Відставка Гройсмана: привід, причини, конфлікти й інсайди

14 лютого 2017, 17:22
3882
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Відставка Гройсмана: привід, причини, конфлікти й інсайди - фото
Для чого педалюється відставка Володимира Гройсмана, чи відбудеться вона і хто його може замінити, якщо так

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман відзвітував про діяльність уряду у 2016 році: економіка почала вставати з колін, образно висловився він, і має потенціал для росту, реформи проводяться, а особисто він – у відставку не збирається.

«Уряд налаштований на те, щоб і в 2017 році, звітуючи, говорили про спільні успіхи і досягнення», - сказав прем’єр.

Проте, хоч Гройсман і має у планах звітувати, як голова Уряду, на початку 2018-го, на Грушевського вже кілька тижнів пошепки обговорюють його можливу відставку вже цієї весни. У квітні Кабміну виповниться рік, і його імунітет від відставки перестане діяти.

Причин для такої називають кілька. Зокрема, мовляв, Гройсман вийшов з-під контролю президента Петра Порошенка і його оточення, ставши занадто незалежним.

Ймовірним наступником Гройсмана називають першого віце-прем'єра – міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва.

«Гройсман має амбіції. Він – молодий та ранній. Хоче самостійно грати в політику», – каже НВ один з парламентарів.

Він – молодий та ранній. Хоче самостійно грати в політику

Загалом тему відставки Гройсмана під запис коментують неохоче, не бажаючи підігравати політсилам, які її свідомо роздмухують.

За словами одного з нардепів, все буде залежати від того, чи вдасться уникнути дочасних виборів. «Їх, насправді, ніхто не хоче, але якщо Захід скаже «ви задовбали, грошей не дамо, давайте вибори» – треба буде щось думати. Через те й обговорюють ймовірність введення воєнного стану, - каже він. - Якщо вибори будуть невідворотними, тоді, можливо, Гройсмана виведуть з КМУ, задіють у процесі».

В КМУ склалася нездорова атмосфера, переконує НВ ще один парламентар, натякаючи на манеру спілкування Гройсмана. Він нагадує, як той розмовляв з віце-прем'єром Геннадієм Зубко, послуговуючись ненормативною лексикою.

«Пам’ятаєте, він тоді казав: «Я тебе вижену на *** звідси»? І так, з позиції директора ринку, говорить з усіма», – каже депутат.

Також останнім часом стали публічними деякі конфлікти в КМУ. Зокрема, конфлікт між міністром фінансів Олександром Данилюком і главою Державної фіскальної служби Романом Насіровим та між міністром інфраструктури Володимиром Омеляном і очільником Укрзалізниці Войцехом Балчуном.

Серед можливих причин для відставки називають і енергетичну кризу.

«Питання введення надзвичайного стану в енергетиці може поховати прем’єра. Кричав, покажу вам як керувати країною, а докерується, - каже НВ один з парламентарів. - Він мусить придумати, де взяти вугілля, як уникнути ускладнень, відключень. Ті всі казки для бідних, що через день-два – колапс, не пройдуть».

Кричав, покажу вам, як керувати країною, а докерується

Проте більшість співрозмовників НВ все ж відзначають, що питання відставки Гройсмана більше схоже на вигідний комусь інформаційний привід, аніж на реальну перспективу розвитку подій. Флагманом «антигройсманівського» руху зараз стала Юлія Тимошенко та її фракція Батьківщина.

«То від Юлі розганяють «зраду», – зауважує ще один депутат. – Їй потрібні нові теми. Традиційно для середини зими – це зупинка ТЕЦ і відставка прем’єра».

У Тимошенко дійсно офіційно порушують питання відставки Гройсмана. Її фракція намагалася зареєструвати відповідний проект постанови у ВР, але отримала відмову, оскільки під документом підписалося тільки 13 нардепів, а в Секретаріаті ВР стверджують: має бути не менше 150 підписів.

Проте Тимошенко наполягає, що проект постанови про відставку прем’єр-міністра Гройсмана «був грубо і антиконституційно знятий з порядку денного».

У Тимошенко критикують Гройсмана за непрофесійне управління країною, яке призвело до руйнівних процесів в економіці, соціальній та господарській сферах, а також збільшення рівня інфляції, падіння ВВП та «торгівлю на крові з окупованими територіями». І стверджують, що прем’єр-міністр разом з Порошенком та головою НБУ Валерією Гонтаревою «очолили найбільшу корупцію в державі».

«Всі були свідками, як при ухваленні Державного бюджету на 2017 рік до Гройсмана вибудувалась черга з корупціонерів, які віддавали свої голоси за бюджет ліквідації української нації», – сказала Тимошенко на прес-конференції.

На це Гройсман відповів їй сьогодні теж публічно і різко: назвав Тимошенко «мамою корупції та популізму», яка 20 років рветься до влади.

«Я розумію, що в неї є потенційна жага. Вона дуже хоче до влади. Для неї це – самоціль. Нам треба дійти до того, щоб наша самоціль була сильна українська держава. І ось ця тотальна брехня і підриває можливості для успіху України та українців, - сказав він під час звіту Уряду. – Мені одна персона, яка має намір розвалити Україну, не завадить нам привести країну до успіху».

Прем’єр вкотре закинув Тимошенко вину за підписання газових контрактів з РФ та знищення енергетичної незалежності.

Наскільки ймовірна відставка Гройсмана, коли і за яких умов це може статися, НВ розпитало у представників фракцій коаліції та експертів:

Олександр Черненко, народний депутат від фракції Блоку Петра Порошенка:

Сьогодні це більше створення інформаційних приводів. Всі прекрасно розуміють, що нема правових підстав для відставки. Ті маневри з постановою про відставку – створення Тимошенко інформаційного приводу на рівному місці.

Якщо відкинути політичні моменти, немає вагомих аргументів на користь звільнення

Коли в Уряду закінчиться імунітет, ймовірно уми багатьох депутатів загоряться ідеєю відставки, і не лише у фракції Батьківщина. Спроби будуть. Та я не бачу наявності достатньої кількості голосів для відставки. Якщо відкинути політичні моменти, немає вагомих аргументів на користь звільнення.

Якщо говорити про міжнародний фактор, то ми пам’ятаємо, як критично у світі поставилися до відставки Яценюка. Вони теж не будуть у захваті від спроб розхитати ситуацію з відставкою Гройсмана.

Те, що кажуть про зацікавленість зміни Гройсмана на іншу фігуру у оточення президента – звісно, говорити можуть все що завгодно. Я, як член фракції, людина, яка є у команді президента, не чув ні публічних, ні непублічних таких розмов. Щоб це був план президента, тиск на фракцію? Не бачу ні прямих, ні опосередкований свідчень про це.

Андрій Тетерук, перший заступник голови депутатської фракції:

Зараз відправити Гройсмана у відставку неможливо. У нього імунітет один рік. Істеричні спроби пані Тимошенко провести це зараз – приречені на провал. Крім істеричних заяв Тимошенко тут більше нічого немає.

Мститись маємо тільки ворогам. Прем’єр-міністр, президент – не є ворогами НФ

Якщо є розрахунок, що НФ має зуб за те, як було відправлено Арсенія Яценюка у відставку – то він необґрунтований. НФ поки Яценюк був прем’єром не вдавався до помсти. І робить все можливе, аби допомагати розумним ініціативам пана Гройсмана, як прем’єра.

Ми не граємося у політику. Ми захищаємо нашу країну. Мститись маєм тільки ворогам. Прем’єр-міністр, президент – не є ворогами НФ. Ворогом є Путін і всі ті, хто зі зброєю заходить на нашу землю.

Володимир Фесенко, політолог, директор Центру прикладних політичних досліджень Пента:

Відправити Гройсмана та його Уряд у відставку неможливо до середини квітня – діє мораторій. У Батьківщині вигадали специфічний спосіб, щоб зробити це, скасувавши постанову про призначення Гройсмана прем’єр-міністром на основі процедурних порушень. Навряд чи це вдасться. Голосів за це не буде. У Гройсмана і КМУ є шанси залишитися і після квітня.

Відставка Гройсмана теоретично можлива, якщо цю ідею підтримають у коаліції. Гройсман не усім подобається. Ходять чутки, що є потенційні претенденти на його місце. Але, спроба прибрати Гройсмана з боку коаліції буде самогубством. Це неминуче викличе політичну кризу, і парламентську, і урядову. Це стане подарунком Тимошенко, яка нападає на Гройсмана не тому, що той поганий прем’єр, а тому що хоче дочасних виборів, після яких сама очолить Кабмін. Тому вважаю, ні у президента, ні у НФ на це не підуть. Занадто ризиковано.

Це стане подарунком Тимошенко, яка нападає на Гройсмана

Ставлення до уряду Гройсмана є менш конфліктним, як наприклад, до Кабміну Яценюка, який викликав величезне роздратування. Гройсману вдалося налагодити особистісні конструктивні стосунки з більшістю впливових гравців, як у великому бізнесі, так і в політиці. Приміром, у приватизації Приватбанку він виступав в ролі арбітра, відносно нейтральної сторони. Ще приклад. У другому уряді Яценюка були дуже конфліктні стосунки у Ахметова з міністром енергетики Демчишиним, то зараз такого нема. Є спільна мова в парламенті. І з депутатськими групами, і з радикалами, іноді, з Самопоміччю.

Що стосується емоційності відповідей Гройсмана до Тимошенко, то ніщо людське йому не зайве. Не виключено, що це порада його політтехнологів, що на фоні особистісного протистояння можуть зростати рейтинги. Іноді це працює.

Він – людина достатньо емоційна. Була ситуація із Зубко, інші. (До речі, у Гройсмана з Зубком хороші стосунки, абсолютно партнерські, конфлікту нема). Можливо, це прояв його темпераменту або демонстрація жорсткості, на яку люди у нас реагують позитивно. Хоч так, емоції треба контролювати, хоч і керівнику Уряду часом необхідно жорстко демонструвати, хто начальник і хто керує.

Тарас Березовець, політконсультант, президент Фонду національних стратегій:

Відставка Гройсмана реалістична у двох випадках. Перший – якщо він сам подасть у відставку, що малоймовірно. Другий – якщо не буде затверджено звіт КМУ у квітні, а Гройсману висловлять недовіру.

Розмови про це дійсно нині точаться. І не тільки Тимошенко в цьому зацікавлена. Відставка Гройсмана – частина більшого плану з організації дострокових виборів парламента. У цю гру гратимуть точно Тимошенко, Льовочкін, Самопоміч.

Ми бачимо великі помилки, яких прем’єр допустився у ситуації з блокадою Донбасу

З іншого боку, у коаліції НВ і БПП підстав відправляти його у відставку немає. Хоча ми бачимо великі помилки, яких прем’єр допустився у ситуації з блокадою Донбасу. Коли, на відміну від Авдіївки, не було створено єдиного інформаційного центру. Уряд виглядав не дуже переконливим.

Останнім часом ймовірність відставки почала зростати. Якщо тиждень тому я міг вам впевнено сказати, що це нереально, то зараз шанси її – вищі.

Хто може замінити Гройсмана? У будь-якому випадку, це буде креатура президента. Найбільш ймовірна – Генадій Зубко. Можуть розглядатися також Борис Ложкін, Юрій Луценко.

Сергій Постоловський, політичний аналітик:

На сьогодні ймовірність відставки Гройсмана – низька. Проте, ближче до квітня вона зростатиме. І не можна виключати варіанту, що на цій посаді Володимира Борисовича замінить, наприклад, Степан Кубів. Володимир Гройсман намагається грати свою гру, яка не зовсім влаштовує президента та АПУ. Крім того, і на це варто зважати, певна самостійність Гройсмана не влаштовує представників Народного Фронту. Чого тільки вартий конфлікт Омелян-Балчун.

Не зважаючи на те, що урядовці та їхні прибічники намагаються показувати певні досягення виконавчої влади, таких, на жаль, мало. Ціни продовжують зростати, коливання національної валюти не вселяють надії, тиск на малий і середній бізнес продовжується. Соціальна та гуманітарна політика практично відсутня як така. За таких умов прем'єр-міністр не може не розуміти усіх ризиків.

Випади Гройсмана – це намагання прем'єр-міністра позиціонувати себе як самостійного та незалежного політика

Конфлікт та випади Гройсмана на адресу Юлії Тимошенко свідчать про декілька важливих факторів. По-перше, він розуміє, що саме Тимошенко є найбільш небезпечним політичним опонентом діючої влади. По-друге, якщо вже звучать такі звинувачення, значить, парламентська коаліція крихка як ніколи. І тут, можливо, є тиск Заходу, щодо особливого статусу Донбасу та місцевих виборів на окупованих територіях. Президент розуміє, що Верховна Рада восьмого скликання не прийме відповідні закони. Тому єдиний шлях – дострокові вибори. І говорити про те, хто може стати прем'єром за таких умов, справа більш риторична, зважаючи на рейтинги основних політичних сил.

По-третє, випади Гройсмана – це намагання прем'єр-міністра позиціонувати себе у якості самостійного та незалежного політика. В даному контексті, звинувачення від нього – це меседж як для внутрішнього, так і для зовнішнього адресата.

Цікаво