Справжнє обличчя містера Зе. Погляди, зв'язки та наміри Володимира Зеленського

22 лютого, 08:06
44969
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Справжнє обличчя містера Зе. Погляди, зв'язки та наміри Володимира Зеленського - фото

Слуга народу / Студія Квартал 95

Зараз Зеленський посідає перше місце в рейтингу виборчих симпатій українців

Журнал НВ проаналізував сильні та слабкі сторони кандидата №1, а також зібрав інформацію про його оточення і виборчу стратегію.

Шоумен Володимир Зеленський - президент України, головнокомандувач Збройних сил, гарант Конституції і видатний політичний діяч. І це не черговий жарт Студії Квартал 95, а іронія української долі, яка скоро може перетворитися на реальність.

Вже друга хвиля соцопитувань, проведених цього року, показує: шоумен і актор Зеленський - безумовний фаворит цьогорічної президентської кампанії. За даними дослідження Центру Разумкова, проведеного в середині лютого, за цього політичного новачка готові голосувати 19% з тих, хто візьме участь у виборах. Зеленському поступається і нинішній президент Петро Порошенко, підтриманий 16,8% опитаних, і лідер Батьківщини Юлія Тимошенко з 13,8%. А якщо відомий шоумен і творець Кварталу 95 вийде в другий тур, то там він легко переможе будь-якого опонента, хоч це буде Порошенко або Тимошенко.

"Зеленський добре розуміє, що суспільство розлючене, не вірить старим політикам, і саме на цьому він і грає", - пояснює раптове лідерство Зеленського в соцопитуваннях Анатолій Октисюк, експерт з політичних питань Дому демократії.

Новий підхід до старої гри

На вечір 15 лютого в місті Біла Церква, розташованому за 80 км на південь від Києва, було заплановано відразу два концерти Студії Квартал 95. Один благодійний, а другий звичайний, комерційний.

На перший з них безкоштовні квитки поширювали заздалегідь, по муніципальних установах і організаціях. Вийшовши на сцену, Зеленський насамперед підкреслив, що це не агітаційний, а благодійний концерт. Але наступним же реченням перекреслив сказане, привітавши зал вигуком: "Зе! Здрастуйте". "Зе!" — слоган, який використовує кандидат Зеленський на зовнішній політичній рекламі. Після чого якийсь глядач у першому ряду вигукнув: "Зеленський - наш президент!" "І я з вами повністю згоден", - відповів зі сцени шоумен.

Кадр з серіалу Слуга народу, де Зеленський грає президента
Кадр з серіалу Слуга народу, де Зеленський грає президента / Фото: Слуга народу / Студія Квартал 95

Після концерту він скасував запланований підхід до преси. Зеленський загалом не особливо шанує ЗМІ. "Питання в банальній нестачі часу", - пояснив за шефа подібну практику Дмитро Разумков, експерт із загальнополітичних питань у штабі Зеленського.

Анатолій Амелін, співзасновник аналітичного центру Український інститут майбутнього, пояснює такий підхід до комунікації інакше. Він зустрічався із Зеленським і каже, що у того великий досвід спілкування, але досить однобокий. За його словами, шоумен звик отримувати схвалення від глядачів і спілкуватися з фанатами, але не з громадянами.

Повернувшись до Києва з Білої Церкви, Зеленський присвятив вихідні зйомкам нового сезону Слуги народу, який - дуже вдало для шоумена-кандидата - вийде на екрани країни в березні. Саме так називається і партія Зеленського, яка нещодавно виникла.

Шоумен звик отримувати схвалення від глядачів і спілкуватися з фанатами, але не з громадянами

На 1+1 ось-ось з'явиться і документальний фільм Рейган, що розповідає про долю сорокового президента США Рональда Рейгана. Озвучена стрічка характерним голосом Зеленського. І це теж дуже вдала передвиборча "випадковість" для коміка, адже Рейган до приходу в політику був актором.

У прес-службі 1+1 НВ запевнили: телеканал не підтримує Зеленського-кандидата, і для них він - не один з учасників президентських перегонів, а "довгостроковий партнер".

