Знижка 50% на штрафи ТЦК: як це працюватиме за новим законом
Українські військові на фронті (Фото: Закарпатський ОТЦК та СП)
Верховна Рада 13 березня прийняла в цілому законопроект 12093, яким пропонується простимулювати порушників військового обліку до сплати штрафів і до військової служби.
Військовозобов'язаних стимулюватимуть до виплати штрафів ТЦК шляхом знижки в 50% у разі добровільної сплати а також шляхом закриття «адмінок» за порушення військового обліку стосовно тих чоловіків, які добровільно підуть на військову службу.
Які поправки були враховані комітетом до другого читання проаналізувала Судово-юридична газета.
Для кого буде діяти знижка у 50% штрафу ТЦК
Йдеться про можливість самостійного звернення особи до уповноважених органів та добровільної сплатити накладеного штрафу у розмірі 50% від мінімального розміру. Тобто, у сумі 8500 грн замість 17 тисяч грн.
Для цього КУпАП доповнять новою статтею 300−3, за якою особа, яка притягнута до адміністративної відповідальності, зможе упродовж 10 календарних днів добровільно оплатити 50% штрафу.
Відповідно до нової статті 300−3, у разі якщо постанова про накладення штрафу за правопорушення, передбачене статтями 210 і 2101 КУпАП, винесена в порядку, передбаченому статтею 279−9 КУпАП, та особа протягом 10 календарних днів з дня набрання такою постановою законної сили сплатила не менше ніж 50% розміру штрафу, така постанова вважається виконаною.
У разі несплати штрафу протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою, така постанова підлягає примусовому виконанню.
Для реалізації цієї знижки в 50% законодавці планують доповнити КУпАП новою статтею 279−9, якою надати можливість особі, яка притягається до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210−1 КУпАП, подати заяву до уповноваженого органу чи підрозділу, в якій самостійно повідомити про факт вчинення вказаного правопорушення та надати згоду на розгляд справи за її відсутності.
Таким чином у разі вчинення правопорушень за статтями 210 і 210−1 КУпАП, але не пізніше дня розгляду справи про таке адмінправопорушення, особа може звернутися до ТЦК (або до Центрального управління або регіонального органу СБУ, уповноваженого головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу СЗР), в якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій особа зазначає, що:
- не оспорює допущене порушення
- та згодна на притягнення до адміністративної відповідальності за її відсутності.
Зазначена заява подається особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста у Резерв+.
Керівник ТЦК (чи відповідно начальник у СБУ, посадова особа підрозділу СЗР) протягом 3 днів після отримання такої заяви зобов’язані:
- перевірити викладені у заяві фактичні дані про визнання особою правопорушення та надання нею згоди на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності
- з дотриманням вимог статей 247, 280, 283 КУпАП винести постанову по справі, у тому числі без участі особи.
У постанові про штраф керівник ТЦК визначає розмір штрафу на рівні мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією статті (частиною статті) за вчинення такого правопорушення.
У разі якщо особа подала заяву через Резерв+, копія постанови по справі може бути направлена їй на адресу електронної пошти, зазначену в реєстрі «Оберіг», або в її електронний кабінет у Резерв+.
Коли протокол не складається
У статті 258 буде передбачено, що протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210−1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК, Центрального управління та регіональних органів СБУ (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі СБУ), уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу СЗР (у частинi правопорушень, вчинених військовозобов'язаними СЗР), якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.
Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, уповноважена посадова особа зобов’язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 КУпАП. Цей протокол є додатком до постанови у справі про адміністративне правопорушення. Положення цієї частини не застосовуються у разі притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185−3 цього Кодексу, правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованих за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, та правопорушень, передбачених статтею 132−2, або порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису), а також правопорушень, передбачених статтями 210 і 210−1, у випадках, якщо особа не оспорює допущене порушення, згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності та подала про це відповідну заяву.
Коли закон набуває сили
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Проте є важливий нюанс — поки закон не підпише президент він не дійсний.
Нагадаємо, Верховна рада 9 січня прийняла законопроєкт № 12093 у першому читанні, а 13 березня прийняла законопроект вцілому. Таким чином він має стати дійсним 14 березня 2025 року, але лише після підписання Володимиром Зеленським.