Стратегія швидкого зростання

25 листопада 2017, 09:03
139
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Саме економіка є больовою точкою для України — тією сферою, де досягнуто критично мало і звідки надходять основні загрози

Судіть самі. У військовій, дипломатичній, внутрішньополітичній сферах є безумовні успіхи. Ворог зупинений, армія модернізується, в дипломатичному протистоянні з агресором на боці України практично весь світ. За чотири роки вдалося уникнути великих соціальних потрясінь і почати перезавантаження — зі змінним успіхом — практично всіх основних інститутів держави.

У той же час в економіці значних успіхів немає, а негативні явища накопичуються. Хоча саме економіка служить джерелом ресурсів і для війни, і для соціального миру, і для реформ. Саме бідність є основною причиною глухого невдоволення, яке в будь-який момент може вилитися на вулиці.

У 2014 році економіка отримала сильний удар, що валить з ніг: війна, втрата традиційного російського ринку, окупація Донбасу і анексія Криму, велика кількість переселенців. І ще досі не оговталася від нього.

Мляве економічне зростання на рівні приблизно 2,5% після такого удару означає, що для відновлення втраченого добробуту рівня 2013 року знадобиться ціле покоління. Однак є проблема серйозніша. Низьке зростання зазвичай супроводжується стабільністю цін, у нас же ціни ростуть. На горизонті маячить найнеприємніше стагфляція, тобто стагнація в поєднанні з інфляцією. Низьке зростання економіки, високе зростання цін і високе безробіття — найбільш вбивче поєднання чинників. Саме тому Нацбанк нещодавно підвищив облікову ставку, посилаючи сигнал уряду, парламенту і суспільству: Х'юстон, у нас проблеми. Діагноз відомий: занадто сильне втручання держави в економіку, підвищення соціальних зобов'язань в умовах поганого бізнес-клімату, що стримує ділову активність.

Низьке зростання економіки, високе зростання цін і високе безробіття — найбільш убивче поєднання чинників

Мої поїздки по країні і зустрічі з місцевим бізнесом в різних містах чітко вказують на кілька ключових больових точок і точок зростання.

Найважливішою больовою точкою є безпека бізнесу. Безліч силових структур під усілякими приводами фактично займаються збиранням данини і загрожують в будь-який момент зруйнувати щоденні бізнес-процеси. Давно варто ліквідувати всі економічні підрозділи силових структур і створити єдину службу фінансових розслідувань — не силовий, а аналітичний орган.

У світі повно країн, що показали стрімкий економічний прорив всього за 15-річний інтервал: Південна Корея та інші "азіатські тигри" у 70-ті, Ізраїль у 80-ті, Польща і багато інших країн Східної Європи в 90-ті. Але це не трапляється саме собою. Потрібні рішучі кроки.

У нашому випадку лише кілька продуманих, але сильних рішень дозволять запустити швидке зростання і вивести Україну в число привабливих економік. Це прискорена прозора приватизація: більшість держпідприємств вже давно не представляють стратегічного інтересу і можуть бути негайно продані через електронні аукціони (що дозволить, до речі, звільнити величезну кількість чиновників, зайнятих сьогодні управлінням держвласністю). Це земельна реформа: прийняте багато років тому тимчасове рішення про мораторій постійно продовжується на догоду місцевим "баронам", а тим часом тіньовий ринок землі прекрасно функціонує. Це введення податку на виведений капітал замість фактично непрацюючого податку на прибуток: одночасно і стимул для інвестицій, і удар по корупції, оскільки саме тут сьогодні зосереджене свавілля податківців. Це рішуча дерегуляція, оскільки 95% нормативних актів незрозуміло що і навіщо регулюють. Це реформа оподаткування праці: сьогодні пострадянська система стримує розвиток нової економіки, в якій саме високооплачувана творча праця є основною статтею витрат.

Нинішня політична еліта вже почала готуватися до наступних виборів і вибрала стратегію високих соціальних зобов'язань. Підвищені зарплати і пенсії, активні соціальні реформи повинні довести виборцям, що влада піклується про них. В умовах стагфляції ця стратегія завершиться провалом. Стрімке зростання цін швидко з'їсть всі підвищення і зажене бідних в ще більшу убогість. Ці люди стануть легкою здобиччю популістів, які очолять багатотисячні демонстрації голодних, чітко вказуючи їм ворога. Все закінчиться швидко і дуже болісно.

Додайте до цього величезні виплати за зовнішніми боргами в найближчі роки і ви побачите, що нам потрібне прискорене економічне зростання — 6-7-8% в рік і навіть більше. Інакше з ями не вибратися. І починати потрібно негайно.

Колонку опубліковано в журналі Новое Время за 24 листопада 2017 року. Републікація повної версії тексту заборонена.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 20:35

article_img
Ближче до зірок. Як буде виглядати перший в світі космічний готель за $790 тисяч на добу
Інновації

Вчора, 12:00

article_img
Спітніла ракета. На чому Ілон Маск збирається доправити людей на Марс
Події

Вчора, 21:00

article_img
П'ять років потому. Як в Україні вшановують жертв найзапекліших сутичок під час Революції Гідності