«Це божевілля». Чого вимагав Трамп від Зеленського? Головне зі свідчень Волкера в Конгресі та його викривального листування
У четвер, 3 жовтня, колишній спеціальний представник Держдепу США у справах України Курт Волкер дав свідчення в американському Конгресі.
Волкер виступив перед членами кількох комітетів Палати представників у зв’язку із гучним скандалом навколо можливих спроб президента Дональда Трампа чинити тиск на керівництво України, у тому числі під час липневої телефонної розмови Трампа із Володимиром Зеленським. Цей скандал дав хід формальному розслідуванню щодо дій американського президента — воно є першим кроком в офіційній процедурі імпічменту Трампа.
У рамках цього розслідування Волкер виступав перед конгресменами більше дев’яти годин, а також розкрив свою дипломатичну переписку. Його заяви вважаються принципово важливими у цій справі - разом з майбутніми свідченнями екс-посла США в Україні Марі Йованович, яка повинна виступити 11 жовтня.
Слухання були закритими, однак американським виданням вдалося дізнатися про ключові заяви екс-представника Держдепу США в Україні.
НВ узагальнило ці дані та розповідає найголовніше, що світ дізнався зі свідчень Курта Волкера.
1. Трамп чекав від Зеленського публічної заяви про розслідування щодо сина Байдена — це було однією з умов особистої зустрічі двох президентів
Такий висновок американська преса робить із листування Волкера з іншими чиновниками Держдепу США. Його сам дипломат надав Конгресу, а комітет з розвідки Палати представників США опублікував пізно ввечері 3 жовтня.
Оприлюднений документ містить 25 сторінок текстових повідомлень, якими Волкер обмінявся з низкою американських дипломатів і українських чиновників. Серед них — посол США в Європейському Союзі Гордон Сондленд та помічник президента Володимира Зеленського Андрій Єрмак.
«Листування […] показує, що чиновники [Держдепу] вважали, що Трамп не погодиться зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським доти, доки Зеленський не пообіцяє розпочати розслідування [у справі комапании Burisma, до наглядової ради якої входив син Байдена], — причому зробить це публічно», — пише The Washington Post.
Наприклад, 25 липня, за кілька годин до скандальної телефонної розмови Трампа і Зеленського, Волкер написав Єрмаку: «Дізнався з Білого дому — якщо президент Зеленський переконає Трампа, що він проведе розслідування / „докопається до істини“ у тому, що сталося в 2016 році [закриття справи Burisma], ми зможемо узгодити точну дату візиту до Вашингтона».
Однак за два тижні після цього Трамп все ще не дав згоди на зустріч із Зеленським, і чиновники Держдепу намагалися дати зрозуміти українській стороні, що президент США, ймовірно, чекає публічної обіцянки Зеленського про розслідування.
«Я думаю, що президент [Трамп] дуже хоче отримати результат», — написав Волкеру 9 серпня посол США в ЄС Гордон Сондленд. При цьому він зазначив, що Зеленський міг би дати прес-конференцію, на якій оголосив би про намір провести розслідування по Burisma. «Щоб уникнути непорозумінь, можливо, буде корисно попросити Андрія [Єрмака] підготувати чорновий варіант заяви (під зобов’язання його не розголошувати), щоб ми могли точно розуміти, що саме вони мають намір заявити», — пояснив свою пропозицію Сондленд.

У свою чергу, Єрмак запропонував пов’язати подібну заяву із анонсом візиту Зеленського до США. «Як тільки у нас буде точна дата зустрічі [двох президентів], ми проведемо брифінг для преси, де оголосимо про майбутній візит і визначимо стратегію перезавантаження відносин між США і Україною — включаючи, серед іншого, розслідування по Burisma і [можливе] втручання у вибори», — написав помічник Зеленського Волкеру 10 серпня.
Однак, нагадує WP, Трамп продовжував зволікати з узгодженням візиту Зеленського, і американські дипломати обговорювали між собою, які нові умови де факто висуває Білий дім.
«Невже тепер ми говоримо про те, що військова допомога і зустріч [із Зеленським] в Білому домі прив’язані до розслідувань? [яких домагався Трамп]», — написав 1 вересня тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор американському послу в ЄС Сондленду. Це сталося після того, як Трамп скасував візит до Польщі, де повинен був вперше зустрітися із Зеленським. Сондленд запропонував продовжити розмову вже по телефону.
Однак Тейлор повернувся до цієї теми вже 9 вересня. «Як я вже говорив по телефону, я вважаю це божевіллям — відмовляти [Україні] у військовій допомозі задля допомоги у [передвиборчій] політичній кампанії [Трампа]», — знову написав Тейлор Сондленду, називаючи припинення фінансування для України «кошмарним сценарієм».
2. Волкер закликав Джуліані не вірити Луценку
Як повідомляють CNN та WP із посиланням на власні джерела, під час слухань Курт Волкер закликав адвоката Трампа Рудольфа Джуліані не довіряти інформації, яку той отримував про Джо Байдена і його сина від українських політичних діячів — зокрема колишнього генпрокурора Юрія Луценка.
Волкер пояснив, що намагався переконати Джуліані в ненадійності його українських джерел — і в тому, що вірити в їхній теорії варто із великою обережністю.
У той же час листування свідчить, що саме Волкер представив Джуліані Єрмаку, щоб обидва могли провести переговори 22 липня і більш ефективно сприяти організації особистої зустрічі Трампа і Зеленського.
Згідно із листуванням Волкера, саме Джуліані був одним з тих, хто активно виступав за проведення телефонної розмови між Трампом і Зеленським 25 липня.
3. Зеленський був проти ідеї втручання у внутрішню політику США
Як випливає з оприлюдненого Волкером листування, 21 липня тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор написав послу США в ЄС Гордону Сондленду, що Зеленський «чутливий до того, щоб Україну сприймали всерйоз, а не просто як інструмент внутрішньої політики Вашингтона і переобрання [Трампа на другий термін]».
У відповідь на це Сондленд зазначив, що його більше «турбувала б альтернатива», якщо Трамп і Зеленський не поспілкуються найближчим часом, щоб «покласти початок спілкуванню і побудуванню відносин».
«Найважливіше для Зеленського — сказати, що він допоможе розслідуванню [щодо Burisma і сина Байдена]», — написав Волкер Сондленду 19 липня, передаючи сигнали з Білого дому.
4. Волкер застерігав владу України від залучення в американську політику
Виступаючи перед конгресменами, Волкер також повідомив їм, що він — як і інші чиновники Держдепу США — намагався закликати керівництво України триматися в стороні від американських внутрішньополітичних справ. Будь-яка участь в них, попереджав Волкер, може дати привід звинуватити Київ у втручанні в американські вибори, що може бути згубним для України та її відносин з Вашингтоном у довгостроковій перспективі, переказує WP свідчення екс-спецпредставника США.
5. Призупинення військової допомоги спантеличило і стривожило офіційний Київ — Волкер
На прохання конгресменів Курт Волкер прокоментував раптове рішення Білого дому припинити фінансування військової допомоги Україні.
Волкер заявив, що йому ніколи не надавали пояснень на цю тему.
У той же час він нагадав, що адміністрація Трампа направила запрошення Зеленському відвідати США незабаром після його обрання президентом навесні, проте пізніше його було відкликано.
Разом з цим фактом подальша затримка в організації зустрічі Трампа і Зеленського, а також припинення військової допомоги глибоко стурбувало нову українську владу, заявив Волкер, адже Київ вважає союзну роль Вашингтона критично важливою в своєму протистоянні з Росією.