Від Тулузи до Лілля - фото

Від Тулузи до Лілля

1 січня 1970, 03:00

10 незаїжджених туристичних маршрутів у Франції

НВ представляє десять незаїжджених туристичних маршрутів у Франції, які не менш цікаві, ніж найпопулярніші

Мирослава Ківа

Ті, хто збираються в подорож Францією, зазвичай концентруються на трьох її туристичних китах: Париж, Ніцца і розташований неподалік Марсель. Однак ця країна значно ширша та цікавіша, вважають місцеві жителі й ті мандрівники, які об'їздили Францію вздовж і впоперек. Спеціально для своїх читачів НВ за допомогою Марі-Аннік Дюард, аташе з питань культури посольства Франції в Україні, розробило десять маршрутів, які не надто шанують туристи. А даремно.

Відео дня

1. Пуатьє (Poitiers) і Пуату (Poitou)

Пуату (Poitou) — древня земля, яка входила до складу римської Аквітанії. Столиця землі — Пуатьє. Поруч з Пуатьє розташувалися мальовничі городки Шовіньї (Chauvigny) з п'ятьма середньовічними замками, Сен-Савін (St. Savin) з церквою і абатством XI століття, мальовничий середньовічний Партене (Parthenay).

Кафедральний собор Нотр-Дам-ля-Гранд в Пуатьє (Notre-Dame la Grande) — вершина романського стилю XII століття. Протягом усього літа на різьбленому фасаді собору проектуються барвисті фрески.

Інтерактивний парк Футуроскоп (Le Parc du Futuroscope) є одним з найцікавіших місць у Франції для дітей і дорослих. Символ парку — біла куля на скляній піраміді. Завдяки сучасним візуальним технологіям будь-який відвідувач може здійснити підводну подорож за допомогою напівсферичного екрану або побувати на міжпланетному кораблі.

Природний парк Маре-Пуатевен (Marais Poitevin) — найбільший у Франції комплекс штучних каналів і невеликих річечок, де можна зустріти рідкісних тварин і птахів. Вивчити Зелену Венецію — так неофіційно називають цей край — можна на велосипеді або на плоскодонному човні.

Гастрономія: у список традиційних рецептів входить фарсі пуатевін (farci poitevin) — це суміш із капусти, різних трав і бекону, пуатінський пиріг із куркою, козеня з часником, гарбуз у вині.

ТАМ ЗУПИНИВСЯ ЧАС: Селище Англь-сюр-л'Англен розташоване на заході Франції, неподалік Пуатьє. Вважається, що його архітектура мало змінилася за останню тисячу років

2. Бретань (Bretagne)

Бретань — мальовничий півострів з пасторальними пейзажами, що омивається Атлантичним океаном. Неофіційною столицею цього регіону є Нант (Nantes).

Нант — місто мистецтва, великий промисловий і університетський центр. З Вежі Бретань (висота 150 м) відкривається кругова панорама Нанта і його околиць.

Машини острова (Les Machines de l'île) — назва художнього та культурного проекту, створеного на складах колишніх суднових доків художниками Франсуа Деларозьєром і П'єром Орефісом. Колекція монументальних споруд виникла на стику фантазій Жюля Верна, механічного всесвіту Леонардо да Вінчі та промислової історії Нанта.

Музей Жюля Верна. Нант — рідне місто неперевершеного класика пригодницької літератури та наукової фантастики. У місцевому музеї зібрані документи, рукописи, перші видання романів, особисті речі письменника.

Найбільший щорічний фестиваль класичної музики у Франції La Folle Journée, який відбувається наприкінці зими. Мета фестивалю — представити короткі концерти класичної музики для різноманітної аудиторії в один день. 2016 року темою фестивалю буде природа.

Гастрономія: для кухні Нанта характерний дух відкритості та змішання. В обов'язковій програмі — ресторан Restaurant L'Atlantide-Jean-Yves Gueho à Nantes, що має одну зірку Мішлен.

