Вдома у Сергія Лещенка - фото Вдома у Сергія Лещенка - фото
Спецпроект

Вдома у Сергія Лещенка

28 березня 2017, 00:00

Новое Время показує, де і як живуть найвпливовіші люди країни

Народний депутат вперше показує квартиру, через яку розгорівся скандал, і розповідає про особисте життя, модну музику і «падіння» президента

Анастасія Береза,
Олена Трибушна

З нашим сьогоднішнім героєм, нардепом Сергієм Лещенком, який запросив нас додому на 8 ранку – щоб застати всю сім'ю і після встигнути на засідання парламенту, – ми стикаємося прямо біля під'їзду в районі Золотих воріт. За кілька хвилин до нашої зустрічі наш колишній колега в чорному пальто виносить сміття, вигулюючи заодно маленьку білу собаку.

За останні три роки колись найвідоміший журналіст-розслідувач не тільки кардинально змінив сферу діяльності, але ще і обзавівся сім'єю, прийомною дочкою-школяркою і мальтійською болонкою з кличкою Вуді.

Рівно о 8:00 ранку вони вчотирьох – Сергій, Настя, Уляна і пес – чекають нашу редакційну групу у своїй «старій» квартирі - орендованій трикімнатній хрущовці.

– Я винайняла її минулої весни, - розповідає нам діджей, радіоведуча, а тепер «за сумісництвом» ще й цивільна дружина нардепа Анастасія Топольська, запрошуючи на маленьку кухню, де готує сніданок. - А вже з 31 травня ми тут живемо разом.

Квартира розташована в одному з найстаріших центральних районів столиці – недалеко від метро, історичних пам'яток, нових кафе і при цьому в тихому дворі з зеленню і деревами.

Майже всі меблі в ній «дісталися» орендарям від господарів, розповідає Настя: “Я вивезла на склад зберігання півквартири. Залишилася недоторканою лише спальня".

Два великих балкони забиті безліччю валіз для діджейської «екіпіровки», а на ще одному велосипед і великий самокат. У квартирі три окремих кімнати – дитяча, вітальня – вона ж «діджейська» - і спальня. І тільки в останній помітні сліди народного депутата – його знаменитий робочий рюкзак і MacBook. Ми жартуємо, що всі сліди своєї присутності він виніс на сміття перед нашим приходом. А він жартує, що знищував чернетки законопроектів.

– З мого тут тільки сорочки, костюми, краватки, футболки, светри, джинси, туфлі, кросівки, - перераховує Лещенко, показуючи на вішалки шафи-купе в спальні. І дійсно змінює білу сорочку на блакитну, випадково поставивши на ній пляму, поки Настя проводжає доньку до школи.

Симпатична білява дівчинка Уляна з модною стрижкою у вишиванці через нас спізнюється в школу, яка розташована за декілька кварталів від будинку. В ошатній вишиванці вона, як з'ясовується, не для того, щоб позувати фотографу – щочетверга в школі заведено такий зовнішній вигляд.

Настя в коридорі прощається з дочкою, надягаючи портфель.

– Зазвичай все виглядає не так, - на ходу коментує Лещенко. - Настя часто в роз'їздах, і Уляну в школу проводжаю я!

36-річному колишньому холостяку Лещенку, судячи з фото в екаунтах і його, і Насті, дійсно вдалося знайти спільну мову з дівчинкою. Буквально напередодні він виклав фото з нею на прийомі в посольстві Японії.

– Навіть в їдальні на Садовій (там розташовані Комітети Верховної Ради - НВ) годував її, - з жартівливо-показною гордістю говорить нардеп.

Настя розповідає у відповідь на це, що в школі Уляну іноді називають дочкою відомого депутата. Її справжній батько – не менш відомий діджей Анатолій Топольський. Великий портрет батька стоїть на видному місці в дитячій Уляни.

Трохи розгледівшись і провівши Уляну в школу, ми починаємо розмову про «головне» – про іншу квартиру, саме ту, через яку в країні вибухнув «лещенкогейт». Вона теж розташована в центрі, в ній майже 200 квадратних метрів, і її власником Сергій Лещенко став восени минулого року. Крім розміру та місця розташування громадськість вразила ціна - близько 7 мільйонів гривень.

Частину коштів на купівлю склали особисті заощадження депутата, частину вклала Топольська, найбільш високооплачуваний діджей Східної Європи, ще частину Лещенко вказав як безвідсоткову позику у Олени Притули, співзасновника видання Українська правда, де Лещенко пропрацював більше десяти років.

– Та почекайте ви з квартирою! Давайте краще про музику! - перериває він наші запитання з цього приводу і ставить платівку французького техно-музиканта Лорана Гарньє. І тут же, перекрикуючи техно, читає невелику лекцію про історію електронної музики.

Нас такий поворот дивує і трохи збиває з пантелику. Але у відповідь на нашу спробу пожартувати про те, хто в домі діджей, Лещенко вирішує розставити крапки над «i». З'ясовується, що музику, зокрема техно, він «зустрів» набагато раніше, ніж Топольську – 15 років тому, і є її великим фанатом: раніше часто бував на музичних фестивалях і читав книги про техно. Вона ж – музика – стала приводом для знайомства і першою темою для розмов з Топольською.

– Він ще більший фанат, ніж я, - з гордістю коментує цю розповідь Настя.

Їх обох трохи засмучує те, що в Україні музика у стилі техно і клубна культура не мега-популярні.

У нас досі вважається, що електронна музика – це клуби і наркота, а в Голландії це бізнес з обігом у 0,5 млрд євро на рік

– У нас досі вважається, що електронна музика – це клуби і наркота, а в Голландії це бізнес з обігом у 0,5 млрд євро на рік, - говорить Лещенко. - У Берліні вона входить до топ-3 сфер, які формують економіку міста. У нас через нашу периферійність це поки не так. Але це зміниться, а з ним зміниться і розуміння місця Насті у цій сфері.

«Місце Насті в цій сфері» перебуває дійсно високо. Діджеїв її рівня в Україні з десяток. У грудні британський журнал MixMag включив DJ Nastia в десятку кращих діджеїв світу. Більша частина її життя досі проходила переважно в перельотах і клубах по всьому світу. Після знайомства з Лещенком вона стала більш вибірково ставитися до поїздок і тепер вдома буває частіше.

DJ Nastia сьогодні – улюблена тема Лещенка, змінює її він неохоче, але ми все одно просимо його приглушити Гарньє і заводимо свою «платівку» – про квартиру.

По обох видно, що питання на цю тему їх трохи дістали, але вони терпляче знову розповідають всю історію.

– Що стосується купівлі квартири, - починає Лещенко, - то ми зараз абсолютно серйозно можемо заявити, що за нами стежили. 31 серпня був підписаний договір купівлі квартири. Гроші були заплачені 1 вересня, а вже о п'ятій вечора того ж дня інформація про це була на фейсбук-сторінці засновника сайту, який належить Грановському і Кононенку і використовується ними для зливу інформації.

Якщо Банкова дійсно домагалася вибуху інформаційної бомби, то це вдалося. Саме такий ефект справила новина, яку підхопили всі українські ЗМІ і кілька тижнів обговорював facebook. Тільки ледачий не висловив свою думку про те, чи мав Лещенко гроші і моральне право купувати квартиру такого розміру, у такому місці і такої вартості. На час перевірки покупки Антикорупційним бюро Лещенка усунули від керівництва партії ДемАльянс, до правління якої він вступив незадовго до цього. Йому дорікали як у тому, що він не міг чесним шляхом заробити на таке розкішне житло, так і в тому, що він поставив хрест на своїй кар'єрі політика і завдав удару по всьому антикорупційному руху, продемонструвавши суспільству, що «всі вони там одним миром мазані».

Ми запитуємо Лещенка і Топольську, чи передбачали вони таку реакцію, коли купували це житло, та чи не шкодують тепер.

– Навпаки, ми вдячні, - відповідає нардеп, беручи Настю за руку. - Ми готові навіть пляшку шампанського поставити. Дві!

– Чому?

– Поясни краще ти, Настя.

– Ну, тому що ця історія висунула Сергія зовсім на інший рівень, - каже вона. - Раніше його знали тільки в Фейсбуці, а тепер і всі бабусі у дворі.

– Так! – підтакує Лещенко. - Це ж безкоштовна реклама всеукраїнського масштабу!

Ми заперечуємо, що реклама сумнівна, тому що в основному його вчинок критикують.

– Де мене критикують? У Фейсбуці? – запитує він. – Фейсбук – це не реальне життя, і не треба їх плутати. В реальності зі ста слів підтримки я чую одне слово критики.

За пару днів до нашої зустрічі крапку у «справі Лещенка» поставив Печерський суд, який не знайшов порушень ані в покупці квартири, ані в походженні коштів на неї.

– Вони, звичайно, і далі будуть намагатися якось діяти, впливати на наших близьких, влаштовувати їм податкові перевірки, - каже нардеп. - Але це і все, що вони змогли з цієї історії вичавити.

«Вони» – це оточення президента. І ось на цю тему Лещенко говорить майже так само охоче, як про музику. Ми, користуючись цим, запитуємо, як взагалі з його ставленням він «уживається» у фракції імені президента.

– Я не шкодую, що використав Порошенка і його партію як трамплін у політику, - відповідає він. - А ось він проклинає той день, коли взяв нас, і тепер всіляко намагається нас позбутися. Але з доброї волі з мого боку цього не станеться.

Він наводить у приклад НДР: наскільки безнадійною здавалася ситуація там ще кілька десятків років тому, наскільки німці, які жили там, були безпорадні проти всього, що їх оточувало – настільки ж швидко вони домоглися успіху в об'єднанні країни, падінні диктатури і знищенні інститутів боротьби з інакодумством.

– У нас це станеться ще швидше, - запевняє нардеп. - Так, нам доведеться пережити падіння нинішнього президента. І, можливо, наступного. Але ще двадцять таких падінь – і ми прийдемо до зовсім іншої якості у відносинах між владою і суспільством.

Ми ставимо питання, яке ставлять собі багато людей, коли мова заходить про будь-яку «зраду» з боку влади і президентські рейтинги: якщо не Петро Порошенко, то хто?

– Назви хоч одне ім'я. Де достойні лідери, які могли б претендувати на президентський пост і отримали б при цьому досить велику для перемоги підтримку на виборах?

Так, нам доведеться пережити падіння нинішнього президента. І, можливо, наступного. Але ще двадцять таких падінь – і ми прийдемо до зовсім іншої якості у відносинах між владою і суспільством

Імені в Лещенка немає, але відповідь – є:

– Та рік тому в Америці ніхто не знав про Трампа і всі були впевнені, що президентом стане Гілларі. А хто стане новим президентом Франції, ви знаєте? Не знаєте. Тому що в демократичному суспільстві це не програмується, - говорить він. - Порошенко і сам став президентом випадково. Прийде момент, і ця нова людина теж проявиться. Ми не знаємо, хто стане наступним, але я точно знаю, що у країні є десятки людей, які могли б цю функцію виконувати не гірше за нього.

Та рік тому в Америці ніхто не знав про Трампа і всі були впевнені, що президентом стане Гілларі. А хто стане новим президентом Франції, ви знаєте? Не знаєте. Тому що в демократичному суспільстві це не програмується

Тут нардеп спохвачується: «Котра година?».

Йому пора на роботу. А ми просимо Настю показати «саме ту квартиру».

Ми виходимо з під'їзду. В арці стоїть його сіра – задекларована – машина.

Стан війни його тільки підстьобує, стверджує Лещенко.

– Я відчуваю сильний азарт і драйв. Боротьба мене стимулює.

– Ну а ефективним ти себе відчуваєш?

– Так, тому що не міряю результат роботи кількістю ухвалених законопроектів. Я націлений на зміну порядку суспільства, на формування нової національної ідентичності. Можливо, це поки не здається переконливим для суспільства. Суспільство хоче все і відразу. Але з часом Україну будуть асоціювати з країною, яка веде непримиренну багаторічну боротьбу з корупцією. І я зробив для цього дуже багато за останні роки.

5 запитань Сергію Лещенку

Ваш прожитковий мінімум?
1000 доларів.

Улюблене заняття?
Жити.

Головна біда України та її головна перевага?
Біда – корупція, а перевага – необмежені можливості.

На чому пересуваєтеся в місті?
На метро і Volkswagen Golf.

Остання прочитана книга?
"Тато онлайн"- прочитав нещодавно з Уляною у магазині в Одесі. А з дорослих "Вся кремлівська рать" Михайла Зигаря.

– Не моя, а наша, - уточнює він у відповідь на наше запитання і, поцілувавши на прощання Топольську, бадьоро прямує вбік метро: автомобіль сьогодні потрібен Насті.

Топольська веде нас буквально до сусідньої будівлі. Навколо неї шумлять будівельні роботи. Робітники розбирають ґрунт для клумб і декоративне каміння. Ключа від квартири у Насті немає і вона шукає охоронця, в якого він зберігається.

– Сподіваюся, після вашої зйомки більше ніхто не питатиме, коли ми переїдемо, - напівжартома каже Топольська. - Поки нікуди переїжджати. Тільки-но встановили ліфти.

Нарешті, матеріалізується охоронець. Ще через кілька хвилин - ключ.

Ліфт в будинку дійсно новий і вимкнений. У супроводі охоронця пішки піднімаємося на сьомий поверх.

Поки йдемо, Настя розповідає, що про купівлю спільного «свого» житла пара задумалася майже відразу. Переглянули багато варіантів. Їхати з центру не хотіла Настя. Про продаж квартири в будинку по сусідству дізналися випадково.

– Нам спершу показали сусідню квартиру, але там в одній кімнаті було зовсім темно, і мені не сподобалося, - розповідає вона. - А потім показали нашу і я зрозуміла – це мій дім.

Квартира, яка сподобалась, коштувала дорожче того, що Лещенко і Топольська могли собі дозволити. Саме тому і довелося позичати гроші у Олени Притули. Вона, розповідає Настя, живе майже по сусідству.

Нарешті, ми заходимо. Темною спільну квартиру Лещенка і Топольської точно не назвеш: у неї поки немає перегородок і на три стіни – величезні вікна.

Позуючи на тлі порожніх поки 192 квадратних метрів, високих стель і вікон Топольська виглядає тендітною і щасливою. Вона ще не дуже розуміє, де в її новій квартирі будуть стіни, і не уявляє, коли вони зможуть почати ремонт. Але точно знає, що тут буде простора дитяча, спальня, кімната-студія для апаратури, книг, величезної колекції платівок, ну, і звісно, для папок з документами і сорочок Лещенка. Восени вони планують оформити стосунки – «тому що осінь – найкращий час для весілля». Прощаючись, ми запитуємо Топольську, чи подобається їй її нове життя.

– Дуже, - відповідає вона. Як нам здається, щиро.

Фото – Олександр Медведев

Оформлення – Вікторія Примак

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ У ПРОЕКТІ VIP-ЖИТЛО ПЕРШИХ ОСІБ: