Дім, який збудував розум - фото Дім, який збудував розум - фото
Спецпроект

Дім, який збудував розум

22 листопада 2016, 00:00

Як житло обзоводиться інтеллектом

Масштабні цифрові системи, які пов'язували б різну техніку в єдину мережу, зробили ще один крок з майбутнього в сьогодення. Мобільні пристрої вже навчилися багато чому: планувати, контролювати фінанси і допомагати під час занять спортом. По-справжньому гігантські екосистеми пристроїв поки залишаються лише мріями інженерів. Однак, вони все ближче до реальності, про це заявила німецька компанія Bosch на презентації рішень в галузі управління будівлями в Штутгарті.

Завтра ваші діти повертаються зі школи – і як тільки вони підходять до дверей, замок відкривається сам. На смартфон ви отримуєте відеосповіщення - всі вдома, живі і здорові. Розумна автоматика підлаштовує температуру і освітлення в кімнатах, використовуючи мінімум енергії і економлячи на комунальних витратах.

Втім, фантазію включати необов'язково, адже вже сьогодні все це стає ще ближче і доступніше з технологіями «розумних будинків». Так званий інтернет речей - мережа, яка об'єднує різні домашні пристрої і дає до них віддалений доступ,- поки що лише на своєму "дитячому" етапі. Проте аналітики обіцяють бурхливе зростання мережі. "Зараз у світі будують не так багато житла, яке відразу обладнано "розумними" пристроями. Однак, це відкриває можливості для підкорення ринку", - зазначає Стівен Джексон, віце-президент американської компанії JLL Capital Markets Group.
Згідно з аналізом Інституту ринкових досліджень Dr. Grieger & Cie. спільно з німецькою компанією SmartHome Initiative, в Німеччині вже близько 30% населення використовують ті чи інші елементи "розумного будинку". У той же час аналітики прогнозують, що до 2020 року інтелектуальні системи будуть керувати кожним сьомим будинком у світі, а до 2022-го ринок таких пристроїв складе $122 млрд, йдеться в звіті SmartHome Market.

Великі плани

В гру включаються й гіганти технологічного ринку. Німецька компанія Bosch вирішила зробити значний крок у цьому напрямі: восени 2016 року корпорація придбала компанію Skyline Automation, яка серед іншого розробляє системи автоматизованого управління будівлями, що дозволяють зменшити витрату енергії на 40%.

“Це наступний крок на шляху до того, щоб стати постачальником комплексних рішень в галузі мережевих систем та обслуговування будівель», - пояснює доктор Штефан Хартунг, член ради директорів Bosch, на прес-конференції концерну в Штутгарті. Амбіції компанії відповідають рівню розвитку технологій - не просто створювати окремі пристрої, а пропонувати комплексні рішення для управління ними.

Доктор Штефан Хартунг
член ради директорів Bosch

У самій компанії такий перехід від простого виготовлення обладнання до створення цілих систем вважають революційним. Інженери провідного виробника високотехнологічного обладнання з Німеччини впевнені, що вже незабаром користувачі будуть налаштовувати своє житло прямо з мобільного, перебуваючи де завгодно. Пов'язані єдиною "хмарою" домашні прилади зможуть кооперуватися і без постійного контролю власника.

Bosch Smart Home System

Десятки різних датчиків будуть вмикати й вимикати світло, регулювати його яскравість для читання або перегляду телевізора, "розумний" лічильник - контролювати витрати енергії і віддавати команди техніці, в який режим енергозбереження перейти, а термометри, термостати і "розумні" лампи будуть забезпечувати спокійний сон і приємне пробудження. У підсумку виникає союз таких, здавалося б, далеких пристроїв, як смартфони та опалювальна техніка.

Тепло, затишно, безпечно

На зборах Bosch в Штутгарті компанія показала чимало таких пристроїв. Наприклад, нові моделі опалювального обладнання заощадять паливо, при цьому не змушуючи пітніти або тремтіти. Компанія приділяє особливу увагу питанням безпеки: розроблені інженерами камери вже навчилися відрізняти домашніх улюбленців від грабіжників.

Ця пропозиція від німців зацікавить не тільки домовласників, а й бізнес. Встановлена система на підприємстві точно зможе керувати витратами енергії, а "розумні" камери відразу помітять, якщо хтось спробує перелізти через огорожу, залишить в недозволеному місці багаж або почнеться пожежа,- і відразу попередить охорону чи сервісну компанію.

Bosch Smart Home 360° Indoor Camera

Згідно з дослідженням GfK, системи спостереження - найбільш очікувані інновації в системах "розумного будинку" серед споживачів. Їх розвитку очікують 55% користувачів. Майже стільки ж розраховують на появу пристроїв, що контролюють освітлення і витрату електроенергії. Кожен другий очікує приладів, які урізноманітнять мультимедійний досвід і запропонують нові форми розваг, 43% чекають новацій стосовно здоров'я.

Bosch прагне задовольнити цей запит, оснащуючи кожну розробку "інтелектом", який об'єднав би будинок в єдиній технологічній екосистемі. Вже сьогодні завдяки розробкам компанії в сфері "розумного будинку" і "розумного автомобіля" можна прямо зі смартфона довідатися, де краще припаркувати машину, подивитися скільки залишилося продуктів в холодильнику, прогріти спальню після довгої прогулянки на холоді або простежити за поведінкою домашніх улюбленців.

Вже запущений проект німецької корпорації з BritishGas виводить досвід користувачів на новий рівень. "Розумні котли" вміють не тільки ефективно регулювати опалення, але й організовувати сервіс.

“Уявіть, зараз переддень Нового року, і тут у вас ламається опалення. Ви телефонуєте майстру, а він каже, що у нього сьогодні ще двадцять клієнтів, і в кращому випадку він зможе приїхати завтра. Так на свято ви залишитеся мерзнути. Наша система дозволяє заздалегідь спрогнозувати несправності, і майстер сам вам зателефонує і приїде, навіть коли, на ваш погляд, все гаразд і нічого не обіцяє поломки", - говорить керуючий директор Robert Bosch GmbH Smart Home Петер Шнабеле.

Розумний мікрокосм

Зараз, кажуть у Bosch, більше 80% рішень для "розумного будинку" на ринку - окремі пристрої. Компанія націлена на створення повноцінного продукту, який помістив своєрідний "генштаб" управління житлом у смартфон користувача. Управління всією домашньою екосистемою має бути простим і інтуїтивно зрозумілим, вважають там, тоді як зараз у кожного окремого пристрою є свій додаток.

Розробники компанії ставлять користувача в центр "розумного будинку". Пристрої та прилади, що розробляються там, здатні обмінюватися інформацією не тільки з "генштабом", але й один з одним, наприклад, за допомогою Wi-Fi і Bluetooth. Таким чином, людина не повинна постійно відволікатися на десятки різних повідомлень. Поки що системи "розумних будинків" займаються простими речами, такими як температура і світло.

Але вже скоро, запевняють у Bosch, інтегровані системи створять свій мікрокосм, у який увійдуть як домашні прилади, так і автомобілі. У комерційних установ потенціал використання нових технологій набагато ширший. “Ми підключаємо автомобілі до будинків і створюємо цілі цифрові міста. Для подібних задач у Bosch є унікальний досвід і знання, накопичені в результаті роботи з пристроями різних типів", - сказав Штефан Хартунг.