Leopard 2: чому Україна просить саме цю модель танків — інфографіка

Танки Leopard 2 під час навчань (Фото:Бундесвер)
20 січня учасники зустрічі у форматі Рамштайн не зуміли домовитися про постачання танків для ЗСУ. У запитах української сторони йдеться про конкретну модель — Leopard 2 виробництва німецького концерну Krauss-Maffei Wegmann.
Наявність танкової бригади (близько 100 одиниць європейських бойових машин) дозволить Україні вести наступ на позиції російських загарбників, дійшли висновку у Міжнародному інституті стратегічних досліджень (IISS) в Лондоні.
NV нагадує основні характеристики Leopard 2, відмінності між моделями цих бронемашин та переваги порівняно з іншими танками, що є на озброєнні країн НАТО.
С ерійне виробництво основного німецького бойового танка Leopard 2 було розпочато 1979 року. Його захищено композитною бронею, що забезпечує захист від бронебійних снарядів великих калібрів та кумулятивних зарядів. Крім того, танк захищено від ударів з важких кулеметів, гармат середнього калібру і старих типів танкових боєприпасів.
Озброєння складається із 120-мм гладкоствольної гармати Rheinmetall, а також двох кулеметів, один з яких спарений, калібру 7,62 мм, а інший встановлено для ведення зенітного вогню. Танк має лазерний приціл-дальномір з вбудованим тепловізійним каналом. Екіпаж складається з чотирьох осіб: командир, механік-водій, націлювач та радист-заряджальник.
У різних модифікаціях танки Leopard 2 стоять на озброєнні понад 20 армій світу. Ця машина застосовувалася у війні в Афганістані (2001—2021) та під час операції збройних сил Туреччини Щит Євфрату в Сирії.

Б азова й найпопулярніша модель — Leopard 2А4. Саме її Німеччина стала активно просувати на європейському ринку у 1990-х, коли Бундесвер скорочували, а надлишки бронетехніки розпродували.
«Попри умовний рівень 90-х років, Leopard 2A4 вже має й тепловізори, й цифрову систему управління вогнем та всі інші особливості, які відрізняють сучасні танки. І до цих ознак лише за певними компонентами у РФ, й доволі обмежено, наблизились лише на рівні середини 2010-х років, і навіть це висловлювання скоріш за все доволі компліментарне», — зазначає сайт Defence Express.

Утім, еволюція Леопардів тривала. З 1995 року з’явилися модифікації 2А5, 2А6 та 2А7 — щоразу відбувалися покращення у бронезахисті та потужності гармати.
На цьому малюнку IISS — ключові відмінності моделей.

Також країни, що купляли танки у ФРН, локалізували їх виробництво, вносячи певні удосконалення, Зокрема, власні версії Leopard 2 мають Швеція, Іспанія, Греція, Угорщина, Польща.
Defence Express оцінює загальний потенціал Leopard 2 різних версій у найближчих партнерів України в 908 машин; тобто ЗСУ претендують на десяту його частину. Менша кількість переданих Леопардів стала б лише політичним символічним жестом, зазначали в ISSS.
Український військовий експерт Олександр Коваленко переконує, що Україна потребує моделі Leopard 2А5, в якій враховано недоліки 2А4. «Так, у Leopard 2А5 було повністю перепроєктовано башту, вона стала клиноподібною. Саме за цією формою ми тепер і впізнаємо танки Leopard. Крім того, змінився метал, що забезпечує більший захист та протидіє пробоям від кумулятивних та інших типів боєприпасів», — сказав він NV.


У будь-якому разі для успішного протистояння російській бронетехніці потрібен сучасний танк, ось чому від пропозиції отримати зі складів застарілий варіант Leopard 1 варто відмовитися, вважає Коваленко.
На переговорних майданчиках лунають ідеї надати ЗСУ американські танки Abrams, французькі Leclerc, а Велика Британія погодилася передати ескадрон (14 одиниць) своїх основних танків Challenger 2.
Утім, експерти погоджуються, що саме Леопарди логістично найпростіше відправляти до України. «Ця машина більш поширена в Європі. І вона трошки менш ніжна, ніж Abrams, умовно кажучи», — сказав Суспільному експерт з питань міжнародної безпеки Тарас Жовтенко.
Олег Катков із Defense Express зі стриманим оптимізмом каже, що якщо Захід і наважиться на передачу важкої бронетехніки, то доки вона з’явиться в Україні, може пройти до пів року. Зокрема, за його словами, треба вирішити проблему тралів вантажопідйомністю понад 60 тонн, якими перевозять західні бронемашини. В Україні наявна на озброєнні військова техніка має вагу менше 50 тонн, зауважив він.