З ДИКИМ ентузіазмом - фото З ДИКИМ ентузіазмом - фото
Спецпроект

З ДИКИМ ентузіазмом

8 листопада 2017, 00:00

Столичний Дикий театр сьогодні називають одним з найгучніших вітчизняних театральних проектів – а почалося все два роки тому з повідомлення

"Більше, ніж месенджер": Спецпроект НВ і глобальної інтернет-платформи VEON про сучасні технології, що розширюють можливості спілкування, і про людей, здатних використовувати ці можливості, щоб реалізовувати мрії, генерувати ідеї, об'єднувати, надихати, допомагати і робити світ кращим.

С таніславський говорив, що театр починається з вішалки. Але не будь-який і не завжди. «У жовтні 2015 року я написала режисерові Максиму Голенку лист з подякою за його виставу, яку щойно подивилася, - розповідає НВ Ярослава Кравченко, театральний критик, журналіст і директор Дикого театру, - А він у відповідь сказав, що шукає продюсера. І ми почали листування». Постановкою, яка надихнула Кравченко - виставою Вій 2.0, - на той момент керував Ігор Беліц, а коли вона зустрілася з ним, щоб обговорити можливість співпраці, виявилося, що той якраз має намір взяти паузу в продюсуванні.


Ярослава Кравченка і Максим Голенко Ярослава Кравченко і Максим ГоленкоЯрослава Кравченко

засновниця і директор Дикого театру,
30 років


У театральній сфері Ярослава опинилась несподівано для себе: в 16 років вона закінчила спортивний інтернат, отримала юнацький розряд з волейболу, і, мріючи про кар'єру патологоанатома, готувалася, проте, стати спортсменкою. Але одного разу, прогулюючись по Києву, звернула увагу на яскраву молодь, яка виходила з театрального корпусу Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенко-Карого. У той же день подала документи і незабаром стала студенткою факультету театральних мистецтв, кафедри театрознавства - «інституту шляхетних дівчат», як тепер вдячно-іронічно описує отриману освіту засновниця Дикого. Навчаючись на третьому курсі, почала працювати в піар-відділі Молодого театру, одночасно пробувала себе у викладанні, видавничій справі, повітроплаванні і телевізійних проектах.

Станіслав Мойсеєв покликав Ярославу очолити прес-службу головної сцени столиці - Національного театру ім. Івана Франка, і відтоді театр вже впевнено залишається головною сферою її інтересів. Втім, телевізійна частина резюме теж недавно поповнилася новим рядком: цієї осені відразу на трьох каналах (UA: Перший, 24 і Громадське) відбулася прем'єра гумористично-аналітичного шоу #@)₴?$0 з Майклом Щуром, в якості його співведучої на екранах з'явилася «дуже спеціальна кореспондентка» - Яся Кравченко.

VEON доступний в Apple store і Google play

В иставу Вій 2.0 Кравченко називає «спадщиною від американського дядечка». Але на той момент у неї вже був і власний продюсерський проект - постановка Joy Division режисера Ксенії Скакун. Прем'єра відбулася влітку 2015 року. «Я відчувала в собі силу і бажання продовжувати. Тому з Оленою Нікуліною, з якою нас познайомив Театр Франка, ми задумали відкрити продюсерсько-маркетингове агентство по супроводу незалежних проектів.


Ярослава Кравченко і Олена Нікуліна


Відсутність грамотних культурних менеджерів досі є великою проблемою. Я вміла писати і робити рекламу, контактувала з різними ЗМІ, а Лена була і залишається одним з кращих дизайнерів Києва. 29 грудня ми купили доменне ім'я, 7 січня Лена подарувала мені на день народження логотип Дикого театру, а вже 10 лютого 2016 року була зіграна перша вистава». Той самий Вій 2.0 Максима Голенка.

О сновою Дикого театру Ярослава Кравченко називає чесність і провокацію. Ніякої патетики і надуманої проблематики: в основі вистав тільки актуальні сюжети і проблеми, які вимагають якщо не негайного вирішення, то, як мінімум, обов'язкового обговорення і осмислення. При цьому до вибору засобів вираження в Дикому театрі підходять без церемоній, перед кожною постановкою попереджаючи глядачів, що вистави можуть провокувати, обурювати, травмувати, і не рекомендовані для перегляду людям з нестійкою психікою.

Провокацію менеджер називає найшвидшою і найпродуктивнішою формою спілкування - більшості людей тільки емоційний струс може нагадати про необхідність невпинно поміркувати над деякими питаннями «хто я?», «чим я займаюся?», «для чого я живу?». Відповіді на ці питання не втомлюється шукати і команда Дикого, а серед заявок на участь в нових виставах все частіше миготять резюме акторів з академічних труп - вони приходять в проект заради почуття свободи і права на самовираження, яке не завжди готова надати класична сцена.

Від глядачів Ярослава теж чекає чесності. Вона переконана - навіть негативний відгук у Facebook краще, ніж байдуже мовчання, тим більше що саме числом реакцій і присутністю в інформаційному полі сьогодні визначається успіх. Піар і продуктивний контакт з глядачем - те, на чому, власне, тримається проект. У Дикого театру немає ні меценатів, ні спонсорів: він існує виключно за рахунок продажу квитків, а кожна наступна вистава створюється на кошти, зароблені попередньою. Такий підхід не залишає можливості розслабитися і зменшити обороти, зате в результаті менш ніж за два роки незалежний проект став одним з головних ньюсмейкерів і в колі театралів-аматорів, і в професійному середовищі. Тим часом, перспектива стати «заслуженим директором» явно не приваблює Кравченко: на питання, що таке Дикий театр, вона відповідає - оргія, масовий психоз, галюцинація, яка одного разу розвіється.

П очинаючи з лютого минулого року Дикий театр представив дев'ять вистав, їх подивилися 27 525 тис. глядачів. Крім Голенко і Скакун в проект включилися Павло Ар'є, Юлія Мороз, Євгенія Відіщева, наразі над новою постановкою працює Влада Білозоренко. А також десятки акторів - і професіоналів, і новачків: команда для кожної вистави відбирається на відкритому кастингу.

У Дикого театру немає постійної трупи, а до недавнього часу і сцени власної не було - вистави проходили щоразу на різних майданчиках, всього менш ніж за два роки було освоєно близько 40 локацій. Але недавно Ярослава разом з колегами стала співзасновницею Сцени 6 - першого в Україні Центру незалежного театру.

Простір відкрився восени 2017 року на шостому поверсі столичного Довженко-центру, на Сцені 6 вже зіграли свої вистави колективи з 9 країн, пройшов конкурс від Британської ради. Тепер у Дикого є своя сцена, приміщення для репетицій і навіть горезвісна вішалка (вішалки немає).Втім, Кравченко категорично проти того, щоб ходити на роботу за графіком, «висиджуючи» непотрібні «з дев'яти до шести». Особистих переміщень по місту і необов'язкових зустрічей вона теж радить уникати: якщо є можливість обійтися без зайвих витрат часу, краще її використовувати.

«Все адміністрування Дикого почалося з одного групового листування в Facebook, зараз їх близько 20. Дев'ять листувань по реалізованим виставам, чотири - по тим, які ще в процесі виробництва: Кисень, Kill, Лейтенант і Д-тріп. Ще є група засновників Сцени 6, група логістики, адміністративна група, архітектурна група і худрада. У кожній групі по проектам близько 20 осіб, це актори, режисери, адміни, технічний склад, хореографи, художники і композитори. Окремо є листування Незалежні, де обмінюються новинами представники незалежного театру не тільки з Києва, а й з інших міст. У ній - ще осіб».

До слова, хоч сцена у Дикого театру і з'явилася, кабінету директора, як і раніше, немає - точніше, відведена під нього кімната служить одночасно адміністративним приміщенням, інформаційним центром і гардеробом. «Пафос, градація і двері з табличками ні до чого, коли прагнеш створити структуру, оптимізовану на всіх рівнях», - впевнено заявляє засновниця Дикого театру і одна з найефективніших сьогодні театральних менеджерів.

  • 9 вистав поставлено за два роки існування проекту Дикий театр, серед найбільш популярних - Вій 2.0, Том на фермі, Афродизіак, Бути знизу.
  • 27525 глядачів подивилися вистави Дикого театру
  • 10 лютого 2016 року було зіграно першу виставу Дикого театру
  • 14 листопада зіграна 90-а вистава театру
  • 18 жовтня 2016 року народилася ідея створення незалежної театральної платформи Сцена 6
  • 7 вересня 2017 року на Сцені 6 - зіграна перша вистава