Виробники молока б'ють на сполох

16 лютого 2016, 08:00
Надлишкова пропозиція несе збитки аграріям від України до Австралії

Війна між Росією і Україною призвела до несподіваних наслідків. Від неї, наприклад, постраждали фермери в далекій Австралії. Нещодавно галузева асоціація цієї країни Dairy Australia заявила, що ціни на молоко на континенті різко знизилися через демпинг з боку країн ЄС, які потерпають від надлишкового виробництва та втрати російського ринку.

Відео дня

Низькі ціни на молоко б'ють по кишені фермерам не тільки на батьківщині кенгуру. Від цього страждають у всьому світі, в тому числі в Україні.

Світ заливають молоком

У лютневому звіті Dairy Australia йдеться про те, що виробництво молока в Європі в листопаді 2015 року зросло на 5,3% порівняно з аналогічним періодом 2014 року. На аукціоні міжнародної торгової площадки Global Dairy Trade, який відбувся 2 лютого 2016 року, індекс цін зменшився на 7,4%, до $2 276 за тонну. Останній раз таке падіння спостерігалося в листопаді 2015 року.

“Ціни на молоко на світовому ринку демонструють зниження, і це звичайно не може не турбувати”, – каже заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань євроінтеграції Владислава Рутицька.

Та за її словами, зростання виробництва в ЄС – це не єдина проблема. Набагато більш тривожним фактором є зниження попиту та обсягів імпорту в Китаї, а також те, що багато років поспіль виробництво молока в світі зростало швидше, ніж попит.

Зниження світових цін на молоко може боляче позначитися на українських компаніях. За словами голови наглядової ради групи компаній Молочний альянс Сергія Вовченка, в першу чергу можуть постраждати українські виробники біржових продуктів: сухого знежиреного молока, масла та сирів. Рівень світових цін на сухе молоко практично зрівнявся з собівартістю виробництва в Україні. Якщо ж говорити про сир, то Україна не є конкурентом ні за ціною, ні за якістю на ринку ЄС.

Україна втрачає стада

Президент Асоціації виробників молока Андрій Дикун каже, що зараз українські виробники потрапили у вкрай скрутну ситуацію. Ціни на якісне молоко в Україні сьогодні найнижчі в світі, і вони впали до найнижчого рівня за останні 15 років.

Тут звичайно винна загальносвітова криза, але набагато більший удар по галузі завдали російське ембарго, втрата частини внутрішнього ринку через окупації, падіння купівельної спроможності населення, а також відсутність державної підтримки.

Рутицька зазначає, що в Мінагрополітики очікували падіння цін і розробили ряд механізмів для підтримки українських молочників: збільшення внутрішнього споживання за рахунок програм щодо забезпечення молочною продукцією навчальних закладів; вихід на маловідомі, але перспективні ринки Африки та Південно-Східної Азії; стимулювання створення молочних кооперативів для підвищення конкурентоспроможності продукції.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але всі ці заходи навряд чи допоможуть швидко поліпшити ситуацію в галузі. На думку генерального директора Індустріальної молочної компанії Алекса Ліссітси, в 2016 році глобального прориву на українському ринку не буде. Він очікує подальшого скорочення поголів'я великої рогатої худоби в Україні приблизно на 10%, так як населенню та деяким фермерам стає невигідно його утримувати.

Не кращі перспективи відкриваються перед більш великими виробниками. Дикун зазначає, що в 2016 році ефективні господарства в кращому випадку вийдуть в нуль, а всі інші – закінчать з невеликим мінусом.

«На жаль, сьогодні ніхто не розуміє, що ще кілька років, і ми взагалі втратимо молочну галузь і перейдемо на імпорт замінників молока», – говорить він.

Показати ще новини
Радіо NV
X