Унікальне місце: 10 маловідомих фактів про Чорнобиль та фото з "дикої зони"

0 коментувати
Радіація не завадила відновленню популяції тварин та рослин у зоні відчуження
Фото: Наталія Кравчук

Радіація не завадила відновленню популяції тварин та рослин у зоні відчуження

Через 30 років після Чорнобильської катастрофи територію зони відчуження розділили на 2 частини: 10 км навколо ЧАЕС отримали статус району спеціального промвикористання, а решта землі в межах 30 км - заповідника

НВ зібрало 10 маловідомих фактів про Чорнобильську зону, яка вже стала раєм для диких тварин і незабаром стане майданчиком для альтернативної сонячної енергетики.

1. У 30-кілометровій зоні відчуження відновилася оригінальна екосистема Полісся, якою вона була в середині XVIII століття.

Тут мешкає 409 видів тварин і птахів, із яких 54 занесені в Червону книгу. Біологи також нарахували в зоні 1,2 тисячі видів рослин, у тому числі 19 червонокнижних. Серед рідкісних тварин, що живуть неподалік від ЧАЕС - чорний лелека, який селиться виключно у безлюдних місцях, орлан-білохвіст – хижак із розмахом крил під два метри і зникла з цих місць 50 років тому рись.

Вирішальним фактором відновлення місцевої популяції тварин і рослин стало відсутність людини.


2.Біосферний заповідник, відкритий у зоні відчуження з 31 березня 2017 року - найбільший в Україні. Його площа становить 230 тисяч гектарів. До цього найбільшим заповідником був заповідник у Рівненській області (42 тисячі га).

За площею і ступенем безлюдності заповідник у Чорнобильській зоні посідає також перше місце у Європі.

Одним із його завдань стане розвиток науки і співробітництво з міжнародними структурами. За проектом працювати тут будуть понад 500 співробітників, а бюджет усієї структури на 2018-й рік складе 110 млн грн. Однак у 2017 році Мінфін поки що виділив на новий заповідник лише 5,5 млн грн.

3. Незважаючи на високий рівень радіації, в охолоджувальному ставку Чорнобильської АЕС живе безліч риби. Зокрема, тут водяться величезні соми.


Фото: Наталия Кравчук

Фото: Наталія Кравчук


Ловити цю рибу і вживати її в їжу не можна, оскільки у ній накопичуються радіоактивні речовини.

Крім того, поруч зі станцією живе бобер.

4. За минулий рік зону відчуження відвідали 19,5 тисячі туристів з 86 країн, багато з яких іноземці.


Фото: Наталия Кравчук

Фото: Наталія Кравчук


Так, із 8 тисяч туристів, яких привезла в зону приватна компанія Чорнобиль Тур за минулий рік, іноземцями були 80%. Вартість одноденного туру для них - 2,1 тисячі гривень, для українців - 650 гривень.

5. Крім того, кілька сотень людей кожного року пробираються в зону відчуження нелегально, із групами "сталкерів".

Минулого року поліція затримала 374 таких туристів-нелегалів, які вирушають туди, щоб побачити на власні очі повернення дикої природи.

6. У зоні відчуження полюють і ловлять рибу браконьєри. За словами співробітниці Київського зоопарку Марини Шквирі, яка вивчає хижих тварин навколо ЧАЕС, щороку вона знаходить кілька тварин, які загинули від куль.

Причому браконьєри сильно ризикують - їсти м'ясо тварин та риб із Чорнобильської зони не можна, оскільки воно накопичує радіоактивні речовини.

7. У 10-кілометровій зоні навколо ЧАЕС уже почалися роботи зі зведення сонячної електростанції, яка з часом повинна буде виробляти 1% усієї електроенергії в Україні.

Поки що інвестор розчищає майданчик під будівництво, а пілотний проект планують запустити вже влітку. У цілому, під сонячні батареї тут відвели 2,5 тисячі га.

8.У зону відчуження у 1990-х роках завезли кілька коней Пржевальського - підвиду дикого коня з Азії, який майже зник.


Фото: Наталии Кравчук

Фото Наталії Кравчук


Нині в усьому світі налічується близько двох тисяч коней Пржевальського, які походять від декількох тварин, відловлених на початку XX століття у Джунгарії. За оцінками вчених, у Чорнобильській зоні живе близько сотні з них.

9. Місто Чорнобиль, яке розташоване за 20 км від ЧАЕС потрапило у заповідну зону. На відміну від Прип'яті, яка знаходиться дуже близько від атомної електростанції у Чорнобилі живуть люди.

Це частина персоналу зони і станції, який працює тут з вахтовим принципом.

10. У зоні відчуження все ще проживає близько 140 самоселів - місцевих жителів, які після аварії та евакуації нелегально повернулися в рідні місця і залишилися тут жити.


Фото: Наталия Кравчук

Фото: Наталія Кравчук


Повну версію матеріалу читайте в новому номері журналу Новое время - №17 від 12 травня 2017 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: