ТОП-100 людей культури України - фото

ТОП-100 людей культури України

8 вересня 2017, 00:00

НВ представляє першу
сотню людей культури України

У нашій країні було зроблено багато для того, щоб саме слово культура навіювало смуток і змушувало перегортати сторінку. Але навіть потужний пресинг шароварщини і кон'юнктури не зміг вбити прагнення до свободи і креативу.

Сьогодні Новое Время називає тих українців, чиї твори легко переступають межі і перетворюються на надбання світової культури. Тих співвітчизників, зусиллями і талантами яких багато музичних майданчиків і арт-просторів Києва, Львова, Одеси та інших міст отримали репутацію стильних місць, які задають тренди. Тих, чиї ідеї та творчість затребувані, надихають і стають каталізатором для інших.

Отже, вчетверте ми публікуємо ТОП-100 Людей культури, розділивши учасників списку за п'ятьма номінаціями: Арт, Книги, Музика, Театр і кіно, а також Менеджери, меценати і куратори. У кожній номінації люди культури розташовані за алфавітом ми не вважаємо за можливе ранжувати їх за ступенем внеску в культуру. Скласти сотню нам допомогли 25 експертів, думці яких ми довіряємо. Проте ми допускаємо, що цей список не ідеальний, і в нього потрапили далеко не всі значущі фігури.

І ще: в цій сотні немає класиків, а є ті, хто співзвучний часу, створює культуру сучасної України прямо сьогодні і впливає на те, якою вона буде завтра. Саме тому перша культурна сотня НВ щороку суттєво оновлюється: минулого року в ній був 31 новачок, цього разу вже 35.

Анна Мороз,
заступник головного редактора НВ

АРТ

Влада Ралко

художниця, 48 років

С

еред українських художників Влада Ралко в числі лідерів: експерти високо цінують її експресивність, вмілу роботу з кольором і зараховують до найбільш значущих українських майстрів. Автор кількох живописних і графічних серій, Ралко двічі зверталася до "швидкого" формату щоденника. І, на думку критиків, обидва рази успішно.

У 2002 році Ралко представила серію малюнків Китайський еротичний щоденник: моторошні зображення жіночих тіл і їх фрагментів надовго запам'яталися публіці. А на початку 2017 року в Національному художньому музеї України відбулася презентація Київського щоденника альбому малюнків, зроблених в 2013-2015 роках і присвячених Майдану. Це не документальні замальовки з зображеннями протестуючих в балаклавах сусідять дерева і люди, що кровоточать та поринають в чорнозем.

Київський щоденник був представлений одночасно із ще одним альбомом Замість документу Володимира Буднікова, чоловіка Ралко. Над малюнками подружжя працювало паралельно зі спільним проектом: три роки поспіль в резиденції галереї ЧервонеЧорне в Каневі Ралко і Будніков створили художній цикл з трьох частин Притулок поета (2014), Укриття (2015) і Лінія розмежування (2016). Ці роботи були виставлені в київському Центральному будинку художника в квітні.

Євгенія Бєлорусець

художниця, фотограф, 37 років

Західноукраїнське село, населене сім'ями трудових мігрантів, кияни, які роками живуть в будинку, що підлягає знесенню, або повсякденне життя українських ЛГБТ-сімей кожен проект Євгенії Бєлорусець це гостра соціальна тема і майже документальний підхід.

Фотографія не єдиний прояв її творчості. У липні 2017 року художниця закінчила роботу над книгою, до якої також увійшли оповідання та документальні тексти, частково пов'язані з поїздками на Донбас у 2014-2016 роках: тоді Бєлорусець об'їздила прифронтові території в рамках проекту Перемоги переможених серії фоторепортажів про людей, які живуть і працюють в окупованих регіонах Донецької і Луганської областей. У 2015-му перша частина проекту, названа Не фотографуйте мене! Завтра в мене тут будуть стріляти!, була представлена на Венеціанській бієнале.

Жанна Кадирова

художниця, скульптор, 36 років

Н

айвідоміша серед молодих українських художниць Жанна Кадирова — віддає перевагу використовувати в творчості монументальні матеріали: бетон, цемент, металеву арматуру. З них вона створює гротескні копії звичної реальності, як, наприклад, представлена цього року спочатку в Монако, а потім в Венеції композиція Маркет торгова палатка, в якій стіл, ваги і ящики з ковбасами та овочами виконані з керамічної плитки, цементу та каменю .

Пару років тому з облицювальної плитки зі стін колишнього Дарницького шовкового комбінату Кадирова виготовила "одяг" для проекту Second Hand.

Художниця нагороджена багатьма міжнародними преміями і багаторазово брала участь в різних бієнале, в тому числі престижній Венеціанській, на якій її роботи були представлені не тільки в 2017-му, але і в 2013 та 2015 роках.

Микита Кадан

художник, 34 роки

Пам'ять — лейтмотив творчості Микити Кадана. У вересні минулого року в польському Білостоці він представив проект Кістки перемішалися: малюнки, створені на основі фотографій 1930-40-х років.

Зображення жертв нацистів і жертв НКВС, а також людей, які померли від голоду, в різний час демонструвалися різними сторонами, при цьому підписи змінювалися залежно від політичної кон'юнктури. Художник вирішив очистити минуле від пропаганди і залишив в назвах малюнків лише інформацію, яка не підлягає сумніву: Городяни, Селянин, Погромник, що виглядає як революціонер.

Рік по тому, у вересні 2017-го, у Львові відкривається виставка (Не) означені за словами автора, вона розповідає про політику пам'яті та про маніпуляції образами насильства. Художні роботи створені на основі документальних зображень і супроводжуються текстами істориків.

Кадан тричі брав участь у Венеціанській бієнале, його роботи виставляються в Німеччині, Франції, Австрії та Великій Британії.

Алевтина Кахідзе

художниця, перформер, 44 роки

Алевтина Кахідзе — одна з найвідоміших вітчизняних художників-перформерів, причому не тільки в Україні, а й за кордоном. Наприклад, тільки за літо цього року Кахідзе взяла участь в Одеській бієнале сучасного мистецтва з перформансом Що чоловіки повинні сказати своїм жінкам, представила проект Профілактика окупації на виставці States Of Control в Гельсінкі, а її робота Найкомерційніший проект була виставлена в музеї сучасного мистецтва MuHKA в Антверпені.

Кахідзе лауреат премії імені Казимира Малевича, ініційованої Польським інститутом у Києві, і стипендіат нідерландської Академії Яна ван Ейка.

Ще одна сфера її діяльності українська культурна дипломатія. Активна учасниця європейських арт-резиденцій, Кахідзе стала засновницею одного з перших подібних проектів в Україні: резиденцію в селі Музичі під Києвом вони з чоловіком, бізнесменом Володимиром Баб'юком, відкрили ще в 2009 році.

Сімейним проектом розвиток культурного обміну не вичерпується- навесні цього року Кахідзе стала співкуратором FACE Residency в рамках міжнародного фестивалю FACE of Art 2017, влітку співкурувала проект Межа, в рамках якого були створені дві короткострокові резиденції в Слов'янську і в Ужгороді.

Анатолій Криволап

художник, 70 років

Утравні 2017 року кілька молодих українських художників стали першими лауреатами премії імені Анатолія Криволапа: два переможці в категоріях Пластичне мистецтво і Графіка отримали призи по $2 тис., а першість у категорії Живопис і $6 тис. розділили порівну четверо претендентів.

Вручати премію імені себе у Криволапа є всі підстави: він не тільки один з найвідоміших, але і на даний момент найдорожчий український художник. Картини Кінь. Ніч і Кінь. Вечір, були продані у 2011 і 2013 роках за рекордні $124 тис. та $186 тис. відповідно.

Тепер роботи Криволапа в приймальні або вітальні маркер успішності. "Ті, хто не можуть купити, беруть хоча б в оренду", розповів він в одному з недавніх інтерв'ю НВ. А тим, хто не можуть взяти в оренду, залишається милуватися витворами на персональних виставках автора, які останнім часом проходили в Києві, Львові та Ужгороді.

Марія Куликівська

художниця, перформер, 29 років

В

травні цього року в київському Port creative hub пройшла виставка скульптур Марії Куликівської Відбитки складок. З натягнутої тканини немов намагаються вирватися різні частини тіл моделлю для робіт послужила сама автор, матеріалами мило, парафін, смола, склопластик і гіпс.

Тілесність важлива тема в творчості Куликівської. У 2012 році вона виставила в донецькій галереї Ізоляція три скульптурних автопортрета, відлитих з мила. Фігури повинні були "старіти" природним чином, але їх розстріляли замість тренувальних мішеней сепаратисти, які захопили Ізоляцію у 2014 році.

Переживання цього факту трансформувалося в перформанс: в 2015-му оголена художниця розбила молотком копії мильних скульптур, і зробила це не де-небудь, а в знаменитій лондонській галереї Saatchi.

Російська агресія в Україні друга важлива тема для Куликівської. У 2014 році уродженка Керчі 40 хвилин пролежала, загорнувшись в український прапор, на підлозі Ермітажу під час відкриття міжнародної виставки Manifesta, в 2015-му була серед тих, хто "окупував" російський павільйон на Венеціанській бієнале, а в 2016-му провела три дні без їжі і води на надувному плоті під назвою Крим.

Роман Мінін

художник, 36 років

Вчервні 2017 року у Брюсселі з'явився новий мурал: одну зі стін у історичному центрі міста прикрасило зображення золотої шахти. Твір так і називається Золота шахта, його автор Роман Мінін, український художник-монументаліст родом з Донецької області, який розробляє шахтарську тему давно і успішно.

2 червня знову ж в Брюсселі Мінін відкрив виставку своїх робіт. Минулого року він взяв участь в лондонському ярмарку ART16 і в міжнародному конкурсі ArtPrize в місті Гранд-Рапідс в США, за підсумками якого проект Мініна Килим обіцянок (вітражне панно площею близько 300 м) увійшов в топ-25 кращих інсталяцій. У квітні цього року зменшений варіант Ковра обіцянок розміром 140Х198 см був проданий на лондонському аукціоні Phillips за 8,13 тис. фунтів. Два роки тому на іншому британському аукціоні, Sotheby's, барельєф Мініна Генератор донецького метро пішов за 7,5 тис. фунтів.

Серед шанувальників його творчості легендарний Бенксі, який придбав права на використання однієї з робіт Мініна. Втім, в Україні художника теж цінують: в липні цього року на честь 85-річчя створення Донецької області була випущена поштова марка з картиною Мініна Одна дорога.

Борис Михайлов

фотограф, 79 років

Щ

об сфотографувати обличчя українських політиків, спотворені до невпізнання перешкодами телетрансляції, фотограф Борис Михайлов спеціально тряс антену. Серія Парламент, створена в 2014-2017 роках, стала головним об'єктом українського павільйону на Венеціанській бієнале цього року. Знімки символізують нездатність народних обранців дати зрозумілі і чесні відповіді на питання, які ставить перед ними суспільство.

Ця проблема сьогодні актуальна у всьому світі, вважає автор, чия творчість також давно вийшла за рамки національних масштабів.

Михайлов лауреат престижних премій, член Академії візуальних мистецтв у Берліні, його персональна виставка проходила в Нью-йоркському музеї сучасного мистецтва МоМА.

Його роботи також були представлені в кращих лондонських галереях Tate Modern, Saatchi і Музеї Вікторії та Альберта, а на аукціонних торгах Sotheby's вартість фотографій Михайлова доходить до 20 тис. фунтів стерлінгів (за роботу Без назви із серії Лурики у 2013 році).

Андрій Лесів, Романа Романишин

33 та 32 роки, ілюстратори, творча майстерня Аграфка

На конкурсі на кращий книжковий дизайн на Книжковому арсеналі-2017 Андрій Лесів та Романа Романишин забрали дві головні нагороди з трьох. У категорії Проза і поезія перемогла оформлена ними книга Олени Гусейнова Супергерої, а в категорії Дитяча книга їх власний проект, книга про слух, звук і тишу Голосно, тихо, пошепки, натхненна творчістю Василя Кандинського.

Голосно, тихо, пошепки п'ята авторська книга Лесіва і Романишин: одна з попередніх, Зірки і макові зерна, була відзначена журі премії Bologna Ragazzi Award на Міжнародному дитячому книжковому ярмарку в Болоньї, а права на її видання придбали, крім європейських видавництв, Аргентина, Китай і Південна Корея.

Ілюстратори регулярно заявляють про себе на міжнародних форумах наприклад, обкладинка книги Джордж і таємний ключ до Всесвіту увійшла в лонг-лист призерів Global Illustration Award на Франкфуртському книжковому ярмарку 2016 року. А зараз Лесів і Романишин трудяться над новим авторським проектом книгою про вміння дивитися і бачити.

Павло Маков

художник, 59 років

Навесні у Львові відкрилася ретроспектива робіт Павла Макова підготовка до неї тривала два з половиною роки. За цей час художник провів дві персональні виставки в Італії.

За кордоном Маков відомий не менше, ніж на батьківщині, його твори зберігаються в музеях Європи, США і Японії. Крім того, Маков єдиний українець, що перебуває в Британському королівському товаристві художників і графіків. Ця почесна організація існує з 1880 року, і одним з перших в неї був прийнятий французький скульптор Огюст Роден.

Офорти Макова відрізняє незвичайна техніка виконання: за терміном багаторазове інтагліо ховається кропіткий багатомісячний процес. У підсумку виходять твори-лабіринти, в яких має значення і образ в цілому, і його найдрібніші деталі.

Юрій Білей, Антон Варга,
Павло Ковач, Станіслав Туріна

Мистецьке об'єднання Відкрита група

М

атричний принтер, що безперервно роздруковує постійно поповнюваний список імен так виглядає інсталяція Без назви, представлена художниками Відкритої групи в рамках паралельної програми Венеціанської бієнале-2017 на виставці Future Generation Art Prize @ Venice. У списку всі ті, з ким познайомилися починаючи з 2015 року художники Юрій Білей, Антон Варга, Павло Ковач та Станіслав Туріна, учасники Відкритої групи. Втім, це проект не про широке коло спілкування митців: Без назви це спроба осмислити через власний життєвий досвід масштабність військових втрат на сході України. Список, в якому вже понад 1,2 тис. імен, буде завершено, коли число нових знайомих зрівняється з числом загиблих на Донбасі.

Відкрита група була заснована у Львові в 2012 році. В 2015 році колектив завоював премію PinchukArtCentre, що раз в два роки вручається одним і тим же арт-центром українським художникам молодше 35 років, а влітку того ж року вперше взяла участь у Венеціанській бієнале.

Олександр Ройтбурд

художник, 55 років

Одесит Олександр Ройтбурд останнім часом більше відомий своїми коментарями щодо політичної ситуації в Україні в цілому і в Одесі зокрема. При цьому він є одним із засновників українського постмодернізму, а його картини зберігаються в кращих музеях Європи та США.

У 2001 році він був одним з тих, хто вперше представив Україну на Венеціанській бієнале, а в 2009 його картина Прощавай, Караваджо! була продана на лондонському аукціоні Phillips за рекордні на той момент $97 тис.

Сьогодні Ройтбурд продовжує багато працювати: в кінці минулого року художник представив в київському Щербенко Арт Центрі новий проект серію гобеленів Кардинал Рішельє.

Микола Рідний

художник, фотограф, режисер, 32 роки

Зазвичай удожники демонструють свої твори в галереях і подібних виставкових просторах але роботи Миколи Рідного останнім часом частіше можна побачити на кінофестивалях. Його короткометражна робота Ні! Ні! Ні! була представлена в національній конкурсній програмі ОМКФ-2017. Фільм розповідає про молодих харків'ян, в мирне життя яких поступово проникає війна.

Раніше, на фестивалі документального кіно Docudays UA 2017, була показана картина Сірі коні історія прадіда Рідного, анархіста Івана Крупського. А в 2015 році його робота Звичайні місця потрапила в основну програму 56-ої Венеціанської бієнале.

Втім, в портфоліо Рідного не тільки відеоарт: його фотографії і інсталяції демонструються на персональних виставках в Польщі, Німеччині, Франції та Великій Британії.

Арсен Савадов

художник, 54 роки

Уквітні 2017 року в київській галереї Art Ukraine відкрилася виставка нових робіт Арсена Савадова Сон Гуллівера. Перша за кілька років персональна експозиція стала, на думку критиків, великою подією: Савадов знакова фігура в українському мистецтві.

У 1987-му створене ним спільно з Георгієм Сенченко монументальне полотно Печаль Клеопатри вразило публіку, і не тільки розмірами. Полотна площею з невелику кімнату досі звичайна справа для Савадова. Полотно тоді ж було продано приватному колекціонерові за рекордні $150 тис. І відтоді не виставлялося.

Пізніше Савадов не раз шокував публіку своїми проектами. Найвідоміші з них Донбас-шоколад і Книга мертвих. Його роботи продавалися на всесвітньо відомих аукціонах Sotheby's і Phillips, вісім творів знаходяться в колекції знаменитого музиканта Елтона Джона.

Іван Світличний

художник, 29 років

ізуальне враження від представлених робіт стає набагато більш параноїдальним і моторошним завдяки саундтреку, створеному художньої групою Sviter і Іваном Світличним ", так описали своє враження від українського павільйону на Венеціанській бієнале-2017 журналісти ARTnews, найстарішого в світі видання про мистецтво.

Проект під назвою Шум 26 це перетворена на аудіопоток інформація, яку збирають в просторі павільйону, і лише одна з безлічі звукових інсталяцій Світличного.

Випускник Харківської академії дизайну і мистецтв за спеціальністю Монументальна скульптура творить майже відповідно до диплому але використовує не тільки камінь або метал, а й звук. Відчути аудіоскульптури можна, надівши навушники і прослухавши запис: об'ємний звук дозволяє передати масштаб, матеріал і навіть форму базового об'єкта.

Олег Тістол

художник, 57 років

К

олись Олег Тістол сам знайшов визначення для свого стилю "українське бароко". Ключова ідея зв'язок з національною культурною традицією, і навіть пальми на картинах Тістола -кримські: одна з них під назвою Розфарбовування була продана на торгах Phillips за $54 тис.

Тепер Тістол мріє знайти місце для своїх картин: в Україні, за його словами, досі немає хорошого музею сучасного мистецтва. "Поки такий музей не з'явиться, мені не потрібен Золотий лев Венеціанської бієнале", сказав у розмові з НВ художник, чиї роботи були представлені в першому українському павільйоні у Венеції в 2001 році.

У своїй мрії він мабуть, не самотній: в лютому 2017 року Олег Тістол, Микола Маценко та Роман Мінін провели спільну виставку і назвали її Рай-музей.

Микита Шаленний

художник, 35 років

Художник Микита Шаленний народився, навчався, живе і працює в місті Дніпро. А роботи його подорожують по Україні і світу.

У липні 2017 року інсталяція Мозок була представлена в Києві в Мистецькому арсеналі. У квітні 2017-го в київському арт-центрі Closer пройшла виставка фоторобіт Penetration. У березні ще одна фотосерія, Де брат твій?, була показана в німецькій галереї Center for Persecuted Arts. А на початку року близько 40 акварелей і один написаний маслом диптих під загальною назвою Найсмачніші американські гриби демонструвалися в галереї Sabsay в Копенгагені. Серед більш ранніх подій виставки в Польщі, Словаччині та США.

Тим часом в дніпровської майстерні Шаленного створюється новий об'єкт: робота Ліванський кедр буде присвячена темі Криму.

Ілля Чічкан

художник, 50 років

В

травні цього року в київській галереї Карась відкрилася сімейна виставка: проект Психодарвінізм: еволюція психів представили художник Ілля Чичкан і його дочка Олександра.

Старшому поколінню є чому навчити молодше: Ілля Чичкан сьогодні вважається одним з найуспішніших вітчизняних художників.

Він був учасником найпрестижніших міжнародних бієнале, його роботи виставлялися в кращих музеях світу, а в 2008-му картина під назвою Воно була продана на аукціоні Phillips в Лондоні за 37 тис. фунтів.

Kinder Album

художниця, 35 років

Г

оловна тема творчості львівської художниці, що ховається за псевдонімом Kinder Album, сексуальність. При цьому глядачі запрошуються до взаємодії: наприклад, на виставці Зима вода нога навесні цього року зображення можна було доповнити стікерами, а на експозиції номінантів на премію PinchukArtCenter в 2015-му відвідувачі фотографувалися всередині інсталяції-кімнати.

За п'ять років існування проекту роботи Kinder Album виставлялися в Польщі, Данії, Франції та Великої Британії, а до малюнків додалися фото- і відеопроекти.

"Минулого року я зробила великий проект в копенгагенській галереї Sabsay: протягом півроку відео з громадської жіночої вбиральні копенгагенського кафе транслювалося на стіну галереї. У цьому році 11 серпня біля мене там же відкрилася персональна виставка Effective Reflexion", розповіла Kinder Album НВ.

МУЗИКА

DakhDaughters

фрік-кабаре

Д івоче фрік-кабаре DakhDaughters п'ятий рік підкорює сцени України та світу. Однак остаточним затвердженням позицій проекту, створеного режисером Владом Троїцьким, критики називають в кінці 2016 року дебютний повноформатний альбом IF.

Ще одне підтвердження "зірковості" фрік-кабаре — зібрані ним повні зали в Європі. Тільки за останні місяці дівчата виступали в Польщі, Німеччині, Швейцарії, Бельгії та особливо улюбленій ними Франції. Там DakhDaughters беруть участь в проекті з паризьким театром Le Monfort: прем'єра їхнього спільного театрально-циркового перформансу Terabak de Kyiv з успіхом відбулася торік.

"Актриси, мультиінструменталістки та співачки підкорюють своїми чаруючими мелодіями і сильними характерами", — писала тоді про українок французька преса.

Terabak de Kyiv повернеться до Парижу в 2018 році, а в Києві виступ французьких циркових артистів в супроводі DakhDaughters можна буде побачити вже восени на фестивалі Гогольfest.

Святослав Вакарчук

музикант, лідер групи Океан Ельзи, 42 роки

У червні цього року Океан Ельзи, колектив, визнаний в Україні №1, і його фронтмен Святослав Вакарчук, найвпливовіший музикант країни, завершили дворічний світовий тур. Гастролі стартували в травні 2016 року в Маріуполі, а закінчилися в червні 2017 го у Львові. Протягом гастрольного року музикантам аплодували Європа і Америка, вперше за своі майже 23 роки існування гурт побував навіть в Австралії.

Після закінчення туру ОЕ оголосив про те, що бере на рік відпустку з тим, щоб повернутися до публіки в Києві на сцені НСК Олімпійський на День незалежності 2018 року.

Колектив паузу заслужив. Концерти ОЕ збирають десятки тисяч глядачів, рекорд минулого року — більше 85 тис. людей. У кліпів колективу мільйони переглядів на YouTube.

До того ж сам Вакарчук займається ще й продюсерською діяльністю, його підопічні — Христина Соловій і Лео Мантіс. Крім того, беззмінний лідер ОЕ виступає і як громадський діяч: на початку року він став одним з ініціаторів та спонсорів The Ukrainian Emerging Leaders Program — програми, яка дозволяє молодим українцям отримувати гранти на навчання в Стенфордському університеті. А лекція, прочитана ним в Гарварді і опублікована на початку цього року на сайті nv.ua, набрала більше 20 тис. переглядів і 2,5 тис. репостів у Фейсбуці.

Вагоновожатые

гурт

Про популярність Вагоновожатых говорить їхній концертний розклад: тільки з початку літа вони виступили на п'яти фестивалях, включаючи польський Basowiszcza. У травні група відіграла в Києві Великий осінній концерт — у відеоанонсі до нього знялися вітчизняні зірки першої величини — Джамала, Дмитро Шуров (Pianoboy), Ната Жижченко (Onuka) і Фагот (ТНМК).

Гурт, який об'єднує електронну музику з філософськими текстами, створили в 2013 році колишній фронтмен дніпропетровського колективу И друг мой грузовик Антон Слєпаков і гітарист Валентин Панюта з харківської групи Lюк. Через рік до них приєднався екс-барабанщик донецького колективу DOK Станіслав Іващенко, і Вагоновожатые почали виступати з концертами.

Роман Григорів, Ілля Разумейко

33 роки і 28 років, співавтори проекту Nova Opera

Н азва Nova Opera має на увазі переосмислення жанру, і композитори Роман Григорів та Ілля Разумейко це очікування виправдовують. Починаючи з 2015 року Nova Opera представила п'ять гучних проектів — це опера-реквієм IYOV, нічна сон-опера Непрості, неоопера жахів Гамлет, опера-цирк Babylon і спільний проект з Юрієм Іздриком Trap Opera Wozzeck.

Жоден з перерахованих творів не потрапляє під визначення класичної опери: це мультижанрові постановки, в яких змішання музичних стилів доповнюється драмою, цирком, літературою та іншими складовими.

Проект був ініційований режисером Владом Троїцьким, але остаточно сформувався, коли до нього підключилися Григорів та Разумейко.

Тепер постановки Nova Opera можна побачити на фестивалях Гогольfest і Porto Franko, опера-цирк Babylon була показана в Гардженіце, опера-реквієм IYOV прозвучала у Віденській філармонії та в Македонському театрі опери та балету, а неоопера жахів Гамлет цього літа була представлена на головній сцені Шекспірівського фестивалю в Гданську.

Днями композитори обіцяють прем'єру — оперу-балет ARK/Ковчег, яку спільно зі швейцарським хореографом Оскаром Шаконом представлять на Гогольfest-2017. А на початку 2018 року у Nova Opera заплановані виступи в Нью-Йорку.

Марко Галаневич

музикант, лідер гурту ДахаБраха, 36 років

П оява ДахаБраха в саундтреку до знаменитого американського телесеріалу Фарго в квітні цього року стала сенсацією для співвітчизників. Хоча етно-хаус-квартету, що грає мікс автентичної народної музики з сучасними жанрами, до світової слави не звикати.

З моменту створення в 2004 році гурт виступив у більш ніж 30 країнах — включаючи Бразилію, Мексику, Австралію і Нову Зеландію. Музиканти взяли участь у двох десятках фестивалів — в тому числі стали першими українцями на легендарному британському Glastonbury і тричі відіграли на знаменитому угорському Sziget. Якщо європейських меломанів запитати про українську музику, в першу чергу згадають ДахаБраха, впевнені експерти.

Оксана Линів

головний диригент опери і філармонічного оркестру міста Грац, 39 років

У серпні цього року у Львові вперше пройшов LvivMozArt — фестиваль класичної музики, який тривав вісім днів і охопив 12 локацій — від соборів і оперного театру до кав'ярні і трамвайного депо. Фестиваль присвячений піаністу і композитору Францу Ксаверу Моцарту — який мешкав у Львові синові знаменитого австрійського композитора, а організувала його Оксана Линів — українка, що стала в цьому році головним диригентом опери і філармонічного оркестру Граца.

Уродженка міста Броди Львівської області керуватиме оркестром другої за значимістю опери в Австрії після Віденської як мінімум до 2020 року. До цього Линів диригувала оркестром Одеського національного театру опери та балету, а потім працювала асистентом музичного директора Баварської державної опери і отримала в 2015 році звання найкращого її диригента в номінації Класична музика.

Кирило Карабиць

диригент, 40 років

В осени 2016 року український диригент Кирило Карабиць очолив найстарший оркестр Німеччини: став музичним директором і шеф-диригентом Німецького національного театру та Державної капели у Веймарі. Колись тут працювали Йоганн-Себастьян Бах і Ференц Ліст. А тепер оркестр, історія якого налічує більше 500 років, освоїв український Щедрик.

Контракт підписано на три роки, і попереду напевно будуть й інші досягнення: Борнмутський симфонічний оркестр у Великій Британії, яким Карабиць диригував з 2009 року, встиг під його керівництвом завоювати титул найулюбленішого оркестру світу. У різні роки диригент співпрацював з великою кількістю музичних колективів, включаючи симфонічний оркестр Сан-Франциско і токійський симфонічний оркестр Yomiuri Nippon.

Світова зірка встигає бувати і на батьківщині, виступати тут і займатися благодійністю.

Тамара Лукашова

співачка, композитор, 29 років

О деситка Тамара Лукашова переїхала до Кельну в 2010 році і за наступні сім років завоювала близько десяти різних нагород на джазових конкурсах в Європі і Україні. Найсвіжішою премією, отриманою в 2017 році, стала подвійна перемога на Neuer Deutscher Jazzpreis 2017 в Мангеймі: колектив Лукашової Tamara Lukasheva Quartett отримав гран-прі та призові €10 тис., А сама музикант була визнана найкращою джазовою солісткою Німеччини.

"Її твори поєднують в собі елементи українського фольклору з сучасним європейським джазом і класичною музикою. Їх відрізняє ретельно продуманий розвиток мелодії і строго спланована структура, але при цьому завжди залишається місце для експресивних соло", — пишуть про Лукашову організатори конкурсу.

Віктор Гуцал

керівник оркестру народних інструментів НАОНІ, 73 роки

С пільні концерти із зіркою української електронної музики Onuka, з класиком українського панк-року Олегом Скрипкою, виступи в академічній обстановці — на сцені Львівської філармонії чи Одеського оперного театру — і в клубах: в сучасному музичному середовищі створений в 1969 році Національний академічний оркестр народних інструментів (НАОНІ) відчуває себе цілком упевнено. Ідейний натхненник всієї цієї бурхливої діяльності — диригент і композитор Віктор Гуцал, який очолює НАОНІ з 1984 року.

Наталя Жижченко

солістка гурту Onuka, 32 роки

В ражаюче поєднання футуристичної етно-електроніки, ефектного іміджу і сучасного менеджменту — це проект Onuka і його зірка Наталя Жижченко. Поява гурту, раніше відомого тільки українській аудиторії, у гранд-фіналі міжнародного конкурсу Євробачення-2017 перетворилася на її міжнародний тріумф. Після цього виступу минулорічний альбом гурту Відлік піднявся в топи чартів iTunes в більшості країн Західної Європи, а у кліпу, знятого на заголовну пісню, кількість переглядів в YouTube перевищила 2 млн.

На Євробаченні Onuka вийшла на сцену з оркестром народних інструментів НАОНІ, втім, бандура, трембіта і сопілка звучать і в сольних виступах гурту. Сьогодні Жижченко з саунд-продюсером і чоловіком Євгеном Філатовим записує новий альбом Mozaїka. 7 липня вийшов перший сингл Всесвіт, в записі якого брав участь Ерік Муке — засновник французького гурту Deep Forest і жанру world music.

Людмила Монастирська

оперна співачка, 42 роки

У березні цього року Людмила Монастирська, володарка найвідомішого за кордоном українського сопрано, виконала головну партію в опері Джакомо Пуччіні Флорія Тоска на сцені Національної опери України. А в жовтні з тією ж партією вона вийде вже на сцену Deutsche Oper в Берліні.

Сьогодні уродженка села Іраклій Черкаської області вважається однією з найкращих оперних співачок світу. Вона бажана гостя в Мілані і Берліні, Лондоні та Парижі, Відні та Нью-Йорку, а в цьому році в її гастрольну географію увійшов і Мюнхен.

У найближчих планах оперної діви — партія Абігайль в опері Набукко в листопаді 2017 року в Лос-Анджелесі — там її партнером буде Пласідо Домінго. На майбутню весну заплановані Норма в Х'юстоні і Аїда в Мадриді.

Джамала

співачка, 34 роки

С півачка з неповторним іміджем, впізнаваним і яскравим вокалом і репертуаром, близьким і українській, і європейсьій аудиторії — так кажуть експерти про Джамалу, яка претендує на статус вітчизняної естрадної діви №1. Після перемоги на Євробаченні Джамала підписала контракт з Universal Music Group, одним з найбільших в світі музичних лейблів, і в червні 2016 роки її четвертий студійний диск 1944 вийшов в Європі, а ще через місяць — у США. А в травні 2017-го Джамала зібрала аншлаг у київському Палаці спорту з новою програмою I believe in U.

Вадим Неселовський

піаніст, 39 років

А рт-директор львівського Alfa Jazz Fest Олексій Коган каже, що особлива гордість — запрошувати на знаменитий фестиваль співвітчизників, які прославилися за кордоном, і наводить як приклад піаніста Вадима Неселовського. Одесит Неселовський ще в юності переїхав до Німеччини, а потім в США, де отримав освіту відразу в двох легендарних музичних вузах — інституті Телоніуса Монка і музичному коледжі Берклі. В останньому музикант тепер викладає, а в 2005 році записав альбом Next Generation з Гері Бертоном, колишнім віце-президентом Берклі і семиразовим володарем престижної музичної нагороди Греммі.

Сьогодні в дискографії Неселовського — три сольні альбоми. Найсвіжіший, Get Up and Go, вийшов в березні 2017 року. Ще три пластинки записані дуетом з відомим мультиінструменталістом і композитором Аркадієм Шилклопером — третя з них, Lustrum, вийшла в цьому році. А ще однією подією 2017 року стали спільні виступи української зірки американського джазу з молодіжним симфонічним оркестром INSO-Львів.

Panivalkova

інді-поп-тріо

В літку 2017 року український гурт Panivalkova відіграв свій перший європейський тур: за місяць дівчата дали півтора десятки концертів. Причому в Берліні довелося виступити двічі — на перший виступ був солд-аут.

Тріо Ірини Лузіної, Ірини Кульшенко і Дар'ї Пугачової, співає українською, російською, англійською, французькою та іспанською мовами, експерти називають одним з найперспективніших молодих колективів країни. У минулому році група випустила дебютний альбом Донтворі.

Самі дівчата характеризують свій стиль як "чуттєвий мінімалізм" і "жанрову багатомовність": крім основних інструментів — клавіш, ударних і укулеле, на концертах Panivalkova звучать губна гармошка, перкусія та акордеон.

Євген Філатов

саунд-продюсер, лідер проекту The Maneken, 34 роки

Є вген Філатов другий рік поспіль потрапляє до ТОП-100 Людей культури Нового Времени як один з найкращих саунд-продюсерів країни. Він співпрацює з зірками рівня Джамали і колективами-початківцями. Так Філатов продюсує The Elephants, молодий гурт з Сум: тільки в серпні цього року 19-річні музиканти встигли відіграти на AlasWeekend, Zaxidfest і Koktebel Jazz Festival.

А головне дітище Філатова — проект Onuka: в гурті Наталії Жижченко він виступає саунд-продюсером, композитором, режисером декількох кліпів і співзасновником лейблу Vidlik. Розвиває Філатов і власний проект — The Maneken. У минулому році гурт випустив альбом Sale.

Андрій Хливнюк

лідер гурту Бумбокс, 37 років

У гурту Бумбокс, одного з найвідоміших українських колективів, напружений гастрольний графік: у вересні - всеукраїнський тур, в листопаді — концерт в Польщі, а в кінці року — виступи в США. І на роботу в студії час теж залишається: в серпні вийшла нова платівка гурту — Голий король.

Продуктивності Бумбокса можуть позаздрити інші музиканти: за 13 років існування гурт записав сім альбомів, зняв 28 кліпів і виступив у трьох десятках країн. Також гурт зібрав солідний урожай премій, найсвіжіша з яких — отримана в минулому році Yuna в номінації Найкраща пісня і Найкращий дует за композицію Злива, записану разом з Джамалою та Дмитром Шуровим.

Дмитро Шуров

музикант, соліст групи Pianoбой, 35 років

Д митра Шурова музичні критики називають флагманом української інтелектуальної поп-музики. Він був учасником груп Океан Ельзи і Esthetic Education, піаністом в гурті Земфіри, а в 2009-му створив власний проект Pianoboy. Влітку цього року піаніст і співак представив кліп на нову пісню — На вершині. Шанувальники прийшли в захват і від композиції з життєствердним текстом, і від того, що з музикантом в кадрі з'явився син Лев.

На вершині записана у співпраці з Morphom — саунд-продюсером Романом Черенова, і для Pianoбой цей запис став першою композицією, де до рокового звучання додалася електронна музика.

Woo York

електронний дует Дениса Андріянова та Андрія Ванжули

Д енис Андріянов та Андрій Ванжула майже невідомі в Україні — зате впливовий міжнародний портал Resident Advisor називає їх "учасниками європейського техно-відродження" і "одними з лідерів андеграундної електронної музики".

Андріянов і Ванжула виступають під псевдонімом Woo York з 2009 року і давно стали завсідниками найкращих європейських танцювальних вечірок. "Помітні релізи та сильні живі виступи тільки за останній рік забезпечили їм участь в івентах на Ібіці, в Парижі, Берліні, Мілані та Амстердамі", — говорить про них музичний критик Володимир Сиваш.

В Україні дует виступає два рази на рік — наприклад, в 2017-му вони грали на київському фестивалі Острів і в одеському клубі Port. А ще в цьому році Woo York випустили відразу два міні-альбоми: Frozen Lake і Alien Worlds.

КНИГИ

Сергій Жадан

поет, письменник, 43 роки

Якщо продовжити думку про те, що у покоління може бути голос, то голосом 30-40-річних українців був би Сергій Жадан. У нульових він писав про дорослішання і пошук сенсу життя, в 2010-му опублікував роман Ворошиловград. "Історії українського рейдерства присвячується", свідчила анотація видавництва. Сьогодні уродженець міста Старобільськ Луганської області пише вірші про біженців, які несуть в валізах "попіл, зібраний під прицілом". У серпні вийшов його новий роман Інтернат про жителів Донбасу, в чиї будинки прийшла війна. Експерти називають його найочікуванішою вітчизняною книгою 2017 року.

Жадан володар двох десятків українських та міжнародних премій, в тому числі триразовий лауреат Книги року ВВС, один раз в категорії Книга десятиліття. У серпні цього року в Старобільську стартували зйомки фільму Ворошиловград за однойменним романом.

З 2014 року письменник допомагає дитячим будинкам, лікарням і школам Донбасу, а також організовує в прифронтовій зоні музичні та літературні заходи. А на початку 2017-го Жадан заснував благодійний фонд для підтримки гуманітарних проектів на сході України.

Софія Андрухович

письменниця, 34 роки

Колись дебют дочки знаменитого українського письменника критики і читачі сприйняли скептично. Але Софія Андрухович довела, що є повноцінною і незалежною творчою одиницею.

З одного боку, вона не женеться за кількістю: з моменту виходу останнього роману Фелікс. Австрія пройшло вже три роки, а пауза між ним і попереднім становила сім років. З іншого резонанс від твору, оголошеного в 2014 році Книгою року ВВС, не вщух і досі.

На початку 2017-го стало відомо, що Фелікс. Австрія буде екранізований цим займеться українська кіностудія Film.ua. А в квітні за роман, виданий також в Польщі і Австрії, письменниця отримала літературну премію міжнародного Вишеградського фонду Visegrad Eastern Partnership Literary Award.

Поки визріває новий роман, Андрухович пише книги для дітей, оповідання та колонки, а також успішно працює як перекладач: минулого року завдяки їй українською мовою вийшов бестселер Кадзуо Ісігуро Не відпускай мене.

Андрій Бондар

поет, письменник, перекладач, 43 роки

Поет, письменник, перекладач, есеїст, літературознавець, блогер з 22,6 тис. підписників у Фейсбуці творчий профіль Андрія Бондаря широкий і багатогранний. Одним з найпомітніших літературних подій минулого року стало видання збірника есе І тим, хто в гробах авторства Бондаря.

Всі тексти збірки, за словами автора, тим чи іншим чином автобіографічні і створювалися протягом 13 років. Ця книга, каже Бондар примітки перекладача, який прагне бути кимось більшим, ніж перекладачем.

Втім, автор скромно зауважує: крім перекладів Вітольда Гомбровича, Маріуша Щиґела та інших головним чином, польських поетів і прозаїків, в його послужному списку кілька збірок власних віршів. Зараз він працює над новою книгою оповідань.

Катерина Бабкіна

поетеса, 32 роки

Н

українським поетичним голосом молодого покоління експерти НВ називають Катерину Бабкіну. Почавши видаватися в 17 років, Бабкіна вже опублікувала чотири поетичні збірки остання, Заговорено на любов, вийшла у 2017 році. Також вийшли дві збірки оповідань Лілу після тебе і Щасливі голі люди, роман Соня і дві книги для дітей Гарбузовий рік та Шапочка і Кит, частина коштів від продажу яких перераховується в благодійний фонд Таблеточки.

Твори Бабкіної перекладені кількома європейськими мовами, а цього року збірка її віршів Для всіх однакове проси вийшов в Ізраїлі в перекладі на іврит.

Юрій Андрухович

письменник, 57 років

Н

евід'ємний титул Юрія Андруховича патріарх української літератури кілька років обходився без солідних підкріплень. Останній роман Таємниця був виданий в 2007 році, мемуари Лексикон інтимних місць вийшли в 2011-му, а в наступні кілька років публікувалися тільки вірші, есе та переклади. І ось в червні 2017 року письменник повідомив, що закінчив роботу над новим романом Юстиція.

"Це буде книга з восьми з половиною розділів, кожен окремий судово-кримінальний випадок. Найдавніший починається в XVII столітті, а останній це 1970-ті роки", розповів автор.

Однією лише літературою коло інтересів Андруховича не вичерпується: більше десяти років він співпрацює з польським гуртом Karbido, з якої в червні на фестивалі Porto Franko представив новий проект Літографії. Він також бере участь у постановці київського Молодого театру Альберт, або Найвища форма страти в липні спектакль можна було побачити на фестивалі Дорога на схід.

Лариса Денисенко

письменниця, радіоведуча, 44 роки

Діти, які народилися від штучного запліднення, живуть з опікуном чи виховуються гомосексуальною парою це герої книги Майя і її мами, яку написала цього року Лариса Денисенко. Також серед персонажів переселенці, трудові мігранти і ті, хто пережив розлучення. За словами експертів, це перша в Україні дитяча книга про різноманітність сімей. Бібліотеки, школи і сімейні будинки дитячого типу можуть отримати книгу безкоштовно, а видавництво, яке опублікувало її, обіцяє цілу серію книг про Майю та її друзів.

За дитячу літературу Денисенко береться не вперше вона вже розповідала дітям про те, як дорослішали танцівниця Ісидора Дункан, поет Максим Рильський, композитор Ігор Стравінський, письменниця Астрід Ліндгрен і актор Джонні Депп. Крім цього, у творчій біографії Денисенко 11 дорослих романів.

Іван Малкович

директор видавництва А-ба-ба-га-ла-ма-га, письменник, 56 років

9березня 2017 року за свою книгу Подорожник з новими віршами Іван Малкович отримав Національну премію України ім. Тараса Шевченка найвищу державну нагороду країни в галузі культури та мистецтва. Втім, це лише одна з віх в житті Малковича: він автор ще семи поетичних збірок, перекладених на більшість європейських мов, а також на азербайджанську і бенгальську.

При цьому в Україні він більше відомий не як поет, а як глава заснованого ним в 1992 році видавництва А-ба-ба-га-ла-ма-га. Спочатку видавництво займалося виключно дитячою літературою бестселерами стали Українська абетка, Улюблені вірші і ілюстрована Владиславом Єрко Снігова королева.

З 2008 року А-ба-ба-га-ла-ма-га друкує і дорослу літературу. Друге, доповнене видання Антології української поезії XX століття, що вийшло в травні 2017 року, високо оцінили в числі інших Сергій Жадан та Юрій Андрухович.

Олексій Жупанський

письменник, директор Видавництва Жупанського, 37 років

На думку експертів, сильна сторона Видавництва Жупанського переклади. Цього року на Книжковому арсеналі видавництво представило 2-й том творів Говарда Філіпса Лавкрафта, 4-й том творів Антуана де Сент-Екзюпері, Данина Каталонії Джорджа Оруелла і роман нобелівського лауреата Патріка Модіано Щоб не загубитися в місті. Останній вийшов в серії Лауреати Нобелівської премії, і це головний проект видавництва, розпочатий ще в 2000 році Олегом Жупанським, батьком Жупанського-молодшого, у видавництві Юніверс.

Ще одна успішна серія Майстри світової прози. Минулого року в ній вийшли знамениті Сатанинські вірші Салмана Рушді, а два роки тому Улісс Джеймса Джойса, робота над перекладом якого тривала майже півстоліття.

У 2015 році Улісс переміг на всеукраїнському конкурсі Книга року в категорії Художня класика, а в 2016-му Сатанинські вірші лідирували в категорії Проза.

Олександр Кабанов

поет, 48 років

В

томившись від докорів в тому, що він, український поет Олександр Кабанов, пише російською мовою, літератор вирішив відповісти критикам у властивій йому іронічній манері. Він випустив збірку віршів Мовою ворога. А потім пішов ще далі і почав викладати на своїй сторінці в Фейсбуці власні вірші українською мовою, назвавши цикл Я остання надія сучукрліту (сучасної української літератури).

Втім, без жодної іронії критики називають Кабанова одним з кращих сучасних поетів України, його твори перекладені на англійську, німецьку, грузинську і нідерландську мови, а на українську їх перекладав сам Сергій Жадан.

Крім того, Кабанов головний редактор літературного журналу ШО і організатор найбільшого українського фестивалю поезії Київські лаври, що цього року пройшов вже в 12-й раз.

Андрій Курков

письменник, 56 років

Уберезні 2017 року в мережі з'явилася літературна карта світу країни на ній представлені у вигляді обкладинок найпопулярніших книг. Укладачі не уточнили методологію, і хоча новину охоче підхопили світові ЗМІ, до карти виник ряд питань. Україну, наприклад, представляла книга Андрія Куркова Пікнік на льоду (в англійському перекладі Смерть і Пінгвін) — не найочевидніший вибір з точки зору вітчизняних читачів.

Відповідь треба шукати за межами країни: роман про пострадянську дійсність, написаний в 1996 році, через три роки було видано в Швейцарії, потім в інших країнах Європи. Протягом декількох років книга була переведена на 36 мов.

Сьогодні в світі продано більше 5 млн екземплярів творів Куркова. Його книги регулярно входять в список європейських бестселерів. Крім того, він віце-президент українського ПЕН-клубу, і частково завдяки його зусиллям цього року в Україні вперше пройде Міжнародний конгрес ПЕН-клубів, на який з'їдуться близько 230 поетів, письменників і журналістів з усього світу.

Лідія Лихач

засновник та директор видавництва Родовід

За словами експертів рейтингу, Родовід — головне в країні видавництво якісних альбомів робіт українських художників. В першу чергу вони відзначають збірки листів, творів і репродукцій Казимир Малевич. Київський період 1928-1930, називаючи його одним із найважливіших книг останніх двох років.

Тим часом Родовід підготував нове видання про знаменитого співвітчизника Малевич. Автобіографічні записки 1918-1933, які вийдуть друком цієї осені. Також на початку вересня очікується випуск книги, присвяченої живописцю і графіку Олексію Грищенку.

Крім українських авангардистів, в портфелі видавництва роботи з історії мистецтва, етнографії, скульптури, іконопису, вишивки. Є і книги, присвячені сучасникам, наприклад Борис Михайлов. Парламент каталог виставки Українського павільйону на Венеціанській бієнале-2017.

Юрій Іздрик

поет, письменник, 55 років

Влипні 2017 року в київському Арт-дворику на Іллінській відбулася прем'єра Trap Opera Wozzeck спільного проекту Nova Opera і Юрія Іздрика. Під час вистави вокальні та музичні номери чергувалися з читанням віршів.

Свою назву перформанс отримав завдяки роману Іздрика Воццек. Сам письменник один з учасників так званого Станіславського феномена, плеяди івано-франківських письменників і художників, яких вважають творцями українського постмодернізму.

Останнім часом Іздрик бере участь в заснованому ним спільно з Григорієм Семенчуком проекті DRUMТИАТР, минулого року була видана книга його бесід з журналісткою Євгенією Нестерович, а у травні 2017 року вийшов у світ новий збірник віршів Папіроси: 25 віршів без фільтру.

Таня Малярчук

письменниця, 34 роки

Усічні 2017 року Таня Малярчук, українська письменниця, яка живе у Відні, отримала нагороду, яка навряд чи її втішила. Журі книжкового рейтингу ЛітАкцент року присудило роману Забуття Золотий пузир, який, згідно із правилами, дістається "книгам, які розчарували".

Однак за кілька тижнів до цього Забуття отримало ще одну нагороду престижного конкурсу Книга року ВВС. Артем Лісс, глава Європейського департаменту Всесвітньої служби ВВС, назвав книгу "дуже важливою і дуже своєчасною". Тієї ж думки дотримуються і більшість опитаних НВ експертів. Критики стверджують: книга Малярчук повернула в літературне середовище дискусії про те, яким повинен бути сучасний історичний роман, і стала одним з найбільш обговорюваних літературних подій року.

Забуття сьома книга письменниці, а в числі літературних нагород, завойованих нею раніше, Kristal Vilenica (Словенія) і премія імені Джозефа Конрада (Україна).

Оксана Форостіна

видавництво Yakaboo Publishing

Видавництво Yakaboo Publishing виникло восени 2016 роки як спільний проект книжкового онлайн-магазину Yakaboo і Оксани Форостіної, засновниці видавництва ТАО. Сьогодні Yakaboo спеціалізується на перекладній нон-фікшн літературі, проте в найближчих планах українська література факту.

За перші місяці існування Yakaboo Publishing випустило десяток книг, які отримали високі відгуки, і це головним чином заслуга Форостіної. В Yakaboo вона прийшла з редакційним портфелем ТАО, її власного бренду, який голосно заявив про себе в грудні 2015-го, дебютувавши українським перекладом біографії Ілона Маска Ілон Маск. Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє.

Втім, Yakaboo теж було що запропонувати книговидавниці: аудиторія його онлайн-магазину налічує понад 600 тис. постійних клієнтів.

Володимир Рафеєнко

письменник, 47 років

Навесні 2017 року новий роман Володимира Рафеєнка Довгота днів був виданий двічі: російськомовний оригінал вийшов у видавництві Фабула, а Видавництво Старого Лева опублікувало український переклад книги під назвою Довгі часи.

Цей роман про останні події на сході України і критики, і колеги по цеху зараховують до найбільш важливих художніх текстів останніх років. Головна метафора в творі Рафеєнка смерть: щоб вибратися із захопленого бойовиками міста Z, героям доводиться померти і народитися заново в Україні.

Сам автор в 2014 році покинув Донецьк і, як і його персонажі, почав життя заново в Києві. У творчому доробку Рафеєнка на той момент вже було шість романів і три віршованих збірника.

Антон Мартинов

видавець, директор видавництва Наш формат, 29 років

Улипні 2017 року на сторінці замовлень сайту видавництва Наш формат були представлені чотири книги: До біса почуття. Як вибратися з лайна, Переможець, Бути босом легко і Сила волі. Перші дві бестселери The New York Times і Wall Street Journal, і всі чотири потрапляють в категорію книг про саморозвиток.

Книги характеризують профіль видавництва, директор якого Антон Мартинов зробив ставку на західні інтелектуальні бестселери і бізнес-літературу. Коли чотири роки тому він очолив Наш формат, ситуація, за його словами, була складною. Але Мартинову вдалося її змінити. Спочатку він видав українською мовою роман Айн Ренд Атлант розправив плечі, потім Чому нації занепадають Дарона Аджемоглу і Джеймса Робінсона, а в 2017-му бестселер Чорний лебідь Насіма Ніколаса Талеба. Ці книги перетворили Наш формат на одне з найбільш успішних видавництв країни.

Юлія Орлова

директор видавництва Vivat

Харківському видавництву Vivat всього чотири роки, а його вже зараховують до лідерів українського книжкового бізнесу. Однією з літературних подій 2017 року став вихід книги Непохитний біографії лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва. Ще одна новина: запуск серії книг TED Books, рекомендованих фондом TED, організатором всесвітньо відомих інтелектуальних конференцій.

Популярність нехудожньої літератури один із трендів українського ринку, за яким Юлія Орлова уважно стежить. Ще один тренд попит на книги для підлітків, і в цій ніші видавництво також почувається впевнено: Vivat виникло зі злиття видавництв Аргумент-принт і Pelican, останнє спеціалізувалося на дитячій літературі.

Vivat також приділяє увагу художній літературі для дорослої аудиторії, видаючи в Україні лауреатів Букерівської і Гонкурівської премій.

Мар'яна Савка

поетеса, головний редактор видавництва Видавництво Старого Лева, 44 роки

Видавництво Старого Лева (ВСЛ), яке очолює Мар'яна Савка, вважається одним з лідерів якісного книговидання країни. Причому останнім часом воно взялося за підручники і, як завжди, успішно. На початку 2017 року у ВСЛ вийшли дві шкільні хрестоматії сучасної української літератури для читання в молодших класах. Вдосталь якісних ілюстрацій, коментарі авторів до кожного твору, вступне слово від популярних музикантів все це далеко від стандартної картини дитячої шкільної літератури.

За словами Мар'яни Савки, з Міносвіти її видавництво співпрацює вперше, і, можливо, тому хрестоматія нагадує не підручник, а антологію. Зате в сучасній художній літературі ВСЛ аси. Створене в 2001 році львівське видавництво починало з книг для дітей, потім додало до свого портфеля дорослі твори.

Також Мар'яна Савка внесла особистий внесок в українську літературу її вірші публікувалися в Україні, Європі та США.

Богдана Павличко

директор видавництва Основи, 30 років

Альбоми радянських мозаїк і української еротичної фотографії, продовження серії путівників Awesome Ukraine Awesome Odesa, українська прем'єра європейського бестселера Йонаса Люшера Весна варварів, а також перевипуск біблії фемінізму, книги Друга стать Сімони де Бовуар. Це лише короткий список новинок 2017 року, підготовлених видавництвом Основи: сьогодні воно випускає до 40 книг на рік, і майже кожна стає подією.

Видавництво, створене в 1992 році Богданом Кравченком і Соломією Павличко, спочатку було орієнтоване на інтелектуальну літературу. Дочка співзасновниці Богдана Павличко очолила його в 2011 році і додала ще один важливий компонент естетичний. Тепер пріоритетні напрямки видавництва нон-фікшн, книги з мистецтва, а також осучаснена класика, в тому числі роман Івана Багряного Тигролови, проілюстрований татуювальником.

ТЕАТР І КІНО

Ярослава Кравченко

засновниця Дикого театру, 30 років

Н едержавний і незалежний Дикий театр, створений взимку 2016 року Ярославою Кравченко, став найбільшою театральною подією останнього часу в країні. За півтора року тут вийшли дев'ять вистав — в тому числі скандальний Афродизиак і високо оцінені критиками Вій 2.0 і Віталік. За цей же час трупа Дикого побувала на шести фестивалях і готується ще до трьох поїздок.

Таким чином новонароджений театр став найуспішнішим креативним стартапом сезону 2016/17, а Кравченко продемонструвала віртуозність театрального маркетингу.

Їй вдається розвивати проект не тільки без фінансування, а й поки без власного приміщення: постановки Дикого театру йдуть на чотирьох десятках різних майданчиків столиці, і всього їх подивилися в цілому більше 20.000 глядачів.

В цьому році Кравченко отримала свою першу Київську пектораль — з усіх можливих номінацій головної театральної нагороди України їй дісталася премія За енергійність творчих пошуків.

Дмитро Богомазов

режисер, 53 роки

Д митра Богомазова, режисера київського Театру драми і комедії на Лівому березі Дніпра, високо цінують і критики, і глядачі, вважаючи його одночасно лідером і метром сучасного українського театру. Так, однією з найуспішніших прем'єр останнього сезону в столиці стала поставлена Богомазов спільно з Андрієм Самініним вистава Дванадцята ніч, або Що завгодно.

Богомазов вже представляв цю п'єсу кілька років тому, але тепер багато чого змінив. По-перше, переклад шекспірівського тексту для нинішньої постановки зробила літературна знаменитість — письменник Юрій Андрухович. По-друге, всі ролі зіграли студенти третього акторського курсу Університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, де викладає Богомазов.

Його статус визнаного режисера підтверджують численні премії: режисер кілька разів ставав лауреатом Київської пекторалі і одного разу — Національної премії ім. Тараса Шевченка.

Роман Бондарчук

режисер, 35 років

Р ежисер Роман Бондарчук в кінематографічних колах має славу улюбленця українських і міжнародних кінофорумів, а його стрічки відкривають світові реальне життя в сучасній Україні.

Так, цьогріч на Одеському міжнародному кінофестивалі (ОМКФ) його стрічка Dixie Land про дитячий джазовий оркестр з Херсона отримала премію Золотий Дюк в номінації Найкращий український повнометражний фільм. Вперше стрічка була показана на міжнародному фестивалі Full Frame Documentary Film Festival в США.

Ще одна робота Бондарчука, художня стрічка Вулкан, перемогла в секції Works in Progress ОМКФ, а за пару тижнів до цього була представлена в аналогічній секції на Міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах.

У минулому році ще одна документальна стрічка Бондарчука, Українські шерифи — про життя села Стара Збур'ївка в Херсонській області, — була висунута від України на премію Оскар в номінації Найкращий фільм іноземною мовою.

Валентин Васянович

режисер, оператор, 46 років

В ід кінорежисера Валентина Васяновича Україна чекає чуда: його фільм Рівень чорного 29 серпня національний Оскарівський комітет оголосив претендентом на головну кінопремію світу. Стрічка вже отримала приз Міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI.

Втім, Васянович не менше відомий і як оператор. Саме він знімав, а також спродюсував і монтував фільм режисера Мирослава Слабошпицького Плем'я, світова прем'єра якого відбулася в 2014 році в Канні, після чого стрічка побувала на безлічі фестивалів і зібрала понад 40 нагород. Завдяки Племені Васянович в 2015 році став членом Європейської кіноакадемії, а також володарем Державної премії України ім. Довженка.

Серед його недавніх операторських робіт — цьогорічний фільм польського режисера Мацея Собіщанського Згода.

Ірма Вітовська

актриса, 42 роки

І рма Вітовська, яка стала відомою завдяки серіалу Леся + Рома, сьогодні перетворилася в одну з найяскравіших театральних актрис України. Остання з її найбільш успішних робіт — роль Гертруди в неоопері жахів Гамлет. Також критики хвалять її роль Баби Прісі в однойменній п'єсі Павла Ар'є. В кінці року в прокат вийде знятий за п'єсою фільм Володимира Тихого Брама — в ньому Вітовська також зіграла головну роль.

Акторським амплуа діяльність актриси Київського академічного Молодого театру не обмежується: в минулому році вона виступила співпродюсером відразу декількох постановок — вистав Слава Героям (режисер Стас Жирков) і Афродизіак (Максим Голенко).

Ростислав Держипільський

художній керівник Театру ім. Івана Франка в Івано-Франківську, 41 рік

Т еатрального режисера Ростислава Держипільського експерти називають мотором Porto Franko — він є генеральним директором цього івано-франківського мультижанрового фестивалю. У минулому році Porto Franko пройшов під егідою Гогольfest, в цьому — відбувся самостійно, заявивши про себе як про одну з найважливіших культурних подій Західної України.

З 2008 року Держипільський очолює івано-франківський Театр ім. Івана Франка, причому успішно: Гамлета, поставленого Держипільським за п'єсою Вільяма Шекспіра у перекладі Юрія Андруховича, експерти називають однією з найкращих вистав останнього сезону.

Наталія Ворожбит

драматург, режисер, сценарист, куратор, 42 роки

І м'я Наталії Ворожбит у вітчизняній сфері культури знає кожен: вона одна з тих, хто задає ритм українського культурного життя. По-перше, вона складає п'єси. Її Саша, винеси сміття, створена в 2015 році на замовлення британського театру Traverse, була поставлена в Шотландії, Росії, Білорусі, Литві та Україні. Торішня п'єса Сором, написана спеціально для казахських глядачів, з успіхом пройшла в Алмати. А прем'єра свіжої роботи — Погані дороги — цієї осені відбудеться в лондонському театрі The Royal Court.

По-друге, Ворожбит працює в кіно: за її сценарієм знімається фільм про захисників Донецького аеропорту Кіборги, за адаптованим нею романом Ворошиловград Сергія Жадана — однойменна кінострічка.

А по-третє, Ворожбит курирує значущі соціальні проекти. Разом з німецьким режисером Георгом Жено вона створила в Києві Театр переселенця. А разом з театром Traverse другий рік поспіль реалізовує в Україні проект Class Act: його учасники, підлітки з маленьких міст країни, приїжджають в столицю, де пишуть п'єси, за якими потім ставлять спектаклі професійні актори і режисери.

Сергій Лозниця

режисер, 53 роки

С ергій Лозниця — завсідник Каннського кінофоруму і найвідоміший у світі український кінематографіст. "Без малого десятиліття він є нашим головним і найкращим режисером, чиї фільми представляють інтереси України на найбільших кінофестивалях", — говорить про Лозницю кінокритик Андрій Алфьоров.

Цього року нова робота режисера — стрічка Лагідна — була показана в основній програмі в Канні. І хоча її автор з 2001 року живе в Німеччині, а у виробництві брало участь півдюжини країн, на кінофорумі фільм був представлений від України і Франції.

Не менш відомий Лозниця і як документаліст: прем'єра фільму Майдан, знятого в Києві в 2013-2014 роках, пройшла в рамках спеціального показу офіційної програми 67-го Каннського кінофестивалю.

Станіслав Мойсеєв

режисер, художній керівник Національного академічного
драматичного театру ім. Франка, 58 років

Х удожній керівник головного театру країни всерйоз націлився на Европу — в своїх інтерв'ю Станіслав Мойсеєв наголошує, що особливо важливими вважає міжнародні проекти. У минулому році в столичному Театрі імені Івана Франка вийшли дві постановки за участю іноземних колег. Одна з них — Санація — була поставлена чеським режисером Бржетіславом Рихліком і показана в Києві, Празі, Брно та Пардубіце. А друга, Річард III грузинського режисера Автанділа Варсімашвілі, успішно переживши прем'єру, отримала відразу дві Київські пекторалі.

Також в минулому сезоні в Києві театр представив спільний проект з Гете-інститутом — п'єсу Подорож Аліси в Швейцарію сучасного швейцарського драматурга Лукаса Берфуса. А в Паневежисі, в рамках співпраці з литовськими колегами, — спектакль Саша, винеси сміття за п'єсою українки Наталії Ворожбит. Театром імені Івана Франка Моїсеєв керує з 2012 року.

Ахтем Сейтаблаєв

актор, режисер, 44 роки

К остюмована історична драма з бюджетом 75 млн грн, каскадерами, цифровими ефектами і голлівудським фільмом 300 спартанців в якості одного з орієнтирів — таким буде новий проект режисера Ахтема Сейтабалева. Йдеться про екранізацію повісті Івана Франка Захар Беркут. Зйомки почнуться в 2018 році.

Сейтаблаєв, український режисер кримськотатарського походження, сьогодні нарозхват: перш ніж братися за Захара Беркута, він розраховує закінчити роботу над проектом Кіборги. Зйомки фільму про захисників донецького аеропорту почалися в лютому 2017 року. А в травні режисер представив ще одну картину — історичну драму Чужа молитва про кримськотатарську дівчину, яка врятувала під час Другої світової війни 88 єврейських дітей-сиріт.

Почавши як театральний актор і режисер, кінематографом Сейтаблаєв займається з середини нульових. Популярність прийшла в 2013 році після проекту Хайтарма — першої художньої стрічки про депортацію кримських татар.

Оксана Дмитрієва

головний режисер Харківського театру ляльок, 40 років

Н авесні цього року в Харківському театрі ляльок відбулася прем'єра вистави за п'єсою Жана-Батіста Мольєра Уявний хворий. Незважаючи на дитячий профіль театру, постановка призначалася для дорослих — і пройшла з грандіозним успіхом. "Оксана Дмитрієва — одна з небагатьох постановників, якими може пишатися Україна: саме вона робить в країні справжній театр", — упевнений театральний експерт Сергій Васильєв.

Уявний хворий — не єдиний серйозний твір в Харківському театрі ляльок: сьогодні в його репертуарі 14 дорослих п'єс, і більше половини з них, включаючи гоголівську Одруження і чеховський Вишневий сад, поставлені Дмитрієвою.

Раду Поклітару

хореограф, художній керівник театру Київ модерн-балет, 45 років

Х ореограф Раду Поклітару і його трупа Київ модерн-балет ламають уявлення співвітчизників про класичний балет і натомість пропонують зовсім новий вид мистецтва. Нещодавньою прем'єрою театру став спектакль Вгору по річці за оповіданням Френсіса Скотта Фіцджеральда Загадкова історія Бенджаміна Баттона. На постановку півгодинного балету за твором, який не передбачає хореографічного втілення, пішло три місяці. В результаті сміливий експеримент високо оцінили критики і глядачі.

Київ модерн-балет був створений в 2006 році, і з тих пір поставив кілька десятків вистав, а минулого року Поклітару отримав Національну премію ім. Тараса Шевченка відразу за чотири з них — Лебедине озеро, Жінки в ре-мінорі, Довгий різдвяний обід і Перехрестя. Трупа з успіхом гастролювала в Східній і Західній Європі, Китаї та Таїланді.

Стас Жирков

режисер, художній керівник театру Золоті ворота, 30 років

К оли в непримітний київський театр Золоті ворота прийшов юний режисер Стас Жирков, ніхто особливо не вірив, що з цього щось вийде. Однак вийшло: всього за кілька років театр став одним з наймодніших в столиці і привертає від сезону до сезону все більше глядачів. Причому Жиркову української столиці мало — він прагне в Європу. У новому сезоні в Золотих воротах спектаклі будуть ставити європейські режисери. А сам Жирков реалізував два спільних проекти з Магдебурзьким театром, поставивши за участю німецьких акторів вистави в Німеччині.

На початку 2017 го Стас Жирков отримав головну театральну премію України — Київську пектораль — за найкращу режисерську роботу у виставі Слава героям. А свою першу Київську пектораль він завоював в 2011 році, за найкращий режисерський дебют.

Тарас Ткаченко

режисер, 41 рік

У квітні цього року українським кінематографістам вперше роздали вітчизняні аналоги Оскарів — національні кінопремії Золота дзиґа. Тріумфатором став фільм Гніздо горлиці Тараса Ткаченка, який отримав найбільше призів. Причому фільм став повнометражним ігровим дебютом режисера — до недавнього часу Ткаченко в основному знімав документальне кіно і короткометражки.

У минулому році Гніздо горлиці, історія про українку, яка вирушила на заробітки до Європи, отримала приз Одеського міжнародного кінофоруму як найкращий український повний метр і дві нагороди на німецькому кінофестивалі Мангейм — Гейдельберг. Фільм також був показаний на кіноринку в Канні в 2016 році, а восени його побачать у Ванкувері.

Тамара Трунова

режисер, 35 років

Т амара Трунова — одна з найуспішніших і затребуваних вітчизняних театральних режисерів. Вона ставить спектаклі в рідному Театрі драми і комедії на Лівому березі, в Національній опері, Національному театрі оперети, Молодому театрі, театрі Золоті ворота, а також за межами Києва — в The Royal Exchange Theatre в Манчестері. Постановки різнопланові: від класиків — Безприданниця. Версія за п'єсою Островського, до сучасників — Саша, винеси сміття Наталії Ворожбит і Під небом синім британського драматурга Девіда Елдріджа.

Всі роботи Трунової отримали високі відгуки критиків, включаючи спектакль The People Are Singing (Люди співають), поставлений цієї весни в Манчестері. Британський драматург Ліззі Наннері написала п'єсу про російсько-українськиф конфлікт: війна в ній показана очима дівчинки-підлітка, для якої реальність змішана з фантазіями.

Богдан Струтинський

художній керівник Київського національного театру оперети

Н аціональну оперету експерти називають найкасовішим театром столиці, а Богдана Струтинського — найенергійнішим театральним художнім керівником країни. Його зусиллями в травні 2017 року в Україні відбувся триденний міжнародний форум асоціації OPERA EUROPA — щоб передати масштаб заходу, оглядачі порівнюють його з Євробаченням. У Києві зібралися керівники найкращих європейських оперних театрів.

Інші значущі проекти Струтинського — засновані ним фестивалі O-Fest в Києві та Бучі та Carpathian Space в Івано-Франківську. Перший присвячений опері і опереті, другий — культурі країн Карпатського регіону, і обидва стали подіями міжнародного значення.

З осені минулого року Струтинський очолює Національний союз театральних діячів України.

Влад Троїцький

режисер, засновник фестивалю сучасного мистецтва Гогольfest, 52 роки

Про режисера Влада Троїцького театральні експерти говорять коротко і ясно: "Троїцький — це наше все". Для такого твердження є всі підстави. Створений ним десять років тому мультижанровий фестиваль сучасного мистецтва Гогольfest в 2017 році став європейським: цей статус він офіційно надбав, ставши одним з учасників міжнародної платформи EFFE і отримавши EFFE Label, свого роду знак якості Європейської асоціації фестивалів.

Гогольfest, якість якого оцінила Європа, за масштабами і змістом не має аналогів в Україні: в цьому році організатори очікують 900 учасників з 12 країн і за 11 фестивальних днів обіцяють 300 подій.

Гогольfest — не єдине досягнення Троїцького. Він став засновником багатьох проектів, в числі яких етно-хаос-квартет ДахаБраха і фрік-кабаре Dakh Daughters — два українських колективи, які стали міжнародними брендами. А в цьому році Троїцький представив новий театрально-музичний колектив — ЦеШо.

Найстаріший проект режисера — заснований ним же ще в 1994 році театр Дах — також продовжує свою роботу, і не тільки як репертуарний театр, але і як проектний майданчик для молодих театральних колективів.

МЕНЕДЖЕРИ І МЕЦЕНАТИ

Сергій Яценко,

співзасновник і співвласник арт-центру Closer, 37 років

С вітові музичні ЗМІ внесли київський арт-центр Closer в список місць, обов'язкових для відвідування. Серед тих, хто ділиться в соцмережах захопленими відгуками про його вечірки, — жителі Європи, Азії та США, серед артистів, які називають себе друзями клубу, — популярні діджеї з Німеччини, Японії та інших країн.

Ця Мекка цінителів електронної музики, творцями якої є Сергій Яценко і ще кілька його однодумців, знаходиться на території Української стрічкоткацькі фабрики. Причому завдяки їхнім зусиллям сьогоднішній Closer це не тільки танцпол, а й художня галерея, кафе, коворкінг і кілька магазинів, а головне атмосфера, яку і артисти, і гості називають унікальною.

"Ми побудували Closer, щоб займатися тим, що нам подобається це наш спосіб життя", каже НВ про своє заняття Яценко.

Цього року проект вийшов на новий рівень: за підтримки партнерів з інших країн команда Closer провела на території столичного заводу Метробуд музичний фестиваль Brave! Factory: за два дні на ньому відіграли 50 артистів і побували 4 тис. глядачів.

Ігор Абрамович

арт-дилер, куратор, 41 рік

І гор Абрамович в буквальному сенсі вивіз сучасне українське мистецтво у світ. В кінці 90-х його компанія автоперевезень займалася транспортуванням художніх творів. Поступово підприємець став купувати роботи, які подпбаються і перетворився на колекціонера, а потім на арт-дилера. У підсумку саме завдяки Абрамовичу більшість вітчизняних талантів отримали світове визнання.

Сьогодні він представляє Україну на найкращих аукціонах світу Sotheby's, Philips і Christie's і співпрацює з десятком провідних вітчизняних художників. Його рекорд продана за $186 тис. картина Анатолія Криволапа Кінь. Вечір.

Також у Абрамовича є і кураторські проекти: в 2013 і 2014 роках він організовував експозиції українських художників в знаменитій лондонській Saatchi Gallery, в найближчих планах Tate Modern.

А нещодавно найуспішніший арт-дилер країни отримав профільну освіту: тепер у нього є диплом мистецтвознавця Національної академії образотворчих мистецтв і архітектури.

Олексій Ботвінов

піаніст, президент фестивалю Odessa Classics, 52 роки

М узикальний фестиваль Odessa Classics експерти називають потужною подією з якісної програмою. У червні цього року він пройшов втретє, збільшивши свою тривалість з п'яти днів до тижня і зібравши тисячі глядачів.

На чотирьох одеських сценах Оперного театру, філармонії, Літературного музею і під відкритим небом біля колонади Воронцовського палацу пройшли 11 концертів, де виступали і представники світової музичної еліти, і провідні українські артисти.

Організатором Odessa Classics є Олексій Ботвінов, який і сам грає на фортепіано, причому вважається одним з найкращих в світі виконавців творів Сергія Рахманінова.

Євген Березницький

організатор Kyiv Art Week, 39 років

Н апередодні Євробачення-2017 Києві відбулася подія, співставна з ним за значущістю, — але не в сфері шоу-бізнесу, а в сфері мистецтва: з 4 по 7 травня на декількох локаціях, включаючи Національний художній музей, розгорнувся Kyiv Art Week — український тиждень мистецтва. В його програмі були виставки, лекції та воркшопи, а головною подією став арт-ярмарок, в якому взяли участь 23 галереї України, Німеччини, Грузії, Польщі і навіть Бразилії. Організатором Kyiv Art Week є Євген Березницький.

Олександра Андрусик, Євген Шимальский

32 роки і 35 років, засновники музичного агентства Ухо

С творене в 2012-му році музичне агентство Ухо починало з організації концертів нової академічної музики, а потім еволюціонувало в кураторське об'єднання. За безпосередньої участі агентства в 2016-2017 роках на сцені Національного оперного театру були поставлені дві опери сучасних італійських композиторів — Лімб Стефано Джервазоні і Хліб. Сіль. Пісок Карміне Челла.

Прем'єри стали сенсацією для столичної публіки.

На лютий 2018-го заплановано третій подібний проект — Шляхи знедолених, твір молодого українського композитора Максима Коломійця, за сценографію до якого взявся знаменитий художник Сергій Братков.

"Братков - наша головна сенсація, опер він до сих пір ніколи не ставив", - говорить НВ Саша Андрусик, співзасновниця Ухо і куратор всіх трьох постановок.

Втім, про організацію концертів Ухо теж не забуває: Ухо-ансамбль під керівництвом італійського диригента Луїджі Гаджеро регулярно виступає з новими програмами за участю музикантів і солістів з усього світу.

Павло Гудімов

галерист, куратор, колекціонер, 43 роки

С учасним мистецтвом колишній учасник рок-гурту Океан Ельзи Павло Гудімов зайнявся в 2001 році і за півтора десятка років став однією зі значних фігур вітчизняного арт-ринку — і як куратор, і як галерист. Останній його проект присвячений поемі Івана Котляревського Енеїда і створений спільно арт-центром Гудімова Я Галерея і Київським національним художнім музеєм. Один з найважливіших для української культури текстів куратори досліджували через його візуальне втілення — живопис, графіку та ілюстрації.

Іван Козленко

директор Національного центру Олександра Довженка, 36 років

П очинаючи з 2014 року, з невеликою перервою на переобрання, Іван Козленко планомірно перетворює Національний центр Олександра Довженка на кіноархів європейського зразка, а територію колишньої кінокопіювальної фабрики — на сучасний арт-кластер. При цьому, наголошують експерти, Козленко впевнено демонструє, що державна інституція може бути сучасною відкритою платформою для мультидисциплінарних проектів.

Причому не тільки сучасною, але й прибутковою: в минулому році, реалізувавши близько 80 проектів в Україні та за її межами, Центр Довженка вперше показав чистий прибуток 1,5 млн грн.

Сьогодні за адресою Васильківська, 1 знаходяться кіноархів, фільмофонд, кінокопіювальна лабораторія і медіатека, а також культурний хаб, що складається з двох частин. Першу освоює Довженко-центр, і тут цієї осені відкриється Музей кіно і театральна платформа Сцена-6, яка стане майданчиком для українських незалежних театрів. Друга здається в оренду — там розташувалися арт-простір Плівка, магазин Довженко. Книги. Кава. Кіно і інші незалежні організації. В результаті територія колишньої фабрики стала однією з головних локацій молодого культурного життя столиці: тут проходять кінофестивалі, техно-вечірки і заходи з програми Гогольfest.

Геннадій Кофман

засновник і програмний директор фестивалю
документального кіно Docudays UA, 53 роки

З тих пір як Україна декілька років тому увійшла в фазу підвищеного інтересу до документалістики, Геннадій Кофман, глава фестивалю документального кіно Docudays UA, стає все більш значимою фігурою в сучасній культурі. І його фестиваль, заснований в 2003 році, тепер перетворився на масштабну подію: в минулому році Docudays UA отримав 99 заявок від авторів українських або спільних з Україною проектів, що претендують на участь у фестивалі, в цьому році — вже більше сотні.

А в середині вересня в український прокат вийде програма DOCU/ХІТ — добірка з восьми картин. Глядачі побачать Головну роль режисера Сергія Буковського, що отримала цього року національну премію Золота дзиґа, Dixie Land Романа Бондарчука, який було визнано найкращим українським фільмом на ОМКФ-2017, і скандальну стрічку латвійця Угіса Ольте і норвежця Мортена Траавіка про концерт словенської групи Лайбах в Північній Кореї День звільнення. За знайомство українського глядача з неігровими хітами відповідає команда Docudays UA.

Семен Кантор

комісар Одеської бієнале сучасного мистецтва, 65 років

Д евять років тому Семен Кантор, кандидат технічних наук і колишній завідувач відділом НДІ спеціальних способів лиття, очолив щойно відкритий Музей сучасного мистецтва Одеси (МСМО). Тоді ж він провів першу Одеську бієнале — це була виставка робіт місцевих художників різних поколінь і напрямків. А сьогодні його дітище перетворилося на один з наймасштабніших арт-майданчиків країни.

П'ята бієнале 2017 року, Зона турбулентності, стала найбільшою за всю історію проекту: близько сотні авторів з 30 країн світу, п'ять спеціальних кураторських проектів, десять локацій, а також велика дискусійно-освітня платформа.

Олександра Коваль

президент львівського Форуму видавців, 59 років

У літературно-видавничому житті України є дві головні події: київський Книжковий арсенал навесні і львівський Форум видавців восени. І якщо за кількістю учасників і відвідувачів заходи можна порівняти, то історична першість — за Львовом.

Перший Форум видавців відбувся в 1994 році, і з тих пір його беззмінним організатором залишається Олександра Коваль. Гостями книжкового фестивалю встигли побувати сотні письменників, в тому числі такі зірки, як Ерленд Лу, Фредерік Бегбедер, Петро Вайль і Володимир Сорокін.

Минулого року в рамках Форуму відбулося понад 1,2 тис. заходів, в тому числі понад 500 книжкових презентацій, а на ярмарку були представлені 195 видавництв. Цього року очікується ще більшого розмаху і, відповідно, ще більше гостей і учасників.

Олексій Коган

арт-директор Alfa Jazz Fest, організатор
продюсерського центру Jazz in Kiev, 59 років

О Лексей Коган, музичний журналіст і найкращий знавець джазу в країні, доклав руку до більшості національних джазових заходів. Щорічно протягом уже семи років на найважливіший з них — Alfa Jazz Fest — до Львова з'їжджаються світові зірки джазової музики — від яскравих молодих виконавців до багаторазових лауреатів престижної музичної нагороди Греммі.

"Якби 20 років тому мені хтось сказав, що в Україні виступатимуть Джордж Бенсон, Хербі Хенкок, Чик Коріа і Чарлі Хейден, я б у відповідь порадив сходити до психіатра, — зізнався в недавньому інтерв'ю НВ арт-директор фестивалю Alfa Jazz Fest Коган. — Але все змінюється на краще".

Також сьогодні Коган є куратором джазової сцени Koktebel Jazz Festival, а його продюсерський центр Jazz in Kiev привозить світових зірок джазу в столицю і в інші міста країни. Експерти підкреслюють: частково саме завдяки Когану джазових метрів, які приїжджають в Україну, чекає і зустрічає вдячна публіка.

Денис Іванов

генеральний директор Артхаус Трафік, кінопродюсер, 39 років

Завдяки дистриб'юторській компанії Артхаус Трафік, яку очолює Денис Іванов, українські глядачі дивляться кінострічки, які стали лауреатами головних світових премій і фестивалів. Ось і в цьому році в прокат вийшли або вийдуть найближчим часом Комівояжер, який отримав цьогоріч Оскар за найкращий іноземний фільм, Квадрат, нагороджений Золотою пальмовою гілкою Каннського фестивалю, та Тіло і душа, що завоював Золотого ведмедя в Берліні.

Свою компанію Іванов заснував в 2003 році, і сьогодні серед її проектів — тижні австрійського, швейцарського та італійського кіно і міжнародний дитячий кінофестиваль Чілдрен Кінофест.

Лілія Млинарич

засновниця і президент Koktebel Jazz Festival, 52 роки

Цього року Koktebel Jazz Festival, який щорічно стараннями свого президента Лілії Млинарич перетворюється на ключову подію в країні в галузі культури, відсвяткував своє 15-річчя. За півтора десятиліття на сцени фестивалю вийшли близько 3.000 музикантів, а почули їх майже півмільйона глядачів. У різний час на фестивалі виступали Red Snapper, De Phazz, The Cinematic Orchestra — гурти, які грають сучасні інтерпретації джазу, а також класичні джазмени і представники інших музичних жанрів — від ісландських електронників Gus Gus до білоруських рокерів Ляпіс Трубецькой.

До 2014 року фестиваль проходив в Криму, а після анексії покинув півострів. Нове місце вибирали довго, в результаті зупинившись на Одещині — спочатку спробували влаштуватися в Затоці, а в минулому році перебралися до Чорноморська.

Незважаючи на переїзд, про зміну назви мова не йде — збереження бренду Koktebel Jazz Festival Млинарич називає своєю громадянською позицією.

Любов Михайлова

засновниця арт-центру Ізоляція, 54 роки

У Ізоляції, одного з найбільш яскравих київських арт-майданчиків, і її засновниці Любові Михайлової — довга історія. Тепер Ізоляція розміщується в приміщенні київського креативного хабу IZONE, а колись починала на території Донецького заводу ізоляційних матеріалів. Михайлова, дочка останнього директора заводу, що закрився і власниця хімвиробництва, приватизувала завод разом з британським інвестором, щоб перетворити простір на креативне село.

Починаючи з 2010 року в донецькій промзоні проходили виставки зірок світового і вітчизняного мистецтва. Але 9 червня 2014 року простір захопили бойовики, і арт-платформа вимушено переїхала до столиці.

Завдяки грантам, підтримки філантропів, коштам самої Михайлової Ізоляція як і раніше відкриває для українців світових зірок — наприклад, в цьому році Київ побачив роботи британського кераміста Грейсона Перрі і Крістофера Макоса, відомого як улюблений фотограф Енді Уорхола.

Дмитро Сидоренко

співвласник клубу Atlas, організатор
фестивалю Atlas Weekend, 32 роки

З начимість проекту Дмитра Сидоренка Atlas Weekend складно переоцінити. Сьогодні це наймасштабніший музичний опен-ейр-фестиваль з тих, що відбуваються в столиці. Вперше захід відбувся в 2015 році — тоді він тривав два дні, а на двох сценах виступили 30 виконавців, переважно вітчизняних. У 2017-му програма збільшилася до п'яти днів, лайнап — до більш ніж 200 артистів, а хедлайнерами стали британський рок-гурт Kasabian, норвезький електронний дует Röyksopp і легендарний британський колектив The Prodigy. У цьому році на Atlas Weekend прийшли близько 400 тис. глядачів.

У той же час Сидоренко нерідко потрапляє в епіцентр скандалів: до нього висувають претензії глядачі і артисти, незадоволені організацією фестивалю, а також городяни, обурені занадто гучним звуком на Atlas Weekend і відкритому майданчику клубу Atlas — Roof.

Вікторія Тігіпко

президент Одеського міжнародного кінофестивалю, 44 роки

З кожним роком Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ) — дітище бізнесвумен Вікторії Тігіпко — піднімається на нову сходинку. Так, в цьому році кількість поданих на конкурс фільмів сягнула рекордних 911, з яких було відібрано 107, а червоною фестивальною доріжкою пройшлася французька зірка першої величини Ізабель Юппер.

З одного боку, якісний ріст фестивалю — це заслуга його команди на чолі з генпродюсером Юлією Синькевич. З іншого — щедрість сім'ї Тігіпко. "Поки у нас головний партнер ТАСкомбанк, тому більше ніж на 50% спонсор — ми самі", — сказала в недавньому інтерв'ю НВ Вікторія Тігіпко. Власник і голова наглядової ради ТАСкомбанку — її чоловік Сергій Тігіпко.

А в цьому році творці ОМКФ ініціювали ще один проект — створення Української кіноакадемії і національної кінопремії Золота дзиґа. Перші українські аналоги Оскарів були вручені 20 квітня.

Оксана Хмельовська

координатор міжнародного фестивалю Книжковий арсенал, 29 років

К онцепцію розвитку Книжкового арсеналу, одієї з головних подій українського культурного року, його координатор Оксана Хмельовська вибудовує за міжнародними стандартами: з акцентом на спеціальні кураторські програми. В результаті заходи фестивалю виявляються не менш цікавими, ніж стенди, і в них беруть участь найбільш популярні українські літератори і зарубіжні автори бестселерів.

Розвиток приносить плоди: у 2017 році на Книжковому арсеналі було представлено 150 видавництв, ярмарок відвідали 50 тис. осіб.

Віктор Пінчук

засновник PinchukArtCentre, 56 років

С еред тих, хто відкриває українцям найбільш значущих сучасних художників світу, причому привозить до Києва оригінали їхніх робіт, а іноді і їх самих — на першому місці бізнесмен Віктор Пінчук, власник PinchukArtCentre, філантроп і зять екс-президента Леоніда Кучми. Тільки в цьому році PinchukArtCentre експонував роботи найдорожчого художника сучасності британця Деміена Херста, його китайського колеги Ай Вейвея і сербської художниці-перформера Марини Абрамович.

У минулі роки PinchukArtCentre привозив до Києва скульптури Джеффа Кунса та проводив персональні виставки Деміена Херста, Такаші Муракамі та інших зірок.

Також Пінчук підтримує молодих художників: раз на два роки PinchukArtCentre вручає премії найкращим українським художникам до 35 років, а також проводить міжнародний конкурс молодих художників Future Generation Art Prize. Роботи переможців інтернаціонального проекту виставляються на Венеціанській бієнале, найбільшому арт-форумі світу.

Олеся Островська-Люта

директор національного культурно-мистецького та
музейного комплексу Мистецький арсенал, 39 років

О леся Островська-Люта очолила Мистецький арсенал трохи більше року тому і вже заробила чимало позитивних оцінок. Експерти схвалюють нову політику головного виставкового майданчика країни, його нову концепцію розвитку, прозору звітність і найголовніше — якісні проекти. І відзначають, що Мистецький арсенал сьогодні — простір, відкритий для сучасного мистецтва і нових кураторських підходів до організації виставок, що приваблює і арт-тусівку, і обивателів — словом, констатують вражаючий результат.

Экспертная группа

Фахівці, які допомагали НВ скласти ТОП-100 Людей культури

 1. Андрій Алфьоров, кінокритик
 2. Ася Баздирєва, арт-критик
 3. Юрій Береза, музичний оглядач
 4. Юрій Володарський, журналіст, літературний оглядач
 5. Анастасія Гайшенець, театральний критик, головний редактор журналу Український театр
 6. Олександр Гусєв, кінокритик
 7. Сергій Васильєв, театральний критик, співробітник Інституту проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України
 8. Олег Вергеліс, театральний критик, редактор відділу Культура газети Дзеркало тижня
 9. Костянтин Дорошенко, арт-критик, куратор
 10. Міла Кравчук, музичний критик
 11. Оксана Мамченкова, редактор УП.Культура
 12. Любов Морозова, музичний критик
 13. Ігор Панасів, головний редактор сайту Karabas Live
 14. Олексій Першко, кінокритик
 15. Михайло Рашковецький, мистецтвознавець, арт-критик, куратор Одеської бієнале сучасного мистецтва
 16. Володимир Сиваш, музичний критик
 17. Ірина Славінська, журналіст, літературний оглядач, куратор
 18. Євген Стасіневич, літературний критик
 19. Олександр Соловйов, арт-критик, куратор
 20. Катя Тейлор, арт-експерт, співзасновниця Port creative hub
 21. Тетяна Терен, журналіст, літературний оглядач, глава Українського інституту книги
 22. Тетяна Трофименко, літературознавець, літературний критик
 23. Влад Фісун, діджей, радіоведучий
 24. Ірина Чужинова, театральний критик
 25. Катерина Яковленко, співробітник дослідницької платформи PinchukArtCentre