Герої нового часу  - фото
Спецпроект

Герої нового часу

20 квітня 2018, 13:17

Сьогодні державна бюрократія тріщить по швах, а підприємці перемагають

Українські підприємці за понад 25 років пройшли виняткове загартування у боротьбі з державною бюрократією. Сьогодні ця неповоротка машина тріщить по швах, а підприємці перемагають. Давайте їм допоможемо

Андрій Пишний,
голова правління Ощадбанк

П одружжя Віктора та Лесі разом закінчували Політех, обидва — інженери-будівельники. Після вузу Віктор два роки пропрацював на підприємстві теплопостачання. Постійно пропонував керівництву впроваджувати новітні технології з енергозбереження. Але все марно. Хлопець плюнув і звільнився. Виїхав до Лондона на заробітки.

Через два роки повернувся з ідеєю створити клінінгову компанію. Дружина підтримала. Пройшовся магазинами та офісами в центрі рідного міста. Запропонував послуги з прибирання приміщень. Усі відмовили. Вони ще не бачили фінансової вигоди передати невластиві для свого бізнесу види робіт на аутсорсинг.

Але спрага реалізувати ідею не залишала Віктора та Лесю. Через півроку з'явився перший клієнт. Стартовий капітал — заощадження від заробленого за кордоном та допомога батьків.

Зараз це крутий сімейний бізнес. Є постійні клієнти — обслуговуються по три роки і більше. І якщо все починалося, грубо кажучи, з відра, віника та швабри з ганчіркою, то тепер це сучасні пральня та хімчистка, обслуговування великих компаній, зокрема бюджетних через систему ProZorro.

Кейс Віктора та Лесі — один із найпоказніших у портфелі Ощаду з кредитування малого та середнього бізнесу. За чотири роки роботи головою правління банку я багато поїздив країною. І зустрів десятки таких, як Віктор та Леся. Колишні вчителі, інженери, офісні працівники, держслужбовці, ветерани та люди з інвалідністю відкрили майстерні, магазини, кафе, перукарні, пекарні, приватні школи і садочки.

Вони стали успішними підприємцями. Практично з нуля створили тисячі нових робочих місць. А скільки ще таких в Україні? Вони і є наш двигун, точка росту. Приклади цих людей дають крила іншим.

Так у команд Ощад і НВ народилася ідея спецпроекту — розповісти про таких героїв нашого часу, а також про середовище, в якому вони живуть, ростуть, розвиваються. Іноді — завдяки, часто — всупереч.

Серія оповідань про становлення малих і середніх підприємців розрахована на три місяці та стартує сьогодні. Зізнаюся, мені й самому цікаво прочитати ці історії успіхів і падінь, провалів і злетів. Окрім того, дізнатися про умови, які створює (або не створює) для них місцева влада, щоб у підсумку створити враження або якийсь рейтинг муніципалітетів із підтримки малого і середнього бізнесу.

Для чого? За малим і середнім бізнесом майбутнє. На це вказує досвід західних демократій, країн Центральної і Східної Європи, де більше половини економіки формується мікро-, малим і середнім підприємництвом.

Польський ВВП на 54% створюється малим підприємництвом. В Україні — 15%. Рівень ВВП Польщі уп'ятеро вищий за український. Середня зарплата — в чотири рази не на нашу користь. А 25 років тому в нас були практично однакові стартові можливості. Західніше за прикладами не йтиму — різниця ще разючіша.

Малий і середній бізнес, створюючи нові робочі місця, може подолати виклик у глобальній боротьбі за трудовий ресурс, з яким зіштовхнулася Україна, а також покінчити з популізмом у політиці, давши запит нема на рибу-подачку, а на вудку-можливість.

Так, відсоткові ставки за кредитами в силу об'єктивних причин поки ще високі. Але процес децентралізації сконцентрував на місцевому рівні колосальний фінансовий ресурс. Його можна використовувати зокрема й на зменшення відсоткових ставок за кредитами для підприємців, часткове відшкодування тіла кредиту або відчутної частини податків, сплачених до місцевого бюджету.

В Ощаду є своя програма підтримки малого та середнього бізнесу — "Будуй своє!" Вона спрямована не тільки на фінансування, а й на навчання. Для цього у нас є однойменний портал, де агреговано досвід практиків, тих, хто робить, а не лише читає академічні лекції з теорії підприємництва.

Здійснюйте свої мрії, або хтось візьме вас на роботу для здійснення своїх. Це сказав Фаррах Грей, відомий бізнесмен та головний герой культової книги Справжній мільйонер. Він виріс у бідному кварталі Чикаго й у вісім років почав свою справу. А в 10 зазнав першої поразки, але встав й пішов далі. На таких прикладах виховують американців. У нас є свої герої. Проект Ощад та НВ — саме про них.