Рада підтримала знакові зміни до Конституції в частині правосуддя

2 червня 2016, 13:47
2387
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

За проголосували 335 народних депутатів

Верховна Рада остаточно затвердила закон про внесення зміни до Конституції України щодо правосуддя, повідомляє Інтерфакс-Україна

Хто і як голосував

На засіданні парламенту в четвер, 2 червня, за проголосували 335 народних депутатів при необхідних 300 голосах.

За проголосували 138 депутатів з фракції Блок Петра Порошенка, 80 - Народний фронт; Опозиційний блок дав 38 голосів, Самопоміч - 0, Радикальна партія - 1, Батьківщина - 13, група Партія Відродження - 22, Воля народу - 18.

Що значить судова реформа

Зміни до Конституції в частині правосуддя підвищують віковий ценз для заняття посади судді - ним може стати громадянин України не молодший 30 років (раніше - не молодше 25 років). Як і раніше суддею можна буде працювати до 65 років. Крім того, збільшений стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення на посаду судді - тепер це п'ять років (було – три роки). Також в Основному законі немає вимоги про те, що претендент на посаду судді має не менше 10 років проживати в Україні.

Замість Вищої ради юстиції в Україні з'явиться Вища рада правосуддя, повноваження якої будуть ширші, ніж у ВРЮ. Так, Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення судді з посади та переведення до іншого суду, давати згоду на затримання чи арешт судді, а також приймати рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя. Також прописаний порядок формування Вищої ради правосуддя, який складатиметься з 21 члена.

Призначає суддю на посаду президент України за поданням Вищої ради правосуддя. Відповідно до змін в Основний закон, будь-яка особа може подати конституційну скаргу до Конституційного суду, якщо вважає, що застосований в остаточному судове рішення у її справі закон України суперечить Конституції держави.

"Конституційна скарга може бути подана у випадку, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпані", - сказано в документі.

З Конституції вилучили норми, які передбачали наглядові функції прокуратури. Згідно з прийнятими змінами, ліквідується інститут "народних засідателів".

Крім того, Конституція передбачає, що "Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським Статутом Міжнародного кримінального суду, проект якого вносить до Верховної Ради президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Згоду на затримання і арешт судді тепер буде давати не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя".

Зміни до Конституції щодо правосуддя набирають чинності через три місяці з дня, наступного за днем публікації відповідного закону. У той же час положення, яке стосується визнання Україною юрисдикції МКС, набуває чинності через три роки.

Згідно з перехідними положеннями, до запровадження нового адміністративно-територіального устрою України відповідно до змін до Конституції в частині децентралізації, але не довше ніж до кінця 2017 року, створення, реорганізацію і ліквідацію судів здійснює президент України.

Крім того, протягом двох років після набуття чинності змін до Конституції переведення судді з одного суду до іншого здійснює президент України за поданням Вищої ради правосуддя.

За словами заступника голови адміністрації президента Олексія Філатова, законопроект повністю відповідає європейським стандартам і двічі отримував позитивну оцінку Венеціанської комісії.

Пропоновані зміни до Конституції вирішують, за словами Філатова три основні питання - деполітизація та забезпечення незалежності судової влади, формування відповідальності судової влади і перезавантаження судового корпусу.

Він зазначив, що зміни в Основний закон забезпечують політичну нейтральність членів Вищої ради правосуддя. "Вперше на конституційному рівні вводиться конкурс на будь-яку посаду в суді", - розповів А. Філатов.

Виступ Порошенка

Голосуванню передував виступ президента України Петра Порошенка в залі Ради. Він заявив, що ухвалення змін до Конституції в частині судової реформи поверне українцям право на правосуддя.

"Ми повертаємо українцям право на правду, право на справедливість, і боремося за те, щоб в Україні був справедливий суд", - сказав президент перед голосуванням у парламенті змін до Конституції.

За його словами, ухвалення цього законопроекту необхідно для інвесторів, у рамках виконання міжнародних зобов'язань, але, насамперед, - для українського народу.

У зв'язку з цим глава держави закликав парламентаріїв відкинути всі політичні розбіжності і проголосувати за ключову реформу в країні.

Як повідомляє УНІАН, також на засідання парламенту прибув колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк. Він розмістився у судовій ложі поруч із представником президента в Кабміні Віталієм Ковальчуком.
Як повідомлялося, на початку лютого Верховна Рада попередньо затвердила доопрацьований законопроект №3524 про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя. 22 січня Конституційний суд України визнав законопроект Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) відповідним Основному закону країни (вимогам статей 157 і 158 Основного закону).

1 лютого Конституційний суд визнав документ відповідним Основному закону країни (вимогам статей 157 і 158 Основного закону). Цей законопроект містить норми про ліквідацію суддівської недоторканності, автоматичній відставці судді в разі непроходження переатестації, також значно збільшується прозорість в підборі суддівських кадрів і значно підвищується відповідальність суддів за винесення неправосудних рішень. 2 лютого парламент схвалив відповідний законопроект №3524 в першому читанні 244 голосами.

Зверніть увагу

4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 11:53
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 11:53

Головне

Події

Сьогодні, 09:59

article_img
Спалах кору в Одеській області: кількість хворих дітей зросла до 58, медики назвали причину
Країни

Сьогодні, 09:23

article_img
CNN: Екс-глава Starbucks задумався про участь у виборах президента США
Футбол

Вчора, 23:06

article_img
Барселона підписала екс-півзахисника Мілана

Вибір редакції

Шоу-бізнес

Сьогодні, 14:41

article_img
MARUV замість TAYANNA. Став відомий порядок виступів учасників Нацвідбору на Євробачення 2019
Політика

Сьогодні, 21:04

article_img
Час "Ч" для великого комбінатора. Розслідування НВ про Коломойського - повний текст
LIFE

Сьогодні, 16:55

article_img
Місто вітрів. Відкриваючи для себе Баку

ТОП 3

Політика

Вчора, 09:16

article_img
Зеленський назвав "технічною помилкою" свою заяву про висунення у президенти, яку показали на 1+1 у новорічну ніч
48228
Політика

Сьогодні, 10:16

article_img
Україна відзначає День Соборності: все, що потрібно знати про свято
4617
Політика

Вчора, 18:58

article_img
"Не смішно, а сумно". Відомий політтехнолог прокоментував висунення Зеленського кандидатом в президенти
3528