Зберігати холодну голову

11 вересня 2017, 20:21
4300
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Необхідно обґрунтовувати власні тези і розбирати аргументацію співрозмовника, виходячи з презумпції розумності

Ми опинилися у вирі подій, які розривають наш звичний, хоч який турбулентний, однак знайомий, світ на клапті. Прорив державного кордону, два вибухи поспіль на київській Бесарабці, стрілянина в столиці то тут то там, і – на додачу – апокаліптичні сварки в онлайні між тими, чиї слова і символічні дії визначають сам інтелектуальний клімат та ідейний порядок денний в країні. І це все на тлі війни на сході України й відторгнутого Криму, де не припиняються утиски кримських татар. Ми всередині шторму. Думаю, наші російські візаві повинні бути задоволені – зловісна доктрина Герасимова, де не так важливе воєнне захоплення, як психологічна деградація противника, працює на повну потужність. Точніше кажучи, залишається надіятися, що це і є повна потужність.

Кажуть, що зараз саме триває велика українська революція – подібно, як свого часу велика французька чи велика англійська. Це процес на 50-100 років, і ми наразі подолали лише 26. Раз так, нам – суспільству, але передусім і найважливіше, його інтелектуалам – треба почати думати вдовгу. Хотілося спочатку написати «треба навчитися», однак, здається, ми вже досить довго вчимося і час конвертувати навчання в реальну практику. Треба почати думати довгими часовими відрізками, як от при переході на 12-річну систему навчання, де перші повні результати буде видно у 2030 році. Це має бути наш найближчий горизонт. Публічні дії і висловлювання мали б бути співмірні із цим уявленим 2030 роком – треба питати себе, як те, що я кажу і роблю вплине на стан справ у 2030му?

Кажуть, що зараз саме триває велика українська революція

Але і це половина справи. Напевно, найважливіше зараз почати докладати максимальних, от справді максимум-максиморум, зусиль, щоб тримати голову холодною. Намагатися думати раціонально, відкладати убік емоції, урази і взаємний біль, перетворюючись на машину поміркованості і тверезості. Необхідно обґрунтовувати власні тези і розбирати аргументацію співрозмовника, виходячи з презумпції розумності. Тобто, віри, що перед тобою така ж раціональна людина, як і ти. Якщо треба, то ставити під сумнів, може навіть повністю заперечувати, але твердження людини, а не її особистість. Потрібно повернути суспільну дискусію в рамки рятувального холодного раціо. І передусім це стосується публічних інтелектуалів, раз публічні політики раз по раз проявляють неспроможність до тверезого мислення, генеруючи все більше і більше токсичного спектаклю. А отже, і публічні інтелектуали мали б уникати фейсбук-баталій і доведення власної правоти за всяку ціну. Не той історичний момент. Поганий компроміс кращий за хороше знищення опонента. І Шопенгауер та Кант нам всім на допомогу.

А в 2030 році – сподіваюся – ми зможемо обернутися і з полегшенням оцінити власну мудрість, яка дозволила нам вижити в найважчі часи і дала сили для такого потрібного руху вперед.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Інновації

Сьогодні, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Події

Сьогодні, 21:37

thumb img
В Україні вперше запровадили електронну чергу в перші класи на блокчейні
LOL

Сьогодні, 18:14

thumb img
Всі ми трохи Супрун. У Мережі помітили реакцію Уляни Супрун на появу Олега Ляшка