Зарано втрачати віру в реформи

8 грудня 2015, 06:37
1916
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Будь-хто, хто говорить вам, що реформи можна провести швидко – або не реаліст, або дозволяє своїй пристрасті до України створити небезпечний і передчасний песимізм

Рік підходить до кінця, а настрої серед нових реформаторів у Києві не на вищому рівні. Багато хто, на відміну від минулого року, в цьому - вже мріють про те, як візьмуть відпустку і проваляются кілька днів на дивані під «Іронію долі» (принаймні, я планую вчинити саме так). Відчуваю, що не всім хочеться повертатися в 2016 році до державної роботи. Бюрократи дуже могутні, всюдисуща корупція, а зарплати такі низькі, що не знаєш, сміятися чи плакати.

Реформування країни, яка 70 років провела в складі СРСР, а потім потрапила під владу олігархів, завжди було роботою, серйозних результатів від якої можна було очікувати тільки через багато років. Якщо піти зараз, це буде все одно, як якщо б українці відмовилися від ідеї Майдану після першого нападу Беркута. Корупція і бюрократія – інший тип противника, ніж Віктор Янукович, але куди більш могутній, ніж гопник з Єнакієво. Україна здобуде перемогу в цій боротьбі, як у свій час у боротьбі з Януковичем. Але потрібно стримати очікування і прийняти, що для досягнення результату потрібен серйозний відрізок часу.

Велика світова історія успіху економічних реформ у Китаї. У 1978 році, коли до влади прийшов Ден Сяопін і його команда реформаторів, ВВП на душу населення в «Серединній імперії» становив лише $227. У тому ж році ВВП на душу населення в СРСР був $3227, перевищуючи показник Китаю більш ніж в 14 раз. Хоча причин економічного успіху Китаю (як і того, що в країні досі зберігається автократія), чимало, одне з простих пояснень – китайці з дитинства знають, що у країни було, приміром, 12 династій, кожна з яких правила більше 200 років.

Китайські школярі вивчають ці династії, що створює народну ментальність, в якій стабільність є одним з головних пріоритетів. Напевно, людям у Києві буде неприємно це чути, але китайцям треба було більше 20 років реформ, щоб почати масштабне покращення стандартів життя (і початковим успіхом вони були зобов'язані зовнішньому фактору – попиту в США на дешеве виробництво). Я вірю, що в Україні ми побачимо результати в найближчі роки, а не десятиліття, але все ж – зрізати шлях не вийде.

Більш близький приклад довгого та непростого шляху до реформ – Румунія. Зараз модно говорити про грузинські і словацькі реформи, але в структурному плані ці країни дуже сильно відрізняються від України за низкою причин. Якщо глибше розібратися в історії грузинських реформ, історія виходить менш райдужною, а Словаччина в 1991 році була у більш вигідному положенні, ніж нинішня Україна (прямий шлях до членства в ЄС, більш доброзичливі сусіди, майже повна відсутність олігархів).

Рік підходить до кінця, а настрої серед нових реформаторів у Києві не на найвищому рівні

Румунія ж була жорсткою комуністичною диктатурою до 1989 року, коли її лідер був страчений. У 2007 році, коли країна приєдналася до ЄС, висловлювалися сумніви в тому, що країні вдасться провести реформи. Майже як в Україні, йшли бої за створення державних антикорупційних органів, і багато хто вірив, що інститут незалежних прокурорів виявиться «беззубим». Але на сьогоднішній день інститут провів розслідування щодо 12 членів парламенту, а в якийсь момент одночасно займався двома діючими міністрами, один з яких прямо з уряду потрапив у в'язницю. Незалежна прокуратура стала однією з найбільш шанованих інституцій в країні. Це все сталося не за день – по багатьом показникам Румунії ще далеко до стандартів ЄС. Після 25 років підходу «крок вперед, два кроки назад» країна не вразила світ раптовим економічним зростанням і не очистилася від корупції повністю, але, мабуть, можна сказати, що вона на вірному шляху.

Жодна революція в світі ще не перевершувала очікування революціонерів. Моя власна країна, Ірландія, розташована посередині між Великобританією і США, з британською юридичною системою і англійською мовою, не досягла відчутного прогресу за перші 60 років незалежності. Ходив жарт про те, що єдиним досягненням ірландської революції було перефарбування червоних поштових скриньок у зелений (і то крізь шар фарби проглядав колишній колір). А потім у 1980-х реформи, які велися протягом попередніх десятиріч, почали приносити плоди і запустили економічне зростання. Якщо б через перші два роки незалежності (або навіть 20 років) населення вирішило, що настав час влаштувати нову революцію, ми повернулися б до відправної точки, і все, чого вдалося досягти за цей час, було би втрачено.

Кияни – розумні європейці, які можуть читати, думати і обговорювати. Десять років тому, коли я вперше приїхав в Україну, цього не було – місто здавалося місцем, яке відчайдушно хотіло бути таким «крутим», як Москва. Позиція киян за останні 10 років докорінно змінилася. Це просвітництво, яке поширюється по Україні, потроху досягає і владних кабінетів. Світовий досвід показує, що ці бюрократичні зміни відбуваються повільно.

Я не кажу, що ми повинні сидіти, склавши руки, і миритися з помилками – потрібно пильнувати за політиками та бюрократами в обидва. Але також треба реалістично дивитися на речі і розуміти, скільки часу буде потрібно 40-мільйонній країні з середнім (ближче до низького) рівнем достатку, щоб змінитися в період війни і низьких цін на енергоносії.

Колишній президент США Джон Кеннеді вірно сказав, що реформи «не вдасться закінчити за сто днів. Їх не закінчити за тисячу днів, не закінчити за нинішньої адміністрації, можливо, навіть за відведений нам термін життя на цій планеті».

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Ігри

Вчора, 06:45

thumb img
Нові мобільні ігри, за які не соромно
Країни

Вчора, 20:43

thumb img
Шахрайство на $1,77 млрд. У Лондоні затримали ювеліра, який входив до сотні найбагатших людей Індії