Три напади на Сергія Стерненка. Що відомо про екс-голову одеського Правого сектору
24 травня на екс-голову Правого сектора в Одеській області Сергія Стерненка напали двоє чоловіків у дворі будинку в Одесі, в якому він живе зі своєю дівчиною. Внаслідок інциденту один з нападників загинув, а сам Стерненко і другий нападник були поранені. Від лютого 2018 року це вже третій напад на активіста, який регулярно привертає увагу не лише Одещини, а й усієї України.
НВ розповідає, що відомо про Сергія Стерненка та три напади на нього.
Від Майдану до Правого сектора
Сергій Стерненко народився в селі Садове Білгород-Дністровського району Одеської області 20 березня 1995 року, тобто на даний момент йому 23 роки.
У 2016 році він закінчив Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу, здобувши кваліфікацію молодшого спеціаліста за спеціальністю Правознавство.
У 2013 році на той момент 18-річний Стерненко став активним учасником одеського Євромайдану. Після створення Правого сектору очолив його одеський осередок у березні 2014 року.
Стерненко очолював одеський Правий сектор до початку лютого 2017 року, коли він склав повноваження та залишив цю організацію, не пояснюючи причин.
У цей період, а також пізніше брав участь у низці акцій, зокрема, у марші на підтримку підозрюваних у вбивстві Олеся Бузини, блокуванні російських вантажівок і т. п.
Арешти Стерненка
Сергія Стерненка двічі заарештовували, кожного разу він по кілька днів проводив у СІЗО.
8 вересня 2015 року на той момент лідера Одеського Правого сектору затримали вперше. Того ж дня суд заарештував його та керівника Комінтернівського районного відділення Правого сектору Руслана Демчука за підозрою у викраденні депутата Комінтернівської райради Сергія Щербича. Разом зі Стерненком був затриманий та заарештований лідер одеського Автомайдану Євген Резвушкін за підозрою в хуліганстві і насильстві щодо працівника прокуратури.
Арешт активістів спровокував протести та сутички біля будівлі Приморського районного суду. 9 вересня на той момент голова Правого сектору Дмитро Ярош зробив різку заяву з приводу затримання Стерненка та інших його соратників в Одесі, закликавши до акцій масової непокори.
11 вересня 2015 року Апеляційний суд дозволив Стерненку вийти під заставу у розміні 60 тисяч гривень. Заступниця керівника центрального інформаційного відділу Правого сектору Варвара Чорноіваненко закликала допомогти зібрати гроші на заставу для Стерненка та Демчука. У цей самий день гроші на заставу зібрали і Стерненка та Демчука звільнили з-під варти.
Другого разу Стерненка, який на той час уже не очолював Правий сектор, заарештували 25 листопада 2017 року за підозрою в організації заворушень 18 листопада в Міському саду. Тоді біля Літнього театру зібралося понад 200 людей, які протестували проти можливої забудови міського саду. Директор компанії-забудовника Солід Ігор Коваленко розповів журналістам, що планується створити концертно-виставковий комплекс і ніякого висотного будинку там не буде, дерева також не будуть вирубувати.
[gallery]
Зіткнення активістів із поліцією в Одесі: опубліковано фото та відео

[/gallery]
Під час цієї акції сталися сутички активістів з поліцією, постраждали понад 20 поліцейських та особисто керівник обласної поліції Дмитро Головін, якому розбили голову.
Другого разу Стерненку призначили заставу у 608 тисяч гривень. 27 листопада 2017 року цю суму вніс керівник Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов.
Крім того, 14 грудня 2017 року Стерненка відправили під домашній арешт на 60 діб за підозрою у пособництві продажу наркотиків. Сам активіст назвав цю справу сфабрикованою і заявив, що "поліція і прокуратура мстять йому за активну участь в акції протесту 18 листопада проти забудови території Міського саду".
Напад 7 лютого
7 лютого 2018 року на Стерненка скоїли перший напад біля його будинку. Активіст відразу звинуватив в організації нападу мера Одеси Геннадія Труханова і назвав його помстою за громадську діяльність.
8 лютого Стерненко на своїй сторінці у Facebook розповів про напад детальніше.
За його словами, близько 18:55 він разом із Наталією Усатенко (його дівчина - ред.) приїхав до будинку, де вони проживали. Стерненко зазначив, що саме в цей час у нього починався домашній арешт.
Коли він припаркував автомобіль та відкрив центральний замок, з вулиці відкрили двері авто з боку водія і один з нападників почав його бити "невідомим предметом, схожим на коротку биту".
Стерненко писав, що намагався відбивати удари і не міг вийти з автомобіля.
