ТОП-100 найуспішніших жінок - фото
Спецпроект

ТОП-100 найуспішніших жінок

16 березня 2016, 00:00
НВ вперше представляє проект про українок, які досягли висот в бізнесі, політиці, громадському житті та інших сферах життя країни.
ПОЛІТИКИ

Ольга Бєлькова

народний депутат від БПП, заступник голови комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, 40 років

Ольга Бєлькова — депутат двох останніх скликань парламенту, спочатку від партії УДАР, а потім від Блоку Петра Порошенка. У неї блискуча освіта — вища економічна та юридична. Крім того, в 2011 році вона закінчила Школу управління Джона Ф. Кеннеді при Гарвардському університеті. Бєлькова працювала в багатьох великих українських і міжнародних компаніях, у тому числі в групі EastOne Віктора Пінчука.

У парламенті вона ініціювала більше 20 реформаторських законопроектів у сфері економіки та енергетики, в числі яких закон про ринок природного газу. У лютому стало відомо, що у БПП її розглядають як можливого кандидата на посаду віце-прем'єра з питань євроінтеграції.

Ольга Богомолець

народний депутат від БПП, голова комітету Верховної ради з питань охорони здоров'я, 49 років

Ольга Богомолець — заслужений лікар України, доктор медичних наук, член Американської академії дерматологів. Політичну кар'єру вона розпочала в 2005 році, ставши депутатом Київради за списком партії Наша Україна. По-справжньому голосно Богомолець заявила про себе під час Євромайдану, коли приймала активну участь в організації медичної служби для надання допомоги учасникам протестів.

На дострокових парламентських виборах Богомолець пройшла в парламент за списком БПП і очолила комітет з питань охорони здоров'я. Вона відома як жорсткий критик діяльності Міністерства охорони здоров'я під керівництвом Олександра Квіташвілі, який в свою чергу звинувачує Богомолець в тому, що вона блокує всю реформу охорони здоров'я.

Вікторія Войцицька

народний депутат від партії Самопоміч, секретар комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, 41 рік

Економіст Вікторія Войцицька в 2005 році закінчила програму MBA в американській Brandeis International Business School. У неї за плечима досвід роботи в десятці найбільших міжнародних та українських компаній — спочатку аудитором, а потім фінансовим директором.

На позачергових виборах у Верховну раду в 2014 році її серед молодих фахівців міжнародного рівня, не пов'язаних з політиками із старої гвардії і олігархами, запросили в список партії Самопоміч. У парламенті разом з іншими депутатами нової хвилі вона вступила в групу Єврооптимісти. Войцицька не раз критично висловлювалась на адресу уряду і з готовністю розкривала для ЗМІ сумнівні корупційні схеми в українській енергетиці, які влада використовує вже після Євромайдану.

Ірина Геращенко

народний депутат від БПП, голова комітету Верховної ради з питань євроінтеграції, 44 роки

Ірина Геращенко починала професійну кар'єру в якості тележурналіста. Після десяти років роботи в ЗМІ в 2002 році стала прес-секретарем лідера партії Наша Україна Віктора Ющенка, який згодом був обраний президентом. З того часу почалася політична кар'єра Геращенко.

У 2007‑му вона стала народним депутатом від фракції Наша Україна—Народна самооборона, потім двічі переобиралася у парламент — у лавах партії "УДАР" у 2012 році та від БПП в 2014‑му. Кожного разу Геращенко входила в комітет з питань євроінтеграції, брала активну участь у міжпарламентському діалозі України і країн Євросоюзу, відстоювала підписання Угоди про асоціацію з ЄС і виконання Україною всіх вимог для введення безвізового режиму з Європою.

У червні 2014 року вона призначена уповноваженим президента з питань мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях. Геращенко сприяє поверненню українських військових з полону донбаських сепаратистів і займається налагодженням діалогу з мешканцями територій, що Україні вдалося повернути під свій контроль.

Ганна Гопко

позафракційний народний депутат, голова комітету Верховної ради у закордонних справах, 33 роки

Ганна Гопко за освітою журналіст, але в журналістиці працювала лише чотири роки. Потім вона закінчила Українську школу політичних студій та сконцентрувалася на громадській діяльності. Брала участь в ініціативі Доступне житло — Влада, побудуй обіцяне; захист Біличанського лісу і кампанії За майбутнє без куріння.

Після Євромайдану Гопко увійшла в громадську організацію Реанімаційний пакет реформ і займалася підготовкою низки реформаторських законопроектів у різних сферах, які пізніше були схвалені парламентом. На позачергових виборах 2014 року Гопко пройшла в парламент за списком партії Самопоміч і очолила комітет у закордонних справах.

Лілія Гриневич

народний депутат від партії Народний фронт, голова комітету Верховної ради з питань науки і освіти, 50 років

Політик Лілія Гриневич — одна з найкращих експертів в галузі освіти в країні. Що не дивно: за її плечима 20 років вчительської кар'єри. У 2006 році Гриневич очолила Український центр оцінювання освіти і стояла біля витоків створення зовнішнього незалежного тестування для випускників шкіл — прозорої системи вступу у вищі навчальні заклади.

В політику Гриневич прийшла в 2012 році, ставши народним депутатом від Батьківщини. У парламенті вона очолила комітет з питань науки і освіти і зберегла цей пост вже в наступному скликанні, будучи членом фракції Народний фронт. Фактично під початком Гриневич відбулися всі освітні реформи, в тому числі був прийнятий закон про вищу освіту, який дає університетам більше свободи в роботі.

Світлана Заліщук

народний депутат від Блоку Петра Порошенко, голова підкомітету з питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції комітету Верховної ради у закордонних справах, 33 роки

Світлану Заліщук, мабуть, можна назвати однією з найяскравіших представниць нової генерації політиків, які пройшли в парламент після Євромайдану. У неї чудова освіта, значний досвід роботи в неурядовому секторі, а її резюме не зіпсовано сумнівними зв'язками з олігархічними колами або політичними проектами старого пошиття.

Напередодні свого обрання в 2014 році за списками БПП вона назвала молодих активістів в рядах старих політичних сил, тобто таких, як вона сама, "троянським конем великої політики".

"Наша стратегічна мета — на наступні парламентські вибори сформувати силу, яка зможе пройти в парламент самостійно",— позначила тоді програму на майбутнє Заліщук.

В якості депутата Верховної ради вона вступила в групу Єврооптимісти і зайняла активну позицію в питаннях боротьби з корупцією, проведення реформ і євроінтеграції України. Незважаючи на те, що Заліщук входить у фракцію БПП, вона часто критикує керівництво цієї політичної сили і самого президента.

На Мюнхенській конференції з безпеки в цьому році, куди Заліщук поїхала у складі української делегації, німецьке видання Bild назвало її "найбільш сміливою жінкою на конференції". Після довгої промови російського прем'єра Дмитра Медведєва про те, що Захід ставить під загрозу світову безпеку, український депутат першою взяла слово і розставила всі політичні крапки над i, нагадавши московському гостю, що саме Росія почала нову агресію в Європі, напавши на Грузію і Україну.

Іванна Климпуш-Цинцадзе

народний депутат від БПП, перший заступник голови комітету у закордонних справах, 43 роки

Іванна Климпуш-Цинцадзе — фахівець з міжнародних відносин, у неї кілька вищих освіт, в тому числі диплом Державного університету штату Монтана (США). Вона працювала у багатьох громадських організаціях, п'ять років була кореспондентом української служби радіо ВВС у Вашингтоні і Тбілісі, а потім брала участь у проекті Ялтинська європейська стратегія (YES) і була в числі засновників Українського кризового медіацентру.

У жовтні 2014 року Климпуш-Цинцадзе стала народним депутатом від БПП і вступила в групу Єврооптимісти. Вона доклала максимум зусиль для виконання парламентом вимог Євросоюзу для надання Україні безвізового режиму.

Олександра Кужель

народний депутат від Батьківщини, заступник голови комітету Верховної ради з промислової політики і підприємництва, 62 роки

За свою 20‑річну політичну кар'єру Олександра Кужель встигла побувати в лавах п'яти політичних сил — від Партії регіонів до Батьківщини. Вона багато разів вступала в ситуативні політичні союзи, отримуючи видні посади в сфері державного регулювання підприємництва та місця у виборчих списках різновекторних політичних сил за будь-якої влади.

Останні чотири роки Кужель залишається відданою Юлії Тимошенко, входить в її фракцію в парламенті і повністю поділяє риторику свого лідера. Зокрема, вона з готовністю критикує нинішню виконавчу владу на чолі з прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком і гаряче підтримала вихід Батьківщини з коаліції після провального голосування про відставку прем'єра.

Оксана Сироїд

народний депутат від Самопоміч, заступник голови Верховної ради, 39 років

Оксана Сироїд отримала вищу юридичну освіту спочатку у найкращих вищих навчальних закладів країни, а потім в Університеті Оттави в Канаді. Свою трудову діяльність вона почала в апараті Ради і Кабінету міністрів, співпрацювала з ООН і ОБСЄ у рамках реалізації різних проектів по проведенню реформ в Україні. У 2012 році очолила благодійну організацію Український правознавчий фонд. Була провідним експертом громадської організації Реанімаційний пакет реформ з питань реформи судової влади, конституційної та адміністративної реформ.

Протягом десяти років Сироїд брала активну участь у розробці законодавства, спрямованого на встановлення верховенства права в країні. Багато з цих документів отримали позитивний висновок Венеціанської комісії.

Після Євромайдану на виборах 2014 року Сироїд була обрана до парламенту за списком партії Самопоміч. І відразу ж зайняла посаду заступника голови Верховної ради.

Юлія Тимошенко

народний депутат, лідер партії Батьківщина, 55 років

Юлія Тимошенко — справжній важковаговик української політики. За більш ніж 20 років вона побувала народним депутатом шести скликань Верховної ради, двічі займала пост прем'єр-міністра. За президента Віктора Януковича Тимошенко стала фігурантом відразу декількох кримінальних справ, у результаті була засуджена до семи років позбавлення волі за зловживання владою при укладенні газових контрактів з Росією в 2009 році. Це рішення викликало шквал критики з боку Заходу, який вважав таке судове рішення політичним переслідуванням.

Після втечі Януковича і перемоги Євромайдану опальний екс-прем'єр була звільнена і повністю реабілітована. Вона спробувала повернутися у велику політику на дострокових президентських виборах у травні 2014 року, але зазнала фіаско, отримавши лише 12,8% голосів виборців. На жовтневих виборах до парламенту її партія Батьківщина пройшла в Раду і увійшла до складу коаліції.

Політична сила екс-прем'єра відзначилася критикою на адресу уряду Арсенія Яценюка. А після того як Рада провалила голосування за відставку прем'єр-міністра, Тимошенко вивела свою політичну силу з більшості, вирішивши продовжити боротьбу за політичні бали в опозиції.

Альона Шкрум

народний депутат від Батьківщини, 28 років

За освітою Альона Шкрум — юрист-міжнародник. Причому крім Київського інституту міжнародних відносин вона навчалася в Сорбонні та Кембриджі. Потім працювала в найкращих юридичних компаніях в Україні та за кордоном. У 2014 році стала експертом в організації Право на захист при Управлінні верховного комісара ООН у справах біженців.

На дострокових парламентських виборах 2014‑го Юлія Тимошенко запросила Шкрум в список партії Батьківщина як молодого спеціаліста міжнародного класу. У парламенті депутат займається питаннями держслужби та служби в органах місцевого самоврядування. Багато в чому саме завдяки її зусиллям революційний закон про реформу держслужби були прийнятий в парламенті всупереч сильному опору.

Ольга Червакова

народний депутат від БПП, перший заступник голови комітету Верховної ради з питань свободи слова та інформаційної політики, 40 років

Ольга Червакова, політолог за освітою, зробила кар'єру в журналістиці. Починала в регіональних ЗМІ, а потім стала однією з найбільш відомих політичних тележурналісток на каналах СТБ та Інтер. У 2011 році вона отримала премію "Телетріумф" як найкращий репортер.

У 2014 році після Євромайдану разом з іншими колишніми журналістами Червакова пройшла в парламент за списком БПП. В Раді вона зайняла посаду першого заступника голови комітету з питань свободи слова та інформаційної політики. В числі перших своїх законопроектів Червакова ініціювала ліквідацію одіозної Нацкомісії з питань захисту суспільної моралі, яка, на її думку, була "совковим атавізмом".

Ніна Южаніна

народний депутат від БПП, голова комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики, 51 рік

У Ніни Южаніної за плечима 20 років бухгалтерського досвіду і 10 років роботи аудитором. Вперше вона стала народним депутатом у жовтні 2014‑го, а через півроку очолила податковий комітет. За свою недовгу політичну кар'єру Южаніна встигла справити враження — її комітет представив власну версію масштабної податкової реформи на противагу проекту реформи від Міністерства фінансів.

Законопроект Южаніної експерти і бізнес назвали по‑справжньому революційним, оскільки він передбачав суттєве полегшення податкового тягаря. Але, незважаючи на серйозну підтримку в суспільстві, документ так і не був прийнятий, оскільки не отримав схвалення з боку МВФ.

ДЕРЖСЕКТОР

Ольга Герасим'юк

перший заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, телеведуча, 57 років

Ольга Герасим'юк вважається однією із найдосвідченіших професіоналів в українській журналістиці. У ЗМІ вона працює більше трьох десятиліть, і найбільшу популярність Герасим'юк принесла робота на телеканалі 1+1, де вона вела передачі Особливий погляд, Версії, Без табу, Хочу і буду. У 2005 році Герасим'юк навіть зайняла посаду генерального продюсера телекомпанії 1+1.

Однак у підсумку телеведуча замість медіа віддала перевагу політичній кар'єрі. Після помаранчевої революції вона двічі проходила у Верховну раду за списком Нашої України. Займалася питаннями свободи слова та зовнішньою політикою. У 2014 році Герасим'юк стала першим заступником голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. На цій посаді вона бореться з російською пропагандою, а у вільний час бере участь у волонтерському русі.

Валерія Гонтарєва

голова Національного банку України, 51 рік

Задовго до призначення головою Нацбанку Валерія Гонтарєва самореалізувалась в якості успішного фінансиста та інвестбанкіра. Вона працювала у правлінні банків Сосьєте Женераль і ІНГ Банк Україна, а в 2007 році очолила раду директорів групи компаній Інвестиційний Капітал Україна (ICU).

У червні 2014 року Гонтарєва прийшла на першу позицію в НБУ. У неї вийшло стабілізувати ситуацію, наростити золотовалютні резерви і почати очищення банківської системи України. Однак Гонтарєвій не вдалося утримати курс гривні, що завдало нищівного удару по економіці країни.

Хатія Деканоідзе

голова Національної поліції України, 39 років

Ще два роки тому Хатія Деканоідзе була мало відома за межами рідної Грузії. П'ять років вона очолювала там Поліцейську академію, а потім була міністром освіти. Після зміни політичного керівництва в Грузії кар'єра Деканоїдзе застопорилася, і, коли після Євромайдану її запросили в український уряд для проведення реформи поліції, вона легко погодилася. Деканоідзе стала радником міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, а потім очолила Національну поліцію України. Реформа поліції, в якій взяла участь Деканоідзе, стала найзначнішою зміною в країні після Євромайдану.

Катерина Згуладзе

перший заступник міністра внутрішніх справ, 37 років

Однією з найуспішніших представниць грузинського реформаторського десанту стала Ека Згуладзе. Вперше вона переформатувала правоохоронні органи в рідній Грузії. У 27 років Згуладзе була призначена заступником міністра внутрішніх справ, і за сім наступних років їй вдалося повністю перезавантажити інститут поліції.

В кінці 2014 року Згуладзе стала першим заступником голови МВС. Під її керівництвом була запущена масштабна реформа, в ході якої правоохоронні органи перейменували в поліцію, а співробітники відомства пройшли повну переатестацію. Згуладзе увійшла в топ-100 світових мислителів 2015 року за версією американського журналу Foreign Policy в категорії тих, хто найкраще за всіх боровся з викликами.


Олена Макеєва

заступник міністра фінансів, 39 років

Серед українських фінансистів Олена Макеєва вважається професіоналом вищого класу. Вона аудитор з майже 20‑річним стажем і дипломом міжнародного класу АССА (Асоціація присяжних сертифікованих бухгалтерів). У 2003 році заснувала і очолила власну аудиторську компанію Аксьонова та партнери, з 2008 року займає посаду віце-президента міжнародної громадської організації Рада незалежних бухгалтерів та аудиторів. Також Макєєва вільно володіє англійською та німецькою мовами.

Прийшовши на роботу в Міністерство фінансів, вона не тільки примусила тамтешніх чиновників перейти на електронний документообіг, але і робить все, щоб провести реформи на своїй ділянці.

Спеціалізація Макеєвої — податкова реформа. Призначаючи її своїм заступником, голова Мінфіну Наталія Яресько заявила, що завдання Макеєвої — відповідати за прибутки держави.

По суті, саме Макєєва стала одним з головних авторів податкової реформи, схваленої парламентом в кінці 2015 року. Бізнес і окремі експерти поставилися до пропозицій Мінфіну критично: мовляв, жодних послаблень для приватного підприємництва немає. Але Макеєва впевнена у своїй правоті.

“Ми сподіваємося, що запропонована нами модель буде досить приваблива, щоб компанії самі захотіли працювати легально і в результаті спокійно спати,— заявила чиновниця.— В цьому і полягав успіх Словаччини, Польщі, Грузії. У результаті податкової реформи в цих країнах стало вигідно платити податки, у платників з'явився високий рівень довіри до держави".

На цьому Макєєва зупинятися не збирається. Наступний крок — реформа митної служби. Проект змін до законодавства Макєєва представила на початку цього року.

Оксана Маркарова

заступник міністра фінансів, 46 років

Оксана Маркарова — фінансист із західною освітою. Крім Києво-Могилянської академії вона закінчила університет Індіани в США за спеціальністю Міжнародні публічні фінанси і торгівля. За 20 років професійної діяльності працювала в кількох великих міжнародних компаніях. 11 років очолювала інвестиційну групу ІТТ, поки в березні 2015‑го її не призначили заступником міністра фінансів України.

Основна сфера діяльності Маркарової — забезпечення відкритості та прозорості державних фінансів.

Юлія Марушевська

голова Одеської митниці Державної фіскальної служби, 26 років

Незважаючи на юний вік, вчорашня випускниця факультету філології Київського національного університету ім. Шевченка встигла голосно заявити про себе. Юлія Марушевська прославилася завдяки двохвилинному ролику англійською мовою, викладеному на YouTube в лютому 2014 року, під час найтрагічніших подій на Майдані. У ролику активістка пояснювала, чому українці вийшли на протести, і закликала світ підтримати Україну.

Відео зібрало більше 8 млн переглядів, її запрошували розповісти про події в Україні по всьому світу. Потім Марушевська вирушила послухати річну програму Українського наукового інституту в Гарвардському університеті (США), а також вивчала політичні науки в Стенфорді.

Влітку 2015 року в свою команду Марушевську запросив губернатор Одеської області Міхеїл Саакашвілі. У жовтні 2015 року молода чиновниця очолила Одеську митницю. За кілька місяців вона завдала серйозного удару по корупції в цьому відомстві, суттєво спростила митні процедури та запровадила систему електронних закупівель ProZorro.

Наталія Микольська

заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, торговий представник України, 36 років

Її називають одним з найкращих юристів України в питаннях міжнародної торгівлі, ще й з німецькою освітою, а в 2014 році Наталія Микольська була визнана найкращим фахівцем у сфері міжнародної торгівлі згідно рейтингу Ukrainian Law Firms 2014.

За десять років кар'єри вона працювала в Україні і за кордоном, в тому числі в найбільших українських юридичних компаніях Василь Кисіль і партнери, а також Sayenko Kharenko. А в квітні 2015 року прийшла в Мінекономіки.

Микольська працює над торговельними питаннями, в тому числі забезпечує імплементацію зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом, а також займається проблемами українських виробників, які зіткнулися з торговими обмеженнями з боку Росії.

Олександра Павленко

перший заступник міністра охорони здоров'я, 33 роки

За освітою Олександра Павленко — юрист і фінансист. У 2008 році вона заснувала власну компанію Павленко і Побережнюк. А в 2012‑му була включена до п'ятірки найвідоміших жінок-юристів за версією журналу Forbes Woman.

На дострокових виборах у Верховну раду в 2014 році Павленко балотувалася від БПП, але програла. Однак все одно опинилася у владі: в грудні 2014 року була призначена першим заступником міністра охорони здоров'я.

Владислава Рутицька

заступник міністра аграрної політики та продовольства з питань євроінтеграції, 37 років

Владислава Рутицька належить до тих чиновників нової хвилі, які мають диплом MBA. Протягом п'яти років вона входила в топ-менеджмент найбільшого агрохолдингу країни Мрія, і профільні ЗМІ не раз включали її в топ-15 жінок—лідерів аграрного бізнесу. Також Рутицька є головою аграрного клубу Ernst&Young.

Восени 2014 року успішний менеджер була призначена на посаду аграрного міністра і встигла проявити себе в цій сфері.

Наталія Севостьянова

перший заступник міністра юстиції, 29 років

Як і більшість представників молодої команди в парламенті і уряді, Наталія Севостьянова отримала чудову освіту, в тому числі закордонну.

Вона два роки працювала адвокатом Одеської колегії адвокатів, була помічником-консультантом народного депутата Мустафи Джемільова. Співпрацювала з Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У березні 2014 року Севостьянову було призначено урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини, а через рік вона зайняла посаду першого заступника голови Мін'юсту. Зараз Севостьянова займається реформами пенітенціарної і судової систем України.

Інна Совсун

перший заступник міністра освіти і науки, 31 рік

Совсун навчалася відразу у кількох престижних університетах України та Європи, в тому числі в університеті Лунда (Швеція). Її профільна спеціальність — політологія, але у професійній діяльності Совсун сконцентрувалася на дослідженнях вищої освіти і науки.

Вона була учасницею кількох громадських рухів, спрямованих на реформу освіти в Україні. У тому числі працювала у громадській мережі ОПОРА, очолювала Центр дослідження суспільства.

Після Євромайдану Совсун була призначена першим заступником міністра освіти і науки Сергія Квіта. За підсумками 2014 року робота Міносвіти під їх керівництвом була визнана чи не найефективнішою серед інших відомств. Саме це міністерство провело найбільш значущу реформу в своїй сфері — забезпечило прийняття закону про вищу освіту, який ввів автономію вищих навчальних закладів і наблизив українську освіту до західних стандартів.

Олена Трегуб

директор департаменту координації міжнародних програм Міністерства економічного розвитку і торгівлі, 32 роки

Випускниця Києво-Могилянської академії, яка навчалася в Угорщині та США, Олена Трегуб в сумі прожила в Америці 11 років. Там вона працювала в ООН, була кореспондентом інформаційного агентства УНІАН і видання Kyiv Post у Вашингтоні. Заснувала там консалтингову компанію Global Education Leadership, яка займалася програмами навчання і стажуваннями для молоді Польщі, України та Коста-Ріки.

Після Євромайдану Трегуб з патріотичних міркувань прийняла рішення повернутися в Україну і пішла працювати в Мінекономіки, де очолила департамент координації міжнародних програм.

Наталія Яресько

міністр фінансів, 50 років

Наталія Яресько, дочка вихідців з України, народилася і виросла в США, де отримувала економічну освіту в найкращих навчальних закладах. Шість років віддавши дипслужбі в Держдепі, вона перейшла в приватний сектор і переїхала в Україну.

У 2006 році після помаранчевої революції Яресько заснувала керуючу компанію Horizon Capital, а також консультувала офіційний Київ з питань залучення в країну іноземних інвестицій. Але по‑справжньому до українського держсектору вона приєдналася після Євромайдану в грудні 2014 року, коли стала міністром фінансів.

За рік роботи Яресько продемонструвала серйозні досягнення. Наприклад, їй ставлять в заслугу успіх у переговорах з іноземними кредиторами України. Голові Мінфіну вдалося реструктуризувати борги і тим самим уникнути дефолту. Крім того, відомство Яресько розробило та провело через парламент податкову реформу.

БІЗНЕС

Людмила Безпалько

генеральний директор НВЦ Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод, 69 років

Людмила Безпалько почала працювати на виробництві у 18 років. Через вісім років у неї вже була фармацевтична освіта, а до 1997 році вона зробила запаморочливу кар'єру, очоливши БХФЗ.

При Безпалько підприємство стало одним з найпотужніших фармацевтичних компаній України, де виробляється понад 100 найменувань лікарських засобів. Частка підприємства у фармацевтичному ринку України серед вітчизняних виробників складає близько 9%.

Завдяки Безпалько завод першим в галузі зумів реорганізувати виробництво у відповідності зі стандартами GMP — міжнародною системою стандартів у сфері фармацевтики.

Наталія Бондарєва

власниця Баядера Груп, 54 роки

Наталья Бондарєва стала повноправною власницею найбільшої алкогольної компанії України після смерті своєї сестри Ольги Нечитайло-Ріджок в 2012 році.

Баядера, створена ще в 1991‑му і яка стала за останні 20 років лідером на ринку, зберігає непогану динаміку навіть в умовах кризи. За підсумками минулого року компанія, основними брендами якої є Хлібний Дар, Козацька Рада, Перша Гільдія стала лідером виробництва горілки в країні, а її торгова марка Koblevo — найпопулярнішим винним брендом серед українців.

НВ відвело Бондаревій 12‑е місце в топ-100 найбагатших українців 2015 року зі статком $476 млн.

Галина Герега

співвласниця мережі будівельних гіпермаркетів Епіцентр, Нова Лінія, 56 років

Колишній секретар Київради Галина Герега є однією з найуспішніших жінок-бізнесменів в Україні. Разом з чоловіком Олександром вона заснувала мережу будівельних гіпермаркетів Епіцентр-К і кілька років займала в компанії посаду фіндиректора , поки не пішла в політику в 2011 році.

У 2015-му НВ включило Герегу з чоловіком в топ-100 найбагатших українців. Вони зайняли дев'яте місце в рейтингу, вартість їх активів оцінюється в $611 млн.

Ольга Гуцал

власниця компанії Каміон-Оіл і мережі ювелірних магазинів Абрикос, 52 роки

Майже 20 років Ольга Гуцал керує компанією Каміон-Оіл, що спеціалізується на реалізації технологічних рідин для експлуатації автомобілів, промислових технологічних рідин, автокосметики та професійної хімії для миття автомобілів. Каміон-Оіл є ексклюзивним представником торгових марок Liqui Moly, Bizol, Geenotex.

Компанія налічує близько 15 філій, а також 60 франчайзинг-партнерів по обслуговуванню автомобілів.

У 2004‑му Гуцал відкрила ще один бізнес — мережу ювелірних салонів Абрикос.

Філя Жебровська

співвласниця і генеральний директор фармацевтичної компанії Фармак, 65 років

Філя Жебровська прийшла в фармацевтичний бізнес в далекому 1980 році. Починала як головний бухгалтер, потім пройшла всі кар'єрні сходинки до самого верху і нарешті очолила підприємство. Тепер під її керівництвом Фармак випускає 10% усіх ліків, які виробляються в Україні,— тобто більше 200 видів медпрепаратів різних категорій.

За підсумками 2014 року чистий прибуток компанії склав 207 млн грн.

Жебровська зайняла 24‑е місце в списку найбагатших людей України за версією НВ за 2015 рік зі статком у $187 млн.

Олена Кошарна

співзасновник і головний виконавчий директор інвестиційної компанії Horizon Capital

Юність і студентські роки Олена Кошарна провела в Канаді. Ставши дипломованим фахівцем у галузі фінансів, працювала у великих міжнародних компаніях. У 1993 році Кошарна повернулася в Україну, де познайомилася з майбутнім міністром фінансів Наталією Яресько. Вони разом працювали у фонді WNISEF, а потім заснували інвестиційну компанію Horizon Capital, де Кошарна зайняла посаду головного фіндиректора.

Після того, як в 2014‑му Яресько перейшла на роботу в уряд, Кошарна очолила Horizon Capital. На новій посаді вона пообіцяла інвестувати в Україну протягом 2015-2016 років $50 млн. За її словами, найбільш перспективні галузі в країні — IT і харчопром.

Всього за 17 років роботи в Україні Horizon Capital інвестувала близько $350 млн приблизно в 40 підприємств.

Ірина Мірошник

голова корпорації Укрпластик, 49 років

Ірина Мірошник є топ-менеджером з 1991 року. Вона була гендиректором науково-виробничого об'єднання Агрокомплекс, в 1998 році почала працювати у корпорації Укрпластик — компанії, яка є найбільшим у країні виробником гнучких пакувальних матеріалів для харчової, кондитерської, хімічної, косметичної, фармацевтичної та інших галузей. Після загибелі чоловіка Олександра Галкіна, який заснував компанію, Мірошник очолила Укрпластик.

Під її керівництвом у 2014 році корпорація увійшла в топ-30 світових компаній—виробників гнучкої упаковки. Мірошник вдалося привести систему менеджменту Укрпластика у відповідність зі світовими стандартами. Журнал Forbes включив її в топ-100 найбагатших людей України зі статком $51 млн.

Наталія Нетовкіна

засновниця ювелірного дому Zarina, 46 років

Свою бізнес-діяльність Наталія Нетовкіна починала ледве не зі студентської лави. Тоді вона скуповувала дефіцитні продукти в селах і перепродувала їх на ринках найбільших міст Радянського Союзу, потім возила білизну з Туреччини і, нарешті, відкрила власний ювелірний магазин. За 18 років скромний бізнес перетворився в одну з найбільш відомих торгових марок України на ювелірному ринку і одну з найбільших ювелірних мереж.

Сьогодні Zarina налічує понад 20 власних і 34 франчайзингових магазинів.

Інна Поперешнюк

співвласниця та адміністративний директор компанії Нова пошта, 40 років

Свій бізнес по доставці вантажів Інна Поперешнюк разом з колишнім чоловіком Володимиром Поперешнюком і однокурсником В'ячеславом Климовим створювали з нуля. Спочатку, як згадує нинішня бізнес-леді, доводилося працювати без вихідних і собі в збиток, проте в результаті їх дітище Нова пошта зайняло перше місце серед приватних служб експрес-доставки країни.

Компанія налічує більше 2.200 відділень, що охоплюють, по суті, всю Україну. У 2014 році Нова пошта вийшла також на міжнародні ринки, відкривши відділення у Грузії та Молдові, а в 2015-му запустила послугу міжнародної доставки в 200 країн світу. У докризові часи виручка компанії становила $54 млн.

Оксана Середюк

співзасновниця мережі ресторанів Mafia, Casta Sushi&PanAsia, BAO Modern Chinese Cuisine, 41 рік

Оксана Середюк почала підприємницьку діяльність разом з чоловіком Тарасом Середюком в 2004 році, і сьогодні їх союз вважається одним з найміцніших в українському бізнесі.

Пара починала з франчайзингових проектів Якіторія і Potato House, а через чотири роки підприємці відкрили власну мережу ресторанів Mafia. “Планували запускати просто італійський ресторан, але буквально в останній момент підкоригували концепцію. Розуміючись на японській кухні, ми вирішили змішати традиції — це дозволило догодити широкій аудиторії",— згадує Середюк.

Ресторани Mafia стали популярні, і заохочене цим успіхом подружжя Середюк запустили нові проекти — ресторан суші і бургерів Casta та ресторан сучасної китайської кухні BAO Modern Chinese Cuisine, який був створений у партнерстві з відомим шеф-кухарем Ектором Хіменес-Браво.

Незважаючи на кризу, мережа постійно зростає. Станом на 2016‑й Mafia об'єднує 27 ресторанів, а всього у пари 39 закладів у восьми містах.

Вікторія Тігіпко

партнер—засновник венчурного фонду TA Ventures, організатор стартап-конференції IDCEE, президент Одеського міжнародного кінофестивалю, 42 роки

Вікторія Тігіпко зуміла домогтися успіху задовго до шлюбу зі своїм відомим чоловіком, політиком Сергієм Тігіпко. За її власним визнанням, вона стала мільйонершею в 25 років. Вікторія Тігіпко працювала брокером, займалася інвестиціями і дилерською діяльністю. А зараз вона очолює венчурний фонд TA Ventures, яка в тому числі надає підтримку українському IT-бізнесу.

Крім цього, Тігіпко вже сім років організовує Одеський міжнародний кінофестиваль, який вважається найбільшим в країні.

СУСПІЛЬСТВО

Ольга Айвазовська

координатор громадської мережі ОПОРА, 34 роки

Громадською діяльністю Ольга Айвазовська почала займатися ще студенткою в рідних Черкасах. Вона регулярно брала участь у виборах в якості спостерігача, чотири роки керувала місцевим відділенням молодіжної громадської організації Молода просвіта, а в 2007‑му очолила черкаську обласну організацію ПОРА!.

Айвазовська була одним із засновників громадської мережі ОПОРА, однією з найбільш авторитетних організацій з моніторингу громадських і політичних процесів у країні. А в 2009 році вона очолила мережу.

Під її керівництвом ОПОРА регулярно публікує звіти про проведення виборчих кампаній, виборів та вступних кампаній до внз. Організація відстежує діяльність різних інститутів влади, в тому числі активність народних депутатів, щоб виявити порушення.

За п'ять років Айвазовська стала одним з провідних українських експертів з питань виборів і виборчого законодавства.

Ірина Бекешкіна

директор фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва, старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України, кандидат філософських наук, 64 роки

Ірина Бекешкіна займається соціологією з 1991 року, а її найбільші професійні досягнення пов'язані з фондом Демократичні ініціативи, який сьогодні вважається однією з найбільш авторитетних і об'єктивних соціологічних компаній країни.

За підсумками 2015 року Демініціативи увійшли в 90 рейтинг найвпливовіших аналітичних центрів Східної та Центральної Європи за версією Університету Пенсільванії (США).

Дар'я Каленюк

виконавчий директор Центру протидії корупції, 28 років

Незважаючи на молодий вік, Дар'я Каленюк зробила для боротьби з корупцією більше, ніж деякі державні відомства. Отримавши юридичну освіту в Україні, вона продовжила навчання в США, стала стипендіатом програми для молодих науковців Fulbright Graduate Student Program.

У 2011 році разом з Віталієм Шабуніним вона створила Центр протидії корупції в Україні. За час роботи організації активістам разом з іншими українськими юристами-волонтерами вдалося зупинити зловживань і крадіжок державних коштів на 1,14 млрд грн, а також знайти підтвердження протиправної діяльності 435 вищих чиновників.

Частково саме під тиском центру парламент прийняв наприкінці минулого року антикорупційні закони, а також запрацювала антикорупційна прокуратура.

Ольга Кудіненко

засновниця благодійного фонду допомоги онкохворим дітям Таблеточки, член опікунської ради дитячої лікарні Охматдит, 27 років

Ольга Кудіненко — людина, що звикла брати ініціативу в свої руки. Її благодійна діяльність почалася з посту в Фейсбуці. Тоді вона зібрала на препарати для онкохворих всього 6 тис. грн, а вже через кілька років надходження для підопічних Кудіненко налічували мільйони.

Щоб повністю присвятити себе благодійності, вона залишила роботу піар-менеджера і в 2011 році заснувала фонд Таблеточки, який став найвідомішою організацією в Україні з надання допомоги онкохворим дітям.

За п'ять років існування фонд зібрав 42,8 млн грн. Щомісяця Таблеточки купують ліки більш ніж на 300 тис. грн для 110 пацієнтів двох найбільших лікарень країни — Охмадиту та Київського обласного онкологічного диспансеру.

Елла Лібанова

директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України, доктор економічних наук, академік НАН України, 66 років

Елла Лібанова — один з найкращих спеціалістів України у сфері соціоекономіки, демографії та економіки праці, автор багатьох наукових праць і монографій. У 2007 році вона очолила Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, і з того часу її дослідження є найбільш авторитетним джерелом як для влади, так і для вчених, у тому числі іноземних.

Лібанова була серед авторів концепції та стратегії демографічного розвитку України до 2015 року, впровадила методику вимірювання людського розвитку на рівні областей, яка зараз визнана офіційною і використовується Держслужбою статистики для щорічних розрахунків.

Леся Литвинова

активіст Волонтерської сотні, засновник волонтерського центру на Фролівській, 9 /11 Кожен може допомогти, 40 років

До Євромайдану Леся Литвинова 15 років працювала режисером на телебаченні. Тоді вона й уявити собі не могла, що стане одним з найвідоміших волонтерів країни.

Спочатку вона була активісткою на Майдані, а коли на сході почалися військові дії і в Київ потягнулися перші вимушені переселенці, Литвинова вже не змогла залишатися вдома.

Вона організувала волонтерський центр Кожен може допомогти на Фролівській, 9 / 11, який швидко став одним з найбільших в країні. Сьогодні центр в основному займається переселенцями, збирає для них кошти, одяг, допомагає знаходити роботу та житло.

Світлана Ройз

Регіональний представник Європейської професійної психотерапевтичної ліги, 40 років

Дитячий та сімейний психолог Світлана Ройз з 2002 року входить в Європейську професійну психотерапевтичну лігу, а з 2010-го стала регіональним представником, викладачем і супервізором організації. Автор книжок з дитячої психології. У Ройз за плечима понад 15 років практики, вона веде семінари і дає індивідуальні консультації.

Тетяна Ричкова

волонтер, засновник дніпропетровської організації благодійного фонду допомоги армії Крила Фенікса, помічник міністра оборони, 37 років

До 2014 року Тетяна Ричкова і її чоловік були скромними підприємцями з Дніпропетровська, але трагічні події в країні внесли в життя свої корективи. Вадим Ричков відправився добровольцем в зону АТО і там загинув.

А Тетяна стала волонтером — на кошти своєї родини та пожертви робила для армії все те, чого не могла зробити держава.

Сьогодні вона, найвідоміший волонтер країни, стала помічником міністра оборони. Тепер питаннями забезпечення армії Ричкова займається на державному рівні.

Ірина Сушко

виконавчий директор організації Європа без бар'єрів

Ірина Сушко, історик за освітою, який багато років займається роботою в неурядовому секторі. А в 2009 році вона очолила громадську організацію Європа без бар'єрів — один з найбільш потужних експертних центрів з питань євроінтеграції країни.

Крім того, Сушко є переконаним лобістом надання Україні безвізового режиму з Євросоюзом.

Під її початком Європа без бар'єрів веде моніторинг діяльності всіх гілок української влади, контролюючи виконання офіційним Києвом вимог Брюсселя для відкриття кордонів з Україною.

Богдана Ярова

волонтер, співзасновник громадської організації Народний тил, 38 років

Волонтерську діяльність Богдана Ярова розпочала у 2014 році, відразу після Євромайдану. Разом з однодумцями вона заснувала найбільшу волонтерську організацію країни Народний тил, яка займається насамперед військовими. Тил допомагає із забезпеченням військових всім необхідним, а також з наданням медичної допомоги. В кінці 2014 року за волонтерську діяльність Ярова отримала з рук президента орден княгині Ольги III ступеня.

КОРПОРАТИВНИЙ СЕКТОР

Надія Васильєва

генеральний директор Microsoft Україна, 40 років

Надія Васильєва отримала гарну освіту — закінчила аспірантуру з маркетингу CIM і отримала EMBA.

13 років працювала на керівних посадах в компанії Київстар, а потім очолювала компанію Amway Україна, поки що в 2012 році не приєдналася до команди Майкрософт Україна в якості директора по роботі з органами влади та установами освіти і науки.

В 2014 році, після того як колишній гендиректор Дмитро Шимків перейшов на роботу в Адміністрацію президента, Васильєва посіла його посаду.

Олена Волошина

голова представництва Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні, 52 роки

Олена Волошина — помітна фігура в українському корпоративному секторі. Вона вже 18 років очолює українське представництво найбільшої світової організації, що відповідає за приплив інвестицій у країни, що розвиваються,— Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні.

В IFC Волошина прийшла відразу після її відкриття представництва в Києві в 1992 році, а потім поступово піднімалася по кар'єрних сходах, в результаті очоливши корпорацію.

Сьогодні IFC стала в Україні великим іноземним інвестором, який забезпечив вкладення на $3,2 млрд в 92 проекти в різних сферах економіки. Корпорація сприяла створенню 60 тис. малих бізнес-проектів і 700 тис. робочих місць.

Волошина стимулює українську владу до реформ і поліпшення бізнес-середовища. Вона переконана, що в іншому випадку, навіть якщо закінчиться війна і політична ситуація в країні стабілізується, західний інвестор все одно не прийде в Україну.

“Інвесторів відлякує не стільки війна, скільки поганий інвестиційний клімат і непрозорі правила ведення бізнесу — тобто всі ті проблеми, про які ми з завидною регулярністю говоримо вже більше 20 років,— каже Волошина.— Ринку потрібні сигнали, що українську економіку готовий підтримувати внутрішній бізнес, тоді прийдуть і зарубіжні інвестори".

Анна Дерев'янко

виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації, 39 років

Анна Дерев'янко — економіст, лобіст і громадський діяч. Кар'єру вона почала ще будучи студенткою в компанії з іноземними інвестиціями Український будівельний бізнес. Відразу після закінчення університету в 1998 році її призначили фінансовим директором компанії.

У 2000 році Дерев'янко стала заступником директора Європейської Бізнес Асоціації (EBA), а три роки потому очолила її.

Під керівництвом Дерев'янко EBA зросла майже в чотири рази і зараз нараховує близько 950 компаній. Це найбільша асоціація іноземного бізнесу в Україні.

Світлана Діденко

генеральний директор фармацевтичної фірми Дарниця, 48 років

Світлана Діденко прийшла працювати у фармацевтичну компанію Дарниця відразу після закінчення університету на скромну посаду економіста фінансового відділу. За 25 років вона зробила запаморочливу кар'єру — в 2007‑му зросла до заступника гендиректора компанії з фінансів, увійшла в наглядову раду. У 2014‑му наглядова рада обрала її гендиректором Дарниці, компанії, яка сьогодні є найбільшим виробником лікарських препаратів в Україні. Компанія працює відповідно до міжнародних стандартів GMP.

Маргарита Карпенко

керуючий партнер київського офісу міжнародної юридичної фірми DLA Piper, 46 років

Маргарита Карпенко — один з найкращих юристів-міжнародників в Україні, а також фахівець у галузі корпоративного права. Вона працювала у великих міжнародних компаніях країни, а останні 11 років керує українським офісом міжнародної компанії DLA Piper, представленої в 29 країнах. В Україні компанія налічує 3,5 тис. співробітників.

Тетяна Карпова

керуючий директор тютюнової компанії Philip Morris International в Аргентині, Болівії, Чилі, Парагваї та Уругваї, 45 років

Тетяна Карпова отримала дві освіти в Україні, потім навчалася в коледжі Вітон (США) та міжнародного інституту управлінського розвитку (Швейцарія). У 2001 році прийшла в українське представництво Philip Morris International — найбільшу тютюнову компанію світу, яка виробляє такі марки сигарет, як Chesterfield, Bond Street, Marlboro, L&M і Parliament.

У цій компанії вона пропрацювала 15 років на різних посадах, в тому числі на топових — була директором з корпоративних зв'язків, потім директором з управління проектами. В серпні 2015 року Карпову перевели в Латинську Америку, де вона зайняла посаду керуючого директора компанії в Аргентині, Болівії, Чилі, Парагваї та Уругваї.

Катерина Костєрєва

керуючий партнер IT-компанії Terrasoft, 38 років

У Катерини Костерєвої блискуча освіта, ступінь MBA і досвід роботи в міжнародному IT-гіганті IBM. У 2002 році вона разом з партнером заснувала власну компанію Terrasoft, яка за 15 років існування перетворилася в найбільший IT-бізнес пострадянського простору.

Зараз у Terrasoft близько 6 тис. клієнтів в Україні, Росії та інших пострадянських країнах, в числі яких Яндекс, hh, Білайн, Heinz, Bayer, Альфа-банк. Кількість користувачів програми Terrasoft перевищує 300 тис.

Наталія Лімонова

директор компанії—виробника дитячих меблів Снайт, 48 років

Наталія Лімонова за освітою кібернетик, але знайшла себе у бізнесі, майже 20 років тому заснувавши компанію з виробництва дитячих меблів Снайт. Випускниця програми Executive MBA kmbs впроваджує інноваційні підходи у веденні бізнесу. Можливо, саме завдяки цьому її компанія не тільки пережила кризу 2008 року, але і вийшла на новий рівень. Станом на 2013 рік місячний оборот становив приблизно 30 млн грн.

Меблі Снайт продаються не тільки в Україні, але і за кордоном. Частка компанії в сегменті українських дитячих меблів становить близько 17%.

Ірина Лямцева

генеральний директор Метінвест-Шиппінг, 40 років

Іріна Лямцева у 2006 році прийшла в ТОВ Метінвест-Холдинг, через п'ять років перейшла на посаду фінансового директора Метінвест-Шиппінг, а вже у 2012‑му очолила цю компанію.

Метінвест-Шиппінг керує усіма логістичними потоками активів групи Метінвест, в тому числі залізничними поставками, морськими і автоперевезеннями.

Військовий конфлікт на сході України призвів до руйнування залізничної інфраструктури в Донецькій і Луганській областях. Тому останні два роки Лямцева спрямовувала свої зусилля на забезпечення поставок сировини, щоб не допустити зупинки виробництва коксохімічних та металургійних комбінатів і відвантаження готової продукції клієнтам.

Вікторія Михайльо

голова правління Альфа-Банк Україна, 44 роки

Вікторія Михайльо, один з найбільш успішних банкірів країни, почала кар'єру в банківській сфері з посади головного бухгалтера в Альфа-Груп, потім стала фінансовим директором. Після ряду підвищень у 2009 році Михайльо очолила правління Альфа-Банку, який входить до десятки найбільших банків України і є частиною міжнародного фінансово-промислового консорціуму "Альфа-Групп".

Софія Опацька

директор Львівської бізнес-школи Українського католицького університету (УКУ), 40 років

Софія Опацька навчалась у Львові, а потім у США, Польщі та Китаї. Працювала директором програм МВА Києво-Могилянської бізнес-школи, директором з корпоративного університету концерну Галнафтогаз. Вона засновник-куратор проекту Global Shapes у Львові, член опікунської ради центру духовної підтримки осіб з особливими потребами Еммаус. Опацька спеціалізується на питаннях управління персоналом і побудови організацій, що самонавчаються.

У 2008 році вона почала працювати у Львівській бізнес-школі УКУ (LvBS) і вже дев'ять років очолює її. Під керівництвом Опацької LvBS стала однією з найуспішніших бізнес-шкіл України.

Віра Платонова

генеральний директор представництва MasterCard Europe в Україні, Молдові, Грузії, Туркменістані, Таджикистані, Киргизстані та Узбекистані

До приходу в MasterCard Europe Віра Платонова встигла попрацювати у багатьох великих банках України та міжнародних компаніях, зокрема в Credit Europe Bank і Укрексімбанку. Також вона була менеджером по роботі з ключовими клієнтами в українському представництві Visa Inc.

У 2010 році почала кар'єру в українському бюро MasterCard Europe в якості директора з розвитку бізнесу, а всього через два роки стала гендиректором представництва.

MasterCard — міжнародна компанія, що спеціалізується на платіжних рішеннях та технологіях. Працює в 210 країнах.

Ірина Присяжнюк

генеральний директор зернотрейдеру ADM Trading Україна

У 1996 році Ірина Присяжнюк прийшла працювати в міжнародну зернотрейдерну компанію Альфред С. Топфер Інтернешенел Україна. Тут вона зайняла пост голови торгового департаменту компанії. А через 13 років її підвищили до гендиректора компанії.

Під її керівництвом Топфер першим у країні одержав сертифікат зі сталого розвитку біомаси у відповідності до вимог

ЄС з Системою міжнародного сталого розвитку та вуглецевої сертифікації (ISCC).

У 2014 році компанія ADM завершила поглинання Альфред С. Топфер. Українське представництво було перейменовано в ADM Trading Україна. Присяжнюк залишилася керівником компанії.

Тамара Савощенко

голова правління UniCredit Bank, 50 років

Тамара Савощенко працює в одному з найбільших українських банків — Укрсоцбанку — більше 20 років. Вона починала службовцем в бек-офісі Київської обласної дирекції банку, через п'ять років її підвищили до головного бухгалтера.

У 2000 році Савощенко перевели в головний офіс на посаду начальника управління методології та організації бухгалтерського обліку. І в наступні 15 років вона просувалася по кар'єрних сходах, поки в середині 2015 року не очолила Укрсоцбанк, який сьогодні займає сьоме місце за розміром активів серед українських банків. Статутний капітал Укрсоцбанку за дев'ять місяців 2015 року виріс в три рази — до 7,74 млрд грн, власний капітал — на 31,8%, до 8,226 млрд грн.

Карина Таковенко

генеральний директор компанії AVON Cosmetics в Україні та Грузії

Свою трудову діяльність Карина Таковенко починала в українському офісі косметичної компанії AVON в 1999 році, а через чотири роки отримала перше значуще підвищення — стала менеджером з маркетингу.

Потім вона працювала в польському офісі AVON, а з 2012 року була виконавчим директором з бізнес-інтеграції в Росії і Східній Європі, відповідала також за операційне планування компанії в регіоні Східної Європи. Два роки потому Таковенко очолила AVON в Україні та Грузії. Сьогодні річний оборот AVON складає більше $11 млрд.

Юлія Чеботарьова

перший заступник генерального директора—президента групи EastOne, 50 років

Юлія Чеботарьова — незмінний і вірний менеджер бізнес-імперії мільярдера Віктора Пінчука. З його легкої руки вона стала народним депутатом IV скликання, віце-президентом з питань корпоративної власності у компанії—виробника труб і коліс для залізничного транспорту Інтерпайп, а потім віце-президентом всієї групи EastOne.

В групу Пінчука входить понад 20 бізнесів, у тому числі Інтерпайп, Банк Кредит Дніпро, телегрупа StarLightMedia (телеканали Новий, ICTV, СТБ, QTV, М1, М2 і газета Факты и комментарии).

Крім цього, Чеботарьова — голова правління Фонду Віктора Пінчука. У її правлінні знаходиться PinchukArtCentre і найбільша українська конференція міжнародного рівня Ялтинська європейська стратегія (YES), яка щорічно збирає в країні політиків, бізнесменів і мислителів світового рівня.

Ольга Устинова

гендиректор Vodafone Україна, 42 роки

Ольга Устинова — зв'язківець за освітою, займала керівні посади в телекомунікаційних компаніях Укртелеком, life:), N-Pay, GSM Ukraine.

Потім протягом чотирьох років очолювала київське територіальне управління МТС-Україна, зміцнивши на цій посаді позиції оператора в регіоні і збільшивши кількість корпоративних клієнтів. Потім Устинову підвищили до керівника макрорегіону Далекий Схід, і на цій посаді вона пропрацювала рік.

В кінці 2015 року, коли МТС-Україна перейшов на британський бренд Vodafone з метою позбутися від болючої для українців асоціації з російськими коренями компанії, Устинова очолила Vodafone Україна.

Марина Яковлєва

гендиректор Єврокару, 51 рік

За плечима Марини Яковлевої навчання в Санкт-Петербурзькому державному університеті, ступінь Executive MBA і більше 14 років роботи в автомобільному бізнесі. У 2002 році вона очолила компанію Єврокар, яка є офіційним дистриб'ютором автомобілів марки Skoda в Україні.

Оксана Яковлєва

гендиректор GEFCO Україна

За плечима Яковлевої понад 16 років досвіду роботи в сфері транспорту і логістики і ступінь MBA. Вона почала кар'єру в TNT Express&Logistics, де пройшла шлях від менеджера по роботі з клієнтами до першого заступника директора компанії.

Потім обіймала посаду керуючого директора DPD Україна протягом семи років. У 2014-му Яковлєва стала гендиректором компанії GEFCO – це провідний постачальник інтегрованих логістичних рішень і послуг для автомобільного сектору та промислових підприємств, який працює на українському ринку з 2008 року.

КУЛЬТУРА/МЕДІА

Софія Андрухович

письменниця, перекладач, 33 роки

Незважаючи на відомого письменника-отця Юрія Андруховича, Софія Андрухович вважається абсолютно самодостатнім літератором, причому прозаїком, якому пророкують велике письменницьке майбутнє.

В її активі вже п'ять успішних творів прози. А останній роман письменниці Фелікс Австрія, який вийшов в 2014 році, став найбільш популярним і отримав чимало престижних нагород в Україні та за кордоном.

Ірина Данилевська

співзасновник та голова оргкомітету Ukrainian Fashion Week, 51 рік

Перш ніж стати головним законодавцем моди в Україні, Ірина Данилевська кілька років очолювала модні глянцеві видання, серед яких Єва і L`Officiel Україна. А в 1997 році Данилевська організувала перший в країні тиждень моди, який згодом став називатися Ukrainian Fashion Week. З того часу захід проводиться двічі на рік і збирає найіменитіших українських дизайнерів і найвишуканішу публіку країни.

Завдяки Данилевській імена багатьох дизайнерів стали відомі не тільки в Україні, але і в світі.

Ірма Вітовська

актриса, 41 рік

У Молодому театрі Ірма Вітовська, одна з найпомітніших театральних актрис України, грає вже 17 років. На її рахунку безліч провідних ролей в театрі і телесеріалах, престижні премії та нагороди.

З початком військового конфлікту в Донбасі Вітовська взяла активну участь у волонтерському русі і заявила, що більше не буде зніматися в російських проектах. "Не може бути актор непричетний до того, що відбувається з його народом",— переконана актриса.

Оксана Забужко

письменниця, поетеса, 55 років

Оксана Забужко — знаменита письменниця, поетеса, літературознавець і публіцист. У 90‑х роках вона викладала україністику в США. Найвідоміший її літературний твір — роман Польові дослідження з українського сексу, який вийшов в 1996 році. Він користувався великою популярністю у читачів і був переведений на десять іноземних мов.

Забужко також є автором публіцистичних та філософсько-літературознавчих творів. Одне з найбільш значущих — Notre Dame d'Ukraine: Українка в конфлікті міфологій про поетесу Лесю Українку.

Наталія Заболотна

генеральний директор музейного комплексу Мистецький арсенал, 42 роки

Свою кар'єру Наталія Заболотна розпочала в ЗМІ. У 1996 році вона стала заступником головного редактора газети Губернские ведомости, в 2000‑му — заступником шеф-редактора Президентського вісника. Потім заснувала і керувала видавничим домом Лі-Терра.

У 2006 році очолила центр ділового та культурного співробітництва Український дім, а через чотири роки — музейний комплекс Мистецький арсенал. При ній комплекс перетворився на головний столичний майданчик для ключових подій в сфері культури і мистецтва. Заболотна також ініціювала проведення київської бієнале ARSENALE, яка стала найбільш значущим заходом в галузі культури сучасної України.

Жанна Кадирова

художниця, скульптор, 34 роки

Жанна Кадирова, найіменитіша жінка-скульптор в Україні, голосно заявила про себе, отримавши в 2011 році спеціальну премію PinchukArtCentre.

З того часу вона зібрала безліч престижних нагород, а її роботи виставлялися по всьому світу, зокрема на головній європейській художній виставці — Венеціанській бієнале, а також на Московській бієнале і в Palais de Tokyo в Парижі.


Ірена Карпа

письменниця, співачка, голова Українського культурно-інформаційного центру при посольстві України у Франції, 35 років

Ірена Карпа встигла багато чого, побувавши письменницею, поетесою, телеведучою, громадянською активісткою і навіть лідером музичної групи.

У 19 років вона заснувала групу Фактично самі, пізніше перейменовану в QARPA, а через рік видала свою першу книгу. Тепер вона є автором кількох романів, які завоювали популярність не тільки в Україні, але і в інших країнах, зокрема в Польщі. Також Карпа стала лауреатом кількох літературних премій.

Вона брала активну участь у протестах під час Євромайдану. А в жовтні 2015‑го року очолила Український культурно-інформаційний центр при посольстві України у Франції, головне завдання якого — популяризація української культури.

Олександра Коваль

організатор книжкового Форуму видавців у Львові, 58 років

Олександра Коваль очолює львівський Форум видавців, найбільший книжковий ярмарок України і один з наймасштабніших в Європі. У 2015 році у форумі взяли участь понад 300 видавництв з усього світу, було проведено понад 250 заходів за участю відомих письменників.

Львівським ярмарком Коваль займається більше десяти років.

Ліна Костенко

поет, прозаїк, 85 років

Ліна Костенко — живий класик української літератури, одна з найяскравіших поетес країни за останні 50 років.

Її перші поетичні збірки вийшли в 50-60‑х роках минулого століття і відразу ж стали літературним явищем. Однак послідуючий надалі тиск з боку радянської влади не дозволяв Костенко друкуватися довгі роки. Тим не менш вона писала і створювала справжні шедеври. Серед найвідоміших її творів — роман у віршах Маруся Чурай.

У 2010 році Костенко видала свій перший прозовий твір Записки українського самашедшего, який містить гостру критику української дійсності після здобуття незалежності.

Алла Мазур

телеведуча каналу 1+1, 50 років

Легендарна телеведуча Алла Мазур почала свою журналістську кар'єру на Українському радіо. У 1993 році її запросили на телеканал УТ-1 вести інформаційні програми. У січні 1997‑го Мазур перейшла на 1+1 і з того часу є беззмінною ведучою спочатку інформаційних випусків ТСН, а потім аналітичної програми ТСН.Тиждень.

Мазур запевняє, що, незважаючи на всі політичні перипетії, вона ніколи не говорила в ефірі того, з чим не згодна. "Це моя принципова позиція, яку знають всі, хто зі мною працював",— заявляє співачка.

Людмила Монастирська

оперна співачка, 41 рік

На адресу української оперної діви Людмили Монастирської закордонні ЗМІ не скупляться на компліменти. Її називають найкращою виконавицею партії Аїди в світі, захоплюються сильним голосом і блискучою технікою.

Вже багато років Монастирська — солістка Національної опери України, яка виступає на найкращих сценах оперних театрів світу і скрізь зустрічає прихильність критиків і глядачів.

Юлія Мостова

головний редактор видання Дзеркало тижня. Україна, 47 років

Юлія Мостова в 1994 році разом з батьком заснувала тижневик Дзеркало тижня, який вже багато років є головним аналітичним виданням країни. В активі Мостової безліч професійних нагород, а її передовиці читають всі українські політики — як влада, так і опозиція.

Кіра Муратова

кінорежисер, 81 рік

У послужному списку Кіри Муратової близько 20 фільмів, і практично всі вони ставали гучними подіями в світі кіно. Деякі з них були заборонені в радянські часи, але майже всі відзначені на престижних конкурсах і фестивалях, у тому числі і за кордоном.

Останній фільм Муратової Вічне повернення вийшов в 2012 році, і потім режисер заявила, що більше знімати не буде.

Богдана Павличко

директор видавництва Основи, 28 років

У Богдани Павличко значний родовід — вона онука класиків української літератури Дмитра Павличка і Павла Загребельного та дочка літературознавця Соломії Павличко. А їй самій вдалося в лічені роки стати однією із значущих постатей вітчизняного видавничого бізнесу.

У 2011 році Павличко очолила видавництво Основи, колись створене її матір'ю. Богдана перебудувала роботу видавництва за західними стандартами і зробила ставку на художнє оформлення книг, що дозволило істотно збільшити продажі.

Альона Притула

власниця інтернет-видання Українська правда, 48 років

У 2000 році Альона Притула разом з відомим українським журналістом Георгієм Гонгадзе заснувала Українську правду (УП). Після вбивства Гонгадзе вона стала одноосібним власником і керівником проекту.

Вже 16 років УП під керівництвом Альони Притули залишається головним політичним інтернет-виданням країни, яке публікує гострі політичні розслідування. Причому під час обох революцій — помаранчевої революції і гідності — УП була найважливішим інформаційним майданчиком, альтернативною провладним ЗМІ.

Лілія Пустовіт

дизайнер, 47 років

Ім'я Лілії Пустовіт давно стало брендом у світі моди. Причому не тільки української: у 1994 році вона спочатку стажувалася, а потім працювала у Франції. Там же в наступні три роки демонструвала свої роботи.

У 1997-му Пустовіт повернулася до Києва, а через рік в Україні з'явилася торговельна марка POUSTOVIT. З того часу дизайнер в обов'язковому порядку представляє свої колекції на показах Ukrainian Fashion Week та за кордоном.

Ада Роговцева

актриса, 78 років

Знаменита театральна актриса Ада Роговцева, в послужному списку якої десятки ролей у театрі і кіно, безліч нагород і звань, донині грає в спектаклях і навіть їздить з виступами в зону АТО. Понад 35 років вона грала в Київському академічному театрі російської драми ім. Лесі Українки і саме на цій сцені створила велику частину своїх яскравих образів.

Після початку війни в Донбасі, незважаючи на професійні зв'язки з Росією, Роговцева зайняла тверду проукраїнську позицію і стала активним волонтером. В результаті у вересні 2015‑го в РФ відносно актриси було відкрито кримінальну справу.

Мар'яна Савка

головний редактор і співзасновник видавництва Видавництво Старого Лева, поетеса, 43 роки

Мар'яна Савка створила Видавництво Старого Лева, одне з найкращих видавництв в країні, книги якого славляться оригінальними ілюстраціями. Окремі книги Старого Лева охоче купують видавці Франції, Південної Кореї, Аргентини і навіть Китаю.

Сама Савка є автором багатьох поетичних збірок і дитячих книг. Її твори перекладено на польську, англійську, білоруську, російську, литовську, німецьку та португальську мови.

Мар'яна Садовська

співачка, музикант, 43 роки

У Мар'яни Садовської безліч іпостасей: співачка, актриса, композитор, аранжувальник, драматург, фольклористка, художниця і навіть викладач. Здобувши музичну освіту, Садовська на десять років вирушила до Польщі, де працювала в Театрі театральних практик в Гарджениці і досліджувала музичний фольклор різних народів. У 2001 році вона переїхала в Нью-Йорк і там почала сольну кар'єру.

З того часу Садовська багато виступає як сама, так і з німецьким джазовим тріо Borderland. Її музика ґрунтується на етнічних мотивах і українському фольклорі, а виступи часто виглядають як справжні театралізовані вистави.

Садовська — лауреат багатьох престижних закордонних конкурсів, її творчість отримала позитивні відгуки від найсуворіших критиків по всьому світу.

Оксана Соколова

керівник департаменту публіцистичних проектів телеканалу ICTV, автор і ведуча програми Факти тижня з Оксаною Соколовою, 44 роки

Оксана Соколова починала в якості редактора на Черкаському обласному телебаченні. У 2000 році вона переїхала в столицю і влаштувалася репортером на один з найрейтинговіших українських телеканалів ICTV.

З того часу її кар'єра стрімко розвивалася. Через кілька років вона стала ведучою вечірніх новин і паралельно шеф-редактором ток-шоу Свобода слова, яке вів Савік Шустер.

У 2006 році запустила власну інформаційно-аналітичну програму Факти тижня з Оксаною Соколовою, яка вважається однією з найуспішніших українських передач такого формату.

Олена Фроляк

головний редактор інформаційної служби каналу ICTV, ведуча програми Факти, 47 років

Відомий журналіст і телеведуча Олена Фроляк починала кар'єру на івано-франківському телебаченні. Три роки тому вона вже працювала в Києві на всеукраїнському телеканалі ICTV. За дев'ять років роботи тут ведуча доросла до глави інформаційної служби, також стала обличчям каналу і беззмінною ведучою Фактів — основного інформаційного випуску новин ICTV.

Фроляк є чотириразовим лауреатом головної національної телевізійної премії "Телетріумф".

ШОУ-БІЗНЕС

Джамала

(Сусана Джамаладінова)

співачка, композитор, 32 роки

Сьогодні Джамала вважається однією з найяскравіших зірок вітчизняної сучасної музики. Вона отримала вищу музичну освіту по класу оперного вокалу, однак отримала популярність як першокласна виконавиця джазу та соулу.

Слава прийшла до молодої співачки після перемоги на конкурсі талантів "Нова хвиля-2009" в Юрмалі — вона отримала гран-прі і змусила зал тричі аплодувати їй стоячи.

З того часу вона багато виступала в Україні та інших країнах, отримувала нагороди на різних музичних конкурсах. У 2011 році Джамала брала участь у відбірковому турі на Євробачення-2011 з піснею Smile, але в результаті на конкурс поїхала Міка Ньютон.

Після анексії Криму у 2014 році та початку репресій проти кримськотатарського населення півострова Джамала зайняла проукраїнську позицію, а її репертуар наповнився більш серйозними композиціями.

У 2016 році вона прийняла рішення знову брати участь у відбірковому турі Євробачення. Цього разу вона представила драматичну композицію 1944 про депортацію радянською владою кримських татар після Другої світової війни. Цю пісню Джамала присвятила своїй бабусі, яка пережила депортацію.

В ході голосування пісня Джамали виграла, її підтримали майже 38% українців, які взяли участь у голосуванні. Тепер напередодні Євробачення співачка готується до концертів у Лондоні та Амстердамі.


Наталія Жижченко

музикант, засновниця і солістка групи ONUKA, 30 років

Наталю Жижченко і її групу ONUKA називають серед найяскравіших музичних відкриттів України останнього часу. У 2002 році вона стала солісткою електронної групи Tomato Jaws, а в 2008‑му працювала над проектом KOOQLA. Через п'ять років Жижченко прийняла рішення заснувати власний проект. Так з'явилася група ONUKA, яка спеціалізується на електронній музиці з використанням українських народних мотивів.

Тіна Кароль

співачка, 31 рік

Вітчизняна поп-зірка Тіна Кароль починала свою музичну кар'єру як солістка ансамблю пісні і танцю Збройних сил України. Популярність прийшла до неї після тріумфу на конкурсі молодих виконавців Нова хвиля-2005 в Юрмалі. Сьогодні в її активі три золотих альбоми і безліч нагород. Експерти відносять Кароль до найбільш високооплачуваних і популярних зірок українського шоу-бізнесу.


Олена Кравець

актриса студії Квартал-95, 39 років

Свою сценічну кар'єру зірка студії Квартал-95 Олена Кравець розпочала в студентські роки в команді КВН. Через деякий час на її базі була створена студія Квартал-95, яка сьогодні перетворилася у найбільше і успішне підприємство вітчизняного шоу-бізнесу.

Катя Осадча

журналіст, телеведуча 1+1, 32 роки

У 13 років Катя Осадча закінчила модельну школу агентства Багіра і слідом за цим почала кар'єру моделі. Пізніше вона закінчила істфак Київського національного університету ім. Шевченко і зайнялася журналістикою.

Вже в 2005 році Осадча почала робити авторську програму Світські хроніки на каналі Тоніс. Через три роки її запросили вести аналогічний продукт під назвою Світське життя на 1+1. Сьогодні вона — популярна телеведуча і обличчя каналу.


Анастасія Топольська

(псевдонім dj Nastia)

діджей, саунд-продюсер, 28 років

Анастасія Топольська — найпопулярніший у світі діджей родом з України. Графік виступів налічує до 200 виступів в рік, а географія гастролей охоплює Північну і Південну Америку, а також Європу і Азію.


Ольга Фреймут

телеведуча 1+1, 34 роки

Ольга Фреймут — одна з найпопулярніших ведучих на українському телебаченні. Популярність прийшла до неї в 2011‑му, коли на Новому каналі з'явилася програма Ревізор з Фреймут у "головній ролі". За задумом авторів, ведуча перевіряла якість українських закладів громадського харчування і сфери обслуговування. У 2014‑му вона почала вести аналогічну програму на 1+1, яка називалася Інспектор Фреймут, а також ряд інших телепроектів.

СПОРТ

Марія Музичук

гросмейстер, чемпіонка світу серед жінок з шахів в 2015 році, 23 роки

Кар'єру в шаховому спорті Марія Музичук почала ще в п'ятирічному віці, а в 15 була удостоєна звання гросмейстера серед жінок. В майбутньому її успіхи в шахах лише множилися.

У 2013‑му вона перемогла у командному чемпіонаті Європи у Варшаві та командному чемпіонаті світу в Астані. Встигла стати дворазовою чемпіонкою України — в 2012 і 2013 роках.

У квітні 2015‑го Музичук стала чемпіонкою світу серед жінок і отримала звання гросмейстера.

Валентина Семеренко

біатлоністка, чемпіонка світу у 2015 році, чемпіонка Олімпіади в 2014 році, 30 років

В

алентина Семеренко вважається однією з найсильніших біатлоністок останніх років. Вона — багаторазова чемпіонка Європи, чотириразовий призер чемпіонатів світу. У 2014 році на зимовій Олімпіаді в Сочі вона отримала золото в естафеті, а потім через рік стала чемпіонкою світу.

Олена Підгрушна

біатлоністка, чемпіонка світу, чемпіонка Олімпіади в 2014 році, п'ятиразова чемпіонка Європи, 29 років

Свою першу велику нагороду в спорті Олена Підгрушна отримала в 2006 році, завоювавши бронзу на чемпіонаті світу серед юніорів. Через рік вона покращила свій результат до другого місця в цьому змаганні. З цього моменту кожен новий рік приносив Підгрушній нову перемогу.

Тепер вона — п'ятиразова чемпіонка Європи, чемпіонка світу в спринті (2013 рік) і олімпійська чемпіонка (2014 рік).

У квітні 2014‑го Підгрушна вирішила спробувати себе в держсекторі, зайнявши посаду заступника міністра молоді і спорту, але через рік повернулася в біатлон.

Ольга Харлан

шаблістка, чотириразова чемпіонка світу, чемпіонка Олімпіади 2008 року, бронзовий призер Олімпіади в 2012 році, 25 років

Серед найуспішніших спортсменів української сучасності шаблістка Ольга Харлан, безумовно, в лідерах. Вона займається фехтуванням з 9 років і вже в 15 отримала свою першу велику нагороду — виграла Кубок світу серед юніорів.

На Олімпійських іграх в Пекіні в 2008 році в командному виступі 17‑річна Харлан внесла перелом у хід матчу проти спортсменок Китаю, зробивши вісім влучних ударів поспіль, що принесло збірній України перше золото пекінської Олімпіади.

Сьогодні шаблістка — чотириразова чемпіонка світу і семиразова чемпіонка Європи. А на наступних літніх Олімпійських іграх в Ріо‑де-Жанейро Харлан всерйоз має намір поповнити список своїх нагород.