ТОП-100 успішних жінок України  - фото

ТОП-100 успішних жінок України

1 березня 2018, 09:24

НВ представляє проект про українок, які досягли вражаючих результатів у бізнесі, політиці, суспільному житті та інших значущих сферах

ПОЛІТИКИ

Вікторія Войціцька

Відео дня

народний депутат фракції Самопоміч, секретар комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, 43 роки

В ікторія Войціцька — одна з найбільш зухвалих і відвертих політиків України. Будучи професійним економістом, вона сміливо розкриває зловживання в енергетичній сфері як із боку влади, так і з боку олігархів.

Навчалася вона в найкращих вузах України і світу. У 2005 році закінчила програму MBA в американській Brandeis International Business School. Потім працювала в десятці найбільших міжнародних і українських компаній.

На позачергових виборах до Верховної Ради у 2014 році її серед інших молодих фахівців міжнародного рівня, не пов'язаних з політиками старої гвардії й олігархами, запросили до списку партії Самопоміч.

Безкомпромісна позиція Войціцької стала причиною тиску на неї. У березні 2016 року невідомі кинули фаєр із запальною сумішшю під вікна її будинку. Пізніше при нез'ясованих обставинах потрапив у аварію її чоловік. Тоді народному депутату тимчасово надали держохорону.

І тепер тиск на Войціцьку не припиняється. "Іноді через третіх осіб мені передають "привіти": мовляв, не варто ось цією темою займатися, а ось тут не потрібно так глибоко копати. Але так, дуже обережно натякають", — зізнається депутат.

Ольга Белькова

народний депутат фракції БПП, заступник голови комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, 42 роки

У Белькової блискуча освіта — вища економічна та юридична. І вчилася вона не тільки в Україні, але і в одному з найкращих навчальних закладів світу — Школі управління ім. Джона Кеннеді у Гарвардському університеті. За 16 років Белькова встигла попрацювати в багатьох великих українських і міжнародних компаніях, зокрема групі EastOne Віктора Пінчука.

Після обрання до парламенту (спочатку в 2012 році від партії УДАР, потім у 2015 році від БПП) зайняла активну позицію в питаннях боротьби з корупцією, проведення реформ і євроінтеграції України. Вона ініціювала більше 20 реформаторських законопроектів у сфері економіки й енергетики, зокрема закон про ринок природного газу, який дозволив знизити вплив олігархів у цій сфері, а також встановити більш прозорі та конкурентні правила гри.

Ірина Геращенко

перший заступник голови Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи в Донецькій і Луганській областях, 46 років

З 2007 року на кожних виборах Ірина Геращенко обирається до парламенту як народний депутат. Вона неодноразово входила до комітету з питань євроінтеграції, просуваючи наближення України до стандартів ЄС, зокрема відстоювала підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. У червні 2014 року Геращенко стала опікуватися питанням мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях. Вона сприяє поверненню українських військових із полону донбаських сепаратистів і займається налагодженням діалогу з жителями територій, які Україні вдалося повернути під свій контроль.

Світлана Заліщук

народний депутат фракції БПП, голова підкомітету з питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції комітету Верховної ради у закордонних справах, 35 років

С вітлана Заліщук — одна з найяскравіших представниць нової генерації політиків, які пройшли до парламенту після Євромайдану. Свого часу Заліщук встигла пройти стажування Draper Hills Summer Fellowship у Стенфордському університеті (США), попрацювати у безлічі українських громадських організацій і рухів, зокрема Чесно, Стоп Цензурі! і Реанімаційний пакет реформ.

Громадську діяльність Заліщук продовжила, ставши депутатом Верховної ради. Разом із політиками нової хвилі в Раді вона створила групу Єврооптимісти, відстоюючи проведення реформ і боротьбу з корупцією в країні.

Анна Гопко

позафракційний народний депутат, голова комітету Верховної ради у закордонних справах, 36 років

А нна Гопко за освітою журналіст, але в журналістиці працювала лише чотири роки. Потім закінчила Українську школу політичних студій та сконцентрувалася на громадській діяльності. Брала участь в ініціативах Доступне житло — Влада, побудуй обіцяне; у захисті Біличанського лісу і кампанії За майбутнє без куріння.

Після Євромайдану Гопко увійшла в громадську організацію Реанімаційний пакет реформ і брала участь у підготовці низки реформаторських законопроектів у різних сферах, які пізніше схвалив парламент. На позачергових виборах 2014 року Гопко пройшла до парламенту за списком партії Самопоміч. Вона очолила комітет у закордонних справах.

Оксана Сироїд

заступник голови Верховної ради, 41 рік

О ксана Сироїд, одна з найвпливовіших жінок парламенту, отримала вищу юридичну освіту спочатку в найкращих вузах країни, а потім в Університеті Оттави в Канаді. Свою кар'єру вона розпочала в апараті Верховної Ради і Кабміну, співпрацювала з ООН і ОБСЄ, реалізуючи різні проекти з проведення реформ в Україні. Була провідним експертом громадської організації Реанімаційний пакет реформ із питань реформи судової влади, конституційної та адміністративної реформ.

Десять років Сироїд брала участь у розробці законодавства, спрямованого на встановлення верховенства права в країні. Багато з цих документів отримали позитивні оцінки Венеціанської комісії.

Після Євромайдану на дострокових виборах 2014 року Сироїд була обрана до парламенту за списком партії Самопоміч. І відразу зайняла пост заступника голови Верховної ради.

Юлія Тимошенко

народний депутат, голова фракції Батьківщина, 57 років

Ю лія Тимошенко — справжній важковаговик української політики. Вона побувала народним депутатом шести скликань парламенту, двічі займала пост прем'єр-міністра.

За президентства Віктора Януковича, будучи його опонентом, Тимошенко постраждала від політичного переслідування — була засуджена до тюремного ув'язнення відразу за кількома кримінальними справами.

Після перемоги Євромайдану опальна екс-прем'єр була звільнена і повністю реабілітована, а на наступних виборах у жовтні 2014 року її партія Батьківщина пройшла в Раду.

За три роки Тимошенко не тільки вдалося повернутися з політичного небуття, але навіть стати найбільш рейтинговим політиком країни. За даними різних соціологічних опитувань, Тимошенко та її політична сила отримали б на виборах перше місце із результатом від 12% до 20% голосів виборців.

Ольга Балицька

депутат Київради фракції Самопоміч, 37 років

Ю рист Ольга Балицька, яка почала політичну кар'єру в 2015 році в підсумку обрання до Київради за списком партії Самопоміч, — помітна особистість у столиці.

Вона домагається встановлення прозорих правил на столичному ринку нерухомості, які повинні строго дотримуватися. Балицька виявляє проблемні об'єкти, недобросовісних забудовників і розкриває корупційні схеми.

Протягом останнього року депутат бореться проти забудови території колишнього Сінного ринку, де всупереч усім нормам забудовник, якого пов'язують з екс-генпрокурором Віталієм Яремою, будує житлово-офісний комплекс. Юрист виявила неприпустимі порушення, які дозволяють припинити будівництво негайно за наявності політичної волі влади.

Натомість опоненти Балицької організували проти неї справжнє цькування. До неї приходили з обшуками правоохоронні органи, її викликали на допити за надуманими звинуваченнями, а в квітні торік невідомі влаштували театралізоване відспівування депутата саме під вікнами її квартири. За пряму загрозу життю Балицької ніхто досі не поніс відповідальності.

Вікторія Сюмар

заступник голови фракції Народний фронт, голова комітету Верховної ради з питань свободи слова та інформаційної політики, 40 років

В ікторія Сюмар починала кар'єру як журналіст — протягом 15 років працювала у провідних радіо- і телевізійних проектах країни. Паралельно займалася громадською діяльністю, зокрема стала одним із засновників журналістської кампанії Стоп Цензурі!.

Потім інформаційною політикою та проблемами журналістів Сюмар продовжила займатися вже як політик, ставши у 2014-му народним депутатом. Вона — автор численних законопроектів, що сприяють незалежній журналістиці і захищають український інформаційний простір від російської пропаганди.

Альона Шкрум

народний депутат фракції Батьківщина, 30 років

Ю рист-міжнародник Альона Шкрум стала "молодою кров'ю" української політики після революції гідності, а також свіжим поповненням парламентської фракції Батьківщини.

Вона отримала блискучу освіту: крім Київського інституту міжнародних відносин навчалася у Сорбонні та Кембриджі. Потім працювала в найкращих юридичних компаніях в Україні та за кордоном. У 2014 році стала експертом в організації Право на захист при Управлінні верховного комісара ООН у справах біженців.

На парламентських виборах 2014-го Юлія Тимошенко запросила Шкрум у список партії Батьківщина. Тепер у парламенті вона займається питаннями держслужби та служби в органах місцевого самоврядування. Багато в чому завдяки її зусиллям революційний закон про реформу держслужби був прийнятий у парламенті.

У 2017 році Шкрум довелося неодноразово боротися зі спробами влади відіграти реформу назад. Зокрема, з ініціативою скасувати відкриті конкурси на посади губернаторів.

Ніна Южаніна

народний депутат фракції Блок Петра Порошенка, голова комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики, 53 роки

У Ніни Южаніної за плечима 20 років бухгалтерського досвіду і 10 років досвіду роботи аудитором. Вперше вона стала народним депутатом у жовтні 2014-го, а через півроку очолила податковий комітет. За свою недовгу політичну кар'єру Южаніна вже встигла вразити — її комітет розробив безліч податкових ініціатив, що дозволяють істотно полегшити тиск на бізнес.

Саме Южаніна однією з перших почала виступати проти політики одіозного Романа Насірова, якого відсторонили від посади глави Держфіскальної служби у 2017 році після звинувачення у причетності до корупційних схем.

Ірина Луценко

народний депутат, заступник голови фракції Блок Петра Порошенка, 52 роки

І рина Луценко багато років займалася виключно бізнесом і родиною. У політику її змусило піти політичне переслідування чоловіка, колишнього глави МВС Юрія Луценка. У 2010 році за президентства Віктора Януковича він отримав термін за звинуваченням у зловживанні владою.

Ув'язнення чоловіка змусило Ірину Луценко стати політиком: у 2012 році вона обралася до парламенту за списком партії Батьківщина.

Втім, після звільнення чоловіка зберегла мандат. На виборах у 2014 році пройшла в парламент за списком БПП. Після того, як її чоловік у 2016 році став генпрокурором, Луценко стала заступником голови фракції БПП і одним із найвпливовіших депутатів цього скликання.

ДЕРЖЧИНОВНИКИ

Юлія Ковалів

голова Офісу національної інвестиційної ради при президентові України, 33 роки

І нвестиції — це те, що може підштовхнути економіку України до підйому. Одночасно інвестиції — те, з чим у країни великі проблеми.

Тепер темою залучення зовнішніх інвестицій займається Юлія Ковалів, яка очолила відповідний Офіс при голові держави торік.

Для подібної роботи у неї є хороший практичний досвід.

Ковалів трудилася у великих енергетичних компаніях, а в 2010-му стала шефом Координаційного центру з упровадження економічних реформ при президентові країни.

У 2015-му економіст зайняла пост першого заступника міністра економрозвитку і торгівлі та очолила наглядову раду НАК Нафтогаз Україна. Якраз тоді НАК пережила радикальні реформи, після яких хронічно збиткова структура почала приносити держскарбниці прибуток.

Зараз Ковалів має намір поліпшити бізнес-клімат у країні і знайти для грошей західних інвесторів відповідні цілі. "Інвестори вкладають в конкретну угоду. І найбільша наша проблема сьогодні — відсутність конкурентних інвестиційних пропозицій", — говорить Ковалів.

Уляна Супрун

в. о. міністра охорони здоров'я, 55 років

М инулого року Уляна Супрун стала одним із найзгадуваніших як у пресі, так і в побуті, українських чиновників. І в нинішньому її теж будуть спогадувати часто — колишня діаспорянка провернула неймовірну комбінацію: розробила і домоглася запуску в країні повноцінної медичної реформи.

Гроші, лікарні, перша допомога, ліки — тепер усе в цій сфері в країні почне працювати інакше. Завдяки неймовірній активності і наполегливості Супрун, яка подолала опір могутнього лікарсько-депутатського лобі, в Україні зникне пострадянський монстр, просочений хабарництвом і безнадією. А на його місці починаючи з 2018-го з'явиться сучасна модель охорони здоров'я, збудована за західними зразками.

Професійний лікар, що отримала українське громадянство влітку 2016-го, а до того активно брала участь у Майдані, Супрун перетрусила навіть роботу власного міністерства.

Лілія Гриневич

міністр освіти і науки, 52 роки

Р еформа, яка у прямому сенсі сформує майбутнє країни, — саме так можна назвати те, чим займається Лілія Гриневич.

Міністр освіти затіяла серйозну модернізацію — перехід від повчально-суворої школи, заснованої на заучуванні, до доброзичливої спільноти вчителів і учнів, які прагнуть до розуміння і творчості. Завдання складне, успіх — неочевидний, але Гриневич хоча б зрушила з місця цей моноліт ще радянського за суттю комбінату з виробництва нових гвинтиків для держмашини, яким є в Україні освіта всіх рівнів.

У міністра великий досвід: вона 20 років працювала вчителем, а в 2006 році очолила Український центр оцінювання освіти. Разом із центром у країні з'явилося незалежне зовнішнє тестування і прозора система вступу до вузів.

Потім, в 2012-му, Гриневич потрапила до парламенту від Батьківщини Юлії Тимошенко. А через два роки пішла на другий термін, але вже в рядах Народного фронту Арсенія Яценюка.

У Раді вона очолювала комітет із питань науки і освіти, звідки в 2016-му й перейшла на міністерський пост.

Олена Зеркаль

заступник міністра закордонних справ з питань євроінтеграції, 44 роки

Р осія і ЄС — ось дві теми, між якими обертається професійна діяльність Олени Зеркаль.

Вона — не просто дипломат, але ще й юрист за освітою. І тому займалася у МЗС питаннями євроінтеграції — відстоювала безвізовий режим для України, а потім працювала над вступом країни в зону вільної торгівлі з ЄС.

Крім того, заступник міністра представляє інтереси України в Міжнародному суді ООН у Гаазі з низкою суперечок із Москвою. Наприклад, вона намагається залучити РФ до відповідальності за дискримінацію та порушення прав людини на окупованих українських територіях.

Іванна Климпуш-Цинцадзе

віце-прем'єр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, 45 років

Я кщо довго і професійно займатися євроінтеграцією своєї країни, батьківщина це обов'язково оцінить — під такими словами Іванна Климпуш-Цинцадзе цілком могла б підписатися.

Спеціаліст із міжнародних відносин, екс-кореспондент української служби радіо BBC у Вашингтоні й Тбілісі, учасниця проекту Ялтинська європейська стратегія (YES), Климпуш-Цинцадзе з 2014 року у Верховній Раді займалася питаннями виконання вимог Євросоюзу для надання Україні безвізового режиму.

І робила це настільки наполегливо і послідовно, що ЄС врешті-решт відкрив перед українцями свої кордони, а сама колишня депут фракції БПП пересіла в крісло профільного віце-прем'єра.

Наталя Микольська

заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, торговий представник України, 38 років

П рорубити вікно в Європу для вітчизняних товарів і виробників — це завдання офіційний Київ уже вирішив. І до цієї перемоги доклала руку Наталія Микольська, яка прийшла у 2015 році на топ-позицію в Міністерство економіки.

Але їй ніколи розслаблятися: тепер заступник міністра робить все, щоб "прорубане вікно" стало ширшим і зручнішим для використання.

Саме ця чиновниця, одна з найкращих юристів у сфері міжнародної торгівлі, займається проблемами українських виробників, які зіштовхнулися із різними торговими обмеженнями. Також серед її інтересів — питання європейських квот та інші "складні місця" економічної взаємодії України зі світом.

Ольга Герасим'юк

перший заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, телеведуча, 59 років

Х тось бореться із Росією на фронті, хтось — у британських судах, а Ольга Герасим'юк протистоїть північному сусідові на медіаринку: в Нацраді з ТБ і радіо вона стежить за тим, щоб теле- і радіоефір у країні був чистий від російської пропаганди. Оскільки медіа стали такою ж основною гібридною зброєю Кремля, як і газ, робота цієї телечиновниці надзвичайно важлива для всієї країни. Але ж колись вона не очищала ефір від брехні, а наповнювала його емоціями. Герасим'юк отримала популярність у країні як обличчя телеканалу Студія 1+1, де багато років пропрацювала ведучою одразу кількох рейтингових програм. У 2005-му навіть займала пост генпродюсера "плюсів". Але пішла в політику: після першого Майдану Герасим'юк двічі ставала депутатом за списком ющенківської Нашої України, а після другого Майдану опинилася у Нацраді.

Оксана Маркарова

перший заступник міністра фінансів, урядовий уповноважений з питань інвестицій, член наглядової ради Ощадбанку, Ексімбанку, Укргазбанку і ПриватБанку, 41 рік

О ксана Маркарова — одна з тих держчиновників, які повинні нормалізувати роботу банківської системи країни після найбільшої в її історії кризи: "банкопаду", змін відносин між учасниками ринку і держрегулятором, націоналізації ПриватБанку.

Фінансист із західною освітою, Маркарова скеровує роботу державних фінустанов, які стали основою сучасної національної банківської системи. Серед її завдань — не тільки не допустити монополізації ринку держструктурами, але й організувати їх коректну роботу.

Крім цього, як урядовий уповноважений з питань інвестицій Маркарова створила UkraineInvest — офіс із залучення та сприяння інвестиціям.

Олена Сукманова

заступник міністра юстиції з питань держреєстрації, 41 рік

З ахист бізнесу, боротьба з рейдерством — для країни, якій як повітря необхідні інвестиції, ці теми стають одними з основних. Саме ними в Мін'юсті займається Олена Сукманова, фахівець із 20-річним досвідом юридичної роботи в різних приватних компаніях.

Чиновниця не просто регулює законодавче поле, а й вирішує цілком приземлені завдання: так, з її ініціативи власникам кількох компаній, які постраждали від недружніх злиттів-поглинань, повернули втрачені акції.

Крім того, Сукманова активно співпрацює з Офісом бізнес-омбудсмена з метою оптимізувати роботу реєстраторів, які фіксують зміни в документації юросіб.

БІЗНЕС

Тетяна Абрамова

директор і засновниця будинку моди RITO, 53 роки

Т етяні Абрамовій є чим пишатися: вона з нуля створила не просто бізнес, а цілий модний будинок, трикотажний одяг якого носять не тільки українки, а й жінки багатьох інших країн світу.

Все почалося 26 років тому, коли Абрамова з подругою, співробітницею трикотажного ательє, задумала створювати по-справжньому стильні речі власного виробництва. "Трикотаж — неймовірно благодатний матеріал, — говорить Абрамова.— Він немов друга шкіра — м'який, пластичний, з величезною кількістю фактур, підкреслює переваги і приховує недоліки".

Щоб обзавестися дорогою технікою і запросити на роботу професіоналів, Абрамовій знадобилися роки наполегливої праці. Але зусилля того варті: бренд RITO став одним із найуспішніших в Україні. Компанія випускає по 25 тис. речей на рік для різних вікових груп і цінових категорій. І все це незмінно якісний одяг, виготовлений виключно з італійської пряжі.

Крім України, речі RITO успішно продаються у Канаді, Данії, Австрії, Чехії та Литві. І це тільки початок, переконана Абрамова.

"Ось Max Mara 150 років, чому RITO не може бути більше? — говорить вона.— Може. І буде. Я прекрасно знаю, що бренд буде існувати ще дуже довго".

Ольга Гуцал

власниця компанії Каміон-Оіл, 54 роки

М айже 20 років Ольга Гуцал керує компанією Каміон-Оіл, що спеціалізується на реалізації технологічних рідин для експлуатації автомобілів, промислових технологічних рідин, автокосметики та професійної хімії для миття автомобілів. Каміон-Оіл є ексклюзивним представником торгових марок Liqui Moly, Bizol, Geenotex.

"Не бійтеся помилятися, — радить Гуцал бізнесменам.— У мене є залізне правило: мінімум 10% помилок у старих справах і мінімум 30% — в нових. Якщо команда не допускає промахів, це поганий знак. Люди не дозволяють собі помилятися. Потрібно весь час пробувати нове і сумніватися у чомусь. Всі обмеження тільки в нашій голові".

Наталія Єремєєва

співвласниця і керівник компанії Stekloplast

З а освітою Наталія Єремєєва інженер-електрик, але за фахом не працювала жодного дня. У 1997 році з чоловіком заснувала компанію з виробництва металопластикових вікон Stekloplast, яка за 20 років стала лідером ринку в Україні.

Фірмова мережа компанії має більше сотні салонів у всій країні. Тепер вікна від Stekloplast стоять у багатьох великих українських об'єктах нерухомості, зведених за останні роки. Серед робіт компанії в столиці — засклення куполу ЦУМу та атріуму ТЦ Lavina Mall.

Галина Герега

співвласниця мережі будівельних гіпермаркетів Епіцентр і Нова лінія, 58 років

К олишній секретар Київради Галина Герега є однією з найуспішніших жінок-бізнесменів в Україні. Разом із чоловіком Олександром вона заснувала мережу будівельних гіпермаркетів Епіцентр-К і кілька років займала в компанії посаду фіндиректора, поки не пішла у політику в 2011 році. У 2017-му НВ включив Герегу з чоловіком до Топ-100 найбагатших українців. Вони зайняли 10-е місце в рейтингу, вартість їх активів оцінюється в $688 млн.

Наталія Бондарєва

власниця Баядера Груп, 56 років

Н аталія Бондарєва стала повноправною власницею найбільшої алкогольної компанії України після смерті своєї сестри Ольги Нечитайло-Ріджок у 2012 році.

Баядера, яка була створена ще у 1991-му і стала за останні 20 років лідером на ринку, зберігає непогану динаміку навіть в умовах нинішньої кризи. НВ відвів Бондарєвій 53-е місце в Топ-100 найбагатших українців 2017 року. Вартість її активів становить $96 млн.

Алла Коваленко

президент корпорації Бісквіт-Шоколад, 69 років

К ар'єра Алли Коваленко триває чотири десятиліття. За цей час вона пройшла шлях від простого майстра до президента кондитерської корпорації, яка займає друге місце на українському ринку солодощів. Під керівництвом Коваленко працює близько 3 тис. співробітників.

Під брендом Бісквіт-Шоколад випускається більше 20 груп кондитерських виробів, які експортуються у 30 країн світу.

Катерина Костерева

співзасновниця, керуючий партнер IT-компанії Terrasoft, 40 років

У Катерини Костеревої чудова освіта, ступінь MBA і досвід роботи в міжнародному IT-гіганті IBM. У 2002 році вона разом із партнером заснувала власну компанію Terrasoft, яка за 15 років існування перетворилася на найбільший IT-бізнес пострадянського простору. Зараз у Terrasoft близько 6,5 тис. клієнтів в Україні, Росії та інших країнах, серед яких — HeadHunter, ВТБ, Bayer і Альфа-банк. Міжнародне аналітичне агентство Ovum у 2016 році включило платформу Terrasoft bpm'online до топ-10 постачальників CRM-рішень для управління взаєминами з клієнтами в світі.

Олена Кошарна

засновник і головний виконавчий директор інвестиційної компанії Horizon Capital, 48 років

Ю ність і студентські роки Олена Кошарна провела в Канаді, стала дипломованим фахівцем у сфері фінансів і працювала у великих міжнародних компаніях. А потім вирішила, що її таланти більше потрібні Україні.

У 1990-ті роки вона приїхала на батьківщину своїх предків. Потім заснувала інвестиційну компанію Horizon Capital, де зайняла посаду головного фінансового директора, а згодом і головного виконавчого директора.

В цілому за 20 років роботи в Україні Horizon Capital інвестувала понад $420 млн у 44 підприємства країни.

Анна Луковкіна

засновниця платформи українських виробників Всі.Свої, 33 роки

А нна Луковкіна прийшла до ідеї створити майданчик для максимальної кількості українських брендів у 2015 році. У Києві на Десятинній, 12 вона стала проводити ярмарки виробників дитячих товарів, подарунків, предметів декору і делікатесів під брендом Всі. Свої.

Успіх, який набрав проект, дозволив їй вийти на новий рівень: у 2016 році на головній вулиці Києва, Хрещатику, Луковкіна відкрила триповерховий магазин, де продається продукція приблизно 250 українських виробників, а також брендів одягу, взуття та аксесуарів.

Ірина Мірошник

президент корпорації IMMER Group, 51 рік

І рина Мірошник вважається одним із найпрогресивніших бізнесменів України. Більше 20 років вона пропрацювала на керівних посадах у корпорації Укрпластик — компанії, яка є найбільшим у країні виробником гнучких пакувальних матеріалів для харчової, кондитерської, хімічної, косметичної, фармацевтичної та інших галузей.

У 2016-му Мірошник замахнулася на глобальніші цілі. На базі Укрпластик був створений холдинг IMMER Group, до якого також увійшли два великих підприємства в Латвії — дизайн-студія IMMER Design studio і завод із виробництва гнучкої упаковки IMMER Digital.

Це дозволило серйозно наростити експортний потенціал компанії. На сьогодні IMMER Group входить у топ-15 виробників упаковки в Європі й топ-30 світу. Крім того, Мірошник відстоює введення європейських стандартів в Україні і в питанні захисту навколишнього середовища, і в питанні обов'язкової переробки відходів.

Оксана Середюк

засновниця мережі ресторанів Mafia, Casta Sushi&Panasia, BAO Modern Chinese Cuisine, 43 роки

О ксана Середюк зайнялася бізнесом разом із чоловіком Тарасом Середюк у 2004 році. Пара починала з франчайзингових проектів Якіторія і Potato House, а через чотири роки відкрила власну мережу ресторанів італійської та японської кухні Mafia.

Ресторани Mafia стали популярні, і заохочене цим успіхом подружжя запустило нові проекти — ресторани суші і бургерів Casta, грузинський Georgia і ресторан сучасної китайської кухні BAO Modern Chinese Cuisine, створений в партнерстві зі знаменитим шеф-кухарем Ектором Хіменес-Браво.

Незважаючи на кризу, мережа постійно зростає: станом на 2017 рік у Середюк вже близько 50 ресторанів у всій країні, 13 із яких працюють за франчайзингом. У 2018-му пара планує відкрити нові заклади.

Олена Пінчук

голова наглядової ради StarLightMedia, голова Фонду Олени Пінчук, 47 років

О лена Пінчук, будучи дочкою другого президента Леоніда Кучми і дружиною бізнесмена Віктора Пінчука, бере активну участь у сімейному медіабізнесі. З 2009 року очолює наглядову раду одного з найбільших медіахолдингів України — StarLightMedia (СТБ, Новий канал, ICTV і ОЦЕ ТВ). Вона також є одним із кінцевих бенефіціарів цих телеканалів.

Крім того, Олена Пінчук — обличчя і засновник фонду АнтиСНІД, першої й єдиної благодійної організації з боротьби з епідемією СНІДу в Україні, яка існує за рахунок приватних коштів.

У 2010 році вона стала членом Комісії ООН високого рівня із питань профілактики ВІЛ, а також організувала найбільші благодійні концерти в історії України за участю поп-зірки Елтона Джона і культової рок-групи Queen.

СУСПІЛЬСТВО

Оксана Нечипоренко

директор громадської організації
Global Office, 31 рік

О ксана Нечипоренко в мовній освіті — справжній профі. Вона п'ять років працювала директором із розвитку в престижній організації Edinburgh Business School Східна Європа, а після Євромайдану перейшла в громадський сектор.