ЗАМОК З ІСТОРІЄЮ: Тисячу років тому герцогство Бретань захищало свої кордони від зазіхань Франції та Нормандії за допомогою фортифікаційних споруд

3. Ельзас (Alsace), Страсбург (Strasbourg)

Страсбург — одна зі столиць об'єднаної Європи та столиця французького Ельзасу, до того ж це місто з цікавою історією. У Страсбурзі був придуманий і створений друкарський верстат. У тутешньому університеті навчався Йоганн Вольфганг фон Гете. З палацу Рогана йшов на бій під Аустерліцем Наполеон Бонапарт, а під куполом церкви Святого Фоми давав концерти Вольфганг Амадей Моцарт. І знамениту Марсельєзу Руже де Ліль написав саме в Страсбурзі.

Найстаріший у Європі Різдвяний ярмарок відкривається в Страсбурзі щорічно з 1570 року і триває з кінця листопада до 31 грудня.

Музей народженого тут письменника Томі Унгерера, з-під пера якого з'явилися улюблені багатьма поколіннями французьких дітей книги про удава Стріктора і сімейку Хрюллопс. За них Унгерер отримав премію Ганса Крістіана Андерсена. В експозиції музею зібрано понад 8 тис. малюнків і гравюр Унгерера (ілюстрації для дитячих книжок, рекламні й еротичні плакати).

Гастрономія: фуа-гра і сир Мюнстер були винайдені в Ельзасі. Знамениту квашену капусту — улюблене блюдо місцевих жителів — можна спробувати в усіх ресторанах регіону. Також Ельзас по праву називають країною білих вин і землею пивоварень — у Страсбурзі розташований відомий пивоварний завод Kronenbourg-Gen. В обов'язковій програмі — ресторан сімейного типу Winstub Au Vieux Strasbourg, Restaurant 1741, що має одну зірку Мішлен.

ТУТ ЖИВ ТОМІ: У Страсбурзі, де народився письменник і художник Томі Унгерер, що пише відразу трьома мовами — англійською, французькою та німецькою, — розташовано його музей

4. Бургундія (Bourgogne)

Кот-д'Ор (Côte-d'Or, в перекладі буквально Золотий берег)


Золотий берег один з чотирьох регіонів Бургундії, відомої своїми винами. Також цікаве місто Бон, яке називають столицею бургундського виноробства. За його потужними кам'яними стінами вже більше двох століть зберігаються мільйони пляшок бургундських вин кращих врожаїв. Головною визначною пам'яткою вважається шпиталь — Хоспіс-де-Бон (Hospices de Beaune)

Хоспіс‑де-Бон, або Отель-Дьє (Hospices de Beaune)

Внутрішній двір Отель-Дьє вражає красою — галереї, куполи, башточки, різнокольорові дахи. Ця незвичайна богадільня в готичному стилі була побудована XV століття. Відразу після закінчення Столітньої війни влада вирішила створити лікарню для бідних, яку забезпечували б виноградники.

Отель-Дьє і нині займає значну частину міста Бон: музей, господарські будівлі, бастіон XV століття і сотні метрів винних підвалів. Серед безлічі гобеленів та картин в Отель-Дьє найвідомішим твором мистецтва є вівтар XV століття Страшний суд, розписаний великим нідерландським художником Рогіром ван дер Вейденом.

У приміщенні Отель-Дьє щорічно проводиться міжнародний фестиваль музики бароко, один з найбільших у Європі.

Усі прогулянки виноградниками Бургундії завершуються в одному з численних винних барів Бона.

Гастрономія: в обов'язковій програмі — винний бар La Part des Anges або ресторан-готель Le Relais Bernard Loiseau, що має три зірки Мішлен.

БОЛЬНИЦА ДЛЯ ТУРИСТОВ: В городке Бон старинный госпиталь XV века теперь стал музеем

БОЛЬНИЦА ДЛЯ ТУРИСТОВ: В городке Бон старинный госпиталь XV века теперь стал музеем Фото:

5. Країна Басків, Франція (Pays basque français)

Французьку Країну Басків називають Дикої Францією. На відміну від іспанської Країни Басків із розвиненою промисловістю, баскські землі на французькому боці Піренеїв віддано переважно під сільськогосподарські угіддя. Однак у французькій "дикій" частини процвітають такі легендарні курорти, як Біарріц або Сен-Жан-де-Люз.

