Рік Трампа. Що виконав з обіцяного президент США

20 січня 2018, 09:30
1469
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У перший рік президентства Дональду Трампу пощастило з економічною кон'юнктурою

20 січня 2018 року минає рівно рік з дня інавгурації 45-го президента США Дональда Трампа. Ми згадали ключові обіцянки нового глави Білого дому і розглянули, що з них було виконано, а що ні.

В актив республіканця безсумнівно можна віднести стабільне зростання економіки, податкову політику та скорочення безробіття, а завдяки двопартійному консенсусу і зусиллям окремих членів адміністрації - стратегію щодо РФ.

У пасиві - провальні спроби скасувати реформу охорони здоров'я і скорегувати міграційне законодавство, а також неможливість вирішити проблему КНДР.

Трамп обіцяв вирішити проблему КНДР: не виконано

Увесь 2017 рік пройшов для Трампа під знаком заочних перепалок з диктатором КНДР Кім Чен Ином. Ступінь їх різкості, а також відправка авіаносного угруповання ВМС США до берегів Корейського півострова дала привід оглядачам говорити про початок бойових дій, що припинилися тут в далекому 1953 році.

Трамп неодноразово заявляв, що Вашингтон в разі продовження ракетних випробувань Пхеньяна швидко вирішить проблему КНДР, не вдаючись до допомоги Китаю, а держсекретар Рекс Тіллерсон не виключив військового вирішення проблеми.

Квітневе випробування Пентагоном найпотужнішою неядерної бомби GBU-43В ("матір всіх бомб") проти бойовиків ІДІЛ в Афганістані, мало дати Пхеньяну привід для певних роздумів.

Але станом на 2017 рік, північнокорейський режим де-факто володіє ядерною зброєю та засобами її доставки, незважаючи на погрози та протидію США.

Фото: EPA

Можна сумніватися в здатності балістичних ракет КНДР досягти території США, але з точки зору здорового глузду, випробувати на практиці їх можливу ефективність ніхто не хоче. І це прекрасно розуміють у Пхеньяні, постійно підвищуючи ставки в словесному протистоянні з Вашингтоном.

У 2017 році Кім Чен Ин досяг своїх цілей: на найближчу перспективу, за допомогою ядерного шантажу він убезпечив режим від знищення ззовні.

Трамп про заяву Кім Чен Ина: Ядерна кнопка США набагато могутніша

При цьому, Пхеньян користувався обмеженою підтримкою Китаю і Росії, які не проти створити для Вашингтона тліюче вогнище напруги в Тихоокеанському регіоні. Очевидно, в Пекіні вважають, що здатні контролювати КНДР до тієї міри, яка гарантує відсутність проблем для самої КНР.

Трамп обіцяв покращити відносини з Росією: не виконано

Під час виборчої кампанії Трамп демонстрував рішучість "порозумітися" з президентом РФ Володимиром Путіним, критикуючи Барака Обаму за його слабку політику на російському напрямку.

На початку правління мільярдера критики Росії боялися різкого розвороту США у бік союзу з Москвою, проте реалії американської політичної системи внесли істотні корективи в поведінку Трампа.

Президент виявився затиснутий в жорсткі рамки американських політичних інститутів, і подібно бобслеїсту, стрімголов покотився по десятиліттями накатаній колії американської політики щодо Росії. Будь-яке відхилення від визначеного курсу загрожує президенту неприємними наслідками.

Поки у Вашингтоні існує двопартійний консенсус щодо Росії, Трамп не зможе піти на суттєві поступки Москві в важливих для неї питаннях. Для Кремля атмосфера двосторонніх відносин при правлінні Трампа виявилася набагато гіршою, ніж за штучно демонізованого Обами.

Фото: EPA

У лютому 2017 року адміністрація Трампа озвучила свою позицію щодо України: це повернення Росією Криму та деескалація на Донбасі. Призначення Держдепом Курта Волкера в якості спецпредставника з питань України зробило переговорний процес динамічнішим і додало риториці нової адміністрації щодо України більш чітких рамок.

Фінальним акордом 2017 року у відносинах між США та Україною та своєрідним "подарунком" Кремлю стало рішення про передачу американських летальних озброєнь для потреб ЗСУ: на його ухвалення республіканцям знадобився рівно один рік.

2 серпня Трамп під тиском Конгресу підписав закон про введення нових антиросійських санкцій, а також обмежувальних заходів проти Ірану і КНДР. Відносно Росії санкції були посилені через тривалу агресію проти України, а також за втручання в президентські вибори 2016 року.

Нові санкції торкнуться енергетичного сектору Росії, також вони можуть поширюватися на європейські компанії, які беруть участь в російських енергетичних проектах.

У новій редакції Стратегії нацбезпеки, Росія названа конкурентом США і державою-ревізіоністом, яка прагне кинути виклик Вашингтону і підірвати його безпеку і процвітання.

Трамп обіцяв вийти з угоди про Транстихоокеанське партнерство: виконано

Трамп максимально оперативно виконав одну зі своїх головних внутрішньополітичних обіцянок - вихід з угоди про Транстихоокеанське партнерство (ТТП), яка була найбільш амбітною зовнішньополітичною акцією Барака Обами.

Трамп неодноразово називав ТТП "потенційної катастрофою" для США і висловлювався за укладення "двосторонніх торговельних угод", які на його думку, більше відповідають інтересам Вашингтона.

Договір і створення зони вільної торгівлі розглядалися адміністрацією Обами як можливість в економічному плані протистояти Китаю. Трамп же побачив в угоді найсильнішу загрозу інтересам американського виробника, а також загрозу скорочення робочих місць.

Підписання президентом указу про вихід з ТТП відбулося відразу ж після інавгурації, 23 січня 2017 року.

Очікується, що головним бенефіціаром від виходу США з угоди стане Китай, який зараз активно проводить торговельну експансію у світовому масштабі за допомогою свого морського і сухопутного "шовкового шляху". Як позначиться вихід з ТТП на США і чи вдасться Трампу отримати вигоду від переорієнтації торгівлі на двосторонній рівень - покаже час.

Повернення до викопних ресурсів і будівництво нових трубопроводів: виконано

У січні 2017 року, в рамках програми зі збільшення робочих місць у нафтогазовій сфері та сталеливарній промисловості Трамп відновив будівництво нафтопроводів Keystone XL і Dacota Access, припинене адміністрацією Обами в 2015 році.

Нафтопровід Dacota Access (маршрут з Північної Дакоти в Іллінойс) повинен пройти поблизу індіанської резервації, його довжина складе 1885 км, а вартість оцінюється в $3,7 млрд.

Нафтопровід Dacota Access повинен пройти поблизу індіанської резервації (Фото: ЕРА)

У свою чергу, Keystone XL повинен забезпечити поставку нафти з канадської провінції Альберта на південне узбережжя США, його довжина складе 1897 км.

Також Трамп скасував мораторій Обами на розробку нових вугільних родовищ, роблячи ставку на збільшення виробництва електроенергії за рахунок викопного палива і отримання доходів завдяки його експорту.

Не визнаючи "глобального потепління", президент ухвалив рішення вийти з Паризької кліматичної угоди, розморозивши таким чином законсервовані вугільні шахти і забезпечивши появу нових робочих місць.

Податкова реформа: виконано

У грудні 2017 року Трамп підписав схвалений Конгресом закон про масштабну податкову реформу, яка передбачає значне скорочення податків для великих компаній і заможних громадян. Реформа зменшує податкове навантаження на суму близько $1,5 трлн, що є найбільшим скороченням за останні 30 років.

Демократи розкритикували реформу, вважаючи, що вона призведе до посилення корпорацій і зменшення доходів середнього класу, республіканці ж розраховують, що скорочення податків прискорить економічне зростання.

Втім, сенатори включили в законопроект положення про термінове підвищення податків, в разі, якщо економіка США не виправдає прогнозів щодо свого зростання.

Скасування реформи охорони здоров'я Обами: не виконано

Реформа охорони здоров'я Барака Обами (Obamacare) вважалася одним з головних досягнень президента-демократа, її центральним елементом була обов'язкова медична страховка, оплата якої забезпечувалася субсидіями.

Реформа була спрямована на підтримку малозабезпечених верств населення, але вимагала значних капіталовкладень держави, проти чого виступав Дональд Трамп. Оперативне та повне скасування реформи було одним із пріоритетів передвиборної кампанії мільярдера.

Напередодні інавгурації Трампа республіканці ініціювали в Сенаті початок процедури скасування Obamacare. Однак, через малу підтримку цієї затії навіть серед республіканської більшості, а також відсутності виразної альтернативи реформі, скасувати дітище Обами так і не вдалося. Під час сенатського голосування щодо долі Obamacare, вирішальний голос проти її скасування віддав сенатор-республіканець Джон Маккейн.

Вирішальний голос проти скасування Obamacare дав Джон Маккейн (фото: EPA)

Частково своє фіаско з Оbamacare республіканці спробували відіграти за допомогою податкової реформи. В рамках скорочення податків Трамп скасував обов'язок купувати медстраховку, що було наріжним каменем всієї реформи Обами.

Тактика адміністрації Трампа зрозуміла: послабити програму за допомогою скасування окремих її ключових положень шляхом президентських указів. Тим не менше, більшість положень Obamacare поки залишаються в силі.

Трамп назвав "мертвою" реформу охорони здоров'я Obamacare

Стіна на кордоні з Мексикою і міграційна реформа: не виконано

Під час передвиборної кампанії Трамп пообіцяв прихильникам побудувати стіну на кордоні з Мексикою, а також обмежити потік нелегалів в США, аж до висилки порушників, які вже знаходяться на території країни.

У 2018 році Трамп не змінив своєї позиції про необхідність будівництва "оборонного валу" на кордоні, причому, за рахунок самих мексиканців. Заяви республіканця навіть спровокували скасування візиту президента Мексики Енріке Пенья Ньєто до Вашингтону, адже той навідріз відмовився оплачувати будівництво з мексиканського бюджету.

Втім, керівник апарату Білого дому Джон Келлі вважає, що гроші на стіну можуть бути отримані від Мехіко, але не обов'язково від уряду.

І якщо в будівництві стіни основною проблемою стало фінансування (потрібно близько $21 млрд), то міграційна реформа наштовхнулася на сильний опір судової системи.

Після інавгурації Трамп заборонив в'їзд до США громадянам Іраку, Ірану, Сирії, Судану, Ємену, Лівії та Сомалі, проте, федеральний суд в Сіетлі відразу ж заблокував президентський указ.

Пізніше Трамп підписав новий указ, практично ідентичний першому, але і його скасував федеральний суд штату Гаваї. У рішенні суду було сказано, що указ дискримінує мусульман і шкодить економіці. Втім, Білий дім має право оскаржувати рішення судів в різних інстанціях, аж до Верховного суду, чим він неодноразово користувався.

Тепер Трамп анонсував програму скорочення кількості легальних іммігрантів на 50% за рахунок обмеження допуску в країну їх родичів. При прийомі людей, США будуть віддавати перевагу висококваліфікованим спеціалістам, створивши систему, засновану на "заслугах".

CNN: Трамп назвав Гаїті, Сальвадор і деякі країни Африки "смердючими дірками"