Загадка протона і сюжети для Дена Брауна

20 травня 2018, 23:13
204
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Загадка протона і сюжети для Дена Брауна  - фото

Israel Antiques Authority

В Ізраїлі знайдено доказ древньої вендети

На цьому тижні ми дізналися про загадку протона і гейзери на Європі, а також розшифрували кілька історичних детективів.

Мабуть, найгучніша новина науки за минулий тиждень. Фізикам вдалося виміряти тиск всередині протона.

І з'ясувалося, що він вище, ніж в самому серці нейтронної зірки.

Досить давно було встановлено, що протони складаються з трьох кварків – один d-кварк і два u-кварка – які пов'язані один з одним так званою сильною ядерною взаємодією.

Однак сама внутрішня структура протона довгий час була загадкою, оскільки не було зрозуміло, наскільки щільно зближуються ці кварки.

Ключем до нового відкриття стало використання так званого комптонівського розсіювання, яке описує взаємодію між фотонами світла і зарядженою часткою, наприклад електроном.

Дослідники збільшили прискорення електрона, щоб зменшити довжину його хвилі, достатню для проникнення в протон. Потім вони спостерігали за розсіюванням фотонів, щоб визначити, як кварки всередині протона реагували на удар.

Це дозволило вченим з'ясувати тиск всередині частинки. Виявилося, що в радіусі 0,6 фемтометра від центру протона тиск досягає 10 в 35 ступені паскалів. Це приблизно в десять разів більше ніж, як вважається, тиск в центрі нейтронної зірки.

Чарівний напис Made in China

Американські вчені встановили, що знаменитий корабель, який затонув в Яванському морі, міг піти на дно на століття раніше, ніж вважалося.

Виявлені ще в 1980-х роках рибалкою в Яванському морі, недалеко від узбережжя Індонезії, уламки були відтоді предметом декількох досліджень.

Спочатку археологи вважали, що корабель відплив у XIII столітті, але нові висновки показують, що аварія була раніше. Археологам допомогли написи на керамічних посудинах, знайдених на борту судна.

Судячи з усього, на кораблі був величезний вантаж предметів розкоші і керамічних посудин. За оцінками археологів, їх було близько 100 тис шт, загальною вагою приблизно 30 т. На деяких посудинах зберігся напис "Зроблено в Цзяньнін фу" (аналогічна сучасній "Зроблено в Китаї").

Цзяньнін був столицею однієї з префектур Китаю, але цю назвк вона носила з 1162 до 1279 року. Після завоювання країни монголами вони укрупнили адміністративні райони країни і Цзяньнін стала столицею більшого утворення.

Тобто найбільш ранньою датою корабельної аварії міг бути 1162 рік. Це на сто років раніше, ніж вважалося раніше.

Ось такий цікавий історичний детектив.

Давня кривава помста

Археологи виявили в єрусалимських горах череп і кисть правої руки, які, на думку фахівців, є найдавнішим матеріальним свідоцтвом кровної помсти бедуїнів.

За сприяння антропологів і експертів судово-медичної експертизи було встановлено, що мова йде про останки чоловіка віком 25-40 років, який жив у X-XI століттях нашої ери – близько тисячі років тому.

Дослідники стверджують, що він загинув від удару мечем. Експертиза встановила, що його череп збігається з будовою голови бедуїнів.

Як відомо з писемних джерел, бедуїни, які прийшли з території сучасної Йорданії, населяли в той період район єрусалимських гір. Серед них була поширена кровна помста.

Згідно з історичними джерелами, бедуїн, що зробив обряд вендети, приносить відрубану голову і кисть жертви, щоб довести, що він захистив честь свого роду.

Це дозволяє припустити, що встановлено перший підтверджений "доказами" випадок кровної помсти.

Гейзери на Європі

Я не втомлююся дивуватися пророчому дару великого фантаста Артура Кларка. Багато десятиліть тому він передбачив існування підлідного океану на Європі, супутнику Юпітера.

Відтоді вчені знаходили безліч непрямих підтверджень правоти Кларка.

І ось надійшов більш суттєвий доказ. За іронією долі він був у руках вчених досить давно.

Американські дослідники аналізували дані з зонда Галілео, які він передав на Землю більше 20 років тому. І виявили, що під час прольоту в 1997 році магнітометр зонда зареєстрував недовгі коливання магнітного поля Європи, а спектрометр виявив невеликі зміни щільності плазми.

Вчені створили тривимірну магнітогідродинамічну модель цієї події і на її основі зробили висновок, що, пролітаючи досить близько до поверхні Європи, Галілео міг випадково опинитися над одним з потужних гейзерів.

А незвичайні показники стану плазми були зафіксовані через те, що Галілео пролетів через хмару пари, яка виникла на Європі після викиду води з гейзерів.

У 2020-х NASA відправить до Юпітера кілька нових зондів, завданням яких стане збір даних зокрема й про супутники газового гіганта. Можливо, ми скоро дізнаємося остаточно, чи мав рацію Артур Кларк.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Культура

Вчора, 23:34

thumb img
Дозволити змінити свідомість? Що дивитися на фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA-2019
Політика

Вчора, 13:11

thumb img
Півмільярда – за два місяці. Скільки кандидати у президенти України витратили на телевізійну рекламу
IT-індустрія

Вчора, 20:29

thumb img
А ти захищаєшся? Як убезпечити свої акаунти в Facebook та інших інтернет-сервісах