Багатомільйонні бонуси в Нафтогазі вас непокоять?  - фото

Багатомільйонні бонуси в Нафтогазі вас непокоять?

14 червня 2018, 12:22

НВ запитав співвітчизників

НВ запитав співвітчизників, що вони думають про рішення наглядової ради НАК Нафтогаз України виплатити своїм співробітникам $46 млн преміальних після перемоги у Стокгольмському арбітражі в суперечці з російським Газпромом

Відео дня

Я, в принципі, добре ставлюся до легальних високих зарплат і бонусів, протиставляючи їх тіньовим схемам, за яких чиновники, депутати або правоохоронці, отримуючи доволі скромні гроші, роз'їжджають на дорогих автівка між своїми елітними будинками, зокрема іноземними віллами.

Що стосується конкретного кейсу, то мені чомусь він здається якоюсь хитромудрою комбінацією. І не факт, що всі бонуси підуть саме співробітникам. Хоча можу і помилятися, але віри офіційним заявам у мене небагато.

Максим Лазебник,
директор Всеукраїнської рекламної коаліції

Мене б це не турбувало, якби гроші були приватні. А так — гроші державні, тобто певною мірою наші.

Друге питання: премія — передчасна, адже Газпром подав апеляцію. Тобто питання не вирішене. І гроші держава Україна не отримала. А значить, це не премія, а крадіжка.

Людмила Горделадзе,
директор київського кінотеатру Жовтень

Особисто мене багатомільйонні бонуси в Нафтогазі абсолютно не хвилюють. Я не маю підстав не довіряти наглядовій раді компанії, яка ухвалила таке рішення. І сподіваюся, зробила це на підставі якихось "правил гри", обумовлених заздалегідь.

До того ж рішення про виплату бонусів ніхто не приховував, усе було зроблено відкрито. Раніше, коли йшлося про Нафтогаз, такого собі й уявити ніхто не міг.

Згоден, що суми розбурхують уяву. Але, чесно кажучи, мене значно більше обурює, коли гроші вкрадені, і про це всі мовчать. Нехай навіть йдеться про набагато менші суми.

Іван Компан,
директор академії Deloittе

Подібна інформація викликає або сміх, або плач. Вважаю, це маразмом — коли так звані державні діячі при середній зарплаті в країні 4.000 грн дозволяють собі такі бонуси. Як на мене, така вилка зарплати — це тренд деградації та руйнації України. Адже це один зі способів присвоєння чиновниками коштів, що належать суспільству.

Олександр Сугоняко,
президент Асоціації українських банків

Ризик, професіоналізм і до того ж такий результат для держави мають адекватно винагороджуватися. Така практика може привабити на держслужбу талановитих людей, що критично важливо зараз. На одному патріотизмі ми далеко не заїдемо.

Ігор Гут,
керівник шведського проекту Develop Your Business, член Несторівські групи

Як заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман, це — надмір. Тому краще утриматися від виплати таких бонусів.

Я знаю, що є інша думка: мовляв, виплатити гарний бонус менеджерам, які виграли багатомільярдний позов — це нормально. Але чому в ситуації з Нафтогазом ніхто не каже, що це монополіст? Виглядає дико, коли українці платять величезні, з погляду своїх можливостей, зарплати за послуги, в яких велика частка монополії. В певному сенсі схожа ситуація і з Укрзалізницею.

Крім того, на відміну від Заходу, у нас поки немає ринку газу. Та й коли на Заході наступають фінансові труднощі, бонуси топ-менеджерам там значно скорочують. Тому не вважаю, що зараз є сенс так демонстративно виплачувати величезні бонуси людям, які керують держкомпанією.

Олег Рибачук,
голова громадської організації Центр UA

"Дешева рибка — погана юшка". Чому одним "недорогим" менеджерам ми готові пробачити щорічні збитки Нафтогазу в $10 млрд, що покриваються бюджетом, а іншим, які витягнули Нафтогаз зі збитків і заробили Україні мільярди, не можемо чесно заплатити премію 1%?

Уявіть, як зміниться ефективність усіх держкомпаній, якщо там буде професійний менеджмент із ринковими зарплатами.

Анатолій Амелін,
співзасновник, директор економічних програм
аналітичного центру Український інститут майбутнього

Раз це національна компанія, то не має бути таких витрат [на премії] для працівників. Окрім того, це держвласність, а значить — це досягнення всієї держави, а не окремих топ-менеджерів, які до того ж особисто не приклалися до перемоги [в Стокгольмському арбітражі], щоб за це отримувати шалені бонуси.

Національна компанія повинна працювати на держбюджет, а не робити невиправдані витрати.

Тарас Прохасько,
письменник

Мені подобається, коли люди отримують за свою роботу гідну винагороду. Чому я маю бути проти винагороди людей, які зробили для моєї країни так багато?

Давайте поглянемо з іншого боку. Припустимо, їм виплатили бонус по 1.000 грн. Уявляєте, на скільки було б обуреним суспільство! Так, може, вся справа не в бонусі, а в сумі? Хіба не час заробляти більше?

Ельдар Нагорний,
засновник Школи маркетингу SMS

Не турбує. Вважаю, це заслужений бонус за ту суму, яку вони принесли Україні. Не треба забувати, що це 1%. Решта 99% — у казну країни.

На варто забувати, що ми реально винні Газпрому $2,1 млрд за газ. І їх довелося б платити. З виграшу $4,6 млрд за транзит — $2,1 млрд було зараховано арбітражем як повна оплата за газ. І це колосальні зусилля саме тих людей, які отримають премію.

Зоя Казанжи,
консультант із комунікацій, агентство E'COMM

Взагалі-то преміюють за якісь конкретні досягнення, за результат. Але у випадку з Нафтогазом преміювання Андрія Коболєва та інших співробітників Нафтогазу — передчасне. Неможливо зрозуміти, чому їх преміювали, за яку заслугу? Так, виграли суд, є рішення Стокгольмського арбітражу, але ж поки не повернуто жодної копійки. Це взагалі дуже довгий етап. Та й преміювати потрібно юридичну компанію, яка виграла судовий процес. До того ж фактично вона була найнята ще до Коболєва, переговори велися ще за Кабміна Арсенія Яценюка.

Водночас усі говорять, що це дотаційна держкомпанія, наполягають на підвищенні тарифів і тут таки здійснюються такі багатомільйонні виплати менеджменту. У цьому разі на перший план виходить питання справедливості і моральних принципів.

Хоча я підтримую ідею високих зарплат [державним] топ-менеджерам, але вони повинні бути пропорційними іншим зарплатам у країні.

Анатолій Октисюк,
політичний аналітик центру Democracy House

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X