ЗеЕкспертиза

Втім, експертів, дипломатів, та й політичних конкурентів усе більше цікавить не те, що робить Зеленський заради перемоги, а те, яким може бути Зеленський-президент: які у нього погляди і ідеї і хто входить у його команду.

Відповіді на всі ці питання точно знають лише в одному місці - штабі кандидата №1, розташованому в Печерському районі столиці, за 10 хвилин ходьби від метро Видубичі. Але відповідати на них там не поспішають. Зате в цьому офісному приміщенні працює кол-центр: трохи більше десятка молодих людей відповідають на дзвінки виборців.

Дмитро Разумков, політичний консультант Зеленського, в штабі кандидата
Дмитро Разумков, політичний консультант Зеленського, в штабі кандидата / Фото: Олександр Медведєв / НВ

Приміщення орендує партія Слуга народу, яку заснував наприкінці 2017 року Іван Баканов, один з керівників Студії Квартал 95. Зараз він очолює штаб кандидата Зеленського. Крім Разумкова і Баканова до мозкового центру входять також член-кореспондент Національної академії правових наук Руслан Стефанчук, доктор юридичних наук Ірина Венедиктова і експерт з освіти з Українського інституту майбутнього Сергій Бабак.

Всі ці прізвища мало кому відомі. А багато регіональних штабів кандидата Зеленського очолили представники його проектів Студія Квартал 95 і Ліга сміху. "Ті, хто сьогодні представляють команду в регіонах, - це не ті люди, які потім стануть губернаторами. Хоча це й не означає, що вони не можуть ними стати", - стверджує Разумков.

Він пояснює: зараз головне завдання регіональних представників - захистити результати голосування.

За словами джерел НВ, чималу роль у команді Зеленського грає адвокат Андрій Богдан, який представляв інтереси Ігоря Коломойського

За словами джерел НВ, чималу роль у команді Зеленського грає і адвокат Андрій Богдан, який представляв у різний час інтереси опального мільярдера Ігоря Коломойського. Коломойського і його бізнес-партнера Геннадія Корбана. Сам Богдан заявив НВ, що не є членом штабу Зеленського. "Богдан, можливо, щось і радить [Зеленському], як і всі інші, але рішення в цій кампанії - добре це чи погано - приймає одна людина, - запевняє Разумков. - І це Володимир Зеленський".

Разумков розкриває ще одну карту свого шефа: каже, що зараз у штабі створюють експертні підгрупи, яким належить розробити концепції майбутніх змін, якими їх бачить Зеленський. А потім під них аналітики пропишуть законодавчі та нормативні акти, які лідер Кварталу, ставши главою держави, подасть до парламенту.

Внутрішній світ кандидата

У січні-лютому в штабі Зеленського пройшло кілька зустрічей з експертами з різних напрямів. Зокрема, обговорювали антикорупційну політику і судову реформу.

Тарас Шевченко, співголова ради Реанімаційного пакету реформ, був присутній на зборах щодо судів. Він позитивно поставився до того, що лідер перегонів підійшов до питання по-діловому: одразу запропонував експертам говорити про те, що конкретно президент може зробити для судової реформи.

Шевченко уточнив, що, на відміну від багатьох інших вітчизняних політиків, Зеленський продемонстрував здатність більше слухати аналітиків, ніж висловлювати їм свою позицію, намагаючись завоювати довіру.

Він дуже некомфортно почувався і шукав очима підтримки аудиторії

Але далеко не всіх зачарував шоумен. Популярний і улюблений мільйонами глядачів актор ще не звик до критичного ставлення до себе, розповіла НВ на умовах анонімності одна з учасниць закритої зустрічі з цим кандидатом, організованої в Києві авторитетним Аспен Інститутом.

На зауваження Зеленський, за її спостереженнями, реагував гостро і ображався на жорстку критику: "Він дуже некомфортно почувався і шукав очима підтримки аудиторії. І коли побачив, що її немає, навіть перепитав: а що, я щось не так сказав?"