"Під час нападу той зі зловмисників, котрий наносив удари, вигукував декілька разів "міліция"", - стверджував він.
Стерненко писав, що напад тривав близько 20 секунд, після чого нападники стали втікати.
"Я встиг схопити засіб для самооборони, але когось з них наздогнати було вже неможливо", - додав він, не уточнюючи, про який саме "засіб для самооборони" йдеться.
Після цього Стерненко викликав поліцію та швидку допомогу і помітив поранення ноги.
"Під час дзвінка на 102 я відчув, що у мене пошкоджено ногу, і виявив, що вона в крові. Як виявилось, це була пряма різана рана лівого стегна", - написав він.
Активіст також писав, що в нього було зафіксовано струс головного мозку, садна на обличчі та забій грудної клітини.
Крім того, нападники пошкодили автомобіль Стерненка.
"В поліцію надав пошматований металевим лезом одяг із декількома розрізами, зараз, як повідомляє поліція, вони проводять слідчі дії", - писав активіст.
Він наголосив, що нападники не намагались у нього нічого відібрати, тому він вважає, що напад мав політичну мотивацію.
Стерненко зазначив, що в нападників були "закриті обличчя" і припустив, що вони мали намір завдати йому серйозніших ушкоджень.
Напад 1 травня
1 травня 2018 року Стерненко повідомив про ще один напад на нього біля його будинку. На відео, яке він опублікував на своїй сторінці у Facebook, активіст розповідає, що почув постріл і відчув удар в шию ззаду, а коли обернувся, то побачив нападника, який почав тікати. Однак Стерненку вдалося його наздогнати та затримати з допомогою перехожих. На відео видно, що нападник лежить, а кілька людей, у тому числі сам активіст, його зв'язують.
Після цього Стерненко показує поранення.

Кадр відео Сергій Стерненко via Facebook
За кілька хвилин підходить спочатку один поліцейський, а потім ще кілька і починають з'ясовувати, що сталося.
Стерненко і присутня на місці подій жінка розповідають, що під час затримання нападник намагався стріляти і в інших перехожих.
Поліцейські обшукують затриманого нападника, і під час цього чути жіночий голос. Жінка говорить, що нападник розібрав свій телефон і показує його частини.
Один з копів викликає Стерненку швидку. Після цього жінка, яка знімає відео, імовірно дівчина Стерненка Наталія Усатенко, підходить до затриманого, знімає його обличчя та пістолет. Їй намагаються перешкодити, але вона заявляє, що вона журналістка і пред'являє посвідчення, зазначаючи, що навіть без нього мала б право на зйомку.
Потім вона розповідає поліцейському, що напад стався, коли вони зі Стерненком вийшли з дому і йшли по двору до машини. За її словами, нападник підбіг до них ззаду і відразу почав стріляти. Вона уточнила, що нападник не намагався у них щось відібрати.
Ще одна жінка, присутня на місці подій, розповідає, що нападник був не один, але його спільник втік. Однак дівчина, яка знімає відео, стверджує, що другого нападника вона не бачила.
Дівчина Стерненка Наталія Усатенко 1 травня опублікувала на своїй сторінці у Facebook фото нападника, гумової кулі, гільзи та пістолету. Вона зазначила, що була присутня під час нападу.
У той самий день, 1 травня, Стерненко повідомив, що особу нападника встановлено. Ним виявився 39-річний уродженець Казахстану Баймукашев Абзал Амангалійович, який у 2003 році отримав українське громадянство. За словами активіста, Баймукашев жив у селищі Чорноморка поблизу Одеси.
Стерненко також додав, що Баймукашев стріляв "з переробленого стартового пістолету".
3 травня Стерненко повідомив, що Баймукашева заарештували на 60 діб.
Напад 24 травня
Третій напад на Стерненка від початку 2018 року стався 24 травня - теж у дворі біля його будинку. Нападників було двоє, одного з них Стерненко смертельно поранив ножем у живіт. Інший теж був поранений, але зміг втекти.
Трансляцію подій після цього нападу активіст опублікував на своїй сторінці у Facebook, але пізніше вона була видалена. Однак відео досі можна знайти на YouTube.
Під час трансляції фактично була зафіксована смерть одного за нападників - на початку відео, яке триває трохи менше 17 хвилин, він ще живий, але коли після п'ятої хвилини трансляції приїжджає швидка, медики перевіряють його стан і починають надавати допомогу Стерненку, у якого поранена рука.
Потім відбувається суперечка між медиками та Наталею Усатенко - медики намагаються заборонити їй вести відеозйомку, однак вона продовжує знімати.
Після 9 хвилини відео один із присутніх чоловіків говорить, що не збирається охороняти труп, після чого Стерненко перепитує, чи нападник мертвий. Що саме йому відповідають, незрозуміло, однак, судячи з того, що медики не намагалися надавати нападнику допомогу, він був мертвий ще на момент їх приїзду.
Під час трансляції Стерненко кілька разів говорить, що ніж, яким було завдано смертельне поранення, його власний.
"Я підходив до свого будинку, і йшло мені назустріч двоє людей, почали наносити удари, але я встиг застосувати свій ніж", - заявив він зокрема.
"Я ще йду, на мене йдуть два силуети. ... І я дістав ніж про всяк випадок", - говорить він одному з присутніх чоловіків за кілька хвилин.
Після 9 хвилини 50 секунди відео, коли Стерненко вже зрозумів, що нападник помер, і він має сідати в машину швидкої, Наталя Усатенко його питає: "А ніж, Сергій?".
"Ніж - речовий доказ. ... Він повинен залишатись на місці. ... (нерозбірливо). Мабуть, куплю собі інший", - відповідає він їй.
Після 14 хвилини 20 секунд чоловічий голос питає у Наталії Устенко: "А ніж чий, якщо не секрет?".
"Це Сергія, він захищався. На нас просто вже не вперше нападають, тому..". - відповідає вона.
Однак пізніше, 25 травня, в ефірі кількох телеканалів Стерненко стверджує, що ніж він відібрав у нападників.
На питання, чому він говорив під час трансляції, що ніж належить йому, Стерненко заявляє, що, можливо, сказав це у шоковому стані і зараз вже не пам'ятає, що говорив під час трансляції.
25 травня поліція повідомила, що затримала другого нападника. 26 травня Стерненко опублікував його фото та повідомив, що нападника звати Олександр Ісайкул. На фото видно, що він поранений.
26 травня стало відомо, що чоловіка відпустили, не оголосивши йому підозри.
Коментуючи напад на Стерненка, радник керівника поліції Одеської області Руслан Форостяк заявив, що поліція розглядає всі можливі версії подій, від банального побутового конфлікту або пограбування до навмисного нападу з політичних мотивів за громадську діяльність. За його словами, окремо поліція розслідує той факт, що ні учасники інциденту, ні медики, ні перехожі не допомогли людині, яка отримала поранення і померла.
Щодо нападу на Стерненка 25 травня поліція відкрила три кримінальні провадження за ч.1 ст.122 (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження), ч.1 ст. 15, ч.1 ст. 115 (замах на вбивство) і ч.1 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Однак станом на 30 травня жодного затриманого у цих провадженнях немає.
Після нападу Стерненка госпіталізували. А 27 травня він на своїй сторінці у Facebook розповів, як 26 травня близько 22:00 йому "всунули в руку виписку, датовану ранком 25-го числа і сказали забирати речі", незважаючи на скарги на серйозні болі і запаморочення.
Він додав, що, оскільки йому ставало гірше, його друзі викликали швидку, яка доставила його з Одеси в одну з лікарень Києва. Лікарі в цій лікарні сказали йому, що необхідна ще одна операція через "серйозну проблему з нервом". Стерненко також опублікував фото пошкодженої руки.
Екс-голова Правого сектору Одеси вже в Києві опублікував відеозвернення, у якому вимагає змінити підслідність справи про напад на нього.
Крім того, 27 травня Стерненка відвідав у київській лікарні нардеп Мустафа Найєм.
"..в одеській клініці не змогли або не захотіли надати йому потрібне обслуговування, і він звернувся по допомогу в одну з державних клінік у Києві", - зазначив нардеп, коментуючи цей візит.
Депутат також пише, що у справі про напад на Стерненка, внаслідок якого один з нападників був убитий, "є моменти, які відверто турбують".
Зокрема, він зазначає, що після трьох замахів Стерненку не надали охорону, а через три дні після події у справі все ще немає ні підозрюваних, ні затриманих.
Нардеп також згадав, що у Стерненка є особистий конфлікт з головою поліції і прокурором Одеської області, зокрема він проходить у справі про організацію заворушень, внаслідок яких голові поліції області розбили голову.
28 травня сайт Odessa Online із посиланням на начальника управління превентивної діяльності поліції в Одеські області Івана Іщенка повідомив, що Стерненка та його дівчину будуть охороняти співробітники поліції особливого призначення. Стерненка охоронятимуть як свідка, додав він.
30 травня Стерненко повідомив, що йому зробили другу операцію і вона пройшла добре.
НВ