Ширакської області і голова Гюмрі закликали мітингувальників до мирної та спокійної ходи.

Чого вимагають протестувальники

Головні гасла протестувальників – Ні Саргсяну! і Зроби крок – скинь Сержа! Учасники масової акції вимагають, щоб екс-президент Серж Саргсян відмовився від претензій на новий пост фактичного керівника країни після двох президентських термінів при владі.

Саргсян по суті став єдиним претендентом на пост прем'єр-міністра з розширеними повноваженнями, після того як 16 квітня парламентська коаліція офіційно висунула його кандидатуру на цю посаду. До правлячої коаліції входять Республіканська партія Вірменії і партія Дашнакцутюн (Вірменська революційна співдружність).

У вірменському суспільстві це сприймають як неприпустимий факт, заявив в ефірі Радіо НВ член ради правління опозиційної партії Громадський договір Ален Симонян.

У нас не диктаторська країна, вона не може жити в диктатурі. Ми не ті люди, у нас не ті звичаї і для нас це просто неприйнятно

"У нас не диктаторська країна, вона не може жити в диктатурі. Ми не ті люди, у нас не ті звичаї і для нас це просто неприйнятно, такого в Вірменії не повинно бути", – підкреслив Симонян.

Крім того, вірмени незадоволені корупцією в країні і тим, що близькі родичі екс-президента залучені в управління державою, зазначив у коментарі телеканалу Настоящее время вірменський політолог Степан Григорян.

"Вірменський народ не хоче втретє бачити одну і ту ж людину керівником держави. Ми хочемо йти демократичним шляхом, коли влада змінюється, – підкреслив Грігорян. – Але найголовніше: ми ж бачимо ці негативні явища – величезна корупція, ви не уявляєте собі. І для мене важливо в цьому русі, що позитивно: воно не носить "анти" якийсь характер, "анти" якоїсь держави, "анти" якоїсь системи. Ось це дуже важливо. Внутрішні проблеми – ключові, головні".

Саргсян: Я не третій президент, а лідер правлячої партії

Вірменська влада поки що мало коментує те, що відбувається в Єревані. Виступаючи 17 квітня в парламенті в якості кандидата в прем'єр-міністри, Саргсян лише побічно прокоментував претензії до нього. Політик заявив, що на сьогодні він є лідером парламентської партії більшості, а не екс-президентом, а значить має право керувати країною.

У мене є достатньо впливу і можливостей, щоб забезпечити гармонійну роботу правлячої сили

"Сьогодні на цій трибуні стоїть не окремий політичний діяч Серж Саргсян і не третій президент Вірменії, а лідер правлячої Республіканської партії, яка має більшість в парламенті, – заявив політик в своїй промові в Національних зборах. – У мене є достатньо впливу і можливостей, щоб забезпечити гармонійну роботу правлячої сили в законодавчому і виконавчому крилах".

За словами Саргсяна, парламентська форма правління виключає протиріччя між урядом і парламентською більшістю. "Я готовий бути гарантом цього. Парламентська форма правління виключає наявність прем'єр-міністра, який не має підтримки парламентської більшості. У мене дійсно є ця підтримка, і я готовий використовувати її для динамічного розвитку нашої країни", – підкреслив екс-президент.

Зміна влади назріла. Думка політолога

Як розповів Радіо НВ вірменський політолог Румен Меграбян, дві великих опозиційних партії Вірменії не підтримали акції протесту. За його словами, у політичних супротивників режиму Саргсяна немає чітких планів політичного курсу країни. Однак у країні вкрай назріло питання зміни влади, вважає Меграбян.

"Сказати про те, що є революційна ситуація в країні – цього немає. Але є і дуже велика втома від влади, і запит на зміни, що поєднується з цієї втомою, – підкреслив політолог в коментарі Радіо НВ. – Що запропонує влада – поки незрозуміло, влада поки що мовчить. Розв'язка поки що мені бачиться політичною – в тому плані, що Серж Саргсян повинен пояснити, чому він повинен залишатися ще й на третій термін".