У 2016 році Нечипоренко очолила організацію Global Office, яка об'єднує дві ініціативи. В рамках проекту GoEast організація підтримує громадські і суспільно важливі проекти на сході України, а також проводить обміни студентів між вузами країни.

Також GoGlobal залучає в Україну волонтерів з інших країн, які безкоштовно вчать дітей англійської, німецької та французької мов, а також допомагають школярам реалізовувати соціально орієнтовані проекти. Дана програма отримала великий суспільний резонанс.

За останні два роки Global Office привіз в Україну 500 волонтерів із 60 країн світу, які навчали майже 70 тис. школярів із 382 населених пунктів країни, зокрема в Донецькій і Луганській областях. 80% шкіл — із зовсім маленьких містечок і сіл.

Влітку 2018 року Нечипоренко планує зробити Україну найпопулярнішим волонтерським напрямком у всьому світі, а в довгостроковій перспективі — охопити проектами Global Office 1 млн українців.

"Я вірю в те, що наша команда проведе освітню і культурну революцію в Україні, — каже Нечипоренко.— Не просто надихне, але й дасть молодому поколінню українців інструменти для того, щоб вони стали успішними в цьому глобальному постіндустріальному світі. Щоб вони залишили в минулому стару радянську свідомість і вже завтра почали будувати модерну Україну".

Ірина Бекешкіна

директор фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва,
старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України,
кандидат філософських наук, 64 роки

І рина Бекешкіна займається соціологією з 1991 року, а її найбільші професійні досягнення пов'язані з фондом Демократичні ініціативи, який сьогодні вважається однією з найбільш авторитетних і об'єктивних соціологічних компаній країни. За підсумками 2015 року Демініціативи увійшли до рейтингу 90 найвпливовіших аналітичних центрів Східної і Центральної Європи за версією Університету Пенсільванії (США).

Ольга Кудіненко

засновниця благодійного фонду допомоги
онкохворим дітям Таблеточки, 28 років

О льга Кудіненко — людина, яка звикла брати ініціативу в свої руки. Її благодійна діяльність почалася з посту в Фейсбуці. Тоді вона зібрала всього 6 тис. грн на препарат, необхідний хворому. Відтоді минуло всього кілька років, а надходження для підопічних Кудіненко нараховують мільйони.

Щоб повністю присвятити себе добродійності, вона залишила роботу піар-менеджера і в 2011 році заснувала фонд Таблеточки, який став найвідомішою організацією в Україні, що допомагає онкохворим дітям.

За шість років існування фонд зібрав 101,8 млн грн і допоміг більше 6 тис. пацієнтів. Тільки за грудень 2017-го Таблеточки зібрали 5,5 млн грн.

Дар'я Каленюк

виконавчий директор Центру
протидії корупції, 29 років

Н езважаючи на молодість, Дар'я Каленюк зробила для боротьби з корупцією більше, ніж деякі державні відомства.

У 2011 році разом із Віталієм Шабуніним вона створила Центр протидії корупції (ЦПК) в Україні. За час роботи організації активістам разом з українськими юристами-волонтерами вдалося зупинити зловживання і розкрадання держкоштів на 4 млрд грн, а також знайти підтвердження протиправної діяльності 688 вищих чиновників.

ЦПК пролобіював впровадження найважливіших антикорупційних ініціатив у країні, а в 2017-му співробітники організації зіштовхнулися із безпрецедентним тиском влади — кримінальними переслідуваннями, обшуками і цькуванням.

Елла Лібанова

директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи
НАН України, доктор економічних наук, академік НАН України, 67 років

Е лла Лібанова — одна з кращих фахівців України в сфері соціоекономіки, демографії та економіки праці, автор багатьох наукових праць та монографій. У 2007 році вона очолила Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, і відтоді її наукові роботи є авторитетним джерелом як для влади, так і для колег, зокрема іноземних.

Лібанова була серед авторів концепції і стратегії демографічного розвитку України до 2015 року, впровадила методику вимірювання людського розвитку на рівні областей, яка зараз визнана офіційною і використовується Держслужбою статистики для щорічних розрахунків.

Юлія Тичківська

співзасновниця Bendukidze Free Market Center, виконавчий директор
Аспен Інститут Київ, 29 років

Н езважаючи на молодий вік, Юлія Тичківська — справжній професіонал у питанні реформ і розвитку громадянського суспільства. Вона два роки працювала в молодіжній організації АIESEC, а в 2013 році з початком Євромайдану заснувала всеукраїнський освітній рух Відкритий університет Майдану з девізом "За революцію не тільки на вулицях, але і в головах".

Потім стала одним із засновників Bendukidze Free Market Center. Його мета — розробити план реформ для викорінення корупції, розвитку і процвітання України. З минулого року центр приєднався до команди українського Аспен Інституту.

У 2018 році світовий Forbes включив Тичківську в рейтинг молодих лідерів Європи Тридцять до тридцяти в номінації Право і політика.

Наталя Тарченко

директор і засновниця міжнародного
освітнього агентства DEC education, 39 років

Х рестовий похід Наталії Тарченко проти застарілої і неефективної системи освіти в країні почався у 1999 році. Відтоді вона створила масштабну освітню компанію DEC education, яка співпрацює з рейтинговими навчальними закладами у всьому світі.

Агентство регулярно отримує найвищі оцінки від профільних міжнародних видань. Так, британський журнал Study Travel Magazine назвав DEC education Найкращим агентством Східної Європи.

Компанія Тарченко веде мовні школи, освітні табори з носіями мови, дослідні лабораторії для дітей з різних спеціалізацій — від музики і танців до IT-технологій.

А в 2017-му Тарченко замахнулася на новий проект — відкрила альтернативну школу DEC lifeschool, повністю відмовившись від програми Міністерства освіти.

Вікторія Тігіпко

партнер і засновниця венчурного фонду TA Ventures,
президент Одеського міжнародного кінофестивалю, 44 роки

В ікторія Тігіпко, дружина політика і бізнесмена Сергія Тігіпка, домоглася успіху задовго до шлюбу зі своїм відомим чоловіком. Вона зізналася, що стала мільйонеркою в 25 років. Тігіпко працювала брокером, займалася інвестиціями і дилерською діяльністю. Зараз очолює венчурний фонд TA Ventures, який зокрема надає підтримку українському IT-бізнесу. Крім того, Тігіпко вже п'ять років організовує найбільший у країні Одеський міжнародний кінофестиваль.

Марина Порошенко

дружина президента Петра Порошенка, голова
Українського культурного фонду, 56 років

В ідтоді, як Петро Порошенко став президентом у 2014 році, Марина Порошенко як перша леді не тільки супроводжує чоловіка в робочих поїздках і на офіційних заходах, а й бере участь у суспільному житті країни, займається благодійністю.

Вона неодноразово брала участь у зборі коштів для лікування дітей, організовувала освітні програми, зокрема для дітей з особливими потребами. З січня 2018-го Порошенко очолила Український культурний фонд, щоб розвивати українську культуру і мистецтво, а також просувати їх у світі.

Ольга Руднєва

директор фонду Олени Пінчук , 42 роки

О льга Руднєва майже 15 років займається благодійністю у фонді Олени Пінчук АнтиСНІД. Це перша і єдина в Україні благодійна організація з боротьби з епідемією СНІДу, яка працює за рахунок приватних коштів. На рахунку Руднєвої — організація по-справжньому помітних і масштабних проектів. Це і концерт світової поп-зірки Елтона Джона, і два концерти культової рок-групи Queen у Харкові і Києві, а також унікальні fashion show з українськими дизайнерами і ВІЛ-позитивними людьми на подіумі.

Тетяна Сосновська

генеральний директор Національного
музею історії України, 56 років

М узейний стаж Тетяни Сосновської становить 25 роки. Вона 18 років очолювала Літературно-меморіальний музей-квартиру Павла Тичини в Києві, а в 2015 році стала гендиректором Історичного музею.

За три роки установа змінилася до невпізнання. З'явилися інтерактивні екскурсії-квести для дітей, подвоїлася кількість виставок, у 40 разів зріс загальний дохід — до 3,6 млн грн у 2017 році.

Останні місяці Сосновська відстоює історичний майданчик біля музею, де розташований фундамент Десятинної церкви. Вона виступає за знесення незаконно збудованої там каплиці Української православної церкви Московського патріархату. Тим часом УПЦ розраховує з часом звести на території, що охороняється ЮНЕСКО, повноцінну церкву.

КОРПОРАТИВНИЙ СЕКТОР

Людмила Кучменко

генеральний директор Geo-Alliance Group

Людмила Кучменко — чи не єдина жінка-топ-менеджер в українській енергетиці, до того ж успішний топ-менеджер. У компанію Geo-Alliance Group, яка займається геологічною розвідкою, розробкою та видобутком природного газу, газового конденсату та нафти в Україні, Кучменко прийшла в 2004 році. Тут вона виросла від керівника фінансового департаменту до топ-менеджера.

Сьогодні в розпорядженні Geo-Alliance Group — півтора десятка точок видобутку в основному в Полтавській, Дніпропетровській та Харківській областях. У 2016 році компанія видобула 246 млн кубометрів природного газу і 47 тис. т нафти і конденсату.

За підсумками 2017 року компанія вийшла в лідери з виробництва зрідженого природного газу (LPG) в країні і на друге місце з видобутку нафти і конденсату, а також на четверте — з видобутку природного газу.

