Останній і рішучий суд  - фото

Останній і рішучий суд

14 червня 2018, 12:32

В Україні з'явився Антикорупційний суд, який займеться топовими корупціонерами. Але лише після президентських виборів

В Україні з великими труднощами з'явився Антикорупційний суд, який займеться топовими корупціонерами. Але лише після президентських виборів

Максим Бутченко

Відео дня

Н арешті!" — саме так відреагувала Марі Йованович, посол США в Україні, на ухвалений Верховною радою закон про Вищий антикорупційний суді (ВАС).

7 червня 2018 року парламент 317 голосами підтримав відповідний проект. Близько чотирьох років основні західні партнери Києва — від офіційного Вашингтона до представників Міжнародного валютного фонду (МВФ) — вимагали від керівництва України створити цей винятковий за повноваженнями суд.

За цей час один із законопроектів, створений президентом Петром Порошенком, навіть "завернула" Венеціанська комісія — той не відповідав європейським вимогам із незалежного відбору суддів.

І лише тепер, коли МВФ пов'язав видачу чергового траншу із появою закону про ВАС, Верховна рада і глава держави зважилися на цей крок.

"Це задоволення вимог, що висувалися українським народом під час революції гідності. Довелося довго чекати", — каже Йованович.

Так, у країні з'явиться орган, 35 виборних суддів якого займуться виключно справами великих корупціонерів. Саме до ВАС потраплять резонансні розслідування детективів Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Плід болісних компромісів

О дин із представників МВФ, який брав участь у переговорному процесі, на умовах анонімності розповів НВ: в Адміністрації президента весь час намагалися виписати максимально нечіткі формулювання закону, щоб потім використовувати їх у своїх цілях. Також сторона глави держави постійно намагалася мінімізувати вплив на суд із боку міжнародних організацій.

"Це була настільки складна дискусія [з українською стороною], що мало хто міг гарантувати позитивний результат", — розповіли в МВФ.

Георгій Вашадзе, засновник Фонду розвитку та інновацій, один із співавторів прийнятого закону про ВАС, каже: сам текст розробили досить швидко — приблизно за 2,5 місяця (почавши в грудні 2017-го). Решта три місяці пішли на узгодження і доопрацювання.

І вийшло те, що Вашадзе назвав "новаторським законом". "МВФ його рекомендували іншим країнам. Скажімо, Грузії, в якій проблема елітної корупції знову дуже актуальна", — каже він.

11 червня президент Порошенко підписав закон про ВАС. Главі держави залишилося зробити небагато — подати на розгляд Ради проект, в якому буде лише один рядок: "Створити Вищий антикорупційний суд із місцем розташування у Києві". Після того, як його приймуть, для ВАС почнеться етап підготовки до роботи.

За оцінкою експертів, на це потрібно близько півроку.

Новий порядок

Н овий суд займеться виключно справами топ-корупціонерів. Розслідування будуть надходити по ланцюжку НАБУ-САП-ВАС.

ПРИВІД ДЛЯ РАДОСТІ: Марі Йованович,
посол США в Україні, привітала створення
Антикорупційного суду. І додала, що чекати
на його появу довелося довго

Крім того, як наголошує Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції (ЦПК), закон про ВАС забороняє безконтрольно передавати справи високопосадових хабарників на розгляд іншим судам. Єдина можливість — якщо троє суддів Апеляційної палати ВАС дадуть добро на подібну "операцію". "Це гарна норма, яка не залишає місця для маніпуляцій", — каже Шабунін.

Суддями ВАС зможуть стати люди в мантіях зі стажем роботи від 5 років або вчені-юристи та адвокати мінімум із 7 роками стажу.

Зарплата вершителів закону в новому суді складе, за словами Вашадзе, близько $6-7 тис. на місяць. Кожному судді нададуть, зокрема, цілодобову охорону.

Відбором претендентів займеться спеціально створена Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ). До її складу, як зазначає Вашадзе, увійдуть тільки прокурори, судді або слідчі з досвідом роботи закордоном. ГРМЕ вивчатиме досьє кандидатів на суддівські посади, проводитиме з ними співбесіди. І виявлятиме тих, хто не може пояснити походження своїх активів, порушував права людини, займався політичними переслідуваннями і так інше.

Сумнівних кандидатів Громадська рада зможе відсіювати на спільному з Вищою кваліфікаційною комісією суддів (ВККС) засіданні. Якщо за його результатами претендент набере менше 9 голосів (із 16 можливих) членів ВККС або менше 3 (із 6) — членів ГРМЕ, він "вилітає". "Цей підхід не дозволить нікому отримати тотальний контроль над Антикорупційним судом", — пояснює Вашадзе.

Проблемні місця антикорупційної Феміди

А двокат Ігор Чудовський впевнений: однією з перших проблем, з якою зіткнеться ВАС, стане кадрове питання. Мовляв, сьогодні суддівський корпус вкрай корумпований, і набрати команду кристально чесних і професійних співробітників буде вельми непросто.

Рішення ВАС можна буде оскаржити тільки в одній інстанції — у Верховному суді. І Шабунін називає цей момент ще одним слабким місцем. "Це ризик. Не критичний, але потенційно проблемний", — каже він.

Гучні справи ВАС почнуться після виборів президента. У такий спосіб Банкова вберегла себе від скандалів
Віталій Шабунін,
глава правління ЦПК

А ще експерт звертає увагу на значніший недогляд нового закону: згідно з його нормами справи, які почали розглядати інші суди країни, до ВАС вже не потраплять. Тобто повз новий орган пройдуть розгляди у справах екс-глави фіскальної служби Романа Насірова, колишнього депутата Народного фронту Миколи Мартиненка, голови Державної аудиторської служби Лідії Гаврилової та щодо інших скандальних топ-чиновниках.

"Це обурлива норма. Мартиненко і Насіров аплодують стоячи, — каже Шабунін.— За суттю, гучні справи ВАС почнуться після виборів президента. У такий спосіб Банкова вберегла себе від скандалів".

Експерти сподіваються, що ті 600 справ, які зараз розробляє НАБУ, все ж потраплять до ВАС. І держава зможе відшкодувати щодо них збитки. А йдеться, за оцінкою ЦПК, як мінімум про 200 млрд грн.

БУРХЛИВА І ДОВГОТРИВАЛА РАДІСТЬ: Результати голосування за закон про суд присутні в Раді депутати і президент зустріли так, немов прагнули цього все своє життя

Виняткова інстанція

А нтикорупційні суди в інших державах

У світі існує 20 країн, в яких діють антикорупційні суди.

В основному це високо корумповані держави Азії та Африки: Філіппіни, Пакистан, Індонезія, Непал, Кенія, Бангладеш, Бурунді, Уганда, Афганістан, Палестина, Камерун, Малайзія, Сенегал, Ботсвана, Мексика, Танзанія, Таїланд. В Європі подібні суди є тільки в Словаччині, Хорватії та Болгарії.

Судів, які розглядають виключно корупційні злочини, немає в жодній європейській країні. У Хорватії, Болгарії та Словаччині діють суди з протидії корупції та організованій злочинності. Але вони також займаються, наприклад, боротьбою з кіднепінгом, торгівлею людьми, розкраданнями та іншими злочинами.

За роки існування антикорупційних судів ситуація в країнах, де такі органи є, не дуже змінилася. У низці африканських держав вона, за даними Індексу сприйняття корупції, навіть погіршилася.

Дані Слово і Діло, НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X