Кінець імперії зла
Вчені поставили крапку в багатовіковій детективній історії про загибель цивілізації ацтеків
Вчені нарешті поставили крапку в багатовіковій детективній історії про загибель цивілізації ацтеків і прояснили деякі деталі їх жахливих релігійних ритуалів
Олексій Бондарєв
У 2006 році знаменитий голлівудський режисер австралійського походження Мел Гібсон випустив на екрани фільм Апокаліпсис, який буквально сколихнув світову громадськість.
Картина розповідала про занепад цивілізації майя напередодні приходу європейців. Жорстокі ритуали і нелюдське поводження жерців і володарів майя із представниками простого народу шокували глядачів.
Гібсон тоді говорив, що намагався провести паралелі між майя і сучасними цивілізаціями, в яких вищі класи суспільства віддаються надмірному споживанню, грузнуть у розкоші на тлі загальної бідності. До того ж у майя еліта правила, спираючись на силу і страх, зокрема і викликаний нелюдськими обрядами та жертвопринесеннями.
В одному з інтерв'ю Гібсон зізнався, що спочатку ідея сценарію зачіпала не майя, а сусідню державу ацтеків, яка досягла розквіту дещо пізніше і відрізнялася значно більшим ступенем жорстокості державного ладу.
Але режисер просто не ризикнув знімати фільм про ацтеків, побоюючись, що їх горезвісна жорстокість стане більш значущою складовою фільму, ніж сама центральна ідея про деградацію тоталітарної влади.
Тому сценарій був переписаний, і cюжет перенесли в епоху майя, яка до того ж краще вивчена і описана.
Можливо, хто-небудь коли-небудь зніме фільм і про занепад ацтеків, окрім того, що недавні наукові відкриття дають змогу говорити про закриття багатьох білих плям в історії.
Зокрема, тільки за останній рік вченим вдалося розгадати загадку загибелі більшої частини населення держави ацтеків у XVI столітті. А також підняти завісу таємниці над однією з найбільш незбагненних і кривавих археологічних знахідок тієї епохи.
І з численних історичних джерел відомо, що впродовж із 1545 до 1550 року від 60% до 90% населення держави ацтеків вимерло від якоїсь епідемії. Деякі дослідники вважають її найсмертоноснішою в історії людства.
Велика навіть за теперішніх часів імперія гинула швидко і в муках. Ацтеки вимирали так, як це сьогодні показують у деяких фільмах жахів, присвячених вірусам і епідеміям.
В історичних джерелах епідемія характеризується моторошними явищами — лихоманкою, болем, кровотечею з очей і носа. Однак ці симптоми не дають можливості точно визначити, що за хвороба здолала ацтеків.
Загадкову хворобу довго називали словом cocolitzi (виразка). Серед потенційних "кандидатів" на почесну посаду вбивці ацтеків фігурували кір, віспа і навіть грип.
Незважаючи на безліч припущень і гіпотез, поставити крапку не вдавалося до січня 2018 року. Такою крапкою, схоже, стало дослідження міжнародної групи дослідників із декількох авторитетних наукових закладів — американського Гарвардського університету, німецького Інституту історії Макса Планка і мексиканського Національного інституту антропології та історії.
Дослідники стверджують, що ацтеки вимерли від епідемії сальмонельозу, занесеної до Нового Світу європейцями в XVI столітті. Вчені працювали з ДНК останків на масовому похованні в штаті Оахака на південному заході Мексики поблизу тихоокеанського узбережжя. Цінність цього поховання у тому, що воно містить рештки як тих, хто помер до епідемії, так і тих, хто помер унаслідок неї.
"Це місце дало нам унікальну можливість розглянути мікробіологічні причини знаменитої епідемії", — констатує керівник дослідження Ашіда Ваген.
Дослідники проаналізували зразки ДНК, взяті з 29 скелетів, за допомогою сучасної комп'ютерної програми, яка дозволяє шукати аналогії з усіма відомими штамами захворювань, не звужуючи коло пошуку.
Така методика привела до несподіваного результату. В зубних тканинах у 10 зразках були виявлені ДНК, які містять гени штаму Paratyphi C бактерії Salmonella enterica — збудника тифоїдної кишкової лихоманки, різновиду сальмонельозу.
Для європейців ця бактерія несмертельна. Навіть за повної відсутності лікування рівень смертності серед заражених не перевищує 15%. І про те, що європейці мають імунітет, свідчить і той факт, що в сучасному світі ця хвороба вражає переважно населення африканських і азіатських країн.
Також сучасній медицині відомо, що Paratyphi C переноситься тільки людьми. Заразитися від будь-якого іншого джерела неможливо.
Логічно припустити, що європейці занесли Paratyphi C до Нового Світу, але самі практично не постраждали від епідемії, яка стала руйнівною для місцевого населення, роблять висновок дослідники. До того ж масове вимирання ацтеків "допомогло" європейцям колонізувати Новий Світ.
У роботі також зазначається, що отримані результати зовсім не виключають колишні гіпотези про кір, віспу і грип. Цілком можливо, що європейці, прийшовши в Америку, нагородили місцевих жителів цілим букетом захворювань, до яких ті не мали імунітету.
Можливо, мова йде не про пандемію сільмонеллезу, а про вкрай рідкісне явище, відоме як сіндемія. Так називають спільне поширення двох або більше різних інфекційних захворювань. Це може пояснювати жахливі масштаби трагедії, яка спіткала могутню цивілізацію ацтеків за лічені роки після початку масових контактів з європейцями.
Д еякі дослідники історії Американського континенту в приватних бесідах і на інтернет-форумах відзначають, що ацтеки, в принципі, заслужили свою сумну долю.
Держава була побудована на рабській праці, жорсткій релігії, кривавих ритуалах і жертвопринесенні. І друге за значущістю відкриття за останній час, що стосується ацтеків, лише підтверджує цю істину.
Вісім масок, зроблених із людських черепів, були знайдені в ацтекській столиці Теночтітлані ще три десятиліття тому. Місце знахідки — храм Темпло Майор, зведений на честь Уїцилопочтлі, ацтекського бога війни і сонця. І відтоді вчені билися над загадкою: навіщо були потрібні ці маски? З якою метою їх зробили?
І ось нарешті дослідники готові представити добре аргументовану гіпотезу, яка дозволяє вважати таємницю розгаданою. Це були ритуальні маски еліти суспільства ацтеків, стверджує Корі Регсдейл, антрополог з Університету штату Монтана.
Раніше в ацтекських храмах неодноразово знаходили свідоцтва людських жертвоприношень, що дає змогу вважати доведеною гіпотезу про те, що вони були невід'ємною частиною релігії ацтеків.
Вчені у своєму розпорядженні мали докази того, що ці ритуали містили відсікання голови, вилучення серця, спалювання живцем і багато інших "принад", яким позаздрили б нацистські злочинці.
Однак навіть на тлі всіх цих жахіть маски з людських черепів здаються абсолютною "дикістю". Тому довго маски вважалися однією з головних загадок, пов'язаних з ацтеками.
ЇХні ЗВИЧАЇ: 30 років тому в ацтекському храмі Темпло Майор дослідники знайшли вісім ритуальних масок, зроблених із людських черепів
Група американських антропологів на чолі з Регсдейлом порівняла маски з недоторканими черепами, знайденими під час розкопок у Темпло Майор. І прийшла до висновку, який міг би "порадувати" будь-якого сценариста фільмів жахів, який перебуває в пошуку свіжих ідей.
Регсдейл стверджує: маски з людських черепів були декоративними головними уборами, які надягали живі люди як частину ритуального костюму.
Про це свідчить обробка, якій піддавали черепи. Частина кісток у задній частині черепа була видалена, очевидно, щоб "головний убір" можна було надіти на голову.
Всі черепи були розфарбовані кольоровими візерунками. У деяких — інкрустації на місці очей, а в ніздрі вставлені сланцеві леза.
Для того, аби з'ясувати, чиї черепи "удостоїлися честі" бути перетвореними на такі витончені маски, Регсдейл і його колеги провели детальне порівняння усіх черепів, знайдених в околицях Темпло Майор. Їх цікавив вік на момент смерті, причина смерті і стать.
Історики вважають, що тільки в Теночтитлані щорічно приносили в жертву понад 20 тис. осіб
Вчені з'ясували: маски були зроблені з черепів чоловіків у віці від 30 до 45 років. Ці чоловіки не страждали захворюванням зубів, у них не було й ознак шлункових захворювань, які також часто можна відстежити за станом зубів.
Таким чином, ці люди були явно значно здоровішими, ніж більшість населення держави ацтеків, зазначає Регсдейл.
Вивчення форми зубів також дозволило антропологам простежити походження чоловіків. Вони були вихідцями з різних регіонів — із долини Толука в центральній частині сучасної Мексики, із західних регіонів країни, зі східного узбережжя.
Дослідники навіть випробували метод свердління дірок у черепах, використовуючи кам'яні інструменти, які були доступні за часів ацтеків. Вивчення отворів і надрізів під мікроскопом і зіставлення з іншими зразками з Темпло Майор дали змогу вченим прийти до основного висновку: всі черепи-маски були зроблені саме в цьому храмі.
"Цих чоловіків привезли з різних частин країни для того, щоб принести в жертву і перетворити на черепи-маски", — констатує Регсдейл.
На думку антрополога, воїни і представники знаті із завойованих міст у всій Мексиці звозилися до столиці держави ацтеків і приносилися у жертву. Але яка була надалі ритуальна роль масок, які робилися з їхніх черепів, поки невідомо.
Дослідження Регсдейла доповнює і без того похмуру картину суворих звичаїв ацтеків. Історики вважають, що тільки в одному Теночтитлані щорічно приносили в жертву понад 20 тис. осіб. Більшість із них були бранцями загарбницьких воєн або рабами.
Однак робота американських антропологів показує, що до представників знаті поневолених народів у ацтеків було особливе ставлення. У всякому разі в тому, що стосувалося жертвоприношень. Перетворення на маски-черепи, судячи з усього, було долею обраних.
Регсдейл має намір продовжити дослідження черепів, зокрема, використовуючи технологію відновлення рис обличчя за допомогою 3D-сканування і аналізу будови черепа.
Так можна буде зрозуміти, як виглядали люди, які стали жертвами жахливих і поки що незрозумілих сучасній людині обрядів ацтеків.