Під керівництвом Кучменко компанія не тільки нарощує виробництво, а й впроваджує нові технології. Зокрема, нещодавно Geo-Alliance запустила новітню установку з виробництва LPG, потужність якої дозволяє виробляти 40-50 т на добу. В підсумку компанія виробляє половину всього зрідженого газу в сегменті приватних компаній.

Поки цей сегмент невеликий — приватні компанії в Україні покривають всього 2% потреби країни в зрідженому газі. Але якщо приватний сектор впроваджуватиме нові технології й ефективно розподілятиме вуглеводневу сировину, перед ним відкриються величезні перспективи, вважає Кучменко.

"Якщо брати до уваги тільки приватний сектор, то показники продукування зрідженого газу таких виробників можна збільшити в п'ять разів", — впевнена топ-менеджер.

Олена Волошина

глава представництва Міжнародної фінансової
корпорації (IFC) в Україні, 54 роки

Інвестиції на $ 3,2 млрд у різних сферах української економіки за останні 10 років — ось що таке Міжнародна фінансова корпорація (IFC). А Олена Волошина — це обличчя і розум IFC: вона вже майже два десятки років очолює місцеве представництво цієї найбільшої світової організації, яка відповідає за зовнішні вливання в економіку країн, що розвиваються. Стараннями Волошиної IFC ​​стала одним із найбільших міжнародних інвесторів в Україні.

"Якщо ти керівник, потрібно поважати команду, яка з тобою працює. І в жодному разі не оточувати себе людьми, які завжди говорять "так-так", так званими yes-менами, — вважає топ-менеджер.— Потрібно намагатися оточувати себе тими, хто розумніший за тебе".

Тетяна Карпова

керівний директор тютюнової компанії Philip Morris International
в Аргентині, Болівії, Чилі, Парагваї та Уругваї, 46 років

Тетяна Карпова отримала дві освіти в Україні, потім навчалася у коледжі Вітон (США) та Міжнародному інституті управлінського розвитку (Швейцарія). У 2001 році прийшла в українське представництво Philip Morris International — найбільшу тютюнову компанію світу, яка виробляє такі марки сигарет, як Chesterfield, Bond Street, Marlboro, L&M і Parliament.

У цій компанії вона пропрацювала 15 років на різних посадах, зокрема на топових — директором із корпоративних зв'язків та директором з управління проектами.

У серпні 2015-го Карпова пішла на підвищення, ставши керівним директором компанії в низці країн Латинської Америки.

Світлана Діденко

гендиректор фармацевтичної фірми Дарниця, 49 років

Світлана Діденко керує найбільшим виробником лікарських препаратів в Україні.

Успіхи своєї фармкомпанії Дарниця вона пов'язує з багатомільйонними інвестиціями в технічне переоснащення виробництва, впровадження IТ-інновацій та міжнародних стандартів роботи GMP. На підприємство Діденко прийшла чверть століття тому, відразу після закінчення університету, влаштувавшись на посаду економіста фінансового відділу. Щабель за щаблем вона рухалася вгору кар'єрними сходами, поки не досягла максимуму.

Софія Опацька

декан і засновниця Львівської бізнес-школи Українського
католицького університету (УКУ), 41 рік

Софія Опацька вже десять років очолює Львівську бізнес-школу УКУ (LvBS) — один із найпрестижніших навчальних закладів подібного типу в країні.

Опацька і сама багато вчилася: у Львові, США, Польщі та Китаї. Працювала директором програм МВА Києво-Могилянської бізнес-школи, директором корпоративного університету концерну Галнафтогаз.

Вона — засновник-куратор проекту Global Shapes у Львові, член опікунської ради центру духовної підтримки осіб з особливими потребами Еммаус.

Віра Платонова

генеральний директор представництва MasterCard в Україні,
Молдові, Грузії та країнах Центральної Азії, 38 років

Швидкий злет — так можна описати кар'єру Віри Платонової. У 2010 році вона почала працювати в українському бюро MasterCard Europe — міжнародній компанії, яка існує в 210 країнах, — як директор із розвитку бізнесу. Через два роки українка стала гендиректором всього регіонального представництва. До приходу в MasterCard Europe Платонова працювала в багатьох великих банках України та міжнародних компаніях. Зокрема, в Credit Europe Bank і Укрексімбанку. Також була менеджером з роботи з основними клієнтами в українському представництві Visa Inc.

Марина Яковлєва

генеральний директор Еврокару, 52 роки

За плечима Марини Яковлєвої — навчання у Санкт-Петербурзькому держуніверситеті, ступінь Executive MBA та понад 14 років роботи в автомобільному бізнесі. У 2002 році вона очолила компанію Єврокар, яка є офіційним дистриб'ютором автомобілів марки Skoda в Україні.

Ольга Устинова

гендиректор Vodafone Україна, 43 роки

Ольга Устинова все життя присвятила зв'язку, працюючи в телекомунікаційних компаніях, серед яких-Укртелеком, life:), N-Pay, GSM Ukraine і МТС-Україна. Тут вона спочатку чотири роки очолювала київське територіальне управління, а наступним етапом її кар'єри стала посада керівника макрорегіону Далекий Схід.

Із 2015 року, коли МТС-Україна перейшов на британський бренд Vodafone, щоб позбутися від хворобливої для українців асоціації з російським корінням компанії, Устинова очолила Vodafone Україна.

Вікторія Капелюшна

виконавчий та фінансовий директор холдингу Миронівський хлібопродукт, 47 років

Вікторія Капелюшна працює в харчовій промисловості більше 20 років. Її кар'єрна драбина веде з посади головного бухгалтера до фінансового директора однієї з найбільших агропромислових компаній України — Миронівський хлібопродукт (бренди Наша Ряба, Легко, Бащинський). Посаду фіндиректора Капелюшна посідає з 1998 року.

Відтоді компанія не тільки домоглася вражаючих результатів — охоплює 55% ринку промислового виробництва курятини в Україні, — але ще нарощує експорт своєї компанії за кордон, зокрема в країни Євросоюзу.

Юлія Чеботарьова

перший заступник генерального директора - президента групи EastOne, 51 рік

Юлія Чеботарьова — багаторічний топ-менеджер і діловий партнер мільярдера Віктора Пінчука. Під його "крилом" вона була і народним депутатом Верховної ради IV скликання, і віце-президентом із питань корпоративної власності в компанії Інтерпайп, виробника труб і коліс для залізничного транспорту. Потім Чеботарьова стала віце-президентом усієї пінчуківської групи EastOne, в яку входить понад 20 бізнесів, зокрема Інтерпайп, Банк Кредит Дніпро і телегрупу StarLightMedia (телеканали Новий, ICTV, CTБ).

Єлизавета Коробченко

генеральний директор компанії AVON Cosmetics в Україні та Грузії

Єлизавета Коробченко працює в AVON вже 16 років. Вона почала кар'єру як рядовий співробітник у відділі продажів, а в підсумку доросла до керівника регіонального офісу.

Протягом останніх п'яти років Коробченко очолювала відділ компанії на Балканах, керівники якої назвали підсумки її діяльності коротким, але значним словосполученням "приголомшливий успіх".

У підсумку в 2018-му Коробченко повернулася на батьківщину, але вже як керівник AVON в Україні та Грузії.

Ірина Березовська

генеральний директор Philips Україна

Свою кар'єру Ірина Березовська почала в іншій міжнародній компанії — Procter&Gamble. Потім, динамічно просуваючись кар'єрними сходами, займала керівні посади в Україні й за кордоном.

У 2015 році Березовська стала гендиректором представництва міжнародної компанії з виробництва побутової техніки Philips в Україні. Тепер топ-менеджер займається операційною діяльністю і розвиває її в регіонах.

Ірина Присяжнюк

гендиректор зернотрейдера ADM Trading Україна

Сьогодні під управлінням Ірини Присяжнюк працює майже тисяча осіб. Очолюване нею українське представництво великої агрокорпорації ADM Trading активно діє на ринку: вирощує зерно і соняшник, продає соняшникову олію і борошно. У розпорядженні підприємства є маслоекстракційний завод в Іллічівську та зерновий термінал у порту Одеси.

У 1996 році Присяжнюк почала працювати на зернотрейдерну компанію Альфред С. Топфер Інтернешнл Україна і через 13 років стала гендиректором. А в 2014 році зернотрейдера поглинула міжнародна агропромислова корпорація ADM, і Присяжнюк стала її топ-менеджером.

Анна Дерев'янко

виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації, 40 років

Коли у 2000 році Анна Дерев'янко прийшла в ЄБА, там працювало лише дві людини. Під її керівництвом компанія стрімко росла, і зараз там працює майже сотня співробітників, а в асоціацію входять 960 українських і міжнародних компаній. Дерев'янко просуває західні цінності і докладає чималих зусиль для поліпшення бізнес-клімату в країні. Вона захищає інтереси бізнесу на найвищому рівні.

Ніна Домбровська

президент Henkel в Україні

Ніна Домбровська очолила український офіс міжнародної компанії Henkel у вересні 2017 року. До цього вона пропрацювала в компанії десять років, зокрема генеральним менеджером Henkel Beauty Care Retail.

Компанія Henkel, заснована в 1876 році, є одним зі світових лідерів із виробництва косметики, побутової хімії, будівельних матеріалів. В її портфель входять такі імениті бренди, як Loctite, Schwarzkopf і Persil.

Глобальний обсяг продажів компанії в 2016 фінансовому році склав €18,7 млрд, виручка Henkel в Україні — 1,9 млрд грн.

Ірина Козлова

генеральний директор компанії PepsiCo в Україні, 43 роки

Ірина Козлова починала кар'єру бухгалтером в українській компанії з виробництва безалкогольних напоїв Сандора і доросла до посади фінансового директора.

Після того, як в 2007 році Сандору купив світовий гігант PepsiCo, кар'єра Козлової пішла вгору. Тепер вона — гендиректор представництва PepsiCo в Україні. Сьогодні в портфелі компанії десятки відомих брендів, серед яких — соки Сандора і Садочок, чіпси Lay's, бренди Чудо, Слов'яночка, напої Pepsi, 7UP, Lipton Ice Tea, мінеральна вода Єсентуки та інші.

Інна Поперешнюк

співзасновниця та адміністративний директор компанії Нова Пошта, 42 роки

Свій бізнес із доставки вантажів Інна Поперешнюк разом із колишнім чоловіком Володимиром Поперешнюком і однокурсником В'ячеславом Клімовим створювала з нуля. Спочатку, як згадує бізнес-леді, доводилося працювати без вихідних і собі в збиток, проте в підсумку їхнє дітище Нова Пошта посіло перше місце серед приватних служб експрес-доставки країни. У 2016 році Поперешнюк вийшла зі складу власників компанії, але залишається адміністративним директором — керує бек-офісом вітчизняного гіганта доставки. Нині компанія налічує понад 2.300 відділень, які охоплюють, майже всю Україну. У 2014 році Нова Пошта вийшла на міжнародні ринки, відкривши відділення у Грузії та Молдові, а в 2015-му запустила послугу міжнародної доставки в 200 країнах. Сьогодні в компанії працюють 23 тис. осіб.

Анастасія Усачова

фінансовий директор компанії Кернел

Агрохолдинг Kernel, найбільший в Україні виробник і експортер соняшникової олії, провідний виробник і постачальник сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки, завершив 2017 рік із виручкою в $2,169 млрд. Що на 9,1% більше, ніж роком раніше. І в цьому чимала заслуга Анастасії Усачової, яка відповідає за фінанси агрохолдингу за всіма його бізнес-напрямками з 2003 року. Незважаючи на значні кар'єрні досягнення, Усачова ніколи не зупинялася на досягнутому. У 2016 році вона пройшла курс навчання у бізнес-школі в Швейцарії, а в 2017-му — в Гарвардській бізнес-школі.

Катерина Божкова

партнер із розвитку бізнесу Upwork в Центральній і Східній Європі, 33 роки

Upwork – одна з найбільших у світі фріланс-платформ. У 2015 році після ребрендингу Upwork провела офіційний запуск в Україні, призначивши регіональним представником українку Катерину Божкову. Зараз вона очолює напрям з розвитку бізнесу Upwork в Україні та Центрально-Східній Європі. За три роки кількість фрілансерів-українців з IT та інших сфер зросла майже до 200 тис. осіб. Україна стала першою в Європі й четвертою в світі після Індії, США і Філіппін за обсягами доходів фрілансерів

Яна Міненко

голова правління Рено Україна, 38 років

Яна Міненко прийшла в компанію Рено на посаду експерта з логістики ще студенткою, оскільки знала французьку мову. Через п'ять років вона вже керувала службою логістики. Тепер Міненко — глава українського відділення компанії. За час її роботи Рено Україна істотно зросла, збільшивши кількість дилерських пунктів із 5 до 32. Тепер французький бренд представлений в 26 містах країни, і під ним працюють понад тисяча співвітчизників. Рено стабільно втримує друге місце в Україні серед автомобільних брендів із часткою 8,9%.

КУЛЬТУРА, МЕДІА

Іванна Сахно

актриса, 20 років

22 березня в український прокат виходить зроблений у Голлівуді фільм Тихоокеанський рубіж: Повстання з українкою Іванною Сахно у головній ролі.

Сахно знімається і в інших голлівудських проектах, а також в українському кіно. Вона спеціально приїхала до Києва, щоб озвучити свою героїню з Тихоокеанського кордону.

Актриса народилася у сім'ї, близькій до кінематографа, і вже в дев'ять років отримала свою першу роль у комедійному серіалі Леся+Рома. Потім у 13 років без батьків виїхала до Канади, де вчилася і освоювала англійську мову. Саме там вона потрапила на майстер-клас одного з провідних кастинг-директорів Голлівуду, яка працювала з культовими режисерами на кшталт Стівена Спілберга, Тіма Бертона і Девіда Лінча і відкрила світові Леонардо ДіКапріо, Тома Круза і Джулію Робертс.

Ця зустріч змінила життя Сахно: вона переїхала до Лос-Анджелесу, де навчалася в Інституті театру і кіно Лі Страсберга, а потім почала зніматися.

"Це правда титанічна праця, — каже Сахно про свою професію. - Я ще тільки на початку шляху. Моя цілеспрямованість — це бажання йти вперед, реалізовуючи свої мрії, але водночас не йти по головах інших, як це часто прийнято в кіноіндустрії".

Наталя Ворожбит

драматург і сценарист, 42 роки

Сьогодні Наталю Ворожбит заслужено називають одним із найіменитіших українських драматургів, автором багатьох театральних п'єс та кіносценаріїв. Разом із німецьким режисером Георгом Жено вона заснувала проект Театр переселенців, у якому свої історії розповідають реальні переселенці з Донбасу.

Її фільм Школа №3 про підлітків, які стали свідками війни на сході України, отримав Гран-прі Берлінського міжнародного кінофестивалю 2017 року в конкурсній програмі Generation 14+. А картина Кіборги про захисників Донецького аеропорту, знята за сценарієм Ворожбит, викликала фурор і стала найкасовішим фільмом в історії українського кіно, зібравши в прокаті понад 22,6 млн грн станом на лютий.

Ірина Данилевська

співзасновниця та голова оргкомітету Ukrainian Fashion Week, 53 роки

Перш ніж стати головним законодавцем моди в Україні, Ірина Данилевська кілька років очолювала модні глянцеві видання, серед яких Єва та L'Officiel Україна. А в 1997 році організувала перший у країні тиждень моди, який згодом став називатися Ukrainian Fashion Week. Відтоді захід проходить двічі на рік і збирає найкращих українських дизайнерів та найвишуканішу публіку країни.

Завдяки Данилевській імена багатьох вітчизняних модельєрів стали відомі у світі.

Ірма Вітовська

актриса, 43 роки

Ірма Вітовська, одна з найпомітніших театральних актрис України, грає в київському Молодому театрі майже 20 років. Також вона багато знімається і грає на сценах інших театрів країни. Так, у 2017 році в новаторській постановці Івано-Франківського театру Гамлет Вітовська блискуче зіграла матір данського принца. А на 2018 рік запланована кінопрем'єра за її участі — містична чорна комедія Брама.

Олеся Островська-Люта

генеральний директор Національного культурно-мистецького та музейного комплексу Мистецький арсенал, 39 років

Олеся Островська-Люта — серед найвпливовіших жінок української культури. У сфері мистецтва вона обертається зі студентської лави — Островська-Люта культуролог за освітою, вела проекти в багатьох іменитих організаціях на зразок благодійного фонду Центр сучасного мистецтва Сороса або фонду Ріната Ахметова Розвиток України.

Після Євромайдану Островська-Люта була заступником міністра культури, а в 2016-му очолила головний культурний майданчик країни — Мистецький арсенал.

Жанна Кадирова

художниця, скульптор, 36 років

Жанна Кадирова, найзнаменитіша жінка-скульптор в Україні, голосно заявила про себе, отримавши в 2011 році спеціальну премію PinchukArtCentre. Відтоді вона зібрала безліч престижних нагород, а її роботи виставлялися у всьому світі, зокрема на головній європейській художній виставці — Венеціанській бієнале, а також Palais de Tokyo у Парижі.

Алла Мазур

телеведуча каналу 1+1, 52 роки

Легендарна телеведуча Алла Мазур почала журналістську кар'єру на Українському радіо. У 1993 році стала вести інформаційні програми на УТ-1, а в 1997-му перейшла на 1+1 і відтоді є беззмінною ведучою спочатку інформаційних випусків ТСН, а потім і аналітичної програми ТСН. Тиждень.

Сьогодні її називають обличчям усього українського телебачення і однією з найтитулованіших ведучих: Мазур сім разів отримувала головну національну телепремію Телетріумф.

Олександра Коваль

організатор книжкового Форуму видавців у Львові, 60 років

Олександра Коваль очолює львівський Форум видавців, найбільший книжковий ярмарок України та один із наймасштабніших в Європі. У 2017 році у форумі взяли участь понад 200 видавництв з усього світу, також там відбулося більше 800 заходів за участю відомих письменників.

Львівським ярмарком Коваль займається більше 20 років.

Ада Роговцева

актриса, 80 років

Знаменита театральна актриса Ада Роговцева, в послужному списку якої десятки ролей у театрі і кіно, безліч нагород і звань, донині грає в спектаклях і навіть їздить із виступами в зону АТО, а також займається волонтерською діяльністю.

Понад 35 років вона була зіркою Київського академічного театру російської драми імені Лесі Українки та на цій сцені створила велику частину своїх найяскравіших образів.