Музей шоколаду в Біарріці (Planete Chocolat) розповідає майже 400-річну історію ласощів. Згідно з місцевою легендою, всі французькі монархи віддавали перевагу саме тутешньому шоколаду.

Еспелетт (Espelette) — типове баскське селище, однак це столиця червоного перцю. Червоний перець Еспелетт — одна з емблем Країни Басків. Щороку наприкінці жовтня в селищі проводиться ярмарок перцю.

Вілла Арнага (Villa Arnaga). Будинок-музей Едмона Ростана, автора знаменитого Сірано де Бержерака. Вілла Arnaga і парк, справжній Версаль в мініатюрі, були побудовані за задумом і планом Едмона Ростана на початку XX століття. У будинку-музеї розміщена постійна експозиція, присвячена життю Ростана.

Гастрономія: Музей баскського пирога (Le Musée du Gâteau Basque). У Піренеях в селищі Сар (Sare) розташований музей цього традиційного печива.

6. Арль (Arles)

П

ринадами Арля свого часу захоплювалися Юлій Цезар, Костянтин Великий, Гоген і Ван Гог.

Культурний центр Ван Гога (La Fondation Van Gogh)

Для Ван Гога період життя в Арлі був одним із найплідніших, тут він створив понад 200 робіт. У старій лікарні, де художник лікувався від божевілля, тепер розташовується Центр Ван Гога — велике зібрання матеріалів про художника та колекція його живопису.

Щорічний фестиваль фотографії Зустрічі в Арлі (Les Rencontres d'Arles), липень-вересень, 2016. За 45 років існування фестиваль фотографії Зустрічі в Арлі перетворився на один з найавторитетніших фотофорумів світу.

Собор святого Трохима (Ancienne Cathédrale Saint-Trophime) побудований у XII столітті та є однією з найцікавіших романських будівель Франції.

Гастрономія: L'Atelier de Jean-Luc Rabanel, має дві мішленівські зірки.

7. Камарг (Camargue)

Це місце на півдні Франції в дельті Рони знамените своїми природними красотами й унікальними заповідниками

Природний заповідник Камарг першою чергою приваблює любителів фауни унікальними білими кіньми древньої породи. І це один із двох заповідників у всій Європі, де можна зустріти рожевих фламінго в природному середовищі існування. Тут дивовижна флора: лаванда, ялівець, тамариск; безкраї рисові поля та вікові соснові бори. Найкращий час для відвідування — пізня весна та рання осінь.

Місто Сен-Марі-де-ла-Мер (Saintes-Maries-de-la-Mer) дарувало натхнення Ван Гогу, Ернесту Хемінгуею і Пабло Пікассо. Саме містечко невелике, з населенням трохи більше 2 тис. осіб, але щороку 25 травня сюди приїжджають цигани з усього світу на свято святої Сари, їхньої небесної покровительки. Статуя святої Сари-Калі перебуває в крипті центрального храму міста — собору Нотр-Дам-де-ла-Мер (XII-XIII століття).

Сен-Марі-де-ла-Мер знаменитий своїми чистими піщаними пляжами, які входять до топ-10 найкращих у Франції.

Гастрономія: Ресторан La Chassagnette з однією мішленівською зіркою.

8. Лілль (Lille)

Лілль — це місто з фламандським акцентом, столиця історичної області Французька Фландрія.

Старий Лілль розкинувся навколо площі Grand Place і фондової біржі (XVII ст.). Особливий інтерес представляють притулок Комтес XII століття з садом лікарських рослин; будинок-музей Шарля де Голля; собор Нотр-Дам-де-ла-Трей, цитадель Лілля (XVII ст.).

Музей красних мистецтв Лілля (Palais des Beaux — Arts de Lille), другий після Лувру за багатством колекції. Це був один з перших музеїв, створених за наказом Наполеона I на початку XIX століття. В експозиції музею представлені роботи таких знаменитих авторів, як Рафаель, Ван Дейк, Рембрандт, Гойя, Ель Греко, Тулуз-Лотрек, Делакруа, Рубенс, Роден.

Брадері (La Braderie) — найбільший блошиний ринок Європи (100 км стендів, 10 тис. продавців). Кожні перші вихідні вересня на один уїк-енд респектабельний елегантний Лілль перетворюється на великий базар. Торгівля ведеться вдень і вночі.

Гастрономія: ресторан Clément Marot, що пропонує відмінне співвідношення ціни та якості.

КОРОЛЕВА ЦИТАДЕЛЕЙ: Так назвав п’ятикутну фортецю Лілля її творець — знаменитий військовий інженер XVII століття, маршал Франції маркіз де Вобан

9. Овернь (Auvergne)

Регіон Овернь був обраний популярним туристичним путівником Lonely Planet як одне з десяти місць для відвідування 2016 року. Овернь розташована лише в трьох годинах їзди від Парижа.

Парк Вулкани Оверні (Parc des volcans Auvergne) займає площу 400 тис. га. На півночі парку розтягнувся ланцюг із 80 молодих вулканів (вік 10 тис. років), найвідоміший з яких — Пюї-де-Дом (1.465 м). На його вершині гало-римляни в I-II століттях побудували храм Меркурія Думійського. І саме ця височина була використана Паскалем в XVII столітті для доказу існування атмосферного тиску. Найстародавнішому вулкану парку — Пюї-Марі — 20 млн років.

Кафедральний собор Вознесіння Діви Марії (Notre-Dame de l'Assomption à Clermont-Ferrand) називають чорним — готичний храм XIII століття побудований з темного вулканічного каменю. Саме тут 1095 року був проголошений Перший хрестовий похід.

Notre-Dame de l'Аssomption à Clermont-Ferrand

В експозиції музею Мішлен (L'Aventure Michelin) безліч сюрпризів для відвідувачів. Серед них — перша знімна шина, що використовувалась переможцем велогонки Париж-Брест-Париж, карта гонок — унікальний документ завдовжки 5 м — і, нарешті, Eclair, машина від Michelin, яка свого часу взяла участь у перших автомобільних перегонах у світі.

З кінця XIX століття до Оверні потягнулися туристи "на води". Найвідоміші терми: Віші (Vichy), Ля Бурбуль (La Bourboule), Мон-Дор (Mont-Dore), Руайя (Royat) і Шатегійон (Chatelguyon).

Гастрономія: батьківщина французьких блакитних сирів Бле д'Овернь (Bleu Auvergne). В обов'язковій програмі — спробувати різні страви, зокрема з блакитним сиром, можна в ресторані Régis et Jacques Marcon, нагородженому трьома зірками Мішлен, або в бістро La Coulemelle.

ВУЛКАНИ ОВЕРНІ: На схилах поснулих вулканів прокладені літні пішохідні та зимові лижні маршрути

10. Тулуза (Toulouse)

УТулузі — столиці середньовічного Лангедоку, теперішнього регіону Південні Піренеї — Середньовіччя переплітається із сучасним мегаполісом.

У Середні віки релігійний паломницький центр, Тулуза зберегла ряд чудових старовинних церков: романська базиліка Сен-Сернен (Basilique Saint-Sernin de Toulouse), Капітолій і площа перед ним, кафедральний собор Сент-Етьєн (Cathedrale Saint-Etienne). У місті збереглися квартали особняків XVI-XVII століть.

У Тулузі є своє зоряне містечко (La Cité de l'Espace), де представлена потужна експозиція зі старих ракет, супутників, станцій плюс декілька інтерактивних кінотеатрів-планетаріїв. Тут можна здійнятися в невагомості, погуляти поверхнею Марса або розглянути в мікроскоп осколок справжнього місячного каменя.

Інженерний центр Airbus

Для зацікавлених авіацією — екскурсії на завод корпорації Airbus, розташований в містечку Бланьяк. На спеціальних майданчиках відвідувачі можуть побачити, як збирають лайнери, моделюють їх салони.

Гастрономія: перші зацукровані фіалки (violettes de Toulouse) — популярний французький десерт — приготували в Тулузі. До того ж ця квітка є емблемою міста. Обов'язкова програма — ресторани Michel Saran, Les Jardins de l'Opéra із зірками Мішлен і Le Bibent.

З БОГОМ: Базиліка Сен-Сернен XIX століття в Тулузі — найбільша з будівель романського стилю, що дійшли до наших днів

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X