На початку лютого Зеленський зустрівся і з двома колишніми міністрами-реформаторами - Абромавичусом і екс-главою Мінфіну Олександром Данилюком. "Зеленський адекватно ставиться до викликів і налаштований на перемогу", - ділиться своїми враженнями Данилюк.

А ось у Абромавичуса дещо інші враження від спілкування зі "слугою народу". "Ні до зустрічі, ні після неї я, великою мірою, не знаю, хто такий Володимир Зеленський, - резюмує екс-міністр. - Думаю, в ньому присутня чимала частка наївного романтизму". Обидва колишні високопосадовці запевнили НВ, що не обговорювали з кандидатом приєднання до його команди або майбутні посади.

У тіні Коломойського

Сильна сторона Зеленського - це те, що він нове обличчя і дуже добре відчуває запити суспільства, пояснює Октисюк. А вразливе місце професійного гумориста, котрий забажав стати главою держави, - шлейф відносин з Коломойським. Зараз Зеленський всіляко намагається дистанціюватися від мільярдера, але йому поки це погано вдається.

Наприклад, на початку лютого, під час поїздки Зеленського до Львова, журналісти-розслідувачі звернули увагу, що там його охороняв багаторічний охоронець екс-власника ПриватБанку. А журналісти Bihus.info з'ясували, що Зеленського в поїздках Києвом супроводжує мікроавтобус, зареєстрований на компанію Синтез Ойл, що входить до умовної групи Приват Коломойського.

Зеленський на всіх зустрічах підкреслює, що ніяких "політичних умов" він з Коломойським не обговорював

Ба більше, за інформацією НВ, мільярдер, який володіє 1+1, досі винен Зеленському значну суму. За даними НВ, мільярдер нібито навіть пообіцяв шоумену, що поверне гроші, якщо той візьме участь у виборах.

Але Зеленський на всіх зустрічах підкреслює, що ніяких "політичних умов" повернення він з Коломойським не обговорював. "Коломойський не контролює Зеленського!" - емоційно запевняє і Разумков.

Слабкий, але популярний

Одним Коломойським список слабких місць Зеленського не обмежується. Нинішній кандидат № 1, за визнанням людей, які з ним спілкувалися, погано розуміється на питаннях внутрішньої і зовнішньої політики, а також у законах, за якими функціонують державна система управління і макроекономіка. І що більше експертних зустрічей за закритими дверима він проводить, то більше в Україні людей, які дізнаються цю сторону фігури потенційного переможця весняних виборів.

Маючи під боком Володимира Путіна, отримати непідготовленого президента для України - це великий ризик

За інформацією НВ, яку підтвердили відразу кілька джерел у дипколах, недавно Зеленський зустрічався з послами країн Євросоюзу в Україні. За словами одного із західних дипломатів, який спілкувався з безпосередніми учасниками цього напівофіційного рандеву, кандидат не справив великого враження на послів. Навіть більше, їх вразило поверхове розуміння Зеленським внутрішніх і зовнішніх політичних процесів. Той же дипломат підкреслив, що іноземних представників перш за все насторожує питання нацбезпеки, адже маючи під боком Володимира Путіна з його агресивною політикою, отримати непідготовленого президента для України - це великий ризик.

Схожу стурбованість на Заході почали вже висловлювати і публічно. 20 лютого на сайті відомого аналітичного центру Atlantic Council з'явилася авторська колонка Олександра Мотиля, професора політології Ратгерського університету США. У ній експерт назвав обрання Зеленського катастрофою.

Мотиль прогнозує: якщо шоумен стане українським лідером, у країни сповільниться прогрес у відносинах із Заходом, зупиняться реформи, а у Путіна з'явиться спокуса скористатися слабкістю нового президента.

Поки експерти гадають, чим же стане Зеленський, коли в'їде господарем на Банкову, шоумен продовжує кататися країною, звеселяючи публіку. І в шоу Кварталу 95 він приміряє на себе роль то мільярдера Коломойського, то президента Порошенка.

Автори: Крістіна Бердинських, Олександр Пасховер

Читайте повну версію цього матеріалу у свіжому номері журналу НВ - №6 від 21 лютого 2019 року

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською