Непевні часи: що чекає на Литву

15 листопада 2016, 15:34
2562
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У день, коли стало відомо, що президентом США обраний Дональд Трамп, в Литві сформувалася парламентська більшість

Відносно маловідомий Союз селян і зелених, який завоював найбільшу кількість голосів на парламентських виборах 23 жовтня, нарешті завершив роботу над коаліційною угодою із Соціал-демократичною партією. Проте, відсутність згуртованості й чіткої ідеології в Союзі селян і зелених може стати проблемою для нового литовського уряду.

Відсутність ідеологічної єдності і невеликий політичний досвід Союзу селян і зелених загрожує туманними перспективами для Литви в найближчі чотири роки. Запитань більше, ніж відповідей. Особливо, якщо врахувати, що у всій Європі поширюється популізм, множаться праворадикальні рухи, а також нависає реваншистська Росія.

Вибори пройшли у два тури. Союз селян і зелених завоював 54 зі 141 місця в парламенті. За минулий рік партія провела ребрендинг, позбувшись від аграрного ухилу, ставши більш всеохоплюючою політичною силою. Лідер партії, Рамунас Карбаускіс, є одним з найбільших власників сільськогосподарських земель в Литві. Незалежний, але вельми популярний серед населення колишній міністр внутрішніх справ, Саулюс Скверняліс, також приєднався до передвиборної кампанії Союзу селян і зелених, що істотно підвищило привабливість і впізнаваність партії. Проте, більшість членів Союзу до цього дня не окреслили свою політичну позицію з безлічі питань. Найчастіше вони озвучують суперечливі і навіть несумісні підходи – то дещо консервативні, то відверто лівацькі.

З 1990 року з Литви виїхала майже третина населення

Союз селян і зелених – нове ім'я для литовського парламенту, однак ця партія існує давно. Вона була заснована в 1990 році як аграрна сила, але з тих пір кілька разів змінювала свою назву. Нинішня з'явилася в 2012 році, коли додалася приставка «зелені».

Казимира Прунскене, колишній прем'єр-міністр Литви, очолювала партію з моменту її заснування в 1990 році. Згодом ця політична сила ледь не розпалася: за результатами виборів 2012 року у них залишилося лише одне місце в Сеймі. Популярність до партії повернулася тільки в 2016 році, що підтвердив успіх на останніх парламентських виборах. Їх ефектне політичне переродження багато в чому пояснюється критикою стосовно зайвої політизованості державних інституцій в Литві. Вони відстоювали ідею формування напівтехнократичного уряду, в якому міністерства очолювали б «фахівці», люди з досвідом роботи в певних індустріях.

При цьому незрозуміло, яка політична повістка Союзу селян і зелених. Партія намагається зберігати баланс між лівоцентристською і помірною популістської позицією, але справжнє її обличчя ми, напевно, взнаємо лише після того, як правляча коаліція займе свої місця в парламенті. Можна виділити три головних політичних гасла Союзу: збільшення державної власності в економіці, капітальний перегляд системи пенсійного забезпечення та обмеження споживання алкоголю. При цьому, як саме партія буде домагатися цих цілей, невідомо.

Успіх Союзу селян і зелених можна пояснити давно усталеною в Литві тенденцією: тут виграють нові партії, оскільки виборці хочуть змін. Наприклад, на виборах 2006 року до влади прийшли дві нові сили: Партія праці, очолювана мільйонером і бізнесменом російського походження Віктором Успасскіх, а також партія Порядок і справедливість, очолювана колишнім президентом Роландасом Паксасом, який залишив пост в результаті імпічменту. А після виборів 2008 року до правлячої коаліції приєдналася Партія національного відродження, теж ледь сформована.

Коаліційний партнер

Після довгих переговорів лівоцентристська Соціал-демократична партія вирішила приєднатися до Союзу селян і зелених і створити разом з ними коаліційний уряд. Соціал-демократи, які очолювали попередній коаліційний уряд, з 2012 до 2016 року, розгубили свою підтримку на виборах, взявши лише 17 крісел в парламенті. Причиною цього могло бути ухилення від проведення непопулярних, але необхідних реформ в таких сферах як освіта та економіка. Чотирирічне правління соціал-демократів відзначилося низькою ефективністю і обернулося розчаруванням. Партія представлена переважно людьми старшого віку, що завадило їм знайти підхід до молодих виборців, явка яких у цьому році була рекордною. Але, як би там не було, соціал-демократи будуть більш досвідченим партнером для Союзу селян і зелених, забезпечуючи стабільність і прогнозованість нової парламентської коаліції.

Опозиція

Незважаючи на хороший результат у першому турі виборів, правоцентристська партія Союз Отечества зазнала поразки у другому турі, завоювавши в цілому 31 місце. Протягом 2008-2012 років Союз Отечества дотримувався непопулярної, але передбачливої фіскальної політики. Після цього партія зуміла переформатуватися, провівши серйозні зміни в керівництві. Проте, цього недостатньо для того, щоб виграти вибори. Нові молоді обличчя партії, включаючи Габріеля Ландсбергіса (онука родоначальника партії і лідера руху за незалежність Вітаутаса Ландсбергіса) та інших, стали значним проривом після попередніх десятиліть, коли в політиці домінували одні й ті ж люди. Наприклад, колишній лідер Союзу Отечества, Андрюс Кубілюс, займав пост прем'єр-міністра Литви з 1999 до 2000 року, а потім ще раз, з 2008 до 2012 року. Старший Ландсбергіс, тим часом, багато в чому контролював партію з початку 1990-х років до середини 2010-х років.

Виборча акція поляків (EAPL), партія, що представляє етнічні меншини Литви, показала слабкі результати на виборах, і приєднається до опозиційного табору. EAPL завоювала лише вісім місць у парламенті, незважаючи на значні зусилля її лідера, Вальдемара Томашевсого, з об'єднання польської і російської етнічних меншин Литви під одним прапором. EAPL пояснювала економічне відставання переважно польсько і російськомовних районів країни дискримінацією за етнічною ознакою. Більш того, партія намагалася позиціонувати себе як представника інтересів усіх меншин Литви. Томашевський, який, на думку різних експертів, отримав благословення прямо з Кремля, відкрито підтримав анексію Криму. Така позиція могла відлякати від EAPL більш помірних виборців.

Непевні часи як вдома, так і за кордоном

Крім сумнівів у міцності ідеологічної єдності Союзу селян і зелених, Литва стикається з багатьма серйозними викликами – і внутрішніми, і зовнішніми. Незважаючи на те, що після фінансової кризи 2008 року економічний стан країни поступово поліпшувався, еміграція триває. У 2015 році з Литви емігрували 44.533 осіб. Це найбільший показник з 2011 року. Щоб краще продемонструвати масштаб еміграції, варто відзначити, що з 1990 року з Литви виїхала майже третина населення.

Зберігаються тертя з Росією. Москва тисне на повітряний простір і морські судноплавні шляхи Литви. Ще більше посилилися побоювання щодо безпеки в цьому регіоні після того, як в сусідньому російському Калінінграді були розгорнуті Іскандери. Ракети цього комплексу потенційно можуть використовувати ядерні боєголовки.

Вплив Росії на Литву істотно ослаб в останні роки. Литва знизила енергетичну залежність від Москви, відкривши в 2014 році в Клайпеді LNG-термінал. Більш того, істотним стримуючим фактором для Москви має стати розгортання військового підрозділу НАТО розміром у батальйон.

І, нарешті, криза мігрантів в Європі є дуже спірним питанням в литовській політиці і суспільстві. Страх перед біженцями і імміграцією може спровокувати посилення тертя не тільки всередині Литви, але й між Брюсселем і Вільнюсом.

Таким чином, новий литовський уряд візьме кермо влади країни в складній міжнародній обстановці. Адміністрація Дональда Трампа, судячи з усього, буде сконцентрована на внутрішніх проблемах Америки, а Росія, тим часом, продовжить йти шляхом агресії. Європейський Союз, в свою чергу, стикається з багатьма внутрішніми викликами. Іншими словами, новому литовському уряду, можливо, доведеться розраховувати тільки на себе при вирішенні внутрішніх і зовнішніх проблем країни. Крихку єдність всередині Союзу селян і зелених може підірвати здатність правлячої коаліції приймати складні, але необхідні закони. Беручи до уваги безліч проблем, з яким зіткнеться новий коаліційний уряд, невідомо, наскільки добре він зможе впоратися з усіма своїми завданнями.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Агнії Грігас

Републікація повної версії тексту заборонена.

Вперше опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Travel

Вчора, 21:45

article_img
Символізм невірності. Яка легенда оточує унікальний замок Шенборнів на Закарпатті
Авто

Сьогодні, 07:01

article_img
Найкращі кросовери з пробігом до $15 тис.
Культура

Сьогодні, 10:29

article_img
Організатори Оскара відмовилися від планів вручити чотири нагороди під час реклами