Інтернет-референдуми і приватна освіта. Головні обіцянки з передвиборчої програми Володимира Зеленського

12 лютого, 18:13
9874
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Інтернет-референдуми і приватна освіта. Головні обіцянки з передвиборчої програми Володимира Зеленського - фото

EPA

Зеленський обіцяє запровадити форми прямої демократії

НВ публікує головні обіцянки з передвиборчої програми шоумена, актора та співзасновника студії Квартал 95 Володимира Зеленського.

1. Зеленський обіцяє бути президентом лише один термін.

2. Зеленський обіцяє подати перший законопроект Про народовладдя та закріпити у ньому "механізм, за яким тільки Народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії". Як буде функціонувати такий механізм Зеленський не уточнює, лише зазначає, що "це повинно відбуватись із максимальним використанням новітніх технологій".

3. Зеленський обіцяє також подати законопроекти Про зняття недоторканності з Президента України, народних депутатів і суддів; Про імпічмент Президента України; Про відкликання народного депутата України.

4. Зеленський обіцяє, що вибори в Раду відбуватимуться за відкритими списками, а "кнопкодавство" та "депутатські прогули" будуть автоматичною підставою для позбавлення депутатського мандату. Водночас він не уточнює, як саме має відбуватися таке позбавлення мандату.

5. Зеленський обіцяє, що рішення у "простих (судових - ред.) спорах" прийматимуть мирові судді, яких обиратиме народ. Що саме він розуміє під словосполученням "прості спори", Зеленський не уточнює. Водночас він обіцяє, що за кримінальні злочини вирок буде виносити "ефективний суд присяжних, який складається з народу". Як саме буде формуватися склад присяжних, він не уточнює.

6. Зеленський обіцяє "ставити питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки" перед "гарантами за Будапештським меморандумом і партнерами з ЄС". Жодних конкретних пропозицій щодо завершення війни він не наводить.

7. Зеленський обіцяє "професійну армію", "де отримані навички і знання будуть успішно застосовані і в реальному секторі економіки". Він називає своїм завданням "зробити так, щоб зарплата військовослужбовців була на рівні натівських стандартів". Як саме він збирається цього досягти, він не уточнює.

8. У своїй передвиборчій програмі Зеленський заявляє, що "СБУ не буде займатись економічними злочинами". Він жодним чином не пояснює ні що він розуміє під "економічними злочинами", ні що конкретно планує змінити в СБУ.

9. Зеленський обіцяє запровадити "одноразову "нульову декларацію" для бізнесу". Він уточнює, що кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отримані кошти підуть на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених. Як він збирається переконувати бізнесменів легалізувати доходи, Зеленський не повідомляє.

10. Одним з першочергових завдань розвитку економіки Зеленський називає "довгострокове недороге кредитування". Однак не вказує, як збирається виконати це завдання, і що яке саме кредитування є "недорогим".

11. "Податки стануть простими і зрозумілими", - обіцяє Зеленський. При цьому він називає лише одну конкретну зміну, яку планує в системі оподаткування, - замінити податок на прибуток податком на виведений капітал.

12. Зеленський обіцяє "формування прозорого ринку землі", не уточнюючи жодних деталей.

13. У передвиборчій програмі Зеленський заявляє, що Україна не лише повинна перейти на забезпечення своїх потреб за рахунок власних енергетичних ресурсів, але і стати "згодом" їх експортером на європейський ринок. Жодних способів це зробити він не вказує.

14. Зеленський обіцяє "впровадити економічний паспорт українця". "Кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природніх благ (надра, землі тощо). Після досягнення повноліття дитина отримає ці накопичення як власний стартовий капітал", - уточнив він, що розуміє під поняттям "економічний паспорт". Чи будуть отримувати частину від реалізації державою природніх благ дорослі українці, і якою саме ця частина повинна бути, Зеленський не уточнює.

15. Зеленський обіцяє, що підозрювані у корупції не виходитимуть під заставу, а у засуджених за корупцію конфісковуватимуть майно і довічно заборонятимуть їм займати державні посади. Ще одна обіцянка - захист та матеріальне заохочення для викривачів корупції. Термінів прийняття необхідних для цього змін у законодавстві він не вказує.

16. Чесним посадовцям Зеленський обіцяє відкриті конкурси на посади, "гідні заробітні плати" (не уточнюючи їх суму - ред.), високий соціальний статус та державне страхування (не уточнюючи, чого саме).

17. Зеленський обіцяє сучасне обладнання в лікарнях і школах та перехід до страхової медицини. Він запевняє, що пацієнт буде сам визначати програму страхування, обирати заклад, лікаря і навіть спосіб лікування, а базовий рівень страхування для малозабезпечених верств населення забезпечуватиме держава. Що таке "базовий рівень страхування", Зеленський не уточнює.

18. Зеленський обіцяє, що ліки, які пройшли реєстрацію у країнах ЄС та США, не будуть отримувати додаткових дозволів в Україні.

19. Зеленський обіцяє запровадити "освітні ваучери", які "шкільні генії" (за якими критеріями учнів шкіл зараховуватимуть до цієї категорії, не уточнюється) зможуть витратити на навчання у будь-якому обраному ними закладі освіти. Серед обіцянок в галузі освіти - підтримка і розвиток приватної освіти в Україні.

20. Зеленський обіцяє "відновити програми молодіжного житлового кредитування", не уточнюючи жодних подробиць.

21. Ще одна обіцянка без жодних уточнень - "рік пільгового оподаткування для молодих підприємців".

22. Зеленський обіцяє ввести накопичувальну пенсійну систему та можливість передавати "всі страхові накопичення, зроблені людиною за життя", у спадок.

23. Серед обіцянок Зеленського, що стосуються інвраструктури, - "будівництво доріг за європейскими стандартами", автоматичний контроль ваги та швидкості автомобілів, аеропорти в кожному обласному центрі та підписання угоди Відкрите небо з ЄС. Термінів виконання цих обіцянок не вказано.

24. Зеленський обіцяє ввести європейські стандарти промислового та продовольчого виробництва, сортування сміття і навіть відмовитись від пластику (від якого саме пластику, він не уточнює).

25. Зеленський обіцяє, що держава забезпечить всіх мешканців доступом до швидкого інтернету. Що конкретно означає ця обіцянка, він не уточнює.

26. Ще одна обіцянка, пов'язана з інтернетом, - зробити доступною інформацію про формування і використання бюджетів (яких саме, не уточнюється), проведення тендерів, закупівель, аукціонів та автоматизувати "публічні процеси". Зазначається також, що громадяни зможуть "долучатися до прийняття важливих рішень влади", через інтернет. Щодо того, як саме люди зможуть "долучатися" до рішень влади, Зеленський зазначає, що через інтернет можна буде, зокрема, голосувати на виборах і референдумах. Інших прикладів він не наводить.

Співзасновник і лідер студії з виробництва розважального контенту Квартал 95, продюсер та актор, зокрема, в серіалі Слуга народу, який має однойменну назву з пізніше зареєстрованою політичною партією, від якої висувається Зеленський. З 2005 року є ведучим шоу Вечірній квартал на телеканалі Інтер. З грудня 2010 до вересня 2012 року був генеральним продюсером телеканалу Інтер. Крім того, був продюсером на телеканалі 1+1.

Зеленський оголосив про висунення у президенти України в новорічну ніч-2019. Його заяву показали на 1+1 замість новорічного привітання президента Петра Порошенка. Пізніше шоумен назвав це "технічною помилкою".

За даними останніх соціологічних опитувань, Зеленський є лідером у рейтингах кандидатів у президенти.

Згідно з розслідуванням журналу Новое Время, у висуванні Володимира Зеленського зацікавлений мільярдер Ігор Коломойський, який є власником телеканалу 1+1 і засновником промислово-фінансової групи Приват.

У розслідуванні програми Схеми повідомлялося, що Зеленський володіє трьома діючими кінокомпаніями на території Росії: Вайсберг Пікчерс, Платінумфільм та Грін Філмс.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською