«Будуть вибори — будуть F-16». Як Україні уникнути узурпації влади і не зійти з шляху до перемоги — розмова NV з політтехнологом Гайдаєм

Людина тримає український прапор на параді EuroPride. Мальта, 16 вересня 2023 року (Фото:REUTERS/Darrin Zammit Lupi)
Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що Україні навіть під час війни потрібні вибори. Інакше, каже він, на нас чекає узурпація влади.
Чому так і як провести вибори, аби не зашкодити шляху до перемоги у війні з Росією, Гайдай розповів в інтерв'ю Radio NV.
— Почали обговорювати державний бюджет 2024 року. Уряд підготував попередній план кошторису. І, як каже прем'єр, його пріоритети — це військові витрати, і є трохи грошей на індексацію пенсій. А от на вибори грошей не передбачено. Як уточнив Денис Шмигаль на прес-конференції, немає навіть рядка «вибори». Це означає, що їх точно не буде у 2024 році? Чи, зважаючи на ті зауваження, обговорення, які надходять з-за кордону, можливо, їх проведе країна за певних умов?
— Давайте чесно. Хто б там що не думав, і як би не переконали українців, що вибори під час війни — це загроза, нам вибори потрібні. Коли у нас влада не проходить екзамени легітимності, коли вона не залежить від того, як ми голосуємо, вона чим далі, тим [більше] стає узурпаторами влади. І загалом там більше корупції і більше можливостей не звертати [уваги] на запити і тиск громадянського суспільства.
От [16 вересня] в Києві була дуже важлива акція під Київською міською адміністрацією. Українці вимагали не асфальту, не бруківки, не шалених робіт, які розвернулися цього літа в Києві по благоустрою, а дронів, яких армії не вистачає. Не вистачає навіть інколи найбільш необхідного — медицини, аптечок і всього іншого. Громадянське суспільство тиснуло і вимагало від керівництва Києва, від пана Кличка, щоб гроші були туди направлені.
Тому, коли влада каже «немає грошей», але ми бачимо шалений розгул схем — схем, які ще в звичайне життя приносили великі відкати владі, а це асфальтування… Я більше скажу. Мене вразив один рядок в бюджеті, мені здається, Полтавщини чи Полтави: мільярд гривень на обрізку сухого гілля. Я би потерпів, якщо чесно, сухі гілки ще до перемоги. Але мільярд гривень — це шалені гроші, які би зберегли життя багатьом бійцям на фронті.
Тому, коли влада каже «немає грошей», і каже, що в наступному році в бюджеті закладено, ми піднімемо мінімальну зарплату з 7000 гривень до 8000, я хочу спитати: а яким чином у вас є гроші оплачувати чиновників в багатьох установах, де зарплата 300 тисяч гривень, 600 тисяч, 500 тисяч? Там гроші є. Тобто там люди, не зважаючи на війну, отримують шалені зарплати, навіть згідно з мірками західних країн. У Польщі менше чиновники отримують, хоча Польща розвинена країна і не веде війну. А ви тут розказуєте, що мінімальна зарплата звичайної людини може бути 8000 гривень.
Якщо хочете, просто скоротіть державний апарат, зекономте і гроші на вибори найдуться. А вони нам потрібні, тому що їх вимагає Захід. Бо від них залежить, чи вони будуть вважати, що вони допомагають демократичній країні, або країні, в якій корумпована влада захопила владу і не хоче її віддавати. Це важливо. Це буде сприяти [Україні]: наша влада змушена буде, готуючись до виборів, демонструвати, що хоча би вона хоче боротися з корупцією, якщо не бореться, і різні інші реформи робити.
І самому [президенту Володимиру] Зеленському це потрібно, якщо чесно. Бо якщо більшість українців вважають, що ти відповідаєш за корупцію, яка росте буйним цвітом під час війни, то, як мінімум, ти повинен пройти екзамен і підтвердити свою легітимність, чи можеш ти далі бути президентом.

— Але погодьтеся, тут складна ситуація. Провести вибори — це ж не просто кинути десь в скриньку бюлетень, щоб вони назвалися легітимними, щоб вони були чесними, вільними, прозорими. Це ще агітація, можливість голосу для тих, хто виїхав, хто в окопах…