Гальма прогресу: хто заважає НАБУ посадити всіх

10 лютого 2017, 19:13
1406
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Гальма прогресу: хто заважає НАБУ посадити всіх - фото

Фото: 112.ua

Покарання VIP-корупціонерів наразі залежить від трьох чоловіків - Назара Холодницького, Артема Ситника та Юрія Луценко

У Антикорупційному бюро відзвітували про два роки розслідувань. Кількість покараних – не вражає, але на те є причини. Бентежні

Голова НАБУ Артем Ситник обіцяє нові підозри і доведені до кінця гучні справи. Але розраховувати на високі результати слідчих важко – через дивну поведінку прокурорів, ганебний стан судової системи, тиск і час.

Коефіцієнт посадок

НАБУ оприлюднило звіт про проведену роботу. За два роки, йдеться у документі, слідчим вдалося ще на стадії досудового розслідування повернути більше 115 млн грн до держбюджету та підприємствам, які постраждали від корупційних дій.
Також було попереджено розкрадання більше півмільярда гривень і встановлено нанесення збитків державі у розмірі майже 83 млрд грн.

Станом на кінець січня до суду скеровано 50 кримінальних проваджень. Загальна сума предмету злочину в тих провадженнях, які вже скеровані до суду, складає 1,7 млрд грн. Вже набрали чинності 11 обвинувальних вироків. Жодного оправдального вироку – немає.

Ще 264 кримінальних провадження перебувають на стадії досудового розслідування. Сукупний розмір предмету злочину перевищує 82 млрд грн.

Сядуть не усі?

На питання про те, чому у НАБУ так мало реально закінчених справ, заступник голови Комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції Віктор Чумак відповідає: зарано.

«Вони працюють тільки два роки. Ви як діти маленькі, реально. Ви знаєте, що таке кримінальний процес? Що таке розслідування справ? Що таке судові розслідування?» - запитує він у відповідь. НАБУ, за словами нардепа, свої справу зробило – розслідувало і передало провадження в суд, а в суді всі вони лежать по три-чотири місяці.

Суди і новостворену Спеціальну антикорупційну прокуратуру називають двома гальмами, які не дають НАБУ видати на гора гучні справи і покарання.

«Чи їхні результати є такими, про які я мріяв? Ні, - запитує і відповідає очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін. - Але тут у мене питань більше не до НАБУ, а до Спецпрокуратури (САП) і судової системи. Відсутність посадок у тюрми – це у першу чергу відповідальність судів, а не НАБУ. Є справи, які з квітня лежать у судах, і навіть не почалися слухання по справі».

Голова НАБУ Артем Ситник переоцінює бажання своїх процесуальних партнерів – зокрема прокурорів САП, яких очолює Назар Холодницький, отримувати результат. Саме Антикорупційна прокуратура підписує підозри, які готує до суду НАБУ. І Ситник може відповідати лише за свою частину роботи, але не за частину роботи САП.

«Вони [Спеціальна антикорупційна прокуратура] реально дивно себе поводять останнім часом. Будемо щось з цим робити», - каже Шабунін.

Антикорупційне бюро постійно и системно наштовхується на спротив не тільки з боку САП і Генпрокуратури.

«Торік відбулася дуже небезпечна подія, коли на рівні відносин НАБУ та САП почалися непорозуміння, а без ефективної Спецпрокуратури, якщо САП саботуватиме розслідування, нема мови про ефективність роботи НАБУ», - каже він.

Але САП – не єдине, що гальмує роботу НАБУ: так само відомство Ситника постійно наражається на спротив «смотрящих Кононенка і Грановського», стверджує народний депутат, член Антикорупційного комітету ВР Сергій Лещенко.

Хто на черзі

Звітуючи про зроблене, директор НАБУ розповів про найближчі плани слідчих.

Найближчим часом детективи передадуть до Спецпрокуратури для підписання повідомлення про підозру матеріали нового розслідування – по іще одному фігуранту справи «чорної бухгалтерії» Партії регіонів.

«Прізвище я поки що не назву, але підозра готується», - сказав Ситник.

Нагадаємо, 13 грудня прокурори САП в рамках розслідування справи про «амбарні книги» ПР повідомили голові Центральної виборчої комісії Михайлу Охендовському про підозру у одержанні хабарів у великому розмірі.

Також Ситник повідомив, що у понеділок, 13 лютого, НАБУ планує завершити розслідування першої частини так званої газової справи, у якій фігурує народний депутат Олександр Онищенко.

Одночасно Ситнику задали питання про нову порцію «плівок Онищенка» з записами розмов між ним та екс-нардепом Миколою Мартиненком, які нібито мали місце і в яких ці двоє домовляються про угоду, яка дозволить біглому Онищенку владнати його проблеми з законом. Ціна питання, про яку йде мова, становить більше півмільйона. І частину цих грошей народному депутатові допомагає сплатити за долю в бізнесі олігарх Рінат Ахметов. Ситник відповів на це питання, що «плівки Онищенка» поки що не можна долучити як доказ до кримінальної справи.

«Нам потрібен сам носій цього запису, щоб долучити його до справи і провести фоноскопічне дослідження», - сказав він. Втім, людей, чиї голоси ймовірно записані на плівці, в НАБУ планують допитати. Зокрема, Мартиненка, щодо якого триває розслідування за фактами отримання неправомірної вигоди при закупівлі обладнання для НАЕК Енергоатома та її легалізації. Мова йде про суму понад 6,4 млн євро.

«Справа Мартиненка», яку НАБУ розпочало однією з перших вже стала мемом, каже нардеп Лещенко, який оприлюднив чимало фактів, які призвели до початку розслідування.

«Вона стільки розслідується, а досі не висунуто підозри, хоча вже було висунуто обвинувачення Руслану Журилу [керівникові ПАТ Об’єднана гірничо-хімічна компанія, який за версією слідства, причетний до завдання збитків державі на суму понад 300 млн грн], одній з ключових осіб в оточенні Мартиненка, який займався схемами на титанових підприємствах через фірму Bollwerk», - каже нардеп.

Звичайно, резонансних справ від НАБУ хотілося б більше, визнає він. У справі тої ж «чорної бухгалтерії» ПР – безліч епізодів, і розслідування лише щодо одного Михайла Охендовського замало. А одкровення Онищенка і його ймовірних співрозмовників вказують на те, що оточення президента Петра Порошенка пов’язане з корупцією.

«Його свідчення мають бути використані як частина доказової бази», - каже Лещенко.

Попри усі перепони, Україна все ще має шанс створити найуспішніший антикорупційний орган у світі, вважає Шабунін з ЦПК. До сьогодні найкращим кейсом у цій сфері вважався досвід Румунії, де чиновників, директорів ключових держпідприємств та народних депутатів так званий Румунський директорат – аналог українського НАБУ – почав затримувати на аж восьмий рік своєї діяльності.

«НАБУ працює другий рік, фактично проводить слідство перший рік, і НАБУ вже перегнало румунських колег за ефективністю, хоч помилки і недопрацювання є», - каже він.

Цікаво