Богдана Павличко

директор видавництва Основи, 30 років

У Богдани Павличко зоряний родовід — вона є онучкою одразу двох класиків української літератури Дмитра Павличка і Павла Загребельного. А їй самій вдалося за кілька років стати однією зі значних фігур вітчизняного видавничого бізнесу.

У 2011 році Павличко очолила видавництво Основи, колись створене її матір'ю літературознавцем Соломією Павличко. Богдана перебудувала роботу видавництва за західними стандартами і змінила його стратегію, що дозволило істотно збільшити продажі.

Ліна Костенко

поетеса, прозаїк, 87 років

Ліна Костенко — живий класик української літератури, одна з найяскравіших поетес країни за останні 50 років.

Її перші поетичні збірки вийшли в 50-60-х роках ХХ століття і швидко принесли Костенко славу. Однак тиск із боку радянської влади не дозволяв поетесі друкуватися довгі роки. Проте вона писала і створювала справжні шедеври. Серед найвідоміших — роман у віршах Маруся Чурай.

У 2010 році Костенко видала перший свій прозовий твір Записки українського самашедшого, а зараз працює над новим твором — художньо-історичною книгою про крах Російської імперії.

Людмила Монастирська

оперна співачка, 42 роки

На адресу української оперної діви Людмили Монастирської іноземні ЗМІ не скупляться на компліменти. Її називають найкращою виконавицею партії Аїди у світі, захоплюються сильним голосом і блискучою технікою.

Уже багато років Монастирська, будучи солісткою Національної опери України, виступає в найкращих оперних театрах світу і всюди зустрічає прихильність критиків і глядачів.

Олена Притула

власниця інтернет-видання Українська правда, 50 років

У 2000 році Олена Притула разом із відомим українським журналістом Георгієм Ґонґадзе заснувала Українську правду (УП). Після вбивства Ґонгадзе вона стала єдиним власником і керівником проекту. У 2005 році видання вийшло на самоокупність, і вже 16 років під керівництвом Притули УП залишається головним політичним інтернет-виданням країни.

Протягом обох революцій — помаранчевої та революції гідності — УП була найважливішим інформаційним майданчиком, альтернативним провладним ЗМІ. Видання завжди жорстко опонувало керівництву країни, публікувало гучні розслідування.

У 2014 році Притула зняла з себе повноваження головного редактора, однак продовжує займатися питаннями стратегічного розвитку видання.

Юлія Мостова

головний редактор газети Дзеркало тижня. Україна, 49 років

Юлія Мостова очолює тижневик Дзеркало тижня, який вже кілька десятиліть вважається головним аналітичним виданням країни. До того ж передовиці Мостової є обов'язковим чтивом середнього класу, а також всіх українських політиків як у владі, так і серед опозиціонерів.

Мар'яна Савка

головний редактор і співзасновниця Видавництва Старого Лева, поетеса, 45 років

Мар'яна Савка є творцем Видавництва Старого Лева (ВСЛ), одного з найкращих видавництв у країні, книги якого славляться своїми ілюстраціями. Деякі з них охоче купують видавці Франції, Південної Кореї, Аргентини і навіть Китаю.

У 2017 році, за даними львівського Форуму видавців, ВСЛ увійшло до десятки найбільших видавництв України з сумарним тиражем 1,3 млн.

Оксана Линів

головний диригент опери і філармонічного оркестру міста Грац, 40 років

Оксана Линів, яка входить до трійки найкращих жінок-диригентів світу, родом із музичної сім'ї й була приречена з дитинства займатися музикою. Обдарованість і наполегливість допомогли Линів отримати її першу нагороду на міжнародному конкурсі диригентів у 26 років.

Відтоді українка підкорила безліч вершин. Після трьох років навчання і стажування у Німеччині п'ять років вона диригувала в Одеському національному оперному театрі. Потім її запросили на роботу до Німеччини, потім до Австрії. У 2017 році Линів стала головним диригентом опери в Граці — найкращого оперного театру країни після театру у Відні.

Ірена Карпа

письменниця, співачка, перший секретар відділу культурно-гуманітарного співробітництва посольства України у Франції, 37 років

Ірена Карпа встигла багато, побувати письменницею, телеведучою, громадською активісткою і навіть лідером музичного гурту. А тепер вона очолює Культурно-інформаційний центр при Посольстві України у Франції, де успішно займається просуванням української культури. Карпа — автор декількох романів, популярних в Україні та Польщі. Також вона стала лауреатом кількох літературних премій.

Олена Фроляк

головний редактор інформаційної служби каналу ICTV, ведуча програми Факти, 49 років

Відома телеведуча Олена Фроляк починала кар'єру на телебаченні в Івано-Франківську. Три роки по тому вона вже працювала в Києві на всеукраїнському телеканалі ICTV. Минуло ще дев'ять років, і Фроляк стала керівником інформаційної служби, а також обличчям каналу і незмінною ведучою Фактів — головного випуску новин ICTV.

Фроляк є чотириразовим лауреатом головної національної телепремії Телетріумф.

Яна Саленко

прима-балерина Берлінського державного балету, 34 роки

Українка Яна Саленко є примою Берлінського балетного театру, а про її успіхи пишуть провідні видання світу. Так британська Independent назвала Саленко "крихітною балериною з гігантською кар'єрою".

На її рахунку провідні партії практично у всій балетній класиці — Сплячої красуні, Лускунчика та Жизелі. Нещодавно Саленко стала запрошеною зіркою британського театру Ковент-Гарден.

Оксана Хмельовська

координатор Книжкового арсеналу, 30 років

Завдяки зусиллям Оксани Хмельовської столиця пишається ярмарком Книжковий арсенал, який обов'язково відвідують багато читачів і літераторів. Фестиваль щорічно збирає в комплексі Мистецький арсенал десятки іменитих авторів і більше 150 видавництв з усього світу. Хмельовська лише кілька років тому взяла під своє крило цей проект, проте саме при ній книжковий ярмарок стали називати однією з найважливіших літературних подій України.

Юлія Сінькевич

генеральний продюсер Одеського міжнародного кінофестивалю, 34 роки

Юлія Синькевич працює у сфері мистецтва багато років. Вона просувала інтелектуальне закордонне кіно в Україні, працюючи в дистриб'юторській компанії Артхаус Трафік, брала участь у підготовці культових українських фестивалів Джаз Коктебель та Гогольfest.

А з 2013 року вона успішно керує головною кіноподією країни — Одеським міжнародним кінофестивалем. Також Сінькевич була одним з ідеологів створення українського Оскара — премії в сфері кіно Золота Дзиґа. Перша церемонія вручення Дзиґи відбулася торік.

Мирослава Ґонґадзе

керівник української служби Голосу Америки, 45 років

Мирослава Ґонґадзе — одна з найвпливовіших українок у Вашингтоні. До США вона переїхала в 2001 році після вбивства її чоловіка Георгія Ґонґадзе, відомого журналіста і засновника інтернет-видання Українська правда.

У новій країні Ґонгадзе не тільки зуміла зробити кар'єру, очоливши українську службу Голосу Америки, а й стала видатною діячкою, яка відстоює свободу слова і права журналістів в Україні.

ШОУ-БІЗНЕС

Юлія Саніна

солістка групи The Hardkiss, 27 років

Ю лія Саніна народилася у музичній сім'ї й виступає на сцені з трьох років. Вона спеціалізувалася на джазі, навіть закінчила відповідну школу. Але зіркою її зробив рок.

"Джаз не годує, — каже Саніна. — Коли мені було 17, я грала в кавер-бендах у київських клубах і бачила бідних джазових музикантів, їхні обдерті контрабаси. Було сумно".

Веселіше стало в 2011 році, коли вона заснувала здебільшого англомовний гурт The Hardkiss.

За сім наступних років колектив, який грає зовсім не джаз, голосно заявив про себе. У підсумку команда Саніної стала найкращим рок-гуртом України в 2017 році за версією YUNA, найкращим альтернативним проектом 2016-го і 2017-го за версією M1 Music Awards.

Ольга Полякова

співачка, 34 роки

Я кщо хто з українських поп-виконавиць і зумів поставити свій талант на потік, так це Ольга Полякова. Дипломована оперна співачка з діапазоном голосу в три октави, вона, вбрана у вкрай легковажний одяг, співає ще більш легковажні пісеньки — про "шльопки", "люлі" та іншу "любовь-морковь". І знаходить жвавий відгук у серцях і гаманцях слухачів: у 2016 році Полякова увійшла до трійки найбільш "прибуткових" співачок України, заробивши $800 тис., а за рік тричі збирала аншлаги у палаці Україна. Того ж року за свій концертний тур На біс виконавиця дала 66 концертів, іноді виступаючи двічі на день.

У Полякової не тільки широкий діапазон голосу, але й широкі інтереси: 826 тис. підписників у Instagram, на початку 2018-го співачку визнали найкрасивішою українкою за версією журналу Viva!, також вона постійно бере участь як суддя у гумористичному шоу Ліга сміху.

Джамала (Сусана Джамаладінова)

співачка, композитор, 34 роки

С ьогодні Джамала, що спеціалізується на соул і джаз-вокалі, — одна з найтитулованіших українських співачок. Саме вона стала переможницею міжнародного пісенного конкурсу Євробачення 2016, завдяки чому Україна в 2017-му році вдруге прийняла цей фестиваль.

Джамала не просто стала тріумфатором Євробачення — вона перемогла на цьому досить легковажному конкурсі з серйозною піснею 1944, яку присвятила депортації кримських татар, — народу, до якого належить і сама виконавиця.

Сьогодні Джамала продовжує писати пісні і на правах авторитету увійшла в національне журі з відбору виконавців на Євробачення-2018.

Наталя Жижченко

вокалістка і засновниця гурту ONUKA, 32 роки

Я кщо хто з українців і виграв на торішньому домашньому Євробаченні, так це Наталя Жижченко-ONUKA. Виступивши на конкурсній сцені як запрошена зірка, вона вразила армію глядачів значно більше, ніж номери багатьох учасників. У підсумку відео з міні-концертом ONUKA на Євробаченні набрало на YouTube понад 1 млн переглядів, а альбоми гурту потрапили в чарти iTunes відразу декількох країн Європи.

Жижченко виросла в музичній сім'ї й отримала відповідну освіту. Вона професійно займалася музикою з 2002 року в складі різних колективів. Але справжній успіх прийшов після 2013 року, коли виконавиця створила гурт ONUKA.

Катя Осадча

телеведуча 1+1, 34 роки

О дна з найпопулярніших і найвідоміших телеведучих країни, обличчя головної програми про зірок — ТВ-тижневика Світське життя на 1+1, Катя Осадча останнім часом спеціалізується на різних талант-шоу. До того ж роль її напарника на подібних проектах часто виконує чоловік — шоумен Юрій Горбунов.

Починала Осадча свою кар'єру як модель, крім того, юна українка мала попит не лише на батьківщині, але й закордоном. Однак вона залишила модельний бізнес у 18 років, отримала вищу освіту і пішла в журналістику.

Ольга Фреймут

телеведуча, 36 років

Ж інка-скандал Ольга Фреймут — одна з найвідоміших і найнеординарніших ведучих на українському телебаченні.

Популярність прийшла до неї в 2011-му, коли на Новому каналі з'явилася програма Ревізор із Фреймут: ведуча перевіряла якість українського громадського харчування та сфери обслуговування.

Подібні перевірки, як правило, перетворювалися на гучні скандали за участю незадоволених власників і персоналу ресторанів, готелів та інших місць культурного і не дуже культурного відпочинку.

У 2014-му Фреймут (і знову зі скандалом) перебралася в аналогічну програму на 1+1.

Крім того, телеведуча в різні часи вела програми Хто зверху, Війна світів. Ревізор проти Шефа, Від пацанки до панянки.

Програми Фреймут неодноразово отримували престижні нагороди, зокрема приз Телетріумф.

Тіна Кароль

співачка, 33 роки

С ьогодні в активі поп-зірки Тіни Кароль два золоті, чотири платинові альбоми і безліч нагород. За даними квиткового сервісу Karabas.com, у 2016-му вона провела найбільше концертів в Україні. До того ж колишня солістка Ансамблю пісні і танцю Збройних сил України увійшла до трійки найбільш високооплачуваних зірок країни і до топ-3 виконавців, на концерти яких продали найбільше квитків.

Популярність до Кароль прийшла після тріумфу на конкурсі молодих виконавців Нова хвиля-2005 в Юрмалі. Крім того, співачка повезла з собою одразу два призи — за друге місце і спеціальну премію від радянсько-російської поп-діви Алли Пугачової.

Олена Кравець

актриса Студії Квартал 95, 41 рік

Є дина дівчина в найпопулярнішому гумористичному шоу країни — таке амплуа Олени Кравець. Вона — незмінна учасниця акторського складу Студії Квартал 95 і, крім того, залучена в низку інших проектів колективу.

Кравець із Кварталом із самого початку — ще з тих часів, коли шоу було командою КВН родом із Кривого Рогу. Вона і сама з цього міста, вчилася у Криворізькому економічному інституті, потім разом із командою перебралася до Києва.

У столиці Квартал перетворився на шоу, і Кравець стала одним із важливих його "елементів".

СПОРТ

Марта Костюк

тенісистка, переможниця Відкритого чемпіонату Австралії
з тенісу серед юніорів у 2017 році, 15 років

З а два останні роки юна Марта Костюк стала головною надією українського тенісу і сенсацією світового рівня.

Вона вийшла на корт у ранньому дитинстві. Першим тренером для неї стала мама. В 2016-му Костюк помітив відомий хорватський тенісист Іван Любчич, колишній №3 світового рейтингу, і запросив українку тренуватися до Канн.

Того ж року юна спортсменка виграла турнір Les Petits As (Маленькі чемпіони) у Франції, в якому беруть участь тенісисти до 14 років, а рік по тому підкорила один із найвідоміших турнірів світу — Відкритий чемпіонат Австралії з тенісу серед юніорів.

Потім Костюк показала, що здатна здолати не тільки ровесниць: у травні 2017-го виграла свій перший турнір для дорослих в Угорщині. А в січні цьогоріч, на Відкритому чемпіонаті Австралії з тенісу, стала наймолодшою ​​учасницею головної сітки турніру, дійшла до третього кола, де програла співвітчизниці Еліні Світоліній.

Костюк не розслабилася і вже в лютому виграла престижний турнір в австралійському Берні.

Тепер юна спортсменка — їй всього 15 років — входить до топ-200 тенісисток світу. Але зациклюватися на спорті Костюк не збирається. "Коли закінчу кар'єру, я хочу бути вправною в інших речах, не тільки в тенісі", — говорить юний талант.

Анна Музичук

шахістка, гросмейстер, 28 років

А нна Музичук — третя за рейтингом шахістка світу і найсильніший гросмейстер України.

Вона народилася у сім'ї шахістів, свій перший турнір виграла в п'ять років. Відтоді здобула безліч перемог: двічі ставала чемпіоном світу з бліцу (в 2014-му і 2016-му), в 2016 році стала світовою чемпіонкою зі швидких шахів, а торік додала до скарбнички титул віце-чемпіонки світу.

Минулого року Музичук відмовилася брати участь у чемпіонаті світу в Саудівській Аравії, оскільки конкурсанток у цій консервативній мусульманській країні змушували носити абаю — чорну довгу накидку, що приховує волосся і тіло.

Валентина Семеренко

біатлоністка, чемпіонка світу в 2015 році, Олімпіади в 2014 році, 32 роки

В алентина Семеренко — одна з найсильніших біатлоністок планети останніх років, багаторазова чемпіонка Європи, чотириразова призерка чемпіонатів світу.

На Олімпіаді в Пхьончхані в 2018 році в українській збірній розгорівся скандал: фаворитку гонки Семеренко тренер в останній момент не включив до складу національної команди на естафету з біатлону. В підсумку, незважаючи на очікування, Україна не отримала медалі з цієї дисципліни.

Хоча в 2014-му, на зимовій Олімпіаді в Сочі, Семеренко завоювала золото в естафеті, а рік по тому стала чемпіонкою світу.

Еліна Світоліна

тенісистка, четверта ракетка світу, 13-кратна
переможниця турнірів серії WTA, 23 роки

Е ліна Світоліна пройшла тріумфальний шлях до вершин світового тенісу від перемоги на Відкритому чемпіонаті Франції Roland Garros серед юніорів у 2010-му до 4-ї ракетки світу за версією WTA (Жіноча тенісна асоціація).

За свою спортивну кар'єру вона 13 разів вигравала турніри серії WTA. Багато разів перемагала в матчах проти тенісистів першої величини. Так, на Олімпіаді 2016 у Ріо-де-Жанейро Світоліна обіграла першу ракетку світу Серену Вільямс, а потім двічі перемагала ще одну №1 у світовому табелі — Анжеліку Кербер.

До того, щоб самій стати першою ракеткою світу, їй самій залишилося зовсім небагато.

Олена Підгрушна

біатлоністка, чемпіонка світу, чемпіонка зимової Олімпіади
в 2014 році, п'ятиразова чемпіонка Європи, 31 рік

Г оловна біатлоністка України Олена Підгрушна свою першу велику нагороду отримала в 2006 році, завоювавши бронзу на чемпіонаті світу серед юніорів. Через рік покращила свій результат — взяла срібло. Відтоді кожен новий рік приносив Підгрушній нову перемогу.

Тепер вона — п'ятиразова чемпіонка Європи, чемпіонка світу в спринті (2013 рік) й олімпійська чемпіонка (2014 рік).

На Олімпіаді-2018 у Пхьончхані через тривалу хворобу Підгрушна не виступала, але саме їй дісталася честь нести український прапор на церемонії відкриття.

Ольга Харлан

шаблістка, п'ятиразова чемпіонка світу, чемпіонка Олімпіади 2008 року,
бронзова призерка Олімпіади в 2012 і 2016 роках, 27 років

П 'ятиразова чемпіонка світу і семиразова чемпіонка Європи. А ще — бронзова призерка відразу двох Олімпіад — Лондона-2012 і Ріо-де-Жанейро-2016. Крім того, має срібло в командних змаганнях тієї ж Олімпіади-2016, та ще й командну золоту медаль Олімпіади-2008 у Пекіні. Чого-чого, а титулів і досягнень у шаблістки Ольги Харлан вистачає.

Вона займається фехтуванням із 9 років, а вже в 15 виграла Кубок світу серед юніорів.

На Олімпіаді-2008 у командному виступі проти господарів — спортсменок Китаю — 17-річна Харлан переламала хід поєдинку. Вона зробила вісім точних ударів поспіль, що й принесло національный збірный олімпійське золото.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X