Що Заходу варто знати про Путіна

15 травня 2017, 20:13
15655
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Росія стала нетерпимою, корумпованою і репресивною державою. І немає сенсу розглядати її як жертву

Президент Сполучених Штатів, глава Лейбористської партії Великої Британії, прем'єр-міністр Угорщини та президент Чеської Республіки – це далеко не повний список західних лідерів, які вважають за необхідне перезавантаження відносин з Росією.

І хоча у кожного з них свої причини, всі вони вважають, що світ занадто небезпечний, враховуючи ядерну загрозу на Сході, тому варто реагувати на скарги Москви.

Деякі співчувають звинуваченням президента РФ Володимира Путіна щодо того, що НАТО розширюється на схід по мірі розпаду радянського блоку, хоча альянс обіцяв не робити цього.

Інші бачать мудрість Москви в боротьбі з втручаннями Заходу у справи Іраку та Лівії і у відкритій підтримці сирійського президента Башара Асада. Підтримка режиму Асада допомагає Росії зберегти свої військові бази в Сирії і підтверджує впливовість Кремля на Близькому Сході.

Західні прихильники сильної держави та авторитарних лідерів бачать в Путіні президента, який повернув більшу частину економіки під контроль держави, що поклала край політичній владі олігархів і протистоїть гіршим рисам західного культу споживацтва. Багато хто з них щиро поділяють нелюбов Путіна до лібералів, вітають його публічне підпорядкування (і прихований контроль) Російської православної церкви і підтримують його відразу до західних стандартів прав людини, особливо прав членів ЛГБТ-руху. Їм подобається ідея використання сили для зміцнення влади і держави, вони не проти наслідувати її.

Захід не може заплющувати очі на лінію авторитаризму, яка домінує в Кремлі

Єдине виправдання для проросійських поглядів, що має хоч якийсь сенс у ліберально-демократичній культурі, – це прагнення поліпшити відносини і страх перед ядерним протистоянням. Досить вагома причина, яка має виправдати діалог західних і російських лідерів, а також спробу пересічних громадян зрозуміти культуру та історію, настільки захопливу і одночасно відмінну від більшості країн Заходу. Втім, нинішні погляди і дії Росії вимагають постійної пильності.

Захід не може заплющувати очі на лінію авторитаризму, яка домінує в Кремлі, або на те, що у російського керівного класу немає ані часу, ані бажання проводити ліберальні реформи за західними стандартами останніх десятиліть. Там дивляться на права меншин у кращому разі зі скепсисом, а в гіршому – з ворожістю. Перебуваючи під тиском канцлера Німеччини Ангели Меркель, Путін оголосив, що варто було б провести розслідування щодо «якихось чуток про порушення прав представників нетрадиційної сексуальної орієнтації». Мова йде про тортури і вбивства геїв у Чечні, країні, яка хоч і є практично автономною територією, але все ж входить до складу Російської Федерації.

Однак, незважаючи на очевидну загрозу, існує також ледь помітна вразливість Росії. У березні і квітні по всій країні пройшли мітинги проти корупції кнрівного класу. Березневі демонстрації на чолі з лідером опозиції Олексієм Навальним ознаменували зростання відрази (яку Навальний і його помічники розвивали, як могли) до фінансового збагачення керівництва країни в період економічних труднощів для більшості росіян. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв – вельми непопулярна особистість сьогодні. Він є легшою мішенню, ніж Путін, і можливо, саме їм доведеться пожертвувати в результаті майбутніх кадрових перестановок.

Росія стала нетерпимою, корумпованою і репресивною державою. У західних країн були і залишаються такі союзники: опис стосується в м'якшій формі деяких посткомуністичних країн у межах Європейського союзу. Але немає сенсу розглядати Росію як жертву, могутнього силача або останнього бастіону проти «руйнівного» лібералізму.

Її лідери жорстокі і безжальні. Будь-яке перезавантаження відносин мають ґрунтуватися на зведенні до мінімуму небезпеки для крихкого світового порядку і діалогу в екстрених ситуаціях. Сьогодні все дуже схоже на часи існування СРСР з однією величезною різницею. Сполучені Штати очолює людина, яка, схоже, не розуміє кордонів, які демократична держава має встановити у спілкуванні з Росією. Це робить небезпеку ще серйознішою.

Переклад НВ

Новое Время має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене

Вперше опубліковано на Reuters

Більше поглядів тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Фінанси

Вчора, 09:30

thumb img
Як приватний інвестор може купити ОВДП і скільки можна заробити на цих цінних паперах
Події

Вчора, 08:56

thumb img
Голоси українського Криму. Російська окупація півострова день за днем, розказана очевидцями
Події

Вчора, 17:26

thumb img
Перевірка на доброчесність. У чому підозрюють сімох кандидатів на посади в Антикорупційному суді