Рік з плюсом

17 січня, 17:27
2504
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Про перспективи розвитку різних груп банків і активність НБУ

Колонку опубліковано у спецпроекті НВ "Світ у 2019" за ексклюзивною ліцензією британського видання The Economist. Републікація повної версії заборонена

Активи, капітал і депозити зростають, банківська система завершила 2018-й із прибутком (вперше за останні кілька років), кількість збиткових банків знижується: власники банків, які не бачать перспектив у секторі, знайшли легальний спосіб здачі ліцензій і перетворення на небанківські організації без втрати репутації. Чого чекати у 2019-му? Насамперед треба дивитися на макро- і секторальні ризики, перспективи розвитку різних груп банків і активність НБУ.

Для початку багато що залежить від двох стадій виборів у країні та продовження програми співпраці з МВФ. Вибори — завжди стрес, не так для банків, як для їхніх клієнтів: економіка дуже залежна від перерозподілу коштів через держбюджет, а в міжвиборний період маховик перерозподілу сповільнюється, отже, знизиться і ділова активність економічних суб'єктів.

Нова програма МВФ повинна дати додаткові чинники стабільності українського ринку для зовнішніх партнерів, акціонерів банків і великих мультинаціональних корпорацій. Будучи оптимістом, я певен, що Україна проживе 2019-й без значних потрясінь і продовжить посткризовий розвиток.

Що стосується специфічних секторальних ризиків, то Нацбанк у рамках реформи фінансового сектора стане підштовхувати банки до побудови стійкіших систем ризик-менеджменту, зокрема через інструменти стрес-тестування. Особисто я не бачу великих проблем із відсотковими (маржа все ще дуже приваблива), валютними (курс гривні стабільний, хоча і плаваючий) або кредитними ризиками, але звернув би увагу на зростання ризику ліквідності банків.

Мережа всіх чинних банків налічуватиме 8.100-8.300 відділень

НБУ вже вказував, що профіцит ліквідності на ринку впевнено трансформується у дефіцит (через невелике, але постійного зростання кредитування, а також абсорбування вільних коштів Мінфіном). Тож більшість стабільних банків мають уважніше поставитися до управління активно-пасивними операціями, а фінансові директори — старанніше працювати над диверсифікацією і подовженням джерел фондування.

Ставки за депозитами у гривні дуже залежатимуть від облікової ставки НБУ (очікується поступове зниження із другої половини 2019-го паралельно зі зниженням рівня інфляції). Ставки за депозитами у доларах, навпаки, можуть показати зростання через підвищення попиту на валюту з боку держави у період пікових виплат за зовнішнім боргом.

Подушка безпеки

Найбільших змін у 2019-му я очікую від державних банків. Ощадбанк і ПриватБанк закрили близько 700 відділень у 2018-му, продовжили тренд останніх років, викликаний турботою про підвищення ефективності витрат на тлі процесів діджіталізаціі (багато клієнтів банків і елементарні транзакційні операції були переведені в онлайн-канали). Тенденція збережеться, але меншими темпами: на кінець року мережа всіх чинних банків налічуватиме 8.100-8.300 відділень.

Парламент схвалив довгоочікувані зміни до законодавства про корпоративне управління у держбанках, тож до весни 2019 року ринок може розраховувати на зміну спостережних рад основних держбанків, а за ними — на потенційний вхід до капіталу Ощадбанку та Укргазбанку ЄБРР і МФК. Такий крок буде важливою віхою на шляху оздоровлення і розвитку банківського сектора.

Кількість російських банків до кінця 2018 року зменшилася: ВіЕс Банк став частиною групи ТАС, акціонери БМ Банку прийняли рішення здати ліцензію, а ВТБ Банк так і не зміг впоратися із проблемами ліквідності та був визнаний неплатоспроможним. 2019-й може бути успішним і для акціонерів ПІБу, якщо вони нарешті захочуть його дійсно продати і вийти з українського ринку. Ощадбанку так вчинити складніше, потенційних покупців небагато.

П'ять найбільших іноземних банків отримають близько $450-500 млн чистого прибутку в Україні. У 2019-му рівень їхнього прибутку залишиться зі збереженням високої маржі (на рівні 7-10%). Можливе збільшення прибутку локальних банків, особливо групи, яка ще формується, стабільних середніх і великих локальних банків (ПУМБ, ТАС, МІБ, Південний, Схід, Індустріалбанк, МТБ). Решті (особливо регіональним) необхідно консолідуватися і змінювати свої бізнес-моделі. Загалом це буде ще один гарний рік для банківського сектора, рік, коли потрібно створити подушку безпеки перед потенційними глобальними проблемами 2020-го.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

20 січня, 16:54
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект