Акції "жовтих жилетів" у Франції переросли в загальнонаціональний протест: всі подробиці

3 грудня 2018, 14:42

Президент Франції Еммануель Макрон закликав уряд країни до переговорів із представниками так званого руху "жовтих жилетів". Водночас напередодні речник французького уряду Бенджамін Гріво заявив інформаційному агентству Reuters про те, що країна може запровадити надзвичайний стан через масові протести.

Як нагадує у своєму сюжеті Радіо НВ, учасники руху вимагають від влади заморожування податку на автомобільне пальне і протестують проти високої вартості життя. Вони також наполягають на залученні їх до майбутніх рішень про перехід на екологічно чисту економіку.

Відео дня

Шлях до примирення?

За даними паризької поліції , внаслідок сутичок між учасниками акції протесту та правоохоронцями загинули троє людей, понад 400 протестувальників заарештували, а більше ніж 130 людей отримали травми, серед яких 23 правоохоронці.

Люди, які винні у проявах насильства, не хочуть змін, не хочуть ніяких поліпшень, вони хочуть лише хаосу

Винні у сутичках відповідатимуть за законом, заявив президент Франції Еммануель Макрон на саміті G20. За його словами, необхідно знайти шлях до примирення, але новий податок на пальне влада не скасує.

"Люди, які винні у цих проявах насильства, не хочуть змін, не хочуть ніяких поліпшень, вони хочуть лише хаосу, і тим самим зраджують цілям, за які борються і які відстоюють, - заявив Макрон. - Ці люди – маніпулятори. Вони будуть ідентифіковані і відповідатимуть за свої дії перед законом".

Під час наради керівництва країни, у якій брали участь прем'єр-міністр Едуард Філіпп та міністр внутрішніх справ Франції Крістоф Кастанер, Макрон анонсував початок перемовин 3 грудня.

Корінь проблеми

Крім сутичок протестувальників та правоохоронців у Парижі були зафіксовані факти мародерства. Пожежники виїжджали майже на 200 викликів. Загалом, за попередніми даними поліції, на вулиці Парижа вийшли майже 6 тис. людей.

Це протести проти несправедливості, говорить у коментарі агентству Associated Press протестувальниця Моніка Тібаульт. За її словами, людям не вистачає на життя, а від них хочуть, аби вони платили ще більше податків.

"Я вже як рік на пенсії, і справи у мене йдуть все гірше. Моя пенсія загалом невелика, хоча я пропрацювала 42 роки. Мені цього не вистачає", - каже Моніка Тібаульт.

[gallery]

Желтые жилеты в Париже обрисовали и повредили Триумфальную арку

[/gallery]

Макрон почав втрачати контроль не лише над вулицями, але й частково над державним управлінням, говорить у коментарі Радіо НВ експерт з міжнародних питань Віктор Каспрук. За його словами, силові методи, до яких не раз вдавався президент Франції для боротьби з протестувальниками, не можуть призвести до конструктиву. Разом з цим, сторони не бажають чути одне одного, додав політолог.

"Тут накладається, мені здається, дуже багато чинників, які французька влада не здатна відслідкувати в повній мірі, - вважає Каспрук. - Тобто люди, які керують Францією - які і в Україні – за своєю заможністю не бачать проблем рядового француза, які зростають. Тому, мені здається, неможливість дослухатися одне до одного - це одна з тих причин, що так довго ці заворушення тривають".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо знайдуться лідери, які зможуть спрямувати протести у потрібне їм русло, то ці акції можуть перерости у загальнонаціональний страйк, який неможливо буде зупинити, додав Віктор Каспрук.

З чого все почалося

Масові протести у Франції почалися 17 листопада. Тоді на вулиці вийшло понад 300 тис. осіб. Причиною цього стало підвищення цін на пальне. За рік вартість дизпалива у Франції зросла на 23% - до 1,5 євро за літр. А на початку 2019-го очікується ще одне підвищення цін.

Демонстранти вирішили одягнути яскраві жовті жилети, які, згідно з законом, мусить мати кожен водій. Через це рух дістав назву "жовтих жилетів".

[gallery]

Огонь и ярость. Масштабные протесты в Париже в 20 фото

[/gallery]

Загалом протести відбулися у понад 2 тис. французьких міст. Вони переросли у невдоволення не лише високими податками, але й вартістю проживання та економічною політикою Макрона загалом.

Демонстранти вирішили одягнути яскраві жовті жилети, які, згідно з законом, мусить мати кожен водій

Натомість сам президент Макрон стверджує, що підвищення податків на паливо необхідне, щоб стимулювати розробки в сфері екологічно чистого палива та відновлювальної енергетики, а також знизити залежність країни від нафти.

До акцій протесту долучилися представники різних політичних спрямувань. Макрон звинуватив їх у використанні цього руху для протидії реформам.

Загалом під час протестів загинуло 3 людини. Майже 500 осіб заарештовано, а серед поранених є як протестувальники, так і правоохоронці.

Нагадаємо, минулого тижня прем'єр-міністр Франції Едуар Філіпп та міністр комплексних екологічних реформ Франсуа де Ружі вже зустрілися із представниками руху "жовтих жилетів". Утім, згоди сторони не дійшли. Французькі медіа назвали переговори провальними.

Редактор: Інна Семенова
Показати ще новини
Радіо NV
X