Бульбашка з нульовою сумою

3 березня 2018, 19:43
3872
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Захмарні ціни і бум на біткоіни змушують провідних мислителів і економістів шукати відповідь на питання: що ж буде далі, і чи впорається світова економіка, якщо криптовалютна піраміда все ж обвалиться?

Коли вартість біткоіна наблизилася до рекордної позначки в $20 тис., моя подруга поцікавилася, чи варто їй вкладати гроші у криптовалюту. Я тоді знизив плечима і відповів: гадки не маю. Втім зараз, коли ціна біткоіна впала майже наполовину, відповідь залишилася б незмінною.

Провідні мислителі, політики і економісти намагаються зрозуміти, що ж сталося торік, і передбачити, що буде далі.

У 2018-му ціна біткоіна може вирости вдвічі, вдесятеро або ж впасти на 95%. Жоден економічний аналіз не може дати чіткий прогноз. Вартість біткоіна залежить від колективної психології інвесторів: в цілому відбудеться те, що, як вони думають, повинно відбутися. Від біткоіна, як й інших криптовалют, немає ніякої економічної користі. Але в макроекономічних умовах від них і мало шкоди.

У сучасній економіці гроші мають реальну вартість, оскільки уряди приймають їх як засіб і сплати податків, і випуску заборгованостей. Центробанки стежать за тим, щоб загальна грошова маса збільшувалася пропорційно зростанню інфляції. У певному сенсі гроші — це соціальна структура.

Однак у будь-який момент якась група людей може припустити, що певний товар (специфічна черепашка, золото або тюльпани) стане ефективнішим засобом заощадження, ніж гроші, і вартість цього товару в грошовому еквіваленті буде рости. Тут важливо, що кількість товару не може збільшуватися швидко і безмежно. У таких умовах ціна товару дійсно може бути встановлена ​​спекулянтами. На початку 1636 року фунт тюльпанових цибулин сорту switsers на ринках Нідерландів коштував 60 голландських гульденів. До середини лютого 1637 року — 1500 гульденів. Але потім ціна на тюльпанові цибулини різко знизилася на 99%.

Особисто я волів би купити лотерейний квиток

На відміну від золота або тюльпанів, нематеріальний біткоін може бути відтворений у нескінченній кількості. Пропозиція криптовалюти стримується лише складними алгоритмами програмного забезпечення й обчислювальними потужностями, що дозволяє досягти неможливої раніше триєдності: децентралізований майнінг, обмежена пропозиція і анонімність.

Теоретично фактор анонімності міг би зробити біткоіни не тільки засобом заощадження, але й анонімним засобом для великих розрахунків. Такі собі валізи, доверху напхані доларами великого номіналу, але тільки у цифровій формі. Американський економіст Кеннет Рогофф вважає, що банкноти великого номіналу не мають великого значення для економіки. Але саме такі банкноти кращі для угод між наркобаронами, терористами та іншими злочинцями. Тому, як стверджує Рогофф, найгірше, що ми можемо зробити, — відтворити ту ж проблему у цифровій формі.

Південна Корея вже заборонила анонімну торгівлю криптовалютами. Інші регулятори у всьому світі розглядають це питання. Найкраща підстава для повної заборони криптовалют — екологія. За деякими даними, на видобуток криптовалют йде 30 терават-годин електроенергії на рік (стільки споживає, наприклад, Марокко). Інші вважають, що це цифра — тільки шоста частина від усієї енергії. Так чи інакше, викиди вуглекислого газу в атмосферу стають додатковим фактором глобального потепління.

А ось страхи, пов'язані з тим, що спекулятивні криптовалютні бульбашки можуть призвести до макроекономічної нестабільності, мені здаються перебільшеними. Як довів Чарльз Кіндлбергер у своєму творі Манії, паніки і страхи, спекулятивні кульки іноді призводять до краху системи. Але не завжди. Якщо біржовий бум на Уолл-стріт у 1920-х роках закінчився Великою депресією, "тюльпанова" булька 1630-х мало вплинула на економіку Нідерландів.

Важливий масштаб для бульбашки має і той факт, чи фінансувався він за рахунок позик. Великі коливання на ринках акцій мало впливають на картину в цілому. А ось фінансові бульбашки на ринку нерухомості історично найнебезпечніші, оскільки загальна вартість нерухомості перевищує вартість акцій.

Тому регулятори повинні уважно стежити за криптовалютними спекуляціями, які забезпечуються за рахунок кредитів. Так, деякі інвестори можуть втратити останню сорочку, але якщо криптовалютна кулька таки лопне, то вплив на загальне економічне зростання, найімовірніше, буде близьким до нуля.

Виклик же полягає в тому, аби скерувати винахідливість людини на інновації, що стимулюють ріст добробуту, а не на азартні ігри з нульовою сумою. Технологію блокчейна, наприклад, можна використовувати для зниження трансакційних витрат й усунення ризиків у багатьох фінансових операціях. Ось це корисно. Щодо того, чи варто інвестувати в біткоіни, особисто я волів би купити лотерейний квиток.

Переклад НВ

Новое Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Project Syndicate. Републікація повної версії тексту заборонена

Copyright: Project Syndicate, 2018.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Travel

Вчора, 21:20

thumb img
І цілого світу замало. П'ять топ-менеджерів розповідають про свої найкращі поїздки
Події

Вчора, 21:39

thumb img
Розірвало на частини. Що відомо про смертельну ДТП в Одесі, причиною якої могли стати вуличні гонки
Культура

Вчора, 14:04

thumb img
Французька весна 2019: Оголошено кінопрограму фестивалю