Поїхав на зустріч і не повернувся. Що відомо про зникнення 19-річного сина українського прикордонника в Білорусі

18 вересня 2017, 15:51
Сюжет
Увечері 27 серпня член громадської Ради Держприкордонслужби Ігор Гриб повідомив на своїй сторінці у Facebook про зникнення свого 19-річного сина Павла в Білорусі

Ігор Гриб раніше служив у ДПСУ, а тепер бере участь у створенні капеланської служби в силових органах.

Батько зниклого підлітка Ігор Гриб/Фото Ігор Гриб via Facebook
Батько зниклого підлітка Ігор Гриб/Фото Ігор Гриб via Facebook Фото:

НВ розповідає все, що відомо про таємниче зникнення його сина.

Поїхав до Гомеля, щоб зустрітися з дівчиною

Відео дня

Ігор Гриб розповів, що Павло 24 серпня виїхав до Гомеля, де повинен був зустрітися з дівчиною, яка збиралася приїхати туди з Росії. При цьому раніше вони спілкувалися тільки в соціальних мережах. Син повинен був повернутися додому того ж дня, але цього не сталося.

Коли його син не повернувся, Ігор Гриб поїхав до Гомеля його шукати й дізнався, що Павло знаходиться в розшуку за ст. 205 Кримінального кодексу Російської Федерації - терористичний акт. Ініціатором розшуку є російське управління ФСБ по Краснодарському краю Сочі. Білоруські прикордонники заявили йому, що про хлопця їм нічого не відомо.

"Стало зрозуміло, що ФСБ виманила Павла до Гомеля, під виглядом зустрічі з дівчиною, і провела затримання. Революцію Гідності Павло зустрів із надією на зміни в країні. І після військової агресії РФ проти України, він був активним користувачем у соціальних мережах, часто вже не добирав висловів стосовно ворогів Батьківщини. Можливо, це і стало приводом провокаційних дій ФСБ РФ", - припустив батько.

Немає серед заарештованих і затриманих в Білорусі

Щоб з'ясувати місцезнаходження Павла Гриба, посольство України в Мінську направило ноту в МЗС Білорусі.

28 серпня український консул в Мінську Олександр Новосьолов повідомив ЗМІ, що Гриба немає серед затриманих по лінії МВС Білорусі.

"Його немає серед затриманих або заарештованих по лінії МВС Білорусі, тобто у слідчих ізоляторах його немає. Це точно", - сказав дипломат.

Новосьолов зазначив, що посольство звернулося до МЗС Білорусі з проханням поінформувати та посприяти в розшуку українця.

Заява дівчини, з якою мав зустрітися Павло Гриб

Увечері 28 серпня стало відомо, що журналістам ТСН вдалося зв'язатися з 17-річною жителькою Сочі, з якою Павло Гриб збирався зустрітися в Гомелі.

За словами дівчини, її змусили відправитися на зустріч з хлопцем співробітники ФСБ РФ.

"Усе було підлаштовано. Мене туди шантажем направили, до Білорусі", - розповіла вона журналістам.

Дівчина також повідомила, що проти неї порушили кримінальну справу за тією ж статтею, що й проти Павла - терористична діяльність. Більше вона нічого не повідомила, пославшись на документ про нерозголошення.

Крім того, в сюжеті ТСН фігурує батько Павла Гриба. Ігор Гриб заявляє, що його син є інвалідом і змушений постійно приймати препарати для підтримання його здоров'я, відсутність яких може призвести до фатальних наслідків.

Кримінальне провадження за статтею умисне вбивство

28 серпня прокуратура Чернігівської області повідомила, що почала досудове провадження за фактом зникнення Павла Гриба, попередньо кваліфікувавши його за статтею умисне вбивство.

Відзначається, що на даний момент розшукуються свідки, з'ясовуються обставини події та встановлюється місцезнаходження зниклого.

Щоб підтвердити факт перетину Павлом Грибом кордону з Білоруссю, був направлений запит до Держприкордонслужби.

Крім того, готуються клопотання "в компетентні органи іноземної держави" про надання міжнародної правової допомоги, щоб підтвердити або спростувати факт і підстави затримання та розшуку Павла Гриба.

За даними ЗМІ, Павла Гриба утримують у Краснодарі

29 серпня Єврорадіо з посиланням на свої джерела повідомило, що Павло Гриб перебуває в управлінні ФСБ у російському Краснодарі.

"Але офіційно нам цього не підтвердили. Хоча й не спростували. Прес-офіцер УФСБ РФ у Краснодарському краї наполегливо порадив дзвонити по коментарі до Москви", - сказано в повідомленні.

Зазначається також, що за неофіційною інформацією Павлу Грибу надали російського державного адвоката.

30 серпня про те, що Павло Гриб може перебувати у Краснодарі, заявив також його батько.

"Ми зараз вважаємо, що він може утримуватися в СІЗО у Краснодарі по вул. Червоноармійській, 22. Тому я звертаюся до небайдужих людей у Краснодарі та прошу шукати. Я за неофіційними каналами у приватному порядку роблю певні кроки", - сказав ЗМІ Ігор Гриб.

Коментар адвоката Марка Фейгіна

Російський адвокат Марк Фейгін, коментуючи ситуацію, припустив, що російська влада, імовірно, заявить, що Павло Гриб сам здався ФСБ та самостійно приїхав для цього в Росію.

Фейгін вважає, що КДБ Білорусі та ФСБ Росії співпрацювали під час викрадення Павла Гриба / Фото: EPA
Фейгін вважає, що КДБ Білорусі та ФСБ Росії співпрацювали під час викрадення Павла Гриба / Фото: EPA Фото:

"Зроблять заяву, що він сам перетнув кордон. Будуть усі говорити, що це нелогічно, що повірити в це неможливо, оскільки потреби самому їхати здаватися у нього ніякої не було - нікого це хвилювати в Росії не буде", - заявив він.

Фейгін також вважає, що білоруське КДБ та російське КДБ співпрацювали, щоб вивезти Павла Гриба в РФ.

Адвокат каже, що щоб отримати відповідь про місце перебування Павла, МЗС України має скерувати відповідну ноту до МЗС Росії, а його батькові Ігорю Грибу потрібно від свого імені написати запити до МЗС Білорусі та Росії, а також до ФСБ та КДБ.

Фейгін додав, що російський державний адвокат навряд чи впорається із захистом українця.

"Це батькам Павла потрібно вирішити спільно з МЗС України. Має сенс саме МЗС України зайнятися пошуком адвоката у Росії. Якщо справа буде вестися у Краснодарі, то московський адвокат навряд чи зможе в ній брати участь у повному обсязі з урахуванням завантаження й відстані", - заявив адвокат.

Він не виключає, що захоплення ФСБ Павла Гриба може бути пов'язане з тим, що на Донбасі взяли в полон і засудили російського контрактника Віктора Агеєва і ФСБ "хапає всіх, до кого може дотягнутися, щоб зібрати хорошу цифру для обміну".

Білоруські силовики заявили, що не утримують Павла Гриба, Росія не відповідає - дипломат

Ввечері 29 серпня начальник управління консульського забезпечення Департаменту консульської служби МЗС Василь Кирилич заявив Українській правді, що консул України в Білорусі отримав інформацію, що білоруські силовики не утримують Павла Гриба.

"Правоохоронні органи Білорусі, а саме в Гомелі, Мінську і Вітебську не підтвердили утримання Гриба в їхніх спецустановах", - сказав дипломат

Кирилич також повідомив, що українська сторона поки що не отримала відповіді про Павла Гриба з Росії.

МЗС України: не можна сказати, що білоруська сторона співпрацює з цього питання належним чином

30 серпня заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль в ефірі 5 каналу заявила, що Білорусь на словах поводить себе як партнер, а насправді діє зовсім інакше.

Зеркаль підняла питання безпеки громадян України в Білорусі / Фото: MFA of Ukraine via Twitter
Зеркаль підняла питання безпеки громадян України в Білорусі / Фото: MFA of Ukraine via Twitter Фото:

Зокрема, вона підняла питання безпеки громадян України в Білорусі у зв'язку зі зникненням там 19-річного Павла Гриба.

Зеркаль повідомила, що МЗС Білорусі отримало ноту з приводу зниклого українця, але ніякої нової інформації так і не надало.

Вона зазначила, що не можна сказати, що білоруська сторона співпрацює з цього питання належним чином, і додала, що Україна намагається з'ясувати ситуацію та зробити все можливе для того, щоб змінити її.

Зеркаль також згадала про вступ Білорусі до СОТ.

"Наприклад, той же вступ Білорусі до СОТ. Чи будемо ми підтримувати Білорусь у цьому вступі, незважаючи, наприклад, на те, що Білорусь - це остання країна Євроазіатського економічного союзу, яка вступає до СОТ, і що буде, які будуть наслідки цього вступу? Чи будемо ми все-таки дивитися на свої інтереси, і нав'язувати вже Білорусі, через Білорусь ЄврАзЕС свої інтереси", - сказала вона.

Відповідь Зеркаль МЗС Білорусі

Після заяви Зеркаль прес-секретар МЗС Білорусі Дмитро Мирончик повідомив білоруським ЗМІ, що радника-посланника посольства України в Білорусі Валерія Джигуна, який зараз є старшою посадовою особою українського диппредставництва в Мінську, викликали до МЗС Білорусі, щоб заявити йому про "безперспективність погроз і неприйнятність висловлювань" заступника міністра закордонних справ України.

Зеркаль відповів прес-секретар МЗС Білорусі Дмитро Мирончик / Фото: Дмитро Брушко, TUT.BY
Зеркаль відповів прес-секретар МЗС Білорусі Дмитро Мирончик / Фото: Дмитро Брушко, TUT.BY Фото:

У МЗС Білорусі заявили, що від 29 серпня за запитом посольства України правоохоронні органи Білорусі - Генпрокуратура, МВС, СК, КДБ та Прикордонний комітет розшукують зниклого Павла Гриба на всій території цієї країни, а зібрана інформація узагальнюється й готується для передачі українській стороні.

"Люди, на жаль, зникають з різних причин - і з власної волі або дурості, і внаслідок зловмисних дій третіх сил", заявив Мирончик, зазначивши, що якщо за Павлом Грибом "не встежили його батьки та влада власної країни, то це ще не привід валити з хворої голови на здорову".

За словами представника МЗС Білорусі, звинувачувати країну, "яка без її відома була обрана місцем чи то романтичного побачення, чи то конспіративної зустрічі", через добу після офіційного прохання про допомогу "точно не по-партнерськи".

Він також заявив, що недоречно "користуючись справою Гриба як приводом, публічно погрожувати Білорусі, а через Білорусь ще й її партнерам по ЄврАзЕС - Вірменії, Казахстану, Киргизстану та Росії -" нав'язати свої інтереси "в економічній сфері".

Підтвердження перетину кордону

31 серпня офіційний представник Державного прикордонного комітету Білорусі Антон Бичковський підтвердив, що Павло Гриб дійсно приїхав до Білорусі.

"Держприкордонкомітет офіційно інформує: даний громадянин дійсно перетнув державний кордон Республіки Білорусь 24 серпня у пункті пропуску Нова Гута у встановленому законодавством порядку", - заявив він.

За словами Бичковського, претензій з боку прикордонної служби до Гриба не було.

Крім того, білоруське відомство направило офіційну відповідь з даного питання до Держприкордонслужби України.

Звернення Ігора Гриба щодо зникнення сина, зроблене 4 вересня

4 вересня 2017 року колишній прикордонник Ігор Гриб під час конференції в Українському кризовому медіа-центрі оприлюднив звернення щодо зникнення його сина на території Білорусі.

Згідно із заявою, станом на 4 вересня єдиною офіційною відповіддю щодо долі Павла Гриба було підтвердження того, що він перетнув кордон із Білоруссю.

Як розповів Ігор Гриб, згідно з текстом переписки у Skype, Павло Гриб вирушив до Гомеля на зустріч із дівчиною, ніколи перед тим не бачившись із нею особисто. Вона нібито прилетіла до Мінська разом з матір'ю літаком, а звідти вони приїхали поїздом до Гомеля.

Причому зустріч мала відбутися неподалік від авто- та залізничного вокзалів, а Павло Гриб мав повернутися в Україну того ж дня.

Фото: dpsu.gov.ua
Фото: dpsu.gov.ua Фото:

Наступного дня після зникнення сина Ігор Гриб сам приїхав до Білорусі. Причому коли він звернувся до першого наряду білоруської міліції, який йому зустрівся, то на власні очі побачив на планшеті патрульних інформацію про те, що Павла внесено до бази даних осіб, розшукуваних ФСБ РФ. Ініціатором цього розшуку виступала ФСБ по Краснодарському краю, міста Сочі, яка інкримінувала Павлові статтю 205 Кримінального кодексу РФ (терористичний акт).

Ігор Гриб також наголосив, що білоруські прикордонники теж мають доступ до відповідної бази даних ФСБ РФ, і тому, згідно з посадовими інструкціями, мали б затримати його сина безпосередньо в пункті пропуску.

Також вони могли отримати окреме розпорядження пропустити Павла на територію Білорусі, але точно повинні знати більше інформації стосовно даної ситуації.

У перевізника, який виконував автобусний рейс до Гомеля, вдалося з'ясувати, що жоден із пасажирів того автобуса не був затриманий у пункті пропуску та всі пасажири прибули до місць призначення.

Ігор Гриб повідомив, що родина зниклого подала заяви про злочин до правоохоронних органів Білорусі та РФ з вимогою провести розслідування, знайти й повернути Павла. Білорусь прийняла й зареєструвала цю заяву, а про реакцію Росії на сьогодні нічого невідомо.

У повідомленні наголошується, що Павло Гриб ніколи в житті не відвідував Російську Федерацію, а також що він має інвалідність і постійно змушений приймати препарати для підтримання здоров'я та перебувати під наглядом лікаря. Причому відсутність необхідної медичної допомоги може призвести до фатальних наслідків.

Ігор Гриб звернувся до Російської Федерації з вимогою надати родині Павла Гриба, його адвокатові, а також Україні вичерпну інформацію щодо місця утримання Павла, обвинувачень, які йому висуваються, і, найголовніше, стану здоров’я сина. Він також вимагає забезпечити Павлові доступ до належного якісного медичного обслуговування та лікування, до українського консула та незалежного адвоката.

У зверненні до влади Білорусі він наголосив на необхідності забезпечення належного розслідування насильницького зникнення та повноцінної співпраці із українськими правоохоронними органами.

Крім того, сім'я Павла Гриба звернулася до міжнародної спільноти, ООН, ОБСЄ, ЄС та США із закликом вимагати від РФ вичерпної інформації та реалізації всіх раніше перерахованих вимог.

Підтвердження від МЗС РФ, що Павло Гриб у СІЗО Краснодара

7 вересня український військовослужбовець Ігор Гриб отримав підтвердження Міністерства внутрішніх справ Росії, що його зниклий 24 серпня син Павло перебуває у слідчому ізоляторі у Краснодарі.

"Мені повідомили, що він перебуває у Краснодарі у слідчому ізоляторі № 5. Мені це повідомили в Міністерстві закордонних справ", - заявив він ЗМІ.

Звинувачення в тероризмі

7 вересня начальник управління консульського забезпечення Департаменту консульської служби МЗС України Василь Кирилич повідомив ЗМІ, що українця Павла Гриба звинуватили у Росії в тероризмі.

Те, що Павла Гриба затримали і звинуватили в тероризмі, в Росії офіційно підтвердили лише 7 вересня / Фото: Ольга Гриб via Facebook
Те, що Павла Гриба затримали і звинуватили в тероризмі, в Росії офіційно підтвердили лише 7 вересня / Фото: Ольга Гриб via Facebook Фото:

"7 вересня Генеральне консульство України в Ростові-на-Дону отримало повідомлення від ФСБ РФ у Краснодарському краї про утримання Павла Гриба у Краснодарі. У повідомленні сказано, що Павло Гриб був затриманий за обвинуваченням у скоєнні злочину відповідно до ч.1 ст.205 Кримінального кодексу РФ", - розповів Кирилич.

За його словами, зараз українські дипломати з'ясовують за яких обставин був затриманий Гриб, а також намагаються домогтися доступу до нього адвоката і близьких.

Стаття 205 Кримінального Кодексу РФ (терористичний акт) передбачає позбавлення волі від 10 до 15 років.

Недопуск консулів

7 вересня Василь Кирилич також повідомив, що до утримуваного в російському СІЗО українця Павла Гриба досі не пустили ані українських консулів, ані адвоката.

"Консули генерального консульства в Ростові-на-Дону 31 серпня та 1 вересня прибули до управління Федеральної служби безпеки Російської Федерації у Краснодарському краї з метою зустрічі з ув'язненим. Однак вони не були допущені", - розповів дипломат.

За його словами, згідно з Консульською конвенцією між Україною та РФ, російські правоохоронні органи повинні забезпечити доступ до затриманого адвоката не пізніше ніж через 4 дні після арешту. Однак досі цього не зробили.

"А його, як повідомляється в офіційному повідомленні генеральному консульству України, затримали 25 серпня", - сказав Кирилич.

8 вересня адвокат Павла Гриба Андрій Сабінін заявив, що російська влада все ще не пустила адвокатів до викраденого на території Білорусі 19-річного громадянина України.

"На даний час П.Гриб утримується у слідчому ізоляторі ФСБ у Краснодарі. Представники захисту перебуваються тут, але нас поки що до нього не пускають", - розповів він

Сабінін знову підтвердив, що ФСБ РФ звинувачує його в"тероризмі".

Протест МЗС України

8 вересня МЗС України висловило рішучий протест російській стороні у зв'язку з безпідставним затриманням Павла Гриба та утримуванням його в СІЗО Краснодара.

У МЗС наголосили, що українським дипломатам офіційно повідомили про затримання Павла Гриба лише через 14 днів / Фото: Timon91 / Flickr
У МЗС наголосили, що українським дипломатам офіційно повідомили про затримання Павла Гриба лише через 14 днів / Фото: Timon91 / Flickr Фото:

"Міністерство категорично засуджує переслідування російською владою громадян України в Росії та за її межами, безпідставне затримання українців, порушення їхніх прав на справедливий суд і засудження за сфабрикованими політично мотивованими справами", - сказано в офіційній заяві МЗС.

У заяві наголошується, що системна практика порушення російською стороною положень консульської Конвенції між Україною та Російською Федерацією про своєчасне, впродовж трьох днів після арешту, інформування про затримання громадян України й нехтування правом українського консула на відвідування затриманого або засудженого співвітчизника є неприпустимими.

Зазначається також, що повідомлення ФСБ по Краснодарському Краю про затримання Павла Гриба було направлене Генконсульству України в Ростові-на-Дону рекомендованим листом лише 31 серпня і прийшло до консульства лише 7 вересня - через 14 днів після арешту.

"Міністерство закордонних справ України вимагає від російської сторони невідкладно забезпечити доступ українських консулів до затриманого громадянина України Павла Гриба, надати вичерпну інформацію про місце, причини й обставини його затримання, умови утримання та забезпечити його негайне повернення в Україну", - заявили у відомстві.

У МВС Білорусі заявили, що не затримували Павла Гриба

8 вересня Міністерство внутрішніх справ Білорусі повідомило, що їхні співробітники не затримували на території країни Павла Гриба.

"У період перебування на території Республіки Білорусь громадянин Гриб П.І. співробітниками органів внутрішніх справ не затримувався, із заявами або з інших обставин до міліції не звертався. На даний час його місце перебування не встановлене", - сказано в повідомленні МВС Білорусі.

У відомстві зазначили, що проводять оперативно-розшукові заходи і вживають заходів для встановлення місця перебування зниклого українця.

Батько Павла Гриба заявив, що його син потребує медикаментів

8 вересня батько Павла Гриба Ігор Гриб заявив ЗМІ, що його синові, якого утримують у СІЗО в Краснодарському краї, потрібне медикаментозне лікування, інакше можливі фатальні наслідки.

"Я написав звернення усім, додав документи про важкий стан здоров'я, про необхідність у спостереженні, медикаментах, небезпеку утримання, це може призвести до фатальних наслідків. Кожен день перебування там, без знущань і побиття, може призвести до фатальних наслідків", - сказав він .

Ігор Гриб говорить про стан здоров'я сина з 17 хвилини 29 секунд

Ігор Гриб пояснив, що у Павла можливий крововилив, якщо йому вчасно не нададуть медичну допомогу.

Перша зустріч Павла Гриба з адвокатом

11 вересня адвокат 19-річного українця Павла Гриба Андрій Сабінін розповів про свою першу зустріч із підзахисним у слідчому ізоляторі Краснодара після невдалої спроби 8 вересня.

Павло Гриб розповів адвокату про деталі того, як його вивезли невідомі з Білорусі, і як він опинився на території РФ.

"За словами самого Гриба, він був вивезений з Гомеля невідомими людьми і переданий іншим невідомим, і приблизно через пару днів у Смоленській області був оформлений протокол затримання. Після цього доставлений у Краснодар", - написав Сабінін на своїй сторінці у Facebook.

Також він розповів, що Павло виглядає нормально, але "турбується, що без ліків".

Скарга до ЄСПЛ

У ніч на 12 вересня міністр юстиції України Павло Петренко повідомив на своїй сторінці у Facebook, що Європейський суд з прав людини прийняв до розгляду скаргу про викрадення російськими спецслужбами на території Білорусі українця Павла Гриба.

Російський уряд повинен надати в ЄСПЛ запитану інформацію до 25 вересня 2017 року.

Згідно з повідомленням Петренка, ЄСПЛ розглянув подані матеріали 11 вересня 2017 року і прийняв рішення про відкладення розгляду питання про застосування Правила 39 Регламенту Європейського суду до отримання необхідної інформації від Уряду Російської Федерації.

"За поданням Ігоря Гриба, батька викраденого хлопця, суд прийняв рішення витребувати у представників РФ дані про стан здоров'я Павла для подальшого розгляду справи", - сказано також у повідомленні міністра.

Деталі затримання Павла Гриба

12 вересня адвокат Павла Гриба Андрій Сабінін розповів ЗМІ деталі затримання свого підзахисного.

За словами адвоката, у той день близько 17-18 години українець після зустрічі з дівчиною, заради якої він приїхав у Гомель, прямував до автовокзалу. На півдорозі його зупинили невідомі і посадили в мікроавтобус. З собою у нього були посвідчення особи (інваліда дитинства, паспорт) і зворотний квиток.

"На одній із центральних вулиць, я не знаю, що з себе представляє Гомель, десь в районі автовокзалу та проспекту Правди, до нього підійшли якісь люди в цивільному, посадили його в мікроавтобус і повезли", - повідомив Сабінін.

Далі його зі зв'язаними руками відвезли до лісу, де передали вже іншим людям.

Друга група тих, хто утримував Гриба, привезла його в невідому будівлю. Його утримували в кімнаті, де не було вікон. Саме тому він не може вказати, скільки точно його там протримали. Він орієнтовно прогнозує, що день або два.

"Після цього, знову ж таки, за його словами, прибула слідча бригада, оформила його затримання відповідно до російського кримінально-процесуального кодексу. І коли його привезли у відділення поліції, він дізнався, що це Смоленська область", - зазначив адвокат.

Павло побачив вивіску на поліцейській дільниці. За його словами, це місто Рябцева. Тут у нього зняли відбитки пальців.

Далі бригада виїхала з українцем у Краснодар. Адвокат вказує, що Павло повідомив, що на цьому етапі процедура відбулася у присутності адвоката, тобто законно. Правозахисника запросили з населеного пункту, де його фотографували і знімали відбитки.

Арешт Павла Гриба

13 вересня російські ЗМІ повідомили, що Павла Гриба заарештували на два місяці - до 17 жовтня, причому рішення про арешт було винесене ще 17 серпня.

Адвокат Павла Гриба Андрій Сабінін наголосив, що рішення про арешт було прийняте судом ще до прибуття його підзахисного в Білорусь, а безпосередній арешт оформлений вже 25 серпня.

Сабінін зазначив, що 17 жовтня суд повинен прийняти рішення про подальшу долю Павла Гриба. Адвокат наголосив, що звинувачення в тероризмі - серйозна стаття, через що справа може затягнутися. Він припустив, що йому продовжать термін затримання.

За словами захисника, суд також міг би відпустити Павла Гриба під підписку про невиїзд або домашній арешт. Але через те, що він не має російської реєстрації і будь-якого майна в РФ, його не зможуть відпустити і найімовірніше продовжать термін утримання під вартою.

Сабінін додав, що бачився з підзахисним лише один раз, але доступ до нього є.

Україна закликала звільнити Павла Гриба в Раді Європи

13 вересня постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба закликав комісара Ради Європи з прав людини Нілса Мужнієкса вжити заходів для звільнення українця Павла Гриба, якого незаконно утримують у Росії.

Постійний представник України у Раді Європи Дмитро Кулеба закликав комісара з прав людини допомогти звільнити Павла Гриба
Постійний представник України у Раді Європи Дмитро Кулеба закликав комісара з прав людини допомогти звільнити Павла Гриба Фото:

"На комітеті міністрів Ради Європи розповів про викрадення Павла Гриба і закликав комісара з прав людини вжити заходів для його звільнення", - написав Кулеба у Twitter.

Дозволили передати продукти, речі та гроші

14 вересня адвокат Андрій Сабінін повідомив, що Павло Гриб отримав у російському СІЗО продукти, речі та гроші, проте питання з ліками все ще вирішується.

"Павло Гриб отримав продукти, речі та гроші в СІЗО. Щодо ліків питання вирішується, тому що вимагає чергового узгодження", - сказано в повідомленні адвоката на його сторінці у Facebook.

За словами Сабініна зустріч Павла Гриба зі співробітниками консульського відділу України була запланована на 18 сентбря.

Переведення до лікарні та повернення в СІЗО

15 вересня сестра Павла Гриба Ольга Гриб повідомила ЗМІ, що її брата перевели до лікарні.

"Нам відомо, що його перевели із СІЗО до лікарні, нібито на обстеження. Але в яку саме і чому, ми не знаємо. До нього не допускають ані українських консулів, ані незалежних лікарів", - заявила вона.

Ольга Гриб додала, що можливо російські спецслужби спробують за допомогою своїх лікарів спростувати його діагноз - "синдром портальної гіпертензії", через який він змушений щодня приймати ліки. Порушення їх прийому, за словами рідних, може привести до фатальних наслідків.

У Міністерстві закордонних справ України підтвердили, що Павла Гриба перевели із СІЗО №5 до лікарні. Повідомлялося, що причину переведення відомство ще з'ясовує.

"Ми сподіваємося дізнатися необхідну інформацію якомога швидше, наші консули скерували відповідні запити, але не варто очікувати від російської сторони швидких відповідей. Тому що вони часто взагалі не відповідають на наші запити", - розповіла прес-секретар МЗС Мар'яна Беца.

Уже 16 вересня адвокат Павла Гриба Андрій Сабінін повідомив, що його підзахисного повернули в СІЗО Краснодара.

"Дійсно, вчора Павла вивозили до лікувального закладу. Це не пов'язано з погіршенням здоров'я. Комісія лікарів вирішувала питання про можливість перебування в СІЗО, про наявність/відсутність захворювань, що перешкоджають цьому. Письмового висновку поки що немає, вихідні", - сказано в повідомленні на сторінці Сабініна у Facebook.

Перший візит українських консулів

18 вересня спікер Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца повідомила, що консули відвідали утримуваного в СІЗО міста Краснодар Павла Гриба.

"Наші консули відвідали сьогодні П.Гриба. Але не дано дозволу на обстеження українськими лікарями. Вимагаємо забезпечити доступ лікарів", - сказано в повідомленні Беци на її сторінці у Twitter.

Адвокат Андрій Сабінін повідомив на своїй сторінці у Facebook, що спілкування Павла Гриба з українськими консулами проходило у присутності співробітника СІЗО.

"Низка питань блокувалася. Українською мовою говорити не дозволили", - розповів він.

За словами адвоката, ліки Грибу так і не передали, не було лікаря. Адвокат буде робити це самостійно 21 вересня.

Батько Павла Гриба заявив, що його сина не лікують

18 вересня батько Павла Гриба Ігор Гриб повідомив, що хоча його сина вивозять в медустанови і проводять якісь обстеження, але результатів немає.

Він також повідомив, що ніяких ліків і лікування його синові не надають.

"За словами консулів, виразками обсипало шию, обличчя і тіло. Це говорить про те, що печінка, ймовірно, не справляється з тим навантаженням", - уточнив Ігор Гриб.

Він знову наголосив, що його синові необхідний постійний прийом ліків, щоб "підтримувати організм в більш-менш нормальному стані".

"Уже понад місяць він не приймає ніяких ліків", - резюмував батько.

НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X