Паспортне питання. Що змінить для української діаспори та мігрантів ініціатива Зеленського про множинне громадянство

11 грудня 2021, 09:50
НВ Преміум
НАДІЇ КАНАДСЬКОЇ УКРАЇНКИ: Колишня киянка Богдана Степаненко-Липовик (на фото — разом із дітьми та чоловіком), яка живе в Едмонтоні, сподівається, що легалізація подвійного громадянства позитивно вплине на збереження ідентичності закордонних українців (Фото:DR)

НАДІЇ КАНАДСЬКОЇ УКРАЇНКИ: Колишня киянка Богдана Степаненко-Липовик (на фото — разом із дітьми та чоловіком), яка живе в Едмонтоні, сподівається, що легалізація подвійного громадянства позитивно вплине на збереження ідентичності закордонних українців (Фото:DR)

Володимир Зеленський повернувся до ідеї подвійного громадянства, намагаючись привернути до історичної батьківщини частину діаспори. Але насправді це лише полегшить життя трудовим мігрантам.

Аудіоверсія колонки:

Жителька Львівщини Наталія Щудло приїхала до Італії у 2001му, коли їй був 21 рік. І з тих пір мешкає там разом із чоловіком і дитиною. На підставі довідки про одруження українка нещодавно подала документи на отримання місцевого паспорта. «Якщо ти проживаєш в Італії постійно протягом 10 років, то можеш робити запит на громадянство», — пояснює вона.

Відео дня

Італійці офіційно можуть мати подвійне громадянство, а от українці — ні, хоча цього ніхто й не перевіряє. Щудло хотіла б теж легально мати два паспорти. «Зараз я громадянка України. І якщо мені роблять контракт на роботу, то дивляться на мене як на заробітчанку, а не як на громадянку держави, в яку я вкладаю свої фінанси і намагаюся робити щось добре», — розповіла жінка НВ.

Тому для неї можливість мати документи двох держав на вагу золота. Оскільки навіть після отримання італійського українка хоче зберегти і рідний.

Президент Володимир Зеленський, виступаючи 1 грудня у Верховній Раді із щорічним посланням, пообіцяв, що нарешті вирішить проблему множинного громадянства і внесе в парламент відповідні законопроєкти. Ті мають не лише дозволити подвійне громадянство, а й дати можливість відновити українське тим, хто виїхав за кордон на постійне проживання. «Уперше українці з усього світу будуть відчувати себе не діаспорою, не просто людьми українського походження, а людьми українського громадянства. Рівними українцями», — заявив президент.

Наступного дня в Раду надійшов пакет документів, що регулює законодавство у цій сфері.

Уперше з парламентської трибуни про подвійне громадянство Зеленський заговорив ще підчас своєї інаугураційної промови у 2019му і наприкінці того ж року подав відповідний документ до ВР. Але той виявився сирим і отримав негативний висновок Головного науково-експертного управління парламенту.

Через два роки президент здійснив нову спробу.

«Ці зміни вельми неоднозначні», — каже Ольга Поєдинок, юристка-міжнародниця. Держава вчергове намагається знайти баланс між національними інте­ресами і інтересами осіб, які або вже мають множинне громадянство, або потенційно можуть його мати.

А загалом юристка оцінює цей крок позитивно, адже той активізує дискусію на цю суперечливу для суспільства